Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2016., 20:51   #1
Sto znaci: "Uvid u test"

Prema zakonu o ocjenjivanju roditelj ima pravo na uvid u test.
Sto to tocno znaci?

Prema interpretaciji nekih profesora to znaci da se ispit ne smije niti prepisati, niti poslikati niti fotokopirati.
Mogu ga samo uzeti u ruke i gledati.

Moja je zelja dobiti test koje je moje dijete napisalo na nacin da imam potpunu informaciju koja su bila pitanja i kakve je odgovore moje dijete dalo kako bi na temelju toga zakljucio zbog cega je dijete krivo odgovorilo i kako bi sa djetetom mogao ponoviti dijelove koje nije znalo u testu. To nije moguce ako mi je jedina opcija samo pogledati test jer nisam u mogucnosti zapamtiti sva pitanja i sve njegove odgovore.

Analiza testa te prolazenje kroz dijelove koje dijete nije znalo zna biti naporan posao koji zahtjeva puno vremena i meni to nije moguce napraviti ako ispred sebe nemam neku vrstu kopije testa na koju se mogu referencirati.
KeyCode is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 12:15   #2
Ne znači li to da moraš doći na konzultacije kod nastavnika/profesora pa uživo s njim popričati o tome dok da na uvid u test na mjestu? Prije desetak godina je i kod mojih to tako funkcioniralo... najčešće prije ili nakon nekog roditeljskog... Nikakve kopije ni fotke, nego jednostavno doći i uživo porazgovarati s profesorom/razrednikom.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 14:14   #3
Pa da. To znaci da ja prakticki svaki dan moram fizicki dolaziti u skolu samo da bih vidio test. Cesto pri tome moram cekati da se izredaju drugi roditelji sto sve skupa uzima jako puno vremena. A posto cekaju drugi roditelji cesto nema vremena da se detaljno prodje kroz test. A za tako ceste razgovore sa profesorom nema potrebe. Mene samo zanima sto nije znao kako bih mu to mogao dodatno pojasniti ili kako bi od njega trazio da to dodatno ponovi.

Moj sin iz nekih predmeta ima instrukcije a neke predmete ne razumijem dovoljno da bih shvatio test. U tim slucajevima imam potrebu test pokazati osobi koja daje instrukcije sto nisam u mogucnosti pa instruktor ne zna sto je poslo po krivu i sto dodatno treba raditi sa mojim sinom.

Uglavnom ne razumijem u cijem interesu je donesena odluka da se test smije samo pogledati? I da li je ta interpretaxija izraza "na uvid" uopce tocna. U svakom slucaju sigurno nije u interesu djece.
KeyCode is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 15:29   #4
Na uvid znači upravo to, imaš pravo pogledati. No, sam izraz nije ograničen od dodatnih akcija. Prouči statut škole, pravilnike. Pričaj s razrednikom, ili tko je već zadužen.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 20:43   #5
test na uvid znači pogledati test i porazgovarati sa predmetnim nastavnikom
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 10:50   #6
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Na uvid znači upravo to, imaš pravo pogledati. No, sam izraz nije ograničen od dodatnih akcija. Prouči statut škole, pravilnike. Pričaj s razrednikom, ili tko je već zadužen.
Sve sam pokusao i nista ne funkcionira.
Kada dodjem na uvid cak ne smijem slikati telefonom ili prepisati rucno.
Sta nitko ne vidi u tome problem?
Ako postoji neko pravilo onda ono postoji sa nekim ciljem te je napravljeno kako bi se zastitili neciji interesi.

Koji je cilj ovog pravila?
Ciji se interesi stite?

Do sada sam samo dobio objasnjenje da se to ne smije i da je to jednostavno tako.
Ali sam ne mogu dokuciti u cijem je to interesu da to bude tako?
Zasto je odluceno da bude tako a ne drugacije?
Gdje to pise da ako je nesto sluzbeni dokument, a za testove tvrde da je sluzbeni dokument, da se on ne smije slikati/kopirati/prepisati.
Koja je svrha/cilj tog pravila?
KeyCode is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 18:49   #7
Ucenik uci sa ciljem da poveca znanje, ne da prodje test. S obzirom na tvoje upise, dobila sam dojam da je glavni problem tvoga sina sto on uci sablonski za test, a ne s razumijevanjem. Za dobiti uvid u to koji dio gradiva netko ne razumije je dovoljno pogledat test sto ti je omoguceno. Ni ja ne dozvoljavam nikakvo fotkanje ni prepisivanje pitanja jer bi to neminovno dovelo do njihove distribucije medju ucenickom populacijom. Nastavnici cesto imaju bazu pitanja iz koje slazu testove, a koja recikliraju kroz godine. Test iz kolegija na kojemu predajem ima 150 pitanja i imao nekoliko grupa, da svaki put smisljamo sva skroz nova pitanja, nista drugo ne bi stigli raditi. Smislimo 20% novih, ostale recikliramo iz baze. Dobro pitanje je tesko smislit.

Ne vidim zasto bi roditelj trebao imati pravo na fotkanje/ prepisivanje testa. Imas pravo na to da s nastavnikom prodiskutiras koji dijelovi gradiva stekaju, to je dovoljno za identificirati gdje je problem. Uostalom cemu to? Sumnjam da ce se u slijedecem testu ponoviti ista pitanja.

Ja radim na faksu pa me mogu odgovoriti na pitanje o pravilnicima u skolama, ali nikad nisam cula da bi na faksu student ima pravo na kopiju testa. Niti me to itko trazio. Vjerujem da slicni razlozi za odbijanje fotkanja testa vrijede i u skoli. Tvoj mali bi se dokopao testa, distribuirao frendovima i za 3 dana imala bi ga cijela skola.

Zadnje uređivanje Bjesomarica : 02.12.2016. at 18:55. Reason: Tipfelleri
Bjesomarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 21:25   #8
Da, ta šablona nikome nije preporučljiva. Meni se prije desetak godina to obilo u glavu jer sam učio po šablonskom testu od prošlih godina koji se slučajno potrefio da je bio isti i dobio dobru ocjenu, da mi se drugi put to nije moglo desiti jer je profesor stavio druga pitanja na gradivo koje se nadovezivalo na to. Htio - ne htio, morao sam proći i ono za što sam bio dobro ocijenjen prije.

To je konkretno, matematika u pitanju. Naravno da i neki profesori namjerno stavljaju iznimno teške kriterije za neke stvari, al i kod njih postoje sheme kako dobro proći na kraju godine.

Znam da je u koži roditelja to uvijek drugačija vrsta brige, al to je jednostavno tako. Ili se prilagoditi i jednom otići u ionako gustom životnom rasporedu u školu, ili na drugačiji način postaviti stvari i pokušati na drugačiji način pomoći u učenju.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 13:57   #9
Hvala na donjim odogovorima. To su prvi odgovori za koje mogu reci da objasnjavaju razloge ovakvih pravila. Medjutim iz tih odgovora se moze iscitati da ovo pravilo stiti interese nastavnika a da je protiv interesa roditelja/ucenika iz slijedecih razloga.

Quote:
Bjesomarica kaže: Pogledaj post
Za dobiti uvid u to koji dio gradiva netko ne razumije je dovoljno pogledat test sto ti je omoguceno.
Ovo nije tocno. Recimo da se radi o testu iz Njemackog/Fizike/Matematike a recimo da se ja ne razumijem u te predmete. Meni uvid u taj test nece znaciti nista jer ja necu nista razumjeti. Prije ispravka testa ja bih taj test trebao pokazati istruktoru koji se u to razumije i koji bi prema tom testu mogao vidjeti koje dijelove gradiva mora dodatno proci sa mojim sinom prije ponovljenog testa.

Cak i ako se razumijem u gradivo dok dodjem doma vec cu zaboraviti pola stvari od onoga sto nije znao. Znaci ja bih se trebao pouzdati u svoju memoriju u vrijeme kada imamo tolike tehnolsoke mogucnosti prenosenja informacija? Test moze biti opsiran, zadaci mogu biti komplicirani a razlozi zasto je dijete krivo rijesilo pojedine zadatke mogu biti raznoliki.

Quote:
Bjesomarica kaže: Pogledaj post
Ni ja ne dozvoljavam nikakvo fotkanje ni prepisivanje pitanja jer bi to neminovno dovelo do njihove distribucije medju ucenickom populacijom.
Nastavnici cesto imaju bazu pitanja iz koje slazu testove, a koja recikliraju kroz godine. Test iz kolegija na kojemu predajem ima 150 pitanja i imao nekoliko grupa, da svaki put smisljamo sva skroz nova pitanja, nista drugo ne bi stigli raditi. Smislimo 20% novih, ostale recikliramo iz baze. Dobro pitanje je tesko smislit.
A u cemu je tocno problem da se djeci daju 100 pitanja i da se na ispitu od njih 100 random izvlaci 20? Ja sam cesto imao takve ispite i po meni su to najposteniji ispiti jer to znaci da ako dijete nauci tih 100 pitanja onda je sigurno da ce proci test. Za razliku od testova gdje nastavnici ubacuju trik pitanja kod kojih se dijete zbuni i koje nije moglo vjezbati.

Drugo jedan od razloga zasto zelim test cak i ako je cijeli dobro rijesen je da ga kasnije ponovo dam djetetu da ga rijesi kao oblik ponavljanja znanja. Da provjerim ako je u medjuvremenu nesto zaboravio sto treba ponoviti. Ako nemam testove na uvid onda znaci da ja moram kreirati dodatna test pitanja. Znaci ovime se zadatak kreiranja testova prebacuje sa nastavnika na roditelja. To meni nema smisla.

Ili ajmo ovako. Nastavniku se ne da trositi vrijeme na kreiranje pitanja ali je u redu da roditelj svaki dan trosi vrijeme na nepotreban fizicki odlazak u skolu samo kako bi dobio na uvid test. Znaci u redu je da nastavnik ustedi sat vremena na nekreiranje pitanja a da zbog toga 20 roditelja mora utrositi sat vremena na dolazak u skolu. Da li jos nekome to zvuci naopako?

Ili ajmo ovako. Roditelji placaju nastavnike. Ako nastavnik napravi pitanja unutar radnog vremena kome pripadaju ta pitanja? Nastavniku ili roditeljima? Trenutna situacija bi bila kao da ja nekome platim 100 000 kuna da napiste roman i onda mi ta osoba zabrani uvid u gotovi roman iz nekog svog razloga. Iako je osoba radila na romanu tokom perioda za koji je bila placena od druge osobe i kod takvih slucajeva ugovorom se rijesava da platitelj ima pravo na koristenje onoga sto je platio. Inace stvar nema smisla. Drugim rijecima kako moze nastavnik roditelju zabraniti uvid u materijale za koje je roditelj nastavniku platio da ih napravi?

U svakom slucaju dani odgovor tvrdi da su stvari takve kakve jesu kako bi se zastitili interesi nastavnika jer se nastavnicima ne da kreirati dodatna pitanja. A da li se time narusavaju ineresi djeteta? Da li se ovime interesi nastavnika stavljaju ispred interesa djeteta?

I dodatno pitanje? Odakle nastavniku pravo da odredjuje da li se test smije ili ne smije kopirati kada to zakonom nije definirano? Ako roditelj zeli kopirati test jer smatra da je to u interesu njegovog djeteta a ako nastavnik to ne dopusta jer stiti svoje interese gdje pise da je volja nastavnika ispred volje roditelja?

Zadnje uređivanje KeyCode : 04.12.2016. at 14:30.
KeyCode is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 15:37   #10
Oprosti, koji razred je tvoje dijete, to su nizi razredi osnovne skole, kad je tvoj angazman naoko veci od djetetovog? ( Mada to ne opravdavam ni u prvom razredu).
Jer ovo mi zvuci kao da ti dijete nema pojma sto radi u skoli. Pa svaki ucenik itekako zna sto je znao, a sto nije na testu, osim ako nema nikakvog pojma o tome sto uci. Osim toga, cini mi se pretjerano da se roditelj tako detaljno interesira, a sam ucenik nije zainteresiran i nema pojma sto je pogrijesio.
Apsolutno je u redu da roditelj pogleda test, osobno bih ga i kopirala roditelju ako ga to veseli, ali mi se tvoje ponasanje i ocekivanja cine pretjeranim.
A da sam profesorica tvom djetetu cak bih se i uvrijedila jer mi sve lici na neku kontrolu doticne.
Pustite profesore da rade svoj posao, a djecu poticite da uce i budu samostalni!
Eyecandy is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 16:48   #11
Quote:
Eyecandy kaže: Pogledaj post
Oprosti, koji razred je tvoje dijete, to su nizi razredi osnovne skole, kad je tvoj angazman naoko veci od djetetovog?
Tocno. Dakle dijete ovdje tek uci kako uciti, kako se organizirati i sve ostalo sto ide uz skolu. Ako se ne varam u skoli ne postoji predmet "kako uciti" gdje bi ih se ucile metode memoriranja, organiziranja, tehnike ponavljanja i slicne stvari.

Quote:
Eyecandy kaže: Pogledaj post
Jer ovo mi zvuci kao da ti dijete nema pojma sto radi u skoli. Pa svaki ucenik itekako zna sto je znao, a sto nije na testu, osim ako nema nikakvog pojma o tome sto uci. Osim toga, cini mi se pretjerano da se roditelj tako detaljno interesira, a sam ucenik nije zainteresiran i nema pojma sto je pogrijesio.
To nije istina. Ja znam po sebi da mi je nemoguce sjetiti se svih pitanja na koje nisam znao odgovor ako ih nisam negdje zapisao ili kasnije imao na uvid. Ako ja kada vidim test ne mogu zapamtiti sto sve moje dijete nije znalo tocno odgovoriti onda ne znam zasto bi se to ocekivalo od mog djeteta. Osim toga nije samo pitanje sto nije znalo nego u kakvom formatu su ucitelji ocekivali odgovor i koji je bio tocan odgovor a on moze cesto biti vrlo slozen. Opet ponavljam da roditelj ne mora nuzno znati gradivo koje je bilo u testu npr. ako se radi o stranom jeziku, matematici ili znanosti u kom slucaju roditelj nece zapamtiti nista jer mu isto kao da gleda kineski.

Quote:
Eyecandy kaže: Pogledaj post
A da sam profesorica tvom djetetu cak bih se i uvrijedila jer mi sve lici na neku kontrolu doticne.
Koji tocno dio lici na kontrolu? Ja samo preko testa zelim feedback sto moje dijete nije znalo i sto se ocekivalo od njega a da nije ispunilo kako bih mu mogao pomoci da to nauci.

Quote:
Eyecandy kaže: Pogledaj post
Pustite profesore da rade svoj posao, a djecu poticite da uce i budu samostalni!
Pa kada bi profesori radili svoj posao onda ne bi ni bilo potrebe da se ja angaziram. Medjutim ako ja prepustim dijete profesorima i ako dijete dobija lose rezultate da li bi ja trebao ostati na tome ili nesto poduzeti? Ako dijete dobija lose rezultate onda se to uvijek objasnjava da je dijete krivo a nikada profesori ili sustav ili pristup radu. A kada je sustav vec takav da dijete dobija lose rezultate i prebacuje odgovornost na dijete a ja znam da mogu pomoci svom dijetetu placanjem dodatnih instrukcija ili da mu sam pomazem onda ja samo zelim poptunu informaciju sto dijete treba znati a sto nije znalo da bi na to fokusirao dodatni rad.

Ako dijete dobije losu ocjenu u skoli.
Ako ja nakon toga organiziram dodatne instrukcije.
Ako dijete nakon toga dobije bolju ocjenu na ispravku testa.
Sto to govori o profesrima, sustavu, pristupu radu ili potrebi za dodatnim angazmanom?

Ako profesori/sustav nisu u stanju nauciti dijete sto im je posao zasto onda otezavaju drugima da obave njihov posao kroz ovakva pravila?
KeyCode is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 10:06   #12
Poanta testa NIJE da se prođe nego da jasno ocijeni nečije znanje. Poanta škole nije da nauči djecu/odrasle kako da šablonski rješavaju testove, nego kako da rješavaju probleme.

Ti ne plaćaš profesore, plaća ih društvo čiji si ti član. Ne plaćaš javno obrazovanje samo ti, nego svi mi, uključujući ekipu koja nema djecu ili ekipu čija su djeca već završila školovanje. Razlog zašto društva financiraju javno obrazovanje jest taj što je obrazovana populacija dobra za društvo. Svako društvo koje želi ići naprijed mora razviti potencijale svoje populacije na maksimum a to znači obrazovati svakoga da nauči najbolje što može ali i identificirati koji su pojedinci izvrsni,a koji su prosječni. Društvo treba izvrsne - da budu inovatori. Treba prosječne da održavaju sustav. Treba i ispod-prosječne. I treba dobar način identifikacije svakog. Zato je apsolutno pogrešno tražiti testiranje kakvo ti tražiš jer na taj način selekcioniraš učenike koji su dobri rješavači testova, a ne identificiravaš dobre problem-solvere. Ono što ljudi obično zovu trik pitanja su upravo pitanja koja identificiraju koliko dobro učenik razumije gradivo i zna rješiti problem. Ta vještina se treba učiti on najranije dobi. Kad učiš hodati ne učiš dijete samo da hoda po tepihu, nego ga vodiš po svim mogućim terenima. E pa isto tako ne učiš djecu dajući im pitanja unaprijed da ih nabubaju, nego ih učiš da naučeno razumiju pa da mogu riješiti bilo koji problem.

E sad, ne mogu to svi. I to je u redu. Zato i postoje ocijene od 1-5. Oni koji mogu riješiti "trik pitanja" su izvrsni i vrlo dobri, oni koji su šablonci su dovoljni i dobri. Problem današnjih roditelja je taj što smatraju da svi trebaju imati 5. Ne trebaju.

Sada smo ustanovili da nisi ti osobno kupac obrazovanja za svoje dijete nego društvo. I da se interes društva ne mora nužno poklapati s tvojim interesom. Interes društva je da su svi pravedno ocijenjeni i da su naučili svoj maksimum (koliko je to izvedivo kad imaš 30 djece u razredu). Tvoj interes je da tvoje dijete postigne najbolji mogući rezultat pa bi ti sad da se pravila prilagođavaju tebi. Razumljivo, ali nedopustivo. TO je nepravedno prema drugima koji mogu rješiti test bez da znaju koja će pitanja biti na testu. I u koliziji s društvenim interesom koji ocjene koristi kao "ulaznice" za daljnje obrazovanje, a gdje su mjesta limitirana. I meni je jasno da bi ti da tvoje dijete pošto-poto bude u što boljoj kategoriji,a li ako nije zaslužilo, nije zaslužilo. VIdim da si borben - ono za što se trebaš boriti je država u kojoj svi, a ne samo visoko obrazovani, mogu dobro živjeti od svoga rada. Pa nije sramota biti kvalitetan administrator recimo - tamo se cijeni šablona. Dobar problem solver bi uvenuo na takvom poslu, šablonac bi uživao. Zašto tjerati ljude da budu oko što nisu? Zapravo, tvoje je interest da tvoje dijete bude maksimalno uspješno i sretno. Hoće li tvoje dijete biti sretno i uspješno ako ga budeš tjerao na podhvate za koje nema sposobnosti ni afiniteta?

Kažeš da se radi u nižim razredima osnovne škole, ali da ti nisi u stanju zapamtiti sve što je dijete pogriješilo pogotovo u predmetima u kojima ti nisi dobar. Znači imaš problema sa osnovnoškolskom matematikom (zbrajanje, dijeljenje, drugi korijen) i prirodnim znanostima (osnovni dijelovi stanice), ali nemaš problema da određuješ kako da učitelji rade svoj posao? kako da ne.

Temeljem čega si ti odredio da učitelj tvojeg djeteta ne radi svoj posao? Zato što tvoje dijete nema rezultate koje si ti zamislio da bi trebalo imati? Uvijek je moguće da je učitelj loš, ali ja sam dobila dojam da tvoje dijete ide na instrukcije iz više predmeta. I to u osnovnoj školi, hej! Što će bit u srednjoj nastaviš li s pritiscima i na silu ga upišeš u neku težu školu? Što su svi učitelji tvojeg djeteta loši? Izvoli pa ih prijavi inspekciji ako to misliš. Ali budi spreman na to da možda nije problem u njima. Ako tvojem djetetu u osnovnoj školi trebaju instrukcije iz više predmeta - onda možda tvoje dijete ima neki problem, nije to sramota. Dapače, možda je bistro, ali disleksično i što prije to identificiraš, to bolje za tvoje dijete. A možda problem imaš ti jer očekuješ rezultate koji nisu u skladu sa sposobnostima ili trudom tvog djeteta.

Quote:
KeyCode kaže: Pogledaj post
Ako dijete dobije losu ocjenu u skoli.
Ako ja nakon toga organiziram dodatne instrukcije.
Ako dijete nakon toga dobije bolju ocjenu na ispravku testa.
Sto to govori o profesrima, sustavu, pristupu radu ili potrebi za dodatnim angazmanom?
Kakve su ocjene dobili drugi u razredu na prvom testu? Možda tvojem djetetu treba više vremena da skuži. Učitelj treba imati na umu svu djecu - ne samo onu koja sporije kuže i svima se mora posvetiti podjednako. Ponovno - zato postoje ocjene od 1-5.
Bjesomarica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:43.