Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2007., 20:48   #1
Sloboda

Sto je uopce sloboda prema vasem misljenju,
jesmo li mi slobodni ili samo mislimo da smo slobodni?
kakvi su vasi argumenti sto se tog tice?
Da li je pojedinac zbilja slobodan i odlucuje o svojim akcijama, ili je pak
covjekovo djelovanje determinirano i mi samo mislimo da smo slobodni?
Obrazlozite odgovore, silno me zanimaju tudji (vasi) stavovi u vezi ovog
Sve je nista is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 21:05   #2
your mind makes it real


to je sloboda ona je u našem mozgu i čini mi se da se može stalno širiti, nadopunjavati i usavršavati
__________________
encouraging humankind to progres
maddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 02:29   #3
Da jako smo slobodni - možeš misliti. Danas je sve programirano putem mass-medija i više ne znaš ni što misliš.

Sloboda je izvagana i određena joj je cijena. Preskupa je za nas.
Jebiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 10:45   #4
Osobno vjerujem da sloboda postoji. Dakle, vjerujem da ljudska volja doista može biti slobodna, tj. da ona može biti neuzrokovani uzrok, da ona nije samo još jedna karika u lancu uzroka i posljedica, već da je upravo ona prva karika koja stvara novi lanac uzroka i posljedica. Doduše, ne znam kako bi to točno dokazao, ali istodobno ne znam niti kako bi neki determinist dokazao sveobuhvatni determinizam – determinizam koji bi vrijedio za cijelu prirodu/stvarnost.

Kako bilo, mi (kao pojedinci i kao društvo) većinom vjerujemo da sloboda postoji, tj. da (sveobuhvatni) determinizam nije istinit. Tako npr. pripisujemo pojedincu moralnu, kaznenu, prekršajnu ili neku drugu odgovornost kada on ne postupi na ispravan način. Mi, naime, vjerujemo da je on mogao postupiti na namanje dva načina i da je sam odabrao onaj lošiji način. Dakle, vjerujemo da njegov postupak nije bio u potpunosti determiniran. Kada bi determinizam bio prevladavajuće ili 'službeno' uvjerenje onda ne bi postojali sud pravde i sud morala, a oni očito postoje.
činovnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 17:22   #5
Sloboda svekog pojedince je ogranicena slobodom drugog pojedinca.
barbara7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 17:59   #6
Quote:
barbara7 kaže: Pogledaj post
Sloboda svekog pojedince je ogranicena slobodom drugog pojedinca.
Klasika
Jebiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 18:09   #7
To je lijepo sartre rekao. Mi smo osuđeni da budemo slobodni. Pomisao da nema boga ili determinizma nam je zastrašujuća jer to znači da jednostano smo sami. Nema isprika ni opravdanja za naše ponašanje. Nemamo izbora nego da budemo slobodni.
fredrik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 18:36   #8
^^^mozes li mi reci u kojem djelu, tekstu je to rekao?
Sve je nista is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 20:20   #9
dali ja slobodnom voljom pišem o slobodnoj volji.u većini stvari sa sviješću dolazimo i do mogućnosti odabira ali ovdje opet neznam ako odaberem npr. suprotno od onoga što mislim da je slobodno dali je ili nije slobodno, ustvari je po nekoj logici više neslobodno sa samim razmišljanjem o slobodnosti toga.možda, što bi nas dovelo do toga da je ono čovjekovo nagonsko bilo najispravnije. ali većini ostali stvari za čovjekovu pravu odluku se smatra upravo suprotno ono razumsko.kad pogledamo malo bolje potpuno slobodna odluka uzima i to razumsko kao neki kriteriji jer je i to razumsko dio nas pa i zapostavljanje toga je nesloboda. društvo se mora temeljit na postojanju slobodne volje. može li čovjek normalno živjet sa sviješću o nepostojanju slobodne volje.zanimljivo je ovo dali može neko tko misli da slobodna volja ne postoji zakljućit da nema slobodne volje.odnosno kad bi to uzeli kao toćno to bi bio zapravo jedini bljesak za kojeg bi mogli tvrdit da ne njega nije uvjetovalo nešto što bi poništavalo sami zakljućak ili da je to samo konaćan slijed nekakvih razmišljanja naravno sa nekakvim uplitanjima ali na kraju sa zakljućkom da je to ipak točan rezultat razmišljanja ćime bi to bila jedina slobodna istina a za koju znamo da je slobodna ili možda neznamo što ipak ostavlja sve otvorenim i dalje nedokućivim. evo ja mogu mislit da je ovo napisano slobodnom voljom što je dovoljno za moje vjerovanje u slobodnu volju. jednostavno je i najčešće najbolje.
i nakraju nisan ništa reka.
KVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 20:32   #10
Quote:
Sve je nista kaže: Pogledaj post
Sto je uopce sloboda prema vasem misljenju
Viđenje stvarnosti u kome je 'ja' odvojeno od 'ne-ja', te uverenje da sobom i onime što nismo mi možemo upravljati po sopstvenoj volji.

Quote:
jesmo li mi slobodni ili samo mislimo da smo slobodni?
Mislimo da smo slobodni.

Quote:
kakvi su vasi argumenti sto se tog tice?
Kada sebe vidimo odvojene od sveta u kome živimo - verujemo da smo slobodni. Kada sebe vidimo kao jedno sa svetom, uviđamo da su 'ja' i 'ne-ja' međusobno uslovljeni i da tako nešto kao što je 'slobodno ja' ne postoji. Uverenje o slobodi je neophodno da bi postojanje kakvo poznajemo bilo moguće ili bar da bi bilo onoliko zanimljivo koliko jeste.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 22:54   #11
Quote:
Sve je nista kaže: Pogledaj post
Sto je uopce sloboda prema vasem misljenju,
jesmo li mi slobodni ili samo mislimo da smo slobodni?
kakvi su vasi argumenti sto se tog tice?
Da li je pojedinac zbilja slobodan i odlucuje o svojim akcijama, ili je pak
covjekovo djelovanje determinirano i mi samo mislimo da smo slobodni?
Obrazlozite odgovore, silno me zanimaju tudji (vasi) stavovi u vezi ovog
ja mislim da je covjek automat/masina i da je njegovo "djelovanje"
reakcija na podrazaje

slobodna volja bi bio neki unutarnji podrazaj i jedan od faktora u odlucivanju

i napokon sloboda bi bila nekakva mjera vaznosti slobodne volje
u procesu odlucivanja

tol'ko o vilozof'ji.... a u svakodnevnom zivotu bez elementarne ljudske slobode ne moze se zivjeti, moje uvjerenje


edit:zanimljivo je primjetiti kako odgovori ovise o pozadinama diskutanata, religiozni govore o bogu, nihilisti se izgube nakon 2 recenice,
matematicar o faktorima u odlucivanju
mirko77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 23:40   #12
Quote:
mirko77 kaže: Pogledaj post
edit:zanimljivo je primjetiti kako odgovori ovise o pozadinama diskutanata, religiozni govore o bogu, nihilisti se izgube nakon 2 recenice,
matematicar o faktorima u odlucivanju
Toliko o slobodi u razmisljanju
Taisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 23:54   #13
Quote:
Taisa kaže: Pogledaj post
Toliko o slobodi u razmisljanju
Sloboda je Taisa onolika kolika nam je snaga.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 00:02   #14
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Sloboda je Taisa onolika kolika nam je snaga.
Onda je vrime da počmem bildat


Taisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 00:52   #15
Materijalni dio čovjeka ne može biti slobodan već samo onaj duhovni dio .
Slobodan je onaj koji slijedi svoje srce.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 00:56   #16
Quote:
Taisa kaže: Pogledaj post
Onda je vrime da počmem bildat


Veća snaga mišića dat će ti više slobode. Možeš izabrati koga ćes istući.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 23:54   #17
Quote:
Sve je nista kaže: Pogledaj post
jesmo li mi slobodni ili samo mislimo da smo slobodni?
O slobodi bih nekada prije rekla da je ona osjećaj neovisnosti, nevezanosti, samodostatnosti, sebedovoljnosti na jedan način koji nas čini zadovoljnim takvom svojom slobodom u kojoj smo ispunjeni svim tim elementima koji našu slobodu i čine.
Kasnije, unekoliko bih promijenila iskaz, pa bih rekla kako nikada sloboda nije tako potpuna i ispunjajuća kao osjećaj cjelovitosti i slobode u vezanosti i sjedinjenosti s drugim bićem ili osjećaju stopljenosti s nečim izvanjskim posredstvom kojeg se "brišu" granice između unutra i van.
Još kasnije, značajno bih reducirala sve svoje dotadašnje iskaze, pa bih - već dobrano ogrezla u stvarnosti ipak najradije posezala za pjesničkim slobodama pa tako i ovaj put, citirajući jednu pjesnikinju koja je o tome znala reći mnogo bolje nego ja.

Kada ode što ode, u onome što ostaje jer voli ostati, sadržana je bit slobode.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 12:24   #18
da probam još jednom. :)

Quote:
Sve je nista kaže: Pogledaj post
Da li je pojedinac zbilja slobodan i odlucuje o svojim akcijama, ili je pak covjekovo djelovanje determinirano i mi samo mislimo da smo slobodni?
Samo zbog razlikovanja:
ja bih volju izdvojila kao posebni objekt. A /našu/ slobodnu volju kao odnos prema tom " objektu ".
Sloboda volje /kao objekt/ u ovom kontekstu, bila bi nešto apsolutno. Volja koja izvire iz same nutrine našeg bića kao htijenje koje je po svojoj slobodi apsolutno već i stoga što je tu - postoji kao osjetno, neovisno o našoj volji, slaganju ili neslaganju s njim - pa je utoliko ono slobodno i svojom pojavom nimalo ne drži do nas. Neslobodni smo onoliko koliko je ta slobodna volja - /čini se/ sama za sebe - dio nas, " probija " kroz nas kao voda kroz pukotine brane iz jednog svijeta o kojem ne znamo mnogo ( a možda čak ni toliko ) i ispunja intenzitetima koji su slobodni ispuniti nas ili potopiti bilo kad. Eto, tolika je to sloboda.
Sloboda kao slobodna volja kojom mi raspolažemo, pitanje je volje koja se očituje u različitim mogućnostima kojima možemo odgovoriti na nešto što od nas zahtijeva neki odgovor. Možemo to naravno "gurnuti i pod tepih", ali tad nismo i stvarno slobodni. Naša sloboda je, rekla bih, nešto što zadobijamo oslobađajući razlike u " pritiscima " ( s ove i s one strane brane ), uklanjajući je ili na neki drugi način razrješujući pitanje naše (ne)slobode.
Da li je onda ta volja koju sam samo zbog razlikovanja označila kao apsolutnu jer je samovoljna, možda apsolutno Drugo nas samih? A mi sami njegov /svoj/ kaleidoskopski izmjenjujući oblik gdje se slobode volja teže ujediniti svojim snagama, u onaj, u kojem će se na najpotpuniji način izmiriti i ispuniti.

Dakle, ako je čovjekovo djelovanje i determinirano, smijem li zaključiti da je ono onda determinirano samo u tom jednom segmentu - da djeluje /slobodno/.
Smijem li zaključiti da je apsolutna volja, tek generator tog djelovanja?
Korektor koji nas istodobno ne želi osloboditi pritiska svoje samovolje dok to djelovanje ne proizvede nešto što od čovjeka zahtijeva upravo one snage svojstvene samo čovjeku?
Da je determinizam u segmentu djelovanja, na snazi - tek onda kada taj neslobodni dio nas djeluje tako kako nam želi ukazati na potrebu našeg vlastitog slobodnog djelovanja kako bi se ostvarilo nešto čemu je taj determinirajući dio i dao impuls. Da je naš neslobodni dio upravo i zaslužan za naše slobode.
Paradoksalno?
Možda; jednako kao i ona Sartreova rečenica, da smo osuđeni na slobodu. Ovdje se treba malo duže zadržati, duže zagledati.

Ako je dakle, čovjekovo djelovanje i determinirano, ono je determinirano tako da bude slobodno. (?)
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 17:52   #19
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
...
Ako je dakle, čovjekovo djelovanje i determinirano, ono je determinirano tako da bude slobodno. (?)
ukratko tvoja poanta je ez folovz:
ako nema slobode, onda te slobode nema tako da te slobode ima

mirko77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 18:13   #20
Quote:
mirko77 kaže: Pogledaj post
ukratko tvoja poanta je ez folovz:
ako nema slobode, onda te slobode nema tako da te slobode ima

nije to moja poanta. osim kada je iskarikiraš.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:30.