Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2008., 19:41   #81
Yi Ching ili Knjiga promjene vrlo je stara a zasniva se na bacanju štapića ili tri novčića kojima se formiraju heksagrami kao odgovor na pitanje. Uvijek je odgovor propraćen mogućnošću izbora-ako postupiš tako rezultat je ovako.Ima se dojam da razgovaraš sa osobom i li vlastitom unutarnjom sviješću.Eto ukratko.
lena vu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 19:58   #82
Quote:
lena vu kaže: Pogledaj post
Gdje mogu nabaviti te knjige? Ja koristim Blofelda,Tonantea, Donatela Bergamino i Anthony. Imam želju produbiti znanje i razmijeniti iskustva jer treba priznati da nije lako razumjeti ponekad odgovore.
Ja sam ih dobio na poklon. Iače, kao i mandragora, preporučujem Amazon iako se i na internetu može naći dosta besplatnog materijala.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 20:27   #83
@lena vu
ima jedana odlična redakcija Davida Albaharija koja je izašla davne 1979. može se skinut s neta u zipu kao i empower tool - neloš I Ching software. ovdje

@gocat
kažu da je to jedna od najstarijih sačuvanih knjiga na svijetu. tijekom stoljeća (tisućljeća) dopunjanavana je zapažanjima korisnika. Zanimljiva je tradicionalna uporaba I Chinga u vojno strateške svrhe.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 22:41   #84
Znači knjiga od ovog Vasiljevića valja. Baš nekidan stojim pored nje i razmišljam - a šta ako je ovo samo jedna od... želim nešto kvalitetno, za početak na hrvatskom, a poslije lako nadograđujem na kvalitetni temelj.

Uglavnom, hvala vam u olakšavanju odabira
__________________
zvuk jednog života
B52 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 23:53   #85
Quote:
B52 kaže: Pogledaj post
Znači knjiga od ovog Vasiljevića valja. Baš nekidan stojim pored nje i razmišljam - a šta ako je ovo samo jedna od... želim nešto kvalitetno, za početak na hrvatskom, a poslije lako nadograđujem na kvalitetni temelj.

Uglavnom, hvala vam u olakšavanju odabira
Ne bih je preporučio početniku. Problem sa Ji Jingom je što postoje dosta prijevoda i što je svaki prijevod ujedno i interpretacija teksta. Zato za one bez većeg iskustva svakako preporučujem više knjiga zato jer svaka ima mrvicu drugačiju interpretaciju promjenjivih linija. Kineski jezik je prilično nezgodan za prijevod.

Vasiljevićeva knjiga nema konkretne savjeta već se više oslanja na simbolizam linija, ako nemaš iskustva sa simbolima i ako nisi dovoljno objektivan onda ćeš to protumačiti na sebi povoljan način. Zato osobno kombiniram njega sa knjigom Da Liu koji je konkretniji što se tiče tumačenja, a ako mi stvari još nisu jasne onda uzmem i Legge-a.

Ji Jing je na prvi pogled jednostavan no interpretacija njegovih odgovora nije baš tako jednostavna i zahtjeva dosta iskustva i znanja. Najveća greška koja se može napraviti je suditi Ji Jing po jednoj knjizi.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 10:39   #86
Hvala, još jednom ...
__________________
zvuk jednog života
B52 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 17:50   #87
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
-zasto nitko ne isprica neko svoje iskustvo sa i chingom
Pre nekoliko dana sam kupila svoju prvu knjigu o I Chingu. Ovu knjigu ('Knjiga promena/deset krila') je priredio pisac David Albahari. Još nisam počela sa detaljnim čitanjem i proučavanjem , ali sam već isprobala praktičnu primenu - proricanje uz upotrebu novčića (štapiće tek moram nabaviti). Ali pojavio se jedan maleni problem u tumačenju heksagrama. Svaki heksagram ima:
- presudu (osnovni tekst)
- linije (koliko sam shvatila - važno je obratiti pažnju na promenljive linije)
- prvo i drugo krilo (komentar presuda)
- treće i četvrto krilo (komentar tekstova pridodatih uz linije)
Međutim, tumačenja heksagrama su mi vrlo nejasna. Rekla bih da su u pitanju doslovni prevodi sa kineskog originala, tako da ostavljaju ogroman prostor za slobodno tumačenje.

Primer:
Na jedno od pitanja sam dobila heksagram 5 Sji (Proračunato nedelanje), a kada sam promenljive linije pretvorila u njihove suprotnosti (kako savetuju da se uradi) dobila sam heksagram 19 Lin (Približavanje). Pročitavši tumačenja ova dva heksagrama došla sam do sledećeg značenja: sada me očekuje mirovanje, čekanje, a u 8. mesecu (septembar po našem kalendaru) nesreća. Jesam li dobro protumačila heksagrame?
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 18:36   #88
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
Pre nekoliko dana sam kupila svoju prvu knjigu o I Chingu. Ovu knjigu ('Knjiga promena/deset krila') je priredio pisac David Albahari.
to je bio moj prvi I Ching i danas mislim da je jedan od boljih!!
Quote:
(štapiće tek moram nabaviti)
to je jednostavno, nabereš stolisnik i osušiš ili kupiš one dugačke čačkalice za ražnjiće ali im otpiliš špice
(profane stvari uvijek imaju jednu magičnu dimenziju kad ih prenamijeniš)
Quote:
Međutim, tumačenja heksagrama su mi vrlo nejasna. Rekla bih da su u pitanju doslovni prevodi sa kineskog originala, tako da ostavljaju ogroman prostor za slobodno tumačenje.
to je uglavnom normalno - sva pomagala za gatanje pokušavaju izazvati desnu polutku mozga koja misli u slikama - dakle misli izravno. kod kineza su važni i principi (filozofija ali o tome drugom prilikom)

5 heksagram i 19 tumačenje:
5 heksagram nema značenje čekanja već proračunatog čekanja. ukratko ne treba raditi ništa i to je ozbiljan savjet
očigledno si dobila treću i petu promjenjljivu liniju koje ti daju zanimljivu informaciju; 3 ti kaže da ako čekaš u blatu da navlačiš neprilike, a 5 linija kaže da čekaš usred ića i pića. to ti vrlo jednostavno znači ovo: čekanje u blatu znači da si recimo ljuta ili uznemirena ili misliš na situaciju iz koje si se povukla itd. a peta kaže da uživaš, piješ jedeš - odnosno: obnavljaš svoje energije i veselo čekaš pravi moment i ne zamaraš se situacijom ali imaš na pameti svoj cilj.

19 heksagram ima izuzetno povoljno znamenje, znači da će namjerno čekanje donijeti dobre odnose
a što se tiče osmog mjeseca, I Ching rado upozorava da je jedino što je stalno - promjena. ovo ne znači da će stvarno u osmom mjesecu doći do neprilika, nego da se sve uvijek mijenja i da to treba imati u vidu.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2008., 23:24   #89
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
to je bio moj prvi I Ching i danas mislim da je jedan od boljih!!
Večeras otpočinjem sa detaljnim čitanjem i proučavanjem.

Quote:
to je jednostavno, nabereš stolisnik i osušiš ili kupiš one dugačke čačkalice za ražnjiće ali im otpiliš špice
Mogla bih da isprobam. Mislila sam da kupim i jedno pakovanje onih dečjih plastičnih štapića pomoću kojih uče brojanje.

Quote:
(profane stvari uvijek imaju jednu magičnu dimenziju kad ih prenamijeniš)
to je uglavnom normalno - sva pomagala za gatanje pokušavaju izazvati desnu polutku mozga koja misli u slikama - dakle misli izravno. kod kineza su važni i principi (filozofija ali o tome drugom prilikom)
Možda mi bude jasnije kada detaljnije proučim značenja trigrama.

Quote:
5 heksagram i 19 tumačenje:
5 heksagram nema značenje čekanja već proračunatog čekanja. ukratko ne treba raditi ništa i to je ozbiljan savjet
očigledno si dobila treću i petu promjenjljivu liniju koje ti daju zanimljivu informaciju; 3 ti kaže da ako čekaš u blatu da navlačiš neprilike, a 5 linija kaže da čekaš usred ića i pića. to ti vrlo jednostavno znači ovo: čekanje u blatu znači da si recimo ljuta ili uznemirena ili misliš na situaciju iz koje si se povukla itd. a peta kaže da uživaš, piješ jedeš - odnosno: obnavljaš svoje energije i veselo čekaš pravi moment i ne zamaraš se situacijom ali imaš na pameti svoj cilj.

19 heksagram ima izuzetno povoljno znamenje, znači da će namjerno čekanje donijeti dobre odnose
a što se tiče osmog mjeseca, I Ching rado upozorava da je jedino što je stalno - promjena. ovo ne znači da će stvarno u osmom mjesecu doći do neprilika, nego da se sve uvijek mijenja i da to treba imati u vidu.
Kada ti to ovako protumačiš - zvuči pozitivno, ali kada ja pročitam tumačenja - ne čini mi se baš tako dobro.

Moraću da se bacim na vežbanje. Vežbanje čuda čini.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2008., 18:35   #90
KAKO DOMACI AUTORI PREVODE STRANE KNJIGE i izmisljaju imena autora

Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
Po meni dvije najbolje su od Živorada Slavinskog i Dattamurti
Knjiga od tzv DATTAMURTIJA je odlicna cesto je koristim ,ali uz nju imam zanimljivu pricu...

NIKAKO NISAM MOGAO NACI IME AUTORA tj ENGLESKO IZDANJe KNJIGE ...

TEK KASNIJE SAM SHVATIO I PRONASAO U CEMU JE CAKA TJ TIPICNA PREVARA ZA nas mentalitet i poslovanje


Izdavac i prevoditelj hrv izdanjaJE PREVEO ENGLESKU KNJIGU AUTORA R L WINGA ali je izmislio!! ime DATTAMURTI KAO AUTORA da bi izbjegao platiti bilo kakove obaveze engleskom(usa) izdavacu

(Tipu sam jednom bio gost u njegovom domu kraj save u zgbu ali nisam tada znao da je to uradio u vezi knjige DATTAMURTI koju spominjes !!)


vrlo lukav postupak ali kao sto vidimo, parsifal je kao agatin ''erkil poaro '' razotkrio ovu prevaru pa je ponosno iznosi da se vijest prosiri dalje hi hi

hi hi

hi hi
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2008., 18:36   #91
Plastične štapiće - ne.

Nego, radi li netko sa Tai Hsuan Chingom?
Noordung_NSK is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 23:41   #92
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
ja imam 50 ak prijevoda i chinga kao knjige
i ja imam i na hr, i eng, i cini mi se da ce mi
trebati jos koja, interpretacije su razlicite -
ponekad totalno.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 12:01   #93
Za YI DJING sam cula od svog starog koji vec dugo godina ima tu knjigu (napisao ju je Z.m.Slavinski).Pocela sam se zanimati za tu knjigu i postavljati pitanja.Ponekad sam dobivala odgovore koji mi nisu odgovarali,tj.trebala sam napraviti nesto sto nisam htjela....Nisam to uzimala za ozbiljno ali se na kraju uvijek uspostavilo da sam trebala poslusati i svaki put je odgovor bio tocan!
__________________
6.5.2009. Moja sreca je tu!
Lady_dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 16:16   #94
stapici stolisnika - svetog drva izraslog na grobu konfuchija, ne moraju biti jedini stapici.
da li netko radi ovu tehniku sa nekim drugim stapicima?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 18:37   #95
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
stapici stolisnika - svetog drva izraslog na grobu konfuchija, ne moraju biti jedini stapici.
da li netko radi ovu tehniku sa nekim drugim stapicima?
Telema!
Vrsta drva je bitna, ali ne toliko, bitnija je tvoja duhovna energija kojom "puniš" svoja "magička oružja" neprekidnom posvećenom upotrebom. Da li je stolisnik, hrast ili vrba; manje je bitno, osim ukoliko to ne određuje dugovječnost, pravocrtnost, ljepotu i kvalitetu štapića. Ji-Đing je moj najomiljeniji sistem za duhovno savjetovanje kojeg neprekidno koristim od samog početka svoje duhovne avanture, i koristim novčiće od 1 lipe. NIKADA nisam dobio pogrešan odgovor, iako je često bio slučaj da sam ga shvatio tek kada su se događaji zahuktali. No, to je jedini način učenja, putem iskustva; to mi je omogućilo da u budućim ogledima ispravnije proračunam formule svoga djelovanja. Najomiljeniji mi je Crowleyev Ji-Đing; duhovno je najčišći; savršeni kostur kojeg vaša intuicija&iskustvo brzo&lako obuku u "meso".
Agape!
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 04:29   #96
Priroda Yi Kinga je takva da uvijek daje točne odgovore, i to neovisno o metodi dobivanja heksagrama i linije. Ritualni dio dobivanja linija, služi isključivo da bi se onaj koji pita bolje i kvalitetnije koncentrirao na pitanje, te pripremio svijest za dobiveni odgovor. Intimna povezanost sa sustavom je nužan preduvjet za ispravno tumačenje odgovora, iako se je u praksi pokazalo da su i štura tumačenja odgovora, (kakva se obično nalaze u priručnicima) dovoljno opisuju problem. Također, moram napomenuti, sustav nije nimalo bezazlen i mora mu se prići sa dozom poštovanja.
__________________
Smisao je cirkularni labirint u umu onih koji ga traže: Radujmo se bez povoda. Slavimo bezdan, prepoznajmo emisare biločega, uzašle sanjare, lutalice po strasti. Uzađimo po tutnjavi pjesme, od Najvećeg Oka krhotina rasutih kroz prostranstvo ponora. Podajmo se opijumu razvrata duginih boja u tmini. Strmoglavljujem se i uzlazim.
Ra-Hoor-Khuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2008., 19:40   #97
Quote:
Ra-Hoor-Khuit kaže: Pogledaj post
Priroda Yi Kinga je takva da uvijek daje točne odgovore, i to neovisno o metodi dobivanja heksagrama i linije. Ritualni dio dobivanja linija, služi isključivo da bi se onaj koji pita bolje i kvalitetnije koncentrirao na pitanje, te pripremio svijest za dobiveni odgovor. Intimna povezanost sa sustavom je nužan preduvjet za ispravno tumačenje odgovora, iako se je u praksi pokazalo da su i štura tumačenja odgovora, (kakva se obično nalaze u priručnicima) dovoljno opisuju problem. Također, moram napomenuti, sustav nije nimalo bezazlen i mora mu se prići sa dozom poštovanja.
zasto kazes da sustav nije bezazlen, pogotovo ako razumijes ocitovanje, polaritet i kretanje energije?
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2008., 20:56   #98
Quote:
LJUBAWOLJA kaže: Pogledaj post
Telema!
Vrsta drva je bitna, ali ne toliko, bitnija je tvoja duhovna energija kojom "puniš" svoja "magička oružja" neprekidnom posvećenom upotrebom. Da li je stolisnik, hrast ili vrba; manje je bitno, osim ukoliko to ne određuje dugovječnost, pravocrtnost, ljepotu i kvalitetu štapića. Ji-Đing je moj najomiljeniji sistem za duhovno savjetovanje kojeg neprekidno koristim od samog početka svoje duhovne avanture, i koristim novčiće od 1 lipe. NIKADA nisam dobio pogrešan odgovor, iako je često bio slučaj da sam ga shvatio tek kada su se događaji zahuktali. No, to je jedini način učenja, putem iskustva; to mi je omogućilo da u budućim ogledima ispravnije proračunam formule svoga djelovanja. Najomiljeniji mi je Crowleyev Ji-Đing; duhovno je najčišći; savršeni kostur kojeg vaša intuicija&iskustvo brzo&lako obuku u "meso".
Agape!
bacanje novcica je sigurno najjednostavniji i najbrzi nacin, ali odabrala sam stapice maslinovog drva koje sigurno ima posebne vrline. opcenito cini mi se da je sa stapicima izrazajniji taj ritualni efekt; od prolaska kroz plamen svijece, pa do dobivanja ritualnog broja.

da, nakon odlicnog Tao Teh Kinga, logican je nastavak...ali tek sam na 3. stupnju (trigram) - faza usmjeravanja energije. no vec primjecujem da je fenomenalno povezao drvo zivota sa osam kruznih trigrama (senzibilnost, volja, razbor, osjetilnost, intuicija, osjecajnost, instinkt, individualnost).
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 19:46   #99
jel zna netko od vas neku dobru knjigu i ching i tai chi di su pokreti tai chia uspoređen sa heksagramima? imam jednu malu knjižicu od da liua al..

Zadnje uređivanje migulia9 : 14.01.2009. at 20:20.
migulia9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 00:59   #100
Quote:
f00f kaže: Pogledaj post
Nasao sam na net-u yi-djing u softverskom izdanju kao program. Da li to moze da zamijeni knjigu ili ne?
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
stapici stolisnika - svetog drva izraslog na grobu konfuchija, ne moraju biti jedini stapici.
da li netko radi ovu tehniku sa nekim drugim stapicima?
Ja koristim I Ching preko kompjuterskog programa i radi odlicno. Naravno, za pomoc pri tumacenju treba i malo po knjigama prelistati, ali za samo bacanje je dobar kompjuterski program.

Znam da ima nekih koji idu na tradicionalnije metode, ali po mom iskustvu, najvaznije je postovati I Ching i njegove odgovore. Nepostivanje njegovih savjeta je kazna po sebi (citaj, ako on kaze da nesto ne uradis, kazna ce biti to sto ces to uraditi). I naravno, ovisi kakva je netko osoba. Ako nekom treba ritual i sve oko toga, onda on i treba bacati I Ching uz pomoc rituala. A ako netko nema problema s kompjuterom (kao recimo ja), njemu I Ching radi odlicno i s njime.

A samo sto se tice stolisnika, to nije drvo, to je trava. I kod nas raste kao korov (time ne zelim reci ista lose o njemu, vec samo da ga ima puno i da ga ljudi smatraju korovom).

A sto se tice prica o I Chingu, imam toga dosta, a najinteresantnije je gledati kako se stvari odvijaju. I moram reci da je to nekad stvarno interesantno. Desavaju se neocekivane stvari, koje I Ching bez problema najavi, a u trenutku pitanja izgledaju nemoguce. Kompjuter je po tom pitanju zgodan, on pamti i pitanje i datum i rezultat, pa ti poslije bez problema pogledas sto je tocno bilo.

I cisto moj stav o tome, ako ga pitam, onda ga i poslusam, ma koliko ne bio odusevljen sa savjetom. Za sad je to ispalo ok. Naravno, ne pitam ga da li trebam kupiti kilu kruha u trgovini.
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:01.