Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2014., 12:53   #481
Je li netko dobio ovaj poticaj za osnovna sredstva u pčelarstvu?
Koliko ste dobili?
Martes is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 18:58   #482
Poz. Zna li netko opis posla povjerenika pčelinjih paša, koliko je zahtjevan, i koliko se isplati, da vam netko to mjesto ponudi, biste li ga prihvatili ili odbili i zašto. Hvala
Zachary Taylor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 21:11   #483
Quote:
Martes kaže: Pogledaj post
Je li netko dobio ovaj poticaj za osnovna sredstva u pčelarstvu?
Koliko ste dobili?
Da isplačeno je 28%, malo ste se zaigrali s kupovinom...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 21:18   #484
Quote:
Zachary Taylor kaže: Pogledaj post
Poz. Zna li netko opis posla povjerenika pčelinjih paša, koliko je zahtjevan, i koliko se isplati, da vam netko to mjesto ponudi, biste li ga prihvatili ili odbili i zašto. Hvala
Pa ako imaš vremena isplati se....
Posao je snimanje i upis pčelinjaka u katastar. Riješavanje papirologije i podjela ljekova za varou. Vođenje evidencije i određivanje smještaja selečih pčelara koji dolaze na tvoje područje (on trebaju ti se javiti u biti)..
To sve naplatiš 2-4 kune po košnici i 100 kn snimanje pčelinjaka za upis u katastar....
Ako kod tebe nema nekih intezivnih paša i nije zanimljivo selečim onda se svakako isplati.
Ako moraš imati posla s selečim pčelarima onda trebaš imati dosta živaca jer su pretežno uvjereni da su oni uvjek u pravu...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 12:01   #485
Hvala na odgovoru. Pitali su me dali bih bio zainteresiran, ali htio bih znati u što bih se točno upustio jer sam relativno nov u pčelarstvu, a i vrijeme mi je ograničeno, mislim neznam dali bih stigao to raditi uz posao, poljoprivredu i pčele. Od paše tu je najzastupljeniji bagrem, ima mjestimično lipe, te poljoprivrednih kultura. Sa ljudima je najteže raditi to sam naučio na trenutnom poslu poz
Zachary Taylor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 21:47   #486
Pozdrav Svima !

Zanima me da li netko zna gdje se može kupiti ZLATNA KNJIGA PČELARSTVA od Belčića /Sulimanovića !

Hvala
cvengo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 22:20   #487
Quote:
cvengo kaže: Pogledaj post
Pozdrav Svima !

Zanima me da li netko zna gdje se može kupiti ZLATNA KNJIGA PČELARSTVA od Belčića /Sulimanovića !

Hvala
Šta će ti knjiga s teorijama iz prošlog stolječa. Glavu u košnicu i sve buš tamo saznao....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 17:05   #488
Ma i inace, koji ce ti klinac knjige... Kreni sam od pocetka... najbolje je krenuti s izumom tople vode....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 10:39   #489
pitanje za poznavatelje meda

bagremov med koji sam kupio se dosta brzo kristalizirao ali je istovremeno i vrlo rijedak, uz to, na površini se skupila nekakva pjenica i malo vodenjaste tekućine, ...

vrhunac "čarolije" je što se na polici ispod staklenke stalno taloži med iako je staklenka cijelo vrijeme zatvorena, već nekoliko puta brišemo ali i dalje se nanovo pojavljuje taj trag meda, kao da staklenka curi....isto se događa i sa drugom staklenkom koju još nismo otvorili

može li mi netko objasniti ove pojave?
artu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 20:57   #490
Quote:
artu kaže: Pogledaj post
pitanje za poznavatelje meda

bagremov med koji sam kupio se dosta brzo kristalizirao ali je istovremeno i vrlo rijedak, uz to, na površini se skupila nekakva pjenica i malo vodenjaste tekućine, ...

vrhunac "čarolije" je što se na polici ispod staklenke stalno taloži med iako je staklenka cijelo vrijeme zatvorena, već nekoliko puta brišemo ali i dalje se nanovo pojavljuje taj trag meda, kao da staklenka curi....isto se događa i sa drugom staklenkom koju još nismo otvorili

može li mi netko objasniti ove pojave?
Teško je na slijepo odgovoriti, ali mi se čini da to nije pravi med. Ako i ima udio meda izgleda da fermentira, što je pojava kod nezrelog meda. Kada se vrca med koji nije poklopljen, zreo, dolazi do kvarenja, fermetacije. Inače bagremov med ne kristalizira brzo.

Tehnike falsificiranja su danas bezbrojne i nije jednostavno bez labaratorijske analize prepoznati krivotvoreni med. Postoje brojne teorije i metode ali nisu baš pouzdane.

http://www.vilin-sapat.com/site/eduk...oreni-med.html
tzipiripi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 20:01   #491
Quote:
tzipiripi kaže: Pogledaj post
Teško je na slijepo odgovoriti, ali mi se čini da to nije pravi med. Ako i ima udio meda izgleda da fermentira, što je pojava kod nezrelog meda. Kada se vrca med koji nije poklopljen, zreo, dolazi do kvarenja, fermetacije. Inače bagremov med ne kristalizira brzo.

Tehnike falsificiranja su danas bezbrojne i nije jednostavno bez labaratorijske analize prepoznati krivotvoreni med. Postoje brojne teorije i metode ali nisu baš pouzdane.

http://www.vilin-sapat.com/site/eduk...oreni-med.html

Išao sam po tvojim uputama malo pogledati med.

Sjećam se da je do prije desetak dana bio potpuno kristaliziran ali vrlo tečan. Sada je donja trećina staklenke već gusto kristalizirana tako da onaj balon ne stiže do dna. Zagrijao sam žlicu meda u lončiću: prvo se sve pretvorilo u zlatno žutu pjenu uz lagano isparavanje, da bi pjena počela tamniti prešavši u smeđu pjenu - i konačno u crni talog. Mislim da je taj crni talog "karamel". Napunio sam lončić vodom i polako se otapa u vodi.

Na papiru još nema tragova "probijanja" ali još je rano, vidjeti ću kasnije.
Možda je ipak med ali nezreli? Ako je nezreli, čemu to, ima li smisla?
Neobično je to što ima etiketu proizvođača.

Hvala na savjetima.
artu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 20:27   #492
Quote:
artu kaže: Pogledaj post
Išao sam po tvojim uputama malo pogledati med.
.....
Tekst iz jednog pčelarskog časopisa

Quote:
VEŠTAČKI MED ((INVERTOVANI ŠEĆER))
Dipl. ing. Mirko Vilus

Ovaj napis objavljen je u svrhu uspešnije borbe sa falsifikatorima meda. Iskoristite fotografiju da svojim potrošačima ukažete na probleme sa kojima se mogu susresti u praksi.
Veštački med se kristališe. Kristalisana masa nije homogena, što ga jasno diferencira od pravog meda. Liči na sneg nabacan u posudu sa vodom, što se lepo vidi na fotografijama, nastalim posle čuvanja veštačkog meda u dužem vremenskom periodu.
Zajedničko za oba uzorka je: receptura, temperatura invertovanja i temperatura prostorije u kojoj su trajno odloženi.
Veštački med je prvo spravljen po sledećoj recepturi: mleveni šećer 74%, voda 18,5%, med 7,5%, sirćetna kiselina 0,03% (Pčelar 11/99 – Lebedev). Temperatura invertovanja od +35 °C do +40 °C. Temperatura prostorije u kojoj su oba uzorka trajno odloženi od +5 °C do +20 °C.
Uzorak broj 1 (na slici levo) je star oko 5,5 godina (66 meseci), a uzorak broj 2 (na slici desno) oko 2,5 godine (30 meseci). U oba slučaja je med (pobuđivač procesa invertovanja) uzet iz grupe livadskih medova. Verovatno je bitno, za raniju kristalizaciju inverta, što je kod uzorka broj 2 upotrebljen kristalisani med, koji je neposredno pred upotrebu dekristalisan. Osnovna namena dobijanja veštačkog meda (invertovanog šećera) je bila pravljenje pogača za pčele. Oba uzorka su namerno izdvojena, od inverta za pogače, radi dugotrajnog posmatranja. Kristalizacija uzorka broj 1 je počela posle približno 4 godine (48 meseci), a kristalizacija uzorka broj 2 posle približno 2 godine (24 meseca). Nadam se da će ove fotografije pomoći pčelarima da uoše razliku između pravog kristalisanog meda i pravog kristalisanog invertovanog šećera.
http://abload.de/img/mednrsqg.jpg
Na slici su prikazane dvije tegle s vještačkim "medom" dobivenim različitim načinima invertovanja šećera. Očito je da i krivotvoreni med kristališe.

Quote:
artu kaže: Pogledaj post
....
Možda je ipak med ali nezreli? Ako je nezreli, čemu to, ima li smisla?
Neobično je to što ima etiketu proizvođača.

Hvala na savjetima.
Nezreli med "pčelari" vrcaju u slučajevima kada je paša slaba, kada pčele nisu popunile i poklopile saće. Znači kada med nije zreo.
Čista pohlepa prodavati takav med. To jeste u pravilu med ali nema svojstva zrelog, kvari se (fermentira, ukiseli zbog viška vlage ...).
U periodima kao ove godine, kada je paša loša za očekivati je da se na tržištu pojavi svašta.
Prihranom pčela šećernim sirupom (mješavina vode i šećera) one prirodno invertuju taj sirup, što znači da je moguće pred nečijim očima izvrcati direktno iz košnice lažni "med".
tzipiripi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2014., 23:22   #493
Quote:
artu kaže: Pogledaj post
pitanje za poznavatelje meda

bagremov med koji sam kupio se dosta brzo kristalizirao ali je istovremeno i vrlo rijedak, uz to, na površini se skupila nekakva pjenica i malo vodenjaste tekućine, ...

vrhunac "čarolije" je što se na polici ispod staklenke stalno taloži med iako je staklenka cijelo vrijeme zatvorena, već nekoliko puta brišemo ali i dalje se nanovo pojavljuje taj trag meda, kao da staklenka curi....isto se događa i sa drugom staklenkom koju još nismo otvorili

može li mi netko objasniti ove pojave?
To ti nije bagremov med, bagremov med je skoro pa proziran do neke blage žučkaste boje i kristalizira nakon godinu i više... Ovo kod tebe je vjerovatno neki mješani med vjerovatno uljana repica. Ona kristalizira nakon mjesec dana. Kako ona brzo kristalizira u mješanom medu se pojavljuje to da pola teglice kristalizira a pola ne... Ona se i vrca pretežno nepoklopljena pa može sadržavati više vlage... Sve to nemora značiti da nije pravi med. Te priče o patvorenju meda su dosta napuhane....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 12:01   #494
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
To ti nije bagremov med, bagremov med je skoro pa proziran do neke blage žučkaste boje i kristalizira nakon godinu i više... Ovo kod tebe je vjerovatno neki mješani med vjerovatno uljana repica. Ona kristalizira nakon mjesec dana. Kako ona brzo kristalizira u mješanom medu se pojavljuje to da pola teglice kristalizira a pola ne... Ona se i vrca pretežno nepoklopljena pa može sadržavati više vlage... Sve to nemora značiti da nije pravi med. Te priče o patvorenju meda su dosta napuhane....

Tzipiripi, Koka, hvala na savjetima...
med se ne kristalizira postupno od dna prema gore, nisam to primjetio nego se kristalizirao po cijeloj količini od jednom, dakle cijela teglica je bila kristalizirana ali tekuća, a sada zadnjih desetak dana sam primjetio da se na dnu skrutio, nekakva trećina teglice, dok je gornji dio i dalje tekuće-kristalan
nema nikakvog "uzorka" kristaliziranja kao na slici koju je postavio Mirko Vilus

Tzipi, papir na koji sam bio stavio med nije probio s donje strane, potpuno se smekšao ali se nije smočio, stavio sam na papir od nekakvog blokića, debljine slične starim bilježnicama ili Post itu, nije baš onaj najtanji kao za umatanje kruha...

ako je ipak med ali nezreo, kako ću znati je li pokvaren, koliko sam čitao, zrelom medu je rok trajanja neograničen...

Koka, imao sam sreću jesti bagremov med i kako kažeš, bio je proziran i blijed po tome samo znao da ovaj nije bila samo bagremova paša ali nisam znao da će "vriti"....
artu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 17:03   #495
Quote:
artu kaže: Pogledaj post
Tzipiripi, Koka, hvala na savjetima...
med se ne kristalizira postupno od dna prema gore, nisam to primjetio nego se kristalizirao po cijeloj količini od jednom, dakle cijela teglica je bila kristalizirana ali tekuća, a sada zadnjih desetak dana sam primjetio da se na dnu skrutio, nekakva trećina teglice, dok je gornji dio i dalje tekuće-kristalan
nema nikakvog "uzorka" kristaliziranja kao na slici koju je postavio Mirko Vilus

Tzipi, papir na koji sam bio stavio med nije probio s donje strane, potpuno se smekšao ali se nije smočio, stavio sam na papir od nekakvog blokića, debljine slične starim bilježnicama ili Post itu, nije baš onaj najtanji kao za umatanje kruha...

ako je ipak med ali nezreo, kako ću znati je li pokvaren, koliko sam čitao, zrelom medu je rok trajanja neograničen...

Koka, imao sam sreću jesti bagremov med i kako kažeš, bio je proziran i blijed po tome samo znao da ovaj nije bila samo bagremova paša ali nisam znao da će "vriti"....
Nezreo med nije pokvaren med i nemora biti da bu se ikada pokvario... Može se skiseliti i to se osjeti na okusu, kisel je...
Neki medovi se nikad ne vrcaju poklopljeni jer prebrzo kristaliziraju, repica, medun, bršljan...
Sve je u redu s tim medom osim što je krivo deklariran.. Ljepo stavi tu teglicu u toplu vodu i med bu se dekristalizirao...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 15:12   #496
sve je to lijepo objašnjeno samo ipak ovakav med više ne želim kupiti
artu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 19:50   #497
Quote:
artu kaže: Pogledaj post
sve je to lijepo objašnjeno samo ipak ovakav med više ne želim kupiti
Prošla godina je bila takva katastrofa što se tiče pčelarstva da ni najstariji pčelari ne pamte tako lošu godinu.
Nikakav prinos i ogromna vlaga.
Zato ima puno kemije na tržištu, a u pravom medu ima veći postotak vode, vjerojatno na granici dozvoljenog.
Perseid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 20:21   #498
Pozdrav, imam nekoliko pitanja, djed mi je bio pčelar i pčelario je sa AŽ standard košnicama, stacionarno. Otkako je umro te košnice zjape prazne, to jest jedna je puna iz razloga kaj je to hobi meni i starom. Sad vodimo raspravu, on tvrdi da su lr košnice puno bolje od až-a, ja tvrdim da to ne ovisi o košnici nego o jačini košnice i broju košnica na području, imamo oko 40 až košnica i u kraju gdje ju držimo u radijusu 4 kilometra smo jedini, 2 ispaše bagrem i kesten On razmišlja da bi taj hobi na višu razinu podigao, imamo zemljište u gorskom kotaru, pa me zanima:
1. Je su li lr bolje od až-a?
2. Koje ispaše ima gorski kotar?
3. I ako je stacionarno možemo li držati više od 60 košnica zato jer smo sami u tom području (pritom mislim na GK)

I zvučim prenaivno, nravano ne mislimo popunit sve odjednom jer ako smo dvojica barem sada u početku na nas dvoje 10 košnica, 5 po osobi.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet

Zadnje uređivanje crazy_borna : 18.02.2015. at 20:37.
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 21:29   #499
Quote:
crazy_borna kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam nekoliko pitanja, djed mi je bio pčelar i pčelario je sa AŽ standard košnicama, stacionarno. Otkako je umro te košnice zjape prazne, to jest jedna je puna iz razloga kaj je to hobi meni i starom. Sad vodimo raspravu, on tvrdi da su lr košnice puno bolje od až-a, ja tvrdim da to ne ovisi o košnici nego o jačini košnice i broju košnica na području, imamo oko 40 až košnica i u kraju gdje ju držimo u radijusu 4 kilometra smo jedini, 2 ispaše bagrem i kesten On razmišlja da bi taj hobi na višu razinu podigao, imamo zemljište u gorskom kotaru, pa me zanima:
1. Je su li lr bolje od až-a?
2. Koje ispaše ima gorski kotar?
3. I ako je stacionarno možemo li držati više od 60 košnica zato jer smo sami u tom području (pritom mislim na GK)

I zvučim prenaivno, nravano ne mislimo popunit sve odjednom jer ako smo dvojica barem sada u početku na nas dvoje 10 košnica, 5 po osobi.
Ako ima paše pčele bu nosile med i u kartonsku kutiju....
Dakle ne ovisi prinos o košnici nego o znanju pčelara...
Ako imate až ostanite na tome. One su malo kompliciranije od LR-a i ima s njima više posla ali manje stradava kičma. Zato ih prakticiraju stariji pčelari...

Gorski kotar ima livadu i medun i nije baš za visoke prinose, sadašnja pozicija je puno bolja (bagrem i kesten).
Nema ograničenja u broju košnica osim onih klasičnih. 20 metara od ceste, druge parcele i slično...
Prvestveno te stare košnice očistiti, pretopiti stari vosak, opaliti unutrašnjost brenerom i tek onda unutra pčele.
Ali prije svega malo učiti o pčelarstvu. Jer vidim da niste doma s razrojavanjem, vjerovatno ni ne koristite ljekove protiv varoe i slično. ne se zaletati i nakupovati pčele i drugo prolječe opet imati prazne košnice, preskup sport...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 22:01   #500
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ako ima paše pčele bu nosile med i u kartonsku kutiju....
Dakle ne ovisi prinos o košnici nego o znanju pčelara...
Ako imate až ostanite na tome. One su malo kompliciranije od LR-a i ima s njima više posla ali manje stradava kičma. Zato ih prakticiraju stariji pčelari...

Gorski kotar ima livadu i medun i nije baš za visoke prinose, sadašnja pozicija je puno bolja (bagrem i kesten).
Nema ograničenja u broju košnica osim onih klasičnih. 20 metara od ceste, druge parcele i slično...
Prvestveno te stare košnice očistiti, pretopiti stari vosak, opaliti unutrašnjost brenerom i tek onda unutra pčele.
Ali prije svega malo učiti o pčelarstvu. Jer vidim da niste doma s razrojavanjem, vjerovatno ni ne koristite ljekove protiv varoe i slično. ne se zaletati i nakupovati pčele i drugo prolječe opet imati prazne košnice, preskup sport...
Stare košnice smo sve očistili, prošli sa brenerom, kako ne bi imali nametnike, te su spremljene pod ključ u zatvorenom prostoru, da ne propadaju, imali smo rojeve od te košnice, ranije, ali smo ih dali, nismo ih prodavali, dali smo prijatelju, to je jedna košnica, i na tome smo htjeli biti, hobi razina. tretiramo od varroe. Ako bi išli na više košnica onda bih tih prvih devet izbrusili i nanovo, temeljna boja, 2-3 sloja boje. I nekako mi se vizualno čini bolje. Ma pitah za tih 60 košnica jer sam pročitao negdje kao da ih ne smije više biti kod stacionarnih. Ovo su već dugoročni planovi, uhodavanje, stjecanje iskustva, a ne odmah napunit, potrošit novce i onda sve to izgubit zbog neznjana. Hvala na odgovoru! Nabavio sam literaturu, doduše stručni priručnik pčelarskog saveza je iz 1968. Ali imam dosta literature, pročitati, markerima podvuči on onajvažnije i lagano se uhodavati. I jel problem ako bi u budućnosti imali više rojeva, zato kaj mi ne ulijeva povjerenje da su rojevi istog porijekla blizu. Ako uopće kod njih to ima veze.
__________________
Bol u šupku pokreće svijet

Zadnje uređivanje crazy_borna : 18.02.2015. at 22:12.
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.