Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2012., 22:24   #121
Ne znam da li komisija za minimalne tehničke uvjete može stvarati probleme, ili netko drugi. Komisija za min. teh. uvjete je bila, pogledali su da li imamo vatrogasne aparate pored vrata, bacili pogled na svlačionice, pitali za taj elaborat i otišli s napomenom da možemo odmah otvoriti vrata za kupce, a rješenje će stići naknadno. U posljednji trenutak smo mjenjali raspored, smanjili smo skladište, odnosno svlačionice "ubacili" u skladište. Tako da je kamera koja je bila namjenjena snimanju skladišta došla taman iznad svlačionica. Mogu je usmjeriti u drugom smjeru (tako je i usmjerena), ali to ne znači mnogo kad mogu i preko mobitela mijenjat smjer i zoomirat (PTZ). Napomenuli su da ne smijem staviti naljepnicu "Objekt je pod video-nadzorom" ako nemam spomenuti elaborat. Platit ću taj $%#! elaborat, nije neka extra cifra zbog koje ću propast, ali..
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 18:33   #122
Quote:
Gogo vertigo kaže: Pogledaj post
Da li je u redu snimat zaposlenike frizerskog salona tonski i slikom iako je to naznačeno naljepnicom? I ako nije kome se mogu obratit?
Može ako je zbog zaštite (mora imati dokaz, rješenje, etc).

Ako to nema onda mora imati pismenu privolu djelatnika i mora biti upisan u Središnji registar AZOP-a.

Pošalji pismenu prijavu sa svim detaljima na ovu adresu http://azop.hr/page.aspx?PageID=110
Oni će obavit nadzor na terenu (u salonu) i izdati rješenje za uklanjanje kamera ako nije zadovoljeno gore navedeno.
Toom_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 18:53   #123
pozdrav, da li postoji kakav zakon o prisluškivanju telefona od strane poslodavca?
sanjam0608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 21:31   #124
Ne postoji ništa što bi posebno i izričito reguliralo to pitanje.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2014., 13:52   #125
snimanje radnika

pozdrav
evo ovako sadasnji poslodavac postavio je kamere bez ikakve suglasnosti radnika i sad se vodi nova politika ako te ulovi da ne radis, a nemozes radit 100% vremena jer uvjek neto iskrsne, skida se od place koja je inako na minimalcu
zanima me dali je videonadzor legalan i ako nije kako to rijesiti??
hvala!
__________________
Posvađal sam se sam sa sobom i vise ne pricam s tim IDIOTOM
Separator is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2014., 15:43   #126
A gdje vam je postavljen taj video-nadzor? U radnom prosotoru?
Ako je, onda ima pravo na to, jedino treba biti obavijest da je prostor pod video nadzorom.
I kako vam to "skida sa plaće"? Što ti piše na platnoj listi kao razlog smanjenja plaće?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 10:02   #127
Idemo malo začiniti raspravu:

Dakle, čl 5. st. 3 Pravilnika o zaštiti na radu za mjesta rada (N.N. 29/13) kaže:

3) Nadzorni uređaji se mogu postaviti na mjestu rada samo u svrhu zaštite od razbojstva, provala i sl., na način da radnici nisu trajno u vidnom polju nadzornih uređaja.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 12:17   #128
Ovo da radnici su nisu "trajno u vidnom polju" je malo blesavo definirano, jer ako kamere pokrivaju, npr. prodajni prostor, kako da radnici ne budu "trajno u vidnom polju"?

Iskreno, nemaš tu s čim začiniti - pravo poslodavca je da učini sve što je u njegovoj moći da zaštiti svoju imovinu

Mene puno više zanima ovaj dio o skidanju plaće.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 12:21   #129
Cijeli taj stavak Pravilinika je kretenski napisan, ali je važeć, što znači da ga se mora poštovati.

Poanta članka je da smiješ postaviti kamere tako da štite od kriminala, ali ne od radnika.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 14:09   #130
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Poanta članka je da smiješ postaviti kamere tako da štite od kriminala, ali ne od radnika.
Hoćeš mi pojasniti značenje ove rečenice?

I nema tu poante - forumaš se žali da je poslodavac postavi kamere bez suglasnosti radnika. Kratko i jasno - ni ne treba mu
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 14:20   #131
Korisnik nije naveo gdje i što radi. Ako je u nekoj trgovini ili skladištu onda tu ne može ništa.

Ako je kao iz 1984. gdje radnici sjede za svojim stolovima, a iznad svakog po jedna kamera onda to krši odredbe pravilnika.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 11:54   #132
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Hoćeš mi pojasniti značenje ove rečenice?

I nema tu poante - forumaš se žali da je poslodavac postavi kamere bez suglasnosti radnika. Kratko i jasno - ni ne treba mu
Krivo sam se izrazio, htio sam reći kako se kamere mogu postaviti tako da spriječe eventualni kriminal, a ne mogu se postaviti tako da njime nadgledaš radnike.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 16:45   #133
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Krivo sam se izrazio, htio sam reći kako se kamere mogu postaviti tako da spriječe eventualni kriminal, a ne mogu se postaviti tako da njime nadgledaš radnike.
Ali to je vezano jedno uz drugo
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 11:25   #134
Ako radiš u bankama, kladionicama i sličnim institucijama onda jest, ali ako ne radiš na takvim poslovima onda nije, po toj logici bi kamere mogle i na bauštelu, i onda gazda uzme kamere i gleda tko koliko nije radio, zbraja minute i skida satnice, a to baš i ne ide, barem legalno.
Mislim da čak ni u bankama kamere nisu postavljene tako da snimaju zaslone računala i svaku tipku koju osoba za njim stisne.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 18:19   #135
ovako radi se o proizvodnom pogonu gdje nema kupaca radnici su cijelo vrijeme pred kamerama
a da odgovorim na skidanje od place radi se o prekovremenima koje se jos uvijek isplacuju na crno tak da nema nista s listom koja se ovak i onak ne isporucuje
__________________
Posvađal sam se sam sa sobom i vise ne pricam s tim IDIOTOM
Separator is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 21:50   #136
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ako radiš u bankama, kladionicama i sličnim institucijama onda jest, ali ako ne radiš na takvim poslovima onda nije, po toj logici bi kamere mogle i na bauštelu, i onda gazda uzme kamere i gleda tko koliko nije radio, zbraja minute i skida satnice, a to baš i ne ide, barem legalno.
Mislim da čak ni u bankama kamere nisu postavljene tako da snimaju zaslone računala i svaku tipku koju osoba za njim stisne.
Naravno da može postaviti i na bauštelu kamere, pod opravdanjem da je to osigurnje da mu netko od zaposlenika ne odnese nešto od materijala ili alata.
Daj shvati da svaki poslodavac ima pravo poduzeti sve što ju njegovoj moći da bi zaštitio svoju imovinu, naravno, na način na koji to propisuje zakon. A zakon mu samo nalaže da o tome istakne obavijest na vidljivo mjesto i naravno, ne može snimati garderobe, wc i slično...

Zašto ne bi bilo legalno da on gleda ko radi, a ko ne radi?
Tebi to nije prihvatljivo, ali ti je sasvim u redu da netko za vrijeme radnog vremena šeće, ćakula, ide na cigaret- pauze i sve ono za što nije plaćen?

Quote:
Separator kaže: Pogledaj post
ovako radi se o proizvodnom pogonu gdje nema kupaca radnici su cijelo vrijeme pred kamerama
a da odgovorim na skidanje od place radi se o prekovremenima koje se jos uvijek isplacuju na crno tak da nema nista s listom koja se ovak i onak ne isporucuje
A čuj, napisala sam gore već objašnjenje koje djelomično obuhvaća glede kamera u pogonu
..a ovo sa skidanjem plaće, zapravo zakonski to i nije - jer se nezakonito isplaćuje.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2014., 07:45   #137
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Idemo malo začiniti raspravu:

Dakle, čl 5. st. 3 Pravilnika o zaštiti na radu za mjesta rada (N.N. 29/13) kaže:

3) Nadzorni uređaji se mogu postaviti na mjestu rada samo u svrhu zaštite od razbojstva, provala i sl., na način da radnici nisu trajno u vidnom polju nadzornih uređaja.
To da 'radnici nisu stalno u vidnom polju' zapravo pokriva područje svlačionica i garderoba, WC-a i slično. Da zaposlenici zadrže pravo na intimu.
U svim ostalim slučajevima, poslodavac može naći opravdanje da postavi kamere .

I ne znam gdje je tolika frka oko tih nesretnih kamera, i općenito uvođenja nekakve radne discipline i radnog morala?
U 99 % slučajeva najglasnije se bune lopovi i loši radnici.
Ljudi bi se trebali više koncentrirati na rad i dobrobit tvrtke, a ne povoditi za bukačima i neradnicima koji zapravo rade i protiv njihovog interesa. Interes djelatnika je u većini problema jednak interesu velike većine normalnih poslodavaca.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2014., 08:15   #138
Zanimljivo tumačenje, ali baš i ne stoji.

Poslodavac kojeme je krađa materijala od radnika najveći problem, očito ima drugih problema kojih nije svjestan.
Ne kažem da je u redu krasti materijal iz firme, nije niti zakonito, niti moralno, ali nije niti moralno provoditi 1984. u firmi. Inače se uvijek dokazuje krivnja, a ne nevinost.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2014., 13:12   #139
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Poslodavac kojeme je krađa materijala od radnika najveći problem, očito ima drugih problema kojih nije svjestan.
..jer situacije kada radnici zaključe da bi si mogli uzet nešto materijala ili neki dio alata za doma je u ovim našim krajevima živa egzotika?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2014., 17:56   #140
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
To da 'radnici nisu stalno u vidnom polju' zapravo pokriva područje svlačionica i garderoba, WC-a i slično. Da zaposlenici zadrže pravo na intimu.
U svim ostalim slučajevima, poslodavac može naći opravdanje da postavi kamere .

I ne znam gdje je tolika frka oko tih nesretnih kamera, i općenito uvođenja nekakve radne discipline i radnog morala?
U 99 % slučajeva najglasnije se bune lopovi i loši radnici.
Ljudi bi se trebali više koncentrirati na rad i dobrobit tvrtke, a ne povoditi za bukačima i neradnicima koji zapravo rade i protiv njihovog interesa. Interes djelatnika je u većini problema jednak interesu velike većine normalnih poslodavaca.
kamere su postavljene jer je navodno neko ukrao dio isporuke i roba se nije mogla isporucit da bi se kasnije ustvrdilo da se taj dio uopce nije ni proizveo
nego je sef svoju nesposobnost probao pokrit kradom
u svakoj firmi kojoj sam radio radio sam i uvijek sam gledao na dobrobit i firme i sebe uvjek kad je stekalo ostajao duze i bez uopce pitanja radio i stvari koje nisu u mom opisu posla dok s druge strane uzeo i li ukrao nisam nikad nista uvijek se kroz dogovor moze rijesit ako ti nesto treba u mojem slucaju poslodavac mi je pretezno uvjek davao dabalesku sve sto sam trebao i materijal i alat jos mi je i pomogao da napravim sta trebam .
problems kamerama je to sto kako sam i naveo nije moguce raditi 100% vremena niti u najboljim uvijetima a ukoliko on ili bilo ko od poslovoda u tom trenu gleda ode 500 od place kamere nabijaju pritisak upravo radi toga
__________________
Posvađal sam se sam sa sobom i vise ne pricam s tim IDIOTOM
Separator is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:39.