Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2008., 17:40   #61
Ali, sto bi to bilo tipicno, autenticno balkanski mentalitet?

Vi ovdje mahom navodite korupciju i nekulturu, a toga svugdje ima.

Sto bi bio balkanski endem,nesto sto se nigdje drugdje ne susrece?

Ja mislim da je jedna bitna odrednica balkanskog mentaliteta psovanje preko svake mjere, a pogotovo psovanje ne samo tudjih, nego i svojih svetinja (Isusa, Boga, Marije, svetaca, objekata za sakralnu upotrebu, "krpe" Isusove, itd.).

To mislim da nigdje drugdje nema, da netko svoje svetinje psuje.
gerbengoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2008., 17:48   #62
Quote:
gerbengoy kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je jedna bitna odrednica balkanskog mentaliteta psovanje preko svake mjere, a pogotovo psovanje ne samo tudjih, nego i svojih svetinja (Isusa, Boga, Marije, svetaca, objekata za sakralnu upotrebu, "krpe" Isusove, itd.).

To mislim da nigdje drugdje nema, da netko svoje svetinje psuje.
a isus, bog, marija itd su "naše" svetinje?

meni se čini da je balkanski mentalitet upravo kompleks malih i globalno beznačajnih naroda koji prisvaju sve kao svoje da bi sami sebi dokazali da su bitni i po nečemu značajni.

komplekt bitnosti
vakuum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2008., 18:34   #63
Quote:
vakuum kaže: Pogledaj post
a isus, bog, marija itd su "naše" svetinje?
Cuj, Hrvati se oko 90% deklariraju katolicima, a u isto vrijeme najvise psuju Isusa, Boga i ostalu ekipu, to hocu reci.

I to mislim da nigdje nema; ne samo u drugim vjerama, nego i medju drugim katolicima.

Quote:
meni se čini da je balkanski mentalitet upravo kompleks malih i globalno beznačajnih naroda koji prisvaju sve kao svoje da bi sami sebi dokazali da su bitni i po nečemu značajni.

komplekt bitnosti
Ima i toga, ali nije karakteristicno samo za balkan.
I drugi vole prisvajati.
gerbengoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2008., 19:45   #64
Quote:
gerbengoy kaže: Pogledaj post
Cuj, Hrvati se oko 90% deklariraju katolicima, a u isto vrijeme najvise psuju Isusa, Boga i ostalu ekipu, to hocu reci.
bit će da je tih 90% katolika statistička podvala kojom se ide na ruku crkvi i pokušava kreirati slika društva i javnog mjenja, a znamo da je statistika zajebana disciplina podložna manipulacijama

ako pogledam društvo i ljude oko sebe usudio bih se reći da ih nema ni približno toliko. naravno, razdvojimo ljude koje su npr. kršteni ili imaju ostale sakramente od onih koji se stvarno nazivaju i osjećaju katolicima jer je čin krštenja i sl. kod nas većinom produkt tradicije nego nečijih iskrenih religioznih osjećaja.

Quote:
gerbengoy kaže: Pogledaj post
I to mislim da nigdje nema; ne samo u drugim vjerama, nego i medju drugim katolicima.
možda i to u neku ruku govori o istinitosti te brojke od 90%

Quote:
gerbengoy kaže: Pogledaj post
Ima i toga, ali nije karakteristicno samo za balkan.
I drugi vole prisvajati.
dakako, ali razlika je u prisvajanju i u patološko-podsvjesnoj želji da se kroz isto opravda svoja bitnost i značajnost.
vakuum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 20:49   #65
Quote:
gerbengoy kaže: Pogledaj post
Ali, sto bi to bilo tipicno, autenticno balkanski mentalitet?

Vi ovdje mahom navodite korupciju i nekulturu, a toga svugdje ima.

Sto bi bio balkanski endem,nesto sto se nigdje drugdje ne susrece?

Ja mislim da je jedna bitna odrednica balkanskog mentaliteta psovanje preko svake mjere, a pogotovo psovanje ne samo tudjih, nego i svojih svetinja (Isusa, Boga, Marije, svetaca, objekata za sakralnu upotrebu, "krpe" Isusove, itd.).

To mislim da nigdje drugdje nema, da netko svoje svetinje psuje.
Super da je ovaj topic jos uvijek ziv - upravo ga htjedoh dignut ponukana nedavnim dogadjajima.

Nego, da, korupcije i mita ima svugdje al ne bas u ovoj mjeri - da se ubija ljude po ulicama usred bijela dana, da se vladi doslovno smiju kad kaze da ce se obracunati s mafijom jer je korijen te vlade ono otkud je ta mafija i potekla i tako..Kad nas ovako gledam, ja nas sama ne bi pustila u EU, stvarno

Naime, vani postoje institucije koje funkcioniraju, kod nas ne postoje institucije koje funkcioniraju, osim onih koje funkcioniraju u podrucju politicke podobnosti - TO je razlika izmedju ne-Balkana i tog kolokvijalnog izraza "Balkan".
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 20:54   #66
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Super da je ovaj topic jos uvijek ziv - upravo ga htjedoh dignut ponukana nedavnim dogadjajima.

Nego, da, korupcije i mita ima svugdje al ne bas u ovoj mjeri - da se ubija ljude po ulicama usred bijela dana, da se vladi doslovno smiju kad kaze da ce se obracunati s mafijom jer je korijen te vlade ono otkud je ta mafija i potekla i tako..Kad nas ovako gledam, ja nas sama ne bi pustila u EU, stvarno

Naime, vani postoje institucije koje funkcioniraju, kod nas ne postoje institucije koje funkcioniraju, osim onih koje funkcioniraju u podrucju politicke podobnosti - TO je razlika izmedju ne-Balkana i tog kolokvijalnog izraza "Balkan".

da to je to, jednom rijecju - trulezh. drustva, i ljudi.

samo se ne bi slozil, v jednom, kako ne fukncioniraju? Evo institucija Predsjednika, dobro fukncionira u slucaju razvodu braka. ak ti treba lova od muzha, nazovesh Ured Predsjednika, vjerojatno dok je urednovno vrijeme, i velish Mesicu nek ga nazove i urgira. nema probljema. nema tog ko mozhe odbiti Mesicevu molbu. ak se radi o razvodu braka. koji mora biti od drzhavne vazhnosti.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 21:01   #67
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
samo se ne bi slozil, v jednom, kako ne fukncioniraju? Evo institucija Predsjednika, dobro fukncionira u slucaju razvodu braka. ak ti treba lova od muzha, nazovesh Ured Predsjednika, vjerojatno dok je urednovno vrijeme, i velish Mesicu nek ga nazove i urgira. nema probljema. nema tog ko mozhe odbiti Mesicevu molbu. ak se radi o razvodu braka. koji mora biti od drzhavne vazhnosti.
Istina, moram ovo zapamtit ako se ikad budem razvodila. Stovise, mogli bi uvest i neki hotline - "za pomoc u razvodu nazovite predsjednika" Ili "kung-fu premijer, instant borba protiv mafije "

Imam inspiracije i za novi turisticki slogan Hrvatske "nismo mi Beirut, mi smo Hrvatska"

Balkan-neizbjezan izvor inspiracije za satiru , samo, lako se s time sprdati, tesko je ovdje zivjeti....zavidim svima koji su uspjeli pobjeci u inozemstvo jer se s godinama gubi svaka nada da ce se tu ikad ista promijeniti.

Sistem ne funkcionira i - basta. Nedavno sam citala zanimljivu knjizicu nekih mladih umjetnica koje su ustvrdile da se umjetnici s ovog podrucja (istocnog, balkanskog) na zapadu smatraju lijenima, a da stvar nije u lijenosti nego u tome sto sistem generalno ne funkcionira- pa ako krenes nesto proizvodit onda nemas to gdje plasirati nego ti stoji doma u ormaru, a to dopizdi nakon nekog vremena...mislim da su cure tu zaozbiljno napipale nesto, i to ne samo u umjetnosti, nego opcenito..naravno da Hrvati sjede na kavama, jer da bi nesto radio moras imati debelu vezetinu, onaj ko nema nakon nekog vremena odustane od pokusaja...Jasno, to se moze koristiti i kao isprika al je u vecini slucajeva prije stvarnost...
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 21:43   #68
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Nego, da, korupcije i mita ima svugdje al ne bas u ovoj mjeri - da se ubija ljude po ulicama usred bijela dana, da se vladi doslovno smiju kad kaze da ce se obracunati s mafijom jer je korijen te vlade ono otkud je ta mafija i potekla i tako..Kad nas ovako gledam, ja nas sama ne bi pustila u EU, stvarno

Naime, vani postoje institucije koje funkcioniraju, kod nas ne postoje institucije koje funkcioniraju, osim onih koje funkcioniraju u podrucju politicke podobnosti - TO je razlika izmedju ne-Balkana i tog kolokvijalnog izraza "Balkan".
Sve ovo sto opisujes naci ces i u Kolumbiji, na primjer.
Znaci, nije karakteristicno samo za Balkan.

A mene zanima sto je tipicno, autohtono balkanski, sto samo Balkan i nitko drugi ne imade.
gerbengoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 11:14   #69
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Istina, moram ovo zapamtit ako se ikad budem razvodila. Stovise, mogli bi uvest i neki hotline - "za pomoc u razvodu nazovite predsjednika" Ili "kung-fu premijer, instant borba protiv mafije "

Imam inspiracije i za novi turisticki slogan Hrvatske "nismo mi Beirut, mi smo Hrvatska"

Balkan-neizbjezan izvor inspiracije za satiru , samo, lako se s time sprdati, tesko je ovdje zivjeti....zavidim svima koji su uspjeli pobjeci u inozemstvo jer se s godinama gubi svaka nada da ce se tu ikad ista promijeniti.

Sistem ne funkcionira i - basta. Nedavno sam citala zanimljivu knjizicu nekih mladih umjetnica koje su ustvrdile da se umjetnici s ovog podrucja (istocnog, balkanskog) na zapadu smatraju lijenima, a da stvar nije u lijenosti nego u tome sto sistem generalno ne funkcionira- pa ako krenes nesto proizvodit onda nemas to gdje plasirati nego ti stoji doma u ormaru, a to dopizdi nakon nekog vremena...mislim da su cure tu zaozbiljno napipale nesto, i to ne samo u umjetnosti, nego opcenito..naravno da Hrvati sjede na kavama, jer da bi nesto radio moras imati debelu vezetinu, onaj ko nema nakon nekog vremena odustane od pokusaja...Jasno, to se moze koristiti i kao isprika al je u vecini slucajeva prije stvarnost...
znash kaj, Balkan ne voli da se prica o njemu ozbiljno, jer to sve jedna kulturoloska cjelina - od Kragujevca, prek Hercgovine i Bosne, do nashih Vlaja i Like i ostalih podrucja pod utjecajem bivshe Turske Evrope. sve su to gange. a to neki nemru podnjeti da to izadje na vidjelo. ali to je istodobno i trulezh, drustva i ljudi, drustva koje je nauceno na sverc, nerad, izrabljivanje, nekulturu, grubost.
Madjarska nije Balkan, iako se mnogi kao naivno pitaju pa kak - jednostavno, nije isti kulturni i civilizacijski krug ko sto to je Kragujevac, Crna Gora i Hercegovina. imaju drugi jezik pa ih je to spasilo neposrednog kontakta s Balkancima i asimilaciju, stvorili su drzhavu, grad i umjetnost, cega nemas na Balkanu jer prije neg se pocne stvarati istruli. imali smo nekaj slicno i v Hrvatski, poput Zagreba, i tam se nekaj stvorilo, a to jer je bil dominantan jedan drugi krug, slicno ko u Varazdinu, ili analogno Istri, ali odkad je Zagreb prevzel Balkan, to truli..poput drzhave koju je isto prevzel isti krug.
Ziveli!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 16:54   #70
Quote:
gerbengoy kaže: Pogledaj post
Sve ovo sto opisujes naci ces i u Kolumbiji, na primjer.
Znaci, nije karakteristicno samo za Balkan.

A mene zanima sto je tipicno, autohtono balkanski, sto samo Balkan i nitko drugi ne imade.
Quote:
gerbengoy kaže: Pogledaj post
Sve ovo sto opisujes naci ces i u Kolumbiji, na primjer.
Znaci, nije karakteristicno samo za Balkan.

A mene zanima sto je tipicno, autohtono balkanski, sto samo Balkan i nitko drugi ne imade.
Sir i vrhnje?

Ne kuzim u kojem smjeru ide tvoje pitanje -jel govorimo o etnickim posebnostima ili o toj konstrukciji zvanoj "Balkan", koja je usput bude receno, dosta velikim djelom i konstrukcija koja nije nasa nego konstrukcija zapadne Europe.

Naime ne znam dovoljno o kolumbijskim institucijama da o tome mogu pricati, ali sam sigurna da njihovo ne-funkcioniranje institucija nije isto kao i nase jer svaka zemlja ima svoje etnicko-politicke posebnosti, u ovom slucaju nase bi bile specificna tranzicijska situacija u kojoj smo se nasli. To poimanje svih zemalja kao jednakih ti je recimo stvar u kojoj se najsesce grijesi kad se analizira zemlje (primjer- Ameri sa svojim pokusajem izgradnje institucija po americkom ili kakvom vec principu u zemljama poput Afganistana), jer postoji nesto sto se zove lokalni know-how, lokalni nacin na koji funkcioniraju stvari. Zato ni s te strane Balkan i Kolumbija nisu ni priblizno iste stvari.

Sto se tice same konstrukcije "balkanskog" -to je konstrukcija koja velikim djelom nije bas politicki korektna s obzirom na to da su je dosta stvarali i ovi ne-Balkanci, zeleci time oznaciti neku tu sliku "nazadnijih naroda od sebe zapadnih civiliziranih" - jedna eurocentricnost koju Europa jos od kolonijalizma. Tako da je tesko o tome govoriti tako -sto je Balkan, a sto nije, kad je to javno djelom necija konstrukcija tj. pokusaj stvaranja odnosa moci, a privatno je to subjektivan pojam.

Zato ja ne bih koristila taj pojam, nije bas znanstveno cist. Neces nigdje naci u znanstvenim radovima pojam "balkanskog" kao takvog, bez da ga se propituje kao konstrukt.

A meni su te institucije bitna tocka zato jer - "Balkan" je u svojoj biti crta koja razgranicava nas od "razvijenijih zemalja" koje isto tako rade zlocine, rade sranja, agresivne su kao i Balkanci - ali to rade u okvirima institucija, i to im je kulturalno usadjeno. Nijemac te nece nabiti sakom u glavu u bircu jer si mu ne znam, krivo ugradio stropnu gredu , nego ce te - tuziti i pokupiti masnu odstetu. Ali to je nesto sto ide od sistema, od postojanja institucija gradjanskih s dugom tradicijom, dok kod nas to jos ne postoji na taj nacin.
Isto tako, ta prica o "balkanskom mentalitetu" je djelomicno konstrukt. Vidjala sam i Francuza i Nijemaca i Engleza koji su jedva docekali da mogu doci ovdje i "rasturati po balkanski" -samo zato jer to ovdje smiju. Cak sam upoznavala neke koji su se ovdje doseljavali! samo zato jer ih ovdje "ne gusi sistem" - mozes baciti opusak kroz prozor bez da dobijes kaznu, mozes pusititi gdje oces, mozes si srediti da ti ne naplate parkirnu kaznu ako poznas nekoga u policiji, i opet - institucije ne funkcioniraju. I to je njima bilo wow u tom trenutku, i radi toga su se i doseljavali, citiram "jer se ovdje da disati". Ali u trenutku kad bi ih netko ovdje zajebao, onda bi se prica odmah prebacivala na taj "balkanski mentalitet", kao, u Engleskoj mi se to nikad ne bi moglo dogoditi.

Tako da- "balkanski mentalitet" se koristi jako, jako, jako subjektivno ili kad je rijec o javnim pricama, nije oslobodjen tih struktura moci. Zato ja ne bih rekla da je to nesto sto postoji zdravo za gotovo.

Postoji specifican mentalitet ovdasnjih ljudi, i o tome se moze pricati - ne znam jesi li na to mislio - ali to onda ne ide pod izrazom "balkanski" .
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 17:38   #71
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
znash kaj, Balkan ne voli da se prica o njemu ozbiljno, jer to sve jedna kulturoloska cjelina - od Kragujevca, prek Hercgovine i Bosne, do nashih Vlaja i Like i ostalih podrucja pod utjecajem bivshe Turske Evrope. sve su to gange. a to neki nemru podnjeti da to izadje na vidjelo. ali to je istodobno i trulezh, drustva i ljudi, drustva koje je nauceno na sverc, nerad, izrabljivanje, nekulturu, grubost.
Kljucna rijec "nauceno na"

Quote:
Madjarska nije Balkan, iako se mnogi kao naivno pitaju pa kak - jednostavno, nije isti kulturni i civilizacijski krug ko sto to je Kragujevac, Crna Gora i Hercegovina. imaju drugi jezik pa ih je to spasilo neposrednog kontakta s Balkancima i asimilaciju, stvorili su drzhavu, grad i umjetnost, cega nemas na Balkanu jer prije neg se pocne stvarati istruli. imali smo nekaj slicno i v Hrvatski, poput Zagreba, i tam se nekaj stvorilo, a to jer je bil dominantan jedan drugi krug, slicno ko u Varazdinu, ili analogno Istri, ali odkad je Zagreb prevzel Balkan, to truli..poput drzhave koju je isto prevzel isti krug.
Ziveli!
Da, Madjarska nije Balkan jer su si sredili drzavu, i institucije, i istina je da ih je vjerojatno i jezik malo spasio od tog epiteta- ali mentalitet im je ostao tu negdje- jesi ikad upoznao Madjare? Svaka cast iznimkama, i riskirajuci da ispadnem puna predrasuda , ono sto sam ja upoznala je bilo 200% to sto zovemo "balkanskim mentalitetom". Uostalom, tamo samo Budimpesta izgleda tako sminky, probaj se provozat vlakom kroz zemlju, kad vidis kako izgledaju ta sela cinit ce ti se da si u Albaniji.
A i u Hrvatskoj postoji krug ljudi koji rade na umjetnosti, gradu, drzavi...Samo sto preteze ovaj drugi krug jer je, znam da sam dosadna , preuzeo institucije. I jos jedan bitan dio - kod nas se masa nije naucila da postane gradjanstvo, nego je ostala masa. Nemamo kulturu civilnog drustva pa nas zato i mogu vozati kako zele.

A mentalitet - Francuzi ce ti, kad im netko nesto odluci napravit sto nije po volji, izici na ulice, rasturati, pa makar bili i studenti. To se zovu gradjani zemlje koji znaju svoja prava -nije vlast tu da vlada narodom, nego da mu sluzi. Kod nas se dogadjaju mafijska ubojstva pa nitko ne izlazi na ulice.A to da je vlada tu da vlada ljudima znaju vec i ptice na grani i svi su vec postali apaticni. Meni je zanimljiva ta znacajka naseg mentaliteta - ta pasivnost- sto god da nam netko radio, mi cemo "okrenuti drugi obraz". A onda kad se netko pobuni cemo ga jos u cudu gledati. Gledam to vec otkad shvacam te neke stvari i ne mogu se nacuditi tom "fenomenu" Kao da je ovdje vrlina "sutjeti i trpiti", autoritet je bogomdan bez da se uopce propituje tko mu je dao za pravo da bude autoritet - odmah mu se ljubi dupe i pusta ga se da jede i pije na racun naroda pa makar nista ne radio, demagogija je na cijeni, to je meni fenomen vrijedan proucavanja

Nisam jos uspjela do kraja shvatiti otkud i zasto je to tako bas ovdje...da je homogena vjera na svim podrucjima, mogla bi mozda reci da je u tome stvar, ovako
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 18:14   #72
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Tako da- "balkanski mentalitet" se koristi jako, jako, jako subjektivno ili kad je rijec o javnim pricama, nije oslobodjen tih struktura moci. Zato ja ne bih rekla da je to nesto sto postoji zdravo za gotovo.
Pa, sto vise razmisljam o tome, to mi se vise cini da je tako; da taj balkanski mentalitet ne postoji doli u balkanskim glavama.

Htjela bi napraviti jednu listu karakteristika tipicno balkanskog mentaliteta.
A osim nekih detalja, kao sto je psovanje Boga uz poboznost, nisam naisla na nista autenticno.

Tako da bi zapravo mogli reci da je jedna od karakteristika b.m. njegova neoriginalnost.

Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Meni je zanimljiva ta znacajka naseg mentaliteta - ta pasivnost- sto god da nam netko radio, mi cemo "okrenuti drugi obraz". A onda kad se netko pobuni cemo ga jos u cudu gledati. Gledam to vec otkad shvacam te neke stvari i ne mogu se nacuditi tom "fenomenu" Kao da je ovdje vrlina "sutjeti i trpiti", autoritet je bogomdan bez da se uopce propituje tko mu je dao za pravo da bude autoritet - odmah mu se ljubi dupe i pusta ga se da jede i pije na racun naroda pa makar nista ne radio, demagogija je na cijeni, to je meni fenomen vrijedan proucavanja
Ako glasno vice da je Hrvat, moze raditi sto hoce. Oduzeti im sve sto imaju, opet ce ga voliti i klicati mu. Jer je Hrvat, veci nego oni.

Mogla bi i ovo dodati na popis.
gerbengoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 18:15   #73
rodena i odrasla sam u inozemstvu i mozda bas zato ima nekoliko stvari koje smatram balkanskim i koje mi idu uzasno na zivce, a to su ove:

-Psovanje Boga
-kad narucis majstora da ti nesto napravi, a on ti pametuje i na kraju krajeva napravi onako kako on misli da je ispravno
- kad uz sve to od tebe ocekiva da ga posluzis ruckom, kaficom, sljivom i pivom
-kad zavrsi posa ostavi takvi nered iza sebe, da imas sto pet dana cistit
-neljubaznost u upravama i kod medicinskog osoblja
-doktori koji se smatraju bogovima, pa kad se dodes u bolnicu porodit oni te izgade i nema sto neizgovore, sve od "kojeg vraga se deres toliko" pa do onog balkanskog "kad je ulazilo .............a sad kad izlazi.........."
-roditelji koji daju svojoj djeci imena kao Mihovil ili Krsevan (to dijete da ode jednog dana u inozemstvo, ko cemu moci ime izgovorit?
- Lesnina i njezina filozofija, kao i radnici joj

eto to sve je za mene posebno balkanski
__________________
The best days in my life have been spent on the beach.
sijandraffm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 18:23   #74
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Balkanski mentalitet...


Na svakom koraku i na ovom forumu može se nalaziti izraz: balkanski mentalitet. Npr. balkanski mentalitet je glavni društveni problem. Ali šta to konkretno znači? Za mene nije evidentno.
Atribut „balkanski" je upotrebljiv i kod nas u Mađarskoj. Npr.: mađarski prometni moral je „balkanski", ili ako u jednom uredu rad ide vrlo lagano tada tamo je „balkansko stanje" itd. Dakle onaj atribut ima negativno značenje. Atribut ima ovakve sinonime: neurednost, kaos, arhaizam, neciviliziran. Istina je da riječ Balkan kod nas znači zemljopisni naziv (cijeli Balkanski poluotok, u kojem i Hrvatska), ali atribut „balkanski" upotrebimo samo na Bosanaca, Srbina, Crnagoraca, Makedonaca, Rumunja iz Vlaške, Albanaca, Bugarina, a ne upotrebimo na Slovenaca, Hrvata, vojvođanskih Srbina i Grka. Vjerovatno kod Vas znači nešto drugo, ali šta?
Moje drugo pitanje: kako se menja, kako se razlikuje mentalitet u različnim hrvatskim krajevima (kontinentalnim, dalmatinskim itd.)? Kako su povijesna doba uticala na hrvatski mentalitet (820 god. u Ugarskoj, 70 god. u Jugoslaviji, Dalmacija u Mletačkoj Republici, Turci...)?
Nažalost 500 godina pod Austrijom je ipak bilo prije 70 godina pod Srbima, pa smo izgubili mnoge dobre navike...

No ipak smatram da nismo Balkanci i da se sve više vraćamo srednjoj europi...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 18:27   #75
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Kljucna rijec "nauceno na"


Da, Madjarska nije Balkan jer su si sredili drzavu, i institucije, i istina je da ih je vjerojatno i jezik malo spasio od tog epiteta- ali mentalitet im je ostao tu negdje- jesi ikad upoznao Madjare? Svaka cast iznimkama, i riskirajuci da ispadnem puna predrasuda , ono sto sam ja upoznala je bilo 200% to sto zovemo "balkanskim mentalitetom". Uostalom, tamo samo Budimpesta izgleda tako sminky, probaj se provozat vlakom kroz zemlju, kad vidis kako izgledaju ta sela cinit ce ti se da si u Albaniji.
A i u Hrvatskoj postoji krug ljudi koji rade na umjetnosti, gradu, drzavi...Samo sto preteze ovaj drugi krug jer je, znam da sam dosadna , preuzeo institucije. I jos jedan bitan dio - kod nas se masa nije naucila da postane gradjanstvo, nego je ostala masa. Nemamo kulturu civilnog drustva pa nas zato i mogu vozati kako zele.

A mentalitet - Francuzi ce ti, kad im netko nesto odluci napravit sto nije po volji, izici na ulice, rasturati, pa makar bili i studenti. To se zovu gradjani zemlje koji znaju svoja prava -nije vlast tu da vlada narodom, nego da mu sluzi. Kod nas se dogadjaju mafijska ubojstva pa nitko ne izlazi na ulice.A to da je vlada tu da vlada ljudima znaju vec i ptice na grani i svi su vec postali apaticni. Meni je zanimljiva ta znacajka naseg mentaliteta - ta pasivnost- sto god da nam netko radio, mi cemo "okrenuti drugi obraz". A onda kad se netko pobuni cemo ga jos u cudu gledati. Gledam to vec otkad shvacam te neke stvari i ne mogu se nacuditi tom "fenomenu" Kao da je ovdje vrlina "sutjeti i trpiti", autoritet je bogomdan bez da se uopce propituje tko mu je dao za pravo da bude autoritet - odmah mu se ljubi dupe i pusta ga se da jede i pije na racun naroda pa makar nista ne radio, demagogija je na cijeni, to je meni fenomen vrijedan proucavanja

Nisam jos uspjela do kraja shvatiti otkud i zasto je to tako bas ovdje...da je homogena vjera na svim podrucjima, mogla bi mozda reci da je u tome stvar, ovako
Madjari, bil sam nekaj prije tam, dok je Madjarska tek izashla iz Rusije..to je ono, ne, bilo bezdnando malo. al poslje sam se nekaj vozil po Sjevernoj Madjarski, i kaj da ti velim, bolje ceste, kuce sve s fasadom..cini mi se organiziranije drzhava.
pa evo uspeli su preuzeti INU, iako nemaju ni prevec Nafte, niti luke. kak?
a provozaj se malo po Prigorju, i dalje dolje prema Sisku..katastrofa...sto juznije to tuznije..sve extremnije, a u Hrvatskoj kulminira vlajskim rupama - videl sam snimku iz Sanadera (sela), to je katastrofa, ko da je izaslo iz nekog Kusturicinog filma, nadrealizam. krezubi ljudi v trenirkama, olupina neke krntije na vulici..sori, al ono, beli cigani. i tak sve dalje, da bi zavrshilo v Albaniji il gdi vec.

Francuzi, s njimi se najbolje razmem, prvi put dok sam bil v Parizu pocetkom 90ih mam me nekak na Zagreb podsetil, po duhu, otvoreni parkovi, ljudi ne v rukavicama, sasvim drugcije neg standardizirani germanski gradovi. no onda je josh i Zagreb vishe odisal parishkim feelingom, pa danas to mozhe nekom zvucati cudno..no bil je onak malo "beat", a opet puno duha, autenticnosti, svugdje kam krenesh, ljudi komunikativni.
Zagreb danas...

tak da, balkanski mentalitet vlece svoju bazu iz cobanskih, plemenskih zajednica..
a to je nestalnost, nemogucnost stvaranja duhovne i materijalne kulture, i naravno nepoznavanje istih. grubi patrijarhat, plemenski zakon iznad drzhave i legalnog, hajduki, glavni je onaj ko je najveci harambasha; lako cemo, nemogucnost i nenaviknost misljenja i planiranja na duzhe staze, zbog oskudnog i nestalnog zivota, nepoznavanje modernih civilizacijskih i drustvenih kriterija..

Zadnje uređivanje jimmy jazz : 27.10.2008. at 18:40.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 18:28   #76
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nažalost 500 godina pod Austrijom je ipak bilo prije 70 godina pod Srbima, pa smo izgubili mnoge dobre navike...

No ipak smatram da nismo Balkanci i da se sve više vraćamo srednjoj europi...
to vi u Irskoj se vracate?
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2008., 19:33   #77
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nažalost 500 godina pod Austrijom je ipak bilo prije 70 godina pod Srbima, pa smo izgubili mnoge dobre navike...

No ipak smatram da nismo Balkanci i da se sve više vraćamo srednjoj europi...
Pod koga je sad najbolje pasti pa da otupi balkanski štih?
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 00:43   #78
Jos mi je nesto palo na pamet kao autohtono balkanski:
PORICANJE BALKANSTVA.



Lista se puni.
gerbengoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 09:44   #79
Ma da ajde,prepotentnosti.Balkan je izmišljen i nametnut pojam od strane Engleza.Niame jedan je njihov istraživač ostao zgrožen stanjem u nas što bi smo danas mogli prevesti i kao iznenađen da nije kao kod njega doma pa je eto izvukao taj termin odnekud i Englesko društvo ga je prihvatilo i proširilo.
Prema tome sve ali baš svih negativne pojave koje viđamo u HR vidjeti ćemo i u Engelskoj i u Francuskoj i u Španjolskoj i bilo kojoj drugoj zemlji.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 10:14   #80
balkanština ima toliko pozitivnih stvari da su negativnosti zanemarive
za svaku lošu stvar koja se može pripisati balkanštini, mogu se naći dvije pozitivne koje su nezamislive među domorocima EU
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:49.