Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2013., 16:01   #1
Lightbulb sadnja proljetnog cesnjaka,molim savjete, marigo

Pozdrav svima. Ovako,kupio sam 110kg proljetnog luka,planiram ga posaditi vec 2 tjedna,ali vremenske prilike ne dopustaju izlazak na njivu. Zanimaju me korisni savjeti.
Zanima me koje je najbolje gnojivo baciti prije sadnje,koja prihrana i u koje vrijeme,u kojem omjeru? Kako i s cim tretirati luk protiv lukove muhe? Kako gnojiti sa stajskim gnojivom,posto nije dobro za cesnjak,(godinu ili dvije prije sadnje). Zanima me na kojoj udaljenosti ga najbolje saditi? Ja planiram ga saditi na 10x10(razmak izmedu redova i u redu) planiram postovat plodored,svakih 5god,pa me zanima koje kulture da sadim,koje pogoduju cesnjaku,tih 5god,ili da ne sadim nista,da jednostavno pustim da zemlja miruje+ da bacim stajsko gnojivo nakon vadenja cesnjaka.
Jel ga treba spricati kada nikne i s cim?protiv cega i kojih bolesti? Kako sprijeciti trulost cesnjaka?
Ako netko ima kakav savjet molim da mi pomogne,na jesen sadim jesenski,oko 500kg, pa se moram pripremit,ovaj proljetni je praksa i vjezba za jesenski.
Hvala
Ulazim u posao sa kumom,i to smo ozbiljno odlucili pa ako ima koji uzgajivac da nas moze konzultirati bili bi jako zahvalni. A i trazimo kvalitetno sjeme.
Inace mi smo u pozesko-slavonskoj zupaniji.
Pozdrav
igor89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 16:50   #2
110 kg sjemenskog češnjaka x cca 70 kuna = 7700 kuna...pa kad si već odlučio ući u poasao i uložio novac u sjemenski materijal, mogao si za 100 kuna maksimalno kupiti i neku knjigu. Puno pitanja si postavio, sve razmišljam da počnem naplaćivati odgovore...
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 18:36   #3
Quote:
igor89 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Ovako,kupio sam 110kg proljetnog luka,planiram ga posaditi vec 2 tjedna,ali vremenske prilike ne dopustaju izlazak na njivu. Zanimaju me korisni savjeti.
Inace mi smo u pozesko-slavonskoj zupaniji.
Pozdrav
Ooooo ima ovdje ta tema koja ima savjeta i znanja koje tebi treba: https://www.forum.hr/showthread.php?t=656596 o sadnji češnjaka vredni pišu već cca 2 godine. a ni ova adresa nije loša: http://www.povrce.com/?IDP=011&P=pro&L=H

I dabog da ti rodi i sve se dobro oplodi !

Zadnje uređivanje komar : 10.03.2013. at 18:42.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 21:09   #4
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
110 kg sjemenskog češnjaka x cca 70 kuna = 7700 kuna...pa kad si već odlučio ući u poasao i uložio novac u sjemenski materijal, mogao si za 100 kuna maksimalno kupiti i neku knjigu. Puno pitanja si postavio, sve razmišljam da počnem naplaćivati odgovore...
Sviđa mi se tvoj odgovor ali brate mili od kuda cijena od 70kn?! Da je kupovao kilo po kilo nebi došao na tu cijenu. Sad je od 25 do 30kn/kg.
goran1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 22:46   #5
Ovako puno sam se informirao i ispitaivao sam druge ljude i uzgajivace,ali zanimaju me jos druga misljenja,kako sto i zasto. Odakle vama 70kn/kg nemam pojma,platio sam 30kn. Knjige sam nabavio,ali knjiga i iskusta uzgajivaca na nasoj zemlji nisu ista stvar.ja sam mislio cuti iskusta ljudi koji sade a ne pametovanja i naklapanja,to sam mogao cuti i od svake babe. Komar,Hvala na linkovima,postovanje
Gorane dali vi uzgajate cesnjak?
igor89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 22:59   #6
Cijena sjemenskog češnjaka je nekih 70 kuna, koja manje ili više. Druga je stavr ako ste kupili konzumni češnjak.

Prvo prođeš teoriju a zatim istu primjeniš praktično. Nije teško...I nije pametovanje, ući u takav posao bez osnvonog znanja i barem malo prakse vrlo je neozbiljno.
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 01:17   #7
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Cijena sjemenskog češnjaka je nekih 70 kuna, koja manje ili više. Druga je stavr ako ste kupili konzumni češnjak.

Prvo prođeš teoriju a zatim istu primjeniš praktično. Nije teško...I nije pametovanje, ući u takav posao bez osnvonog znanja i barem malo prakse vrlo je neozbiljno.
Meni se sviđa to što imaju hrabrosti i kreću... Mnogi puno pričaju i ništa a ovi vrijedni ljudi sigurno će vratit uloženo i odma se hrataju u koštac sa puno posla za probu. Neozbiljno je ako ništa ne pokušaš, a ovo mi se čini pre ozbiljno shvaćeno - kako nam sve loše ide jedino preostaje vjerovati kako postoji sreća koja neke ljude prati. Uz sreću se stigne onda i naučiti.

Biljka razumije stvari pa vidi gdje sve opasnost vreba. I ja sam prve godine u svom vrtu posadila onaj konzumni češnjak iz trgovine i lijepo mi je rasao do neke veličine, dok nije samo jednom pao i ništa. Bio je to kineski češnjak. E sad ja znam - ne saditi konzumni iz supermarketa. Ako ste kupili od domaćeg proizvođača... a vidjela sam u oglasniku da domaći proizvođači iz Slavonije prodaju sjemenski češnjak za 30 kn/kg... e šta će na to praksa reči - čut ćemo ako se vratite na forum poslije berbe.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 09:32   #8
Quote:
igor89 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Ovako,kupio sam 110kg proljetnog luka,planiram ga posaditi vec 2 tjedna,ali vremenske prilike ne dopustaju izlazak na njivu. Zanimaju me korisni savjeti.
Zanima me koje je najbolje gnojivo baciti prije sadnje,koja prihrana i u koje vrijeme,u kojem omjeru? Kako i s cim tretirati luk protiv lukove muhe? Kako gnojiti sa stajskim gnojivom,posto nije dobro za cesnjak,(godinu ili dvije prije sadnje). Zanima me na kojoj udaljenosti ga najbolje saditi? Ja planiram ga saditi na 10x10(razmak izmedu redova i u redu) planiram postovat plodored,svakih 5god,pa me zanima koje kulture da sadim,koje pogoduju cesnjaku,tih 5god,ili da ne sadim nista,da jednostavno pustim da zemlja miruje+ da bacim stajsko gnojivo nakon vadenja cesnjaka.
Jel ga treba spricati kada nikne i s cim?protiv cega i kojih bolesti? Kako sprijeciti trulost cesnjaka?
Ako netko ima kakav savjet molim da mi pomogne,na jesen sadim jesenski,oko 500kg, pa se moram pripremit,ovaj proljetni je praksa i vjezba za jesenski.
Hvala
Ulazim u posao sa kumom,i to smo ozbiljno odlucili pa ako ima koji uzgajivac da nas moze konzultirati bili bi jako zahvalni. A i trazimo kvalitetno sjeme.
Inace mi smo u pozesko-slavonskoj zupaniji.
Pozdrav
Prebaci se na veći forum o sadnji češnjaka, pročitaj temu i onda pitaj šta te zanima. Ukratko, pregusto ga misliš saditi i tu se glavice neće moć normalno razvijati. Ispod 15x15 nemoj ići, ja sadim na 15x25, gnojenje dušikom ne preporučam (jedino folijarno, kao dodatak redovnoj zaštiti), ja na proljeće gnojim sa "multikomplex" ili "hidrokomplex", znači neko gnojivo koje će odraditi svoje za 3-4 mjeseca. Ovisi koliko će ti zemlje otići za tih 110kg, trebalo bi oko 1000m2 ali ovako otprilike (bez analize tla i uvida što je prije bilo na zemlji) nekih 130kg tog gnojiva, a to je cca 1000kn. Što se tiče preparata za zaštitu, tu nema loših, samo je bitno odrađivati preventivu, u poljoapoteci će ti reći što je za koju namjenu.
Knjige nije loše čitat ali dok nisam sam počeo uvodit promjene nisam imao zadovoljavajuću kvalitetu. Samo u Dalmaciji češnjak ima dugogodišnju tradiciju uzgoja (a i da citiram prijatelja iz Vinkovaca tlo koje iznimno pogoduje češnjaku) tako da ono što piše u knjigama i na netu nemoj uzimat zdravo za gotovo jer je upitno znanje iz prakse onog tko je to pisao. Češnjak uspjeva svugdje kod nas (ne samo kod nas, nego od Rusije do Egipta...) ali zaleđe Dalmacije prednjači kvalitetom češnjaka. Reći ću ti samo da imam i veće proizvođaće u kontinentalnom dijelu koji naručuju svake godine iznova češnjak za sjeme, svoj sav prodaju jer i dalje prinos koji ostvare dalmatinskim češnjakom bude veći nego da ostavljaju svoje sjeme. Kod nas se postiže prinos od 12tona po hektaru (kod većine, ne samo u mene) a vidjet ćeš što piše za kontinentalni dio RH. Doduše mi sadimo i do 1200kg po hektaru jesenskih sorti.
Neka te ne brine previše ulog koji si imao i koji ćeš imati, na češnjaku (ako ostane zdrav) nema šanse da izgubiš jer je domaćeg još uvijek premalo...
goran1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 11:50   #9
Gorane hvala na savjetima. Neki kazu da 10x10 nije pregusto,ali i meni se cini da je.ici cu na sire,15x15-20. Ne mogu siri razmak jer mi traktor ne dozvoljava,posto sam napravio na prednji hidraulik pomocni stroj za redove. Odozada sadim. Najgore je sto se raspitujem svagdje i svugdje ali nitko nedaje konkretne savjete,sve vecinom okolisanja i svasta nesta,u biti sve osim cesnjaka.zato ti hvala na savjetima
A na koji to veci forum da se prebacim?
I da,dali mozda imas koji savjet koje gnojivo da bacim prije sadnje,jer sadim ga tek za 2-3tj jer mi vrijeme ne dozvoljava prije??
igor89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 12:29   #10
kod osnovne obrade tla 700 kg/ha NPK 7-14-21 S
prije sadnje 200 kg/ha UREE 46% N

ili

kod osnovne obrade 500 kg NPK 7-20-30
prije sadnje 250 l/ha UAN-a 30% N
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 17:06   #11
Quote:
igor89 kaže: Pogledaj post
I da,dali mozda imas koji savjet koje gnojivo da bacim prije sadnje,jer sadim ga tek za 2-3tj jer mi vrijeme ne dozvoljava prije??
Ništa ovo što ti je biljka rekao, to su gnojiva za jesensko gnojenje, dugo se razgrađuju tako da bi to bile bačene pare. Rekao sam ti multi comp (http://www.zeleni-hit.hr/Prodajni_pr...a_za_rasipanje) ili hydro (http://www.colic-trade.com/hydro.php) sad za gnojenje na proljeće ako ne nađeš ta kupi petrokemijine slične formulacije. Prihranu dušikom zaboravi, može napravit puno više štete nego koristi, lako ćeš dušik dodat folijarno ako bude potreba. Možda sam puno rekao 130kg, uzmi 100kg i vidit ćeš da ti stajski gnoj više nikad neće pasti na pamet.
goran1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 19:29   #12
Može se i bez gnojiva. Posadiš češnjak pa kad razvije dva tri lista i naraste desetak centimetara visoko prihrani ga folijarnim gnojivom.
Možeš prije sadnje u zemlju dodati kompost ako ga imaš.
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2014., 11:59   #13
češnjak

Pozdrav svima
Može mi netko od vas dati dobar savjit što bi bilo najbolje napraviti sa češnjakom,zarasao je u korov i to jako,jedan dio češnjaka se suši do kraja,a drugi još ne,ali je u velikom korovu metar i više,posadio sam ga oko 100kg.Hvala
vale50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2014., 12:28   #14
Quote:
vale50 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
Može mi netko od vas dati dobar savjit što bi bilo najbolje napraviti sa češnjakom,zarasao je u korov i to jako,jedan dio češnjaka se suši do kraja,a drugi još ne,ali je u velikom korovu metar i više,posadio sam ga oko 100kg.Hvala
Kreni čim prije sa čupanjem korova.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:31.