Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2005., 20:30   #41
kupina: dozrijeva u kolovozu, ima sorti bez trnja, u primorskoj klimi ne rodi (rodi tu i tam ali sitno)ali se to može kompenzirati dodavanjem vlage, uspjeva i na najslabijem tlu, treba puno vlage (zato je gorski kotar mrak za bobičasto voće)
radi se vino i ocat
rodi tek druge godine.
dobro rodi na strminama
zvrndanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2005., 20:33   #42
Re: poljoprivredno zemljište

Quote:
zvrndanka kaže:
košta u cijeloj hrvatskoj 1-5 eu po kvadratu. cca.
više od toga je glupo dat.

može se iznajmit za 2 hiljade kuna cijelu godinu jer ima masu ljudi kojima je drago da im se obradi barem.
kupine se mogu bilo di uzgajat.

Ma bravo , osim uz more gdje kupuješ hektar poljoprivredne zemlje za 10 000-50 000 eura ? Malo se pravimo pametni
ljuban is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2005., 09:08   #43
Re: Re: poljoprivredno zemljište

Quote:
ljuban kaže:
Ma bravo , osim uz more gdje kupuješ hektar poljoprivredne zemlje za 10 000-50 000 eura ? Malo se pravimo pametni
Ja nemam pojma koliko košta poljoprivredno zemljište u Hrvatskoj, al sad me baš zanima. Npr., kolko košta (po kvadrartnom metru ili hektaru) poljoprivredno zemljište u npr. Dalmaciji, zapadnoj Slavoniji i kajjaznam, središnjoj Hrvatskoj (recimo Jastrebarsko)?
Calvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2005., 15:47   #44
svim zainteresiranima za poljoprivrednu proizvodnju toplo preporučujem www.hzpss.hr , ima zanimljivih informacija za zadovoljiti prvi napadaj entuzijazma. Sljedeći korak predlažem investiciju u jednu njihovu publikaciju: KATALOG KALKULACIJA POLJOPRIVREDNE PROIZVODNJE košta cca 150 kn s poštarinom. Ima i kalkulacija za uzgoj kupina. Cijenu poljoprivrednog zemljišta nije problem saznati na netu. Posebno upozoravam na aktualni projekt privatizacije državnog poljoprivrednog zemljišta koje će se prodavati po prilično fer vrijednostima (informacije kod jedinica lokalne samouprave). Sretno!
 
Odgovori s citatom
Old 10.05.2005., 19:51   #45
Re: Re: poljoprivredno zemljište

Quote:
ljuban kaže:
Ma bravo , osim uz more gdje kupuješ hektar poljoprivredne zemlje za 10 000-50 000 eura ? Malo se pravimo pametni
Poljoprivredne ili "poljoprivredne" koju se neko nada pretvorit u gradjevinsku i na tome masno zaradit Makni se 10 km od obale i dobijes ju za sitnis.
Najbolji su mi "majstori" koji pokusavaju hridine (tzv. mali otoci) bez ikakve infrastrukture i bez ikakve veze sa svijetom prodati za par milionceka eura. Buahahaha... kak da ne, kupci sve cekaju u redu

Inace u kontinentalnom dijelu hektar zemljista vrhunske kvalitete na izvrsnoj lokaciji ne kosta nigdje vise od 5k eura. Za 50 k eura mozes kupiti cijelo poljoprivrdno imanje sa gomilom zemlje, kucom, ekonomskim zgradama i svim strojevima.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2005., 17:28   #46
Re: Re: Re: poljoprivredno zemljište

Quote:
Juraj kaže:
Inace u kontinentalnom dijelu hektar zemljista vrhunske kvalitete na izvrsnoj lokaciji ne kosta nigdje vise od 5k eura. Za 50 k eura mozes kupiti cijelo poljoprivrdno imanje sa gomilom zemlje, kucom, ekonomskim zgradama i svim strojevima.
to ja zovem - kratko i jasno! Fala. Iako uopće ne znam što ću s tim podatkom
Calvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2005., 21:55   #47
Re: Re: Re: Re: poljoprivredno zemljište

Quote:
Calvin kaže:
to ja zovem - kratko i jasno! Fala. Iako uopće ne znam što ću s tim podatkom
Večina ne zna , zato je manjini uvijek dobro . Nadam se da si shvatio
ljuban is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2005., 00:50   #48
Re: Re: poljoprivredno zemljište

Quote:
ljuban kaže:
Ma bravo , osim uz more gdje kupuješ hektar poljoprivredne zemlje za 10 000-50 000 eura ? Malo se pravimo pametni
ne nego se to kupuje zato kaj se nadaju da bu postalo građevinsko i uz pomoć malo pomazanja lokalnim referentima to i postane.
govorim o POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU koje to je i ne pravim se pametna nego mi je to posao... znam cijene di god oćeš
zvrndanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2005., 07:13   #49
Re: Re: Re: poljoprivredno zemljište

Quote:
zvrndanka kaže:
ne nego se to kupuje zato kaj se nadaju da bu postalo građevinsko i uz pomoć malo pomazanja lokalnim referentima to i postane.
govorim o POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU koje to je i ne pravim se pametna nego mi je to posao... znam cijene di god oćeš
Vidim kak znaš ! I molim te da ne izvrčeš moje riječi , ja sam te samo pitao gdje je zemlja toliko skupa ? Reci županije ?

Zapravo kad si takav stručnjak molim te da napišeš cijene poljoprivredne zemlje po županijama(da se bar lijepo nasmijem) .
ljuban is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2005., 01:19   #50
Angry

to sam napisala maksimum. ok????
zvrndanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2005., 00:08   #51
Na zalost nisi ukalkulirala cijenu radne snage,jer se kupine beru iskljucivo rucno i nemoguce ih je obrati kako dozrijevaju na imalo vecoj povrsini,pogotovo ne plantazi..tu je jos i trosak ambalaze,transporta ili pak opremanja podruma ukoliko se odlucis na proizvodnju vina.Kljucno u svemu je osigurati trziste jos prije berbe,ako planiras plasirati svjeze na trziste zbog relativno kratkoga roka trajanja svjezih plodova.Mislim da su to prioritetniji poslovi od same kupnje sadnica...
__________________
blogger
sexnovacrocknroll is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2005., 22:51   #52
za to ima godinu dana dok ne dozriju... malo je frka nać u ovoj zemlji nekog ko hoće išta radit... malo veća frka.
zvrndanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2009., 23:23   #53
čudna je to biljka.berba je zahtjevna jer raste kao luda pa se bere svakih 2-3 dana cijelo ljeto
alfinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2009., 11:02   #54
sad bi bilo zgodno nakon 4 godine cuti razmisljanja i iskustva prethodnih diskutanata
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2009., 20:58   #55
Ja znam neke koji su propali,i to svi odreda koji su ideju o poslu našli kod susjeda.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 14:26   #56
ja ću posaditi kupine, ali malo. doma za džem i tako. jel ima tko kakav link da vidim kako pripremiti zemlju, kada se sade i ostale info u vezi kupina? nisam nešto zadovoljan sa izguglanim rezultatima. tnx
zealotic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 15:50   #57
Thumbs up Moje iskustvo

Ja radim sve sam, OSIM što jedno 5 puta u sezoni MORAM uzeti min. 3 radnika da odjednom poberem trenutačni urod (podrazumijeva se ono što je u tom trenu za brati).
U 45 dana berbe se dižem u 5 i 30 ( kava i sve ostalo)i berem od 6 do 10 dok ne zagrije , a ove godine je grijalo već u 8 i 30, i od 18 i 30 dok ne padne mrak.Naravno da ne berem svaki dan, ali našlo se i dana ( kad je vrhunac berbe, početak 8 do jedno 20.8. kad moraš brati svaki dan. Dakle nema mora ni picigina.

Kako je ove godine prva veća količina brao sam za vino isključivo ,a najljepše kupine što sam stigao, za pult prodaju ispred kuće ( što nažalost nisam mogao nabrati koliko su nosili ) Nisam se reklamirao nigdje a četvrtinu sam prodao na pultu ispred kuće.

Berem u prosjeku oko 5 kg na sat, što i nije neka količina, jedino kad se razljutim naberem i 9 kg što profi berači beru pod sam tak...

Kako i nema neke literature , a pogotovo zaštite od nametnika i gljivica puno je istraživanja i ispitivanja na netu što špricati i kada.

Kupine ne rode dobro ako se ne zalijevaju, dakle bez navodnjavanja nema kvalitetnog uroda.Neki plodovi koje sam vagao imali su i čak 9 gr.

Kako sam prilikom sadnje išao na 1.5 m razmaka , ove godine sam podsadio još istu količinu da smanjim opterećenje , a dobijem bolji plod, dakle kvaliteta na uštrb kvantitete.
Ostalo se svodi na košnju trave svakih 14 do 20 dana, podrezivanje odmah nakon berbe starih izboja, u studenom skraćivanje i rezidba, te zimsko i proljetno prskanje.
Kako se i još bavim hoby vinarstvom, nisam ulagao ništa u podrum i opremu, te sam tu dosta uštedio na opremi, osim butelja u koje punim kupinovo vino .
Nisam siguran da li još možeš saditi, ali moje kupine još rastu ( što znači kad ih piknem u zemlju une se ukorijenjavaju, zato jer imaju iz čega crpsti hranu, dok sadnice kreću od onoga što imaju u sebi
( valjda je to tak, da sam bio pametan, a nisam, studirao bih agronomiju)
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 18:17   #58
Diabolica, na kolikoj površini imaš zasađene kupine i koliko grmova?
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 14:44   #59
cca 3500 m2, 350 kom, a ove godine sam još podsadio, sa 1,5 na 0.75
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 14:48   #60
I koliko dobiješ kupina, ploda?
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:59.