Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2007., 12:58   #1
Question Novi zakon o građenju

Što zapravo donosi? Zar nije kontradiktorno da "Tko ima lokacijsku, ne mora tražiti građevinsku, tko ima građevinsku, ne mora tražiti uporabnu, a tko ima načelnu dozvolu, mora ovjeriti glavni projekt..." a u uredima za graditeljstvo je proteklih dana bilo gužve jer su mnogi investitori požurili predati zahtjev za gradnju po starom zakonu???
lidija10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 23:52   #2
Nije.
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 06:43   #3
Govorili su da tko ima valjanu lokacijsku, mora donjeti glavni projekt na ovjeru + platiti komunalni i vodni doprinos. Ali da li je to zaista tako - nemam pojma! Ja sam u fazi ishođenja lokacijske i baš me zanima kako će sve skupa završiti.
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 09:41   #4
Vidis, ja imam lokacijsku i svi su mi govorili "predaj gradjevinsku prije 01.10. jer ko zna kaj ce bit poslije"

I ja predao gradjevinsku, istina nepotpunu, fali mi parcelacija,

i ama bas niko na opcini nije znao odgovor na moje pitanje

"imam lokacijsku, jel bolje predat zahtjev za gradjevinsku prije il poslije 01.10.?"
::barcode is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 10:05   #5
Quote:
::barcode kaže: Pogledaj post
"imam lokacijsku, jel bolje predat zahtjev za gradjevinsku prije il poslije 01.10.?"
I ja sam imao lokacijski i predao sam zahtjev za građevinsku prije 01.10., također nepotpunu, ovih dana ću je upotpuniti.
To mi je savjetovao tip u uredu za prostono uređenje koji mi je izdao lokacijsku dozvolu, a najveće obrazloženje mu je bilo "dok novi zakon zaživi,profunkcionira.....ti ćeš dobit građevnu i možeš gradit".
To je bilo dovoljno da me uvjeri, da ne čekam 01.10.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 10:33   #6
Quote:
casio kaže: Pogledaj post
"dok novi zakon zaživi,profunkcionira.....ti ćeš dobit građevnu i možeš gradit".
To je to
::barcode is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 11:20   #7
ja imam građevinsku dozvolu staru nekoliko mjeseci. znači da ja ne trebam nikada tražiti uporabnu?
a što je sa sudovima koji prilikom upisa nekretnine zabilježuju da li nekretnina ima ili nema uporabnu dozvolu?
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 19:27   #8
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
ja imam građevinsku dozvolu staru nekoliko mjeseci. znači da ja ne trebam nikada tražiti uporabnu?
a što je sa sudovima koji prilikom upisa nekretnine zabilježuju da li nekretnina ima ili nema uporabnu dozvolu?
Ne, ne trebaš.
U koliko nije podnešen zahtjev za uporabnu dozvolu, a skužio sam da nije, nećeš ga niti podnositi, jer prema novom zakonu za kuće do 400m2 BRP-a nije potrebna građevinska a niti uporabna dozvola.No pogledaj novi Zakon što je potrebno da bi se kuća mogla upisati u katastar i gruntovnicu.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 10:13   #9
Quote:
::barcode kaže: Pogledaj post
To je to
I ja mislim da je u tome stvar - dok se oni preustroje s novom procedurom, a i stara je iša užasno sporo i svaki službenik je imao svoju verziju priče - baš će biti zanimljivo gledati što će se STVARNO dogoditi novim tražiteljima i u kojem će ih trenutku zaskočiti sa gotovo svim istim papirima - dokazano da administracija samu sebe multiplicira.
lidija10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 10:16   #10
Quote:
Renata kaže: Pogledaj post
ja imam građevinsku dozvolu staru nekoliko mjeseci. znači da ja ne trebam nikada tražiti uporabnu?
a što je sa sudovima koji prilikom upisa nekretnine zabilježuju da li nekretnina ima ili nema uporabnu dozvolu?
"Sve zgrade sagrađene na temelju građevinske dozvole izdane do 19. lipnja 1991. neće trebati ishoditi uporabnu dozvolu. Za sve koje su sagrađene od 19. lipnja 1991. do dana stupanja na snagu novog zakona, investitori trebaju zatražiti uvjerenje da je objekt sagrađen u skladu s građevinskom dozvolom, ali se takvo uvjerenje neće moći izdati za uporabu građevine za koju je u tijeku postupak građevinske inspekcije."
lidija10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 12:02   #11
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
"Sve zgrade sagrađene na temelju građevinske dozvole izdane do 19. lipnja 1991. neće trebati ishoditi uporabnu dozvolu. Za sve koje su sagrađene od 19. lipnja 1991. do dana stupanja na snagu novog zakona, investitori trebaju zatražiti uvjerenje da je objekt sagrađen u skladu s građevinskom dozvolom, ali se takvo uvjerenje neće moći izdati za uporabu građevine za koju je u tijeku postupak građevinske inspekcije."
nisam proučavao novi zakon jer sam morao ishoditi lokacijsku i građevinsku i tako gradio. Uporabnu još nisam tražio a nisam ni planirao. Hočeš reći da je neću trebati ni tražiti nego ću morati zatražiti samo to riješenje? Ovo što si napisala tako piše u novom zakonu?
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 15:02   #12
Quote:
::barcode kaže: Pogledaj post
Vidis, ja imam lokacijsku i svi su mi govorili "predaj gradjevinsku prije 01.10. jer ko zna kaj ce bit poslije"

I ja predao gradjevinsku, istina nepotpunu, fali mi parcelacija,

i ama bas niko na opcini nije znao odgovor na moje pitanje

"imam lokacijsku, jel bolje predat zahtjev za gradjevinsku prije il poslije 01.10.?"
Nema veze, dok ti podmiriš komunalni i vodni doprinos, taman će i parcelizacija bit gotova! Tako ćeš si "kupiti" vrijeme !!! Zapravo, većina ljudi radi tako!

Sretno!!!!
damir9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 15:06   #13
Quote:
damir9 kaže: Pogledaj post
....
Sretno!!!!
Fala
::barcode is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 16:40   #14
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
nisam proučavao novi zakon jer sam morao ishoditi lokacijsku i građevinsku i tako gradio. Uporabnu još nisam tražio a nisam ni planirao. Hočeš reći da je neću trebati ni tražiti nego ću morati zatražiti samo to riješenje? Ovo što si napisala tako piše u novom zakonu?
Code, pročitaj zakon. Ja znam ono što su pričali na dnevniku, vijestima i sl, a prema tome ti neće trebati uporabna.
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 22:49   #15
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
nisam proučavao novi zakon jer sam morao ishoditi lokacijsku i građevinsku i tako gradio. Uporabnu još nisam tražio a nisam ni planirao. Hočeš reći da je neću trebati ni tražiti nego ću morati zatražiti samo to riješenje? Ovo što si napisala tako piše u novom zakonu?
Nećeš je tražiti, ne moraš je tražiti a niti možeš u koliko je kuća do 400m2 BRP-a. Već ćeš ishoditi samo rješenje. Samo u slučaju d aje zahtjev za uporabnu podnešen do 30.09. onda bi se rješavao zahtjev po starom zakonu i izdala bi ti se uporabna dozvola, a u tvom slučaju to nije slučaj.
Kratko i jasno, nema zahjeva do 30.09. nema ni dozvole.
Od 01.10. nema uporabne dozvole, već samo rješenje, a što ti za njega treba pogledaj u Zakon.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 15:03   #16
Za građenje stambenog objekta površine do 400 četvornih metara i zgrade za obavljanje poljoprivrednih djelatnosti površine do 600 četvornih metara, umjesto lokacijske i građevinske dozvole, bit će potrebno samo rješenje o uvjetima građenja, a za njezinu uporabu, umjesto uporabne dozvole, bit će dovoljno tijelu koje je izdalo spomenuto rješenje dostaviti završno izvješće nadzornog inženjera.

Za gradnju ostalih građevina, umjesto lokacijske i građevinske dozvole, bit će potrebna samo lokacijska dozvola i potvrđeni glavni projekt. Postupak potvrđivanja glavnog projekta znatno je jednostavniji i brži od postupka izdavanja građevinske dozvole. Za te je objekte potrebna uporabna dozvola.

Novim se Zakonom decentralizira izdavanje dozvola. Od 1. siječnja 2008. dozvole će, umjesto ureda državne uprave, izdavati upravna tijela velikih gradova (koji imaju više od 35.000 stanovnika) i gradova sjedišta županija, svaki na svom području, a na preostalom području županijska upravna tijela.

Za stambene objekte do 400 četvornih metara koji su izgrađeni bez lokacijske i građevinske dozvole, a nalaze se u građevinskom području i nisu suprotni prostornom planu, bit će potrebno rješenje o izvedenom stanju. Za veće takve građevine bit će potrebna i lokacijska dozvola i potvrda izvedenog stanja.

Novim Zakonom o prostornom uređenju i gradnji povećava se uloga i odgovornost ovlaštenih arhitekata i inženjera u postupcima izdavanja dozvola te uspostavlja sustav utemeljen na suvremenim načelima koji omogućava racionalno gospodarenje prostorom i njegovu zaštitu u svrhu osiguranja uvjeta za društveni i gospodarski razvoj Hrvatske.

Zakon je prihvaćen u Hrvatskom saboru 6. srpnja ove godine, a Ministarstvo navodi da je održalo brojne instruktivne seminare za djelatnike ureda koji izdaju dozvole, kao i za ostale stručne osobe koje će u svom radu primjenjivati novi zakon - projektante, građevinare, arhitekte i druge.
lidija10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 15:27   #17
Koliko sam uspjela saznati danas se odrzava neki seminar u svezi provedbe novog zakona...
Uglavnom mi bismo uskoro trebali predati idejni projekat, tako da sam se prosli tjedan pokusala informirati o novom zakonu, medutim osoba koju sam dobila objasnila mi je kako jos uvijek nije stigla procitati novi zakon, jer se tek od danas primjenjuje, jer nije dobila NN na svoj stol, pa bi trebala zakon skinuti sa Interneta i malo si ga procitatiti prije seminara, te da im jos uvijek nije nitko dosao sa papirima po novom zakonu...
Zgrozila sam se kada sam sve ovo cula...
Laresa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 15:35   #18
Quote:
Laresa kaže: Pogledaj post
Koliko sam uspjela saznati danas se odrzava neki seminar u svezi provedbe novog zakona...
Uglavnom mi bismo uskoro trebali predati idejni projekat, tako da sam se prosli tjedan pokusala informirati o novom zakonu, medutim osoba koju sam dobila objasnila mi je kako jos uvijek nije stigla procitati novi zakon, jer se tek od danas primjenjuje, jer nije dobila NN na svoj stol, pa bi trebala zakon skinuti sa Interneta i malo si ga procitatiti prije seminara, te da im jos uvijek nije nitko dosao sa papirima po novom zakonu...
Zgrozila sam se kada sam sve ovo cula...

Nevjerojatno, pa čitanje zakona je nekaj kaj se može raditi čak i uz neku od 50 kava koju pije pod radnim vremenom, kaj ne?!?! Da te babuskare malo pričaju o poslu dok loču kavu i žderu cigarete, svima bi nam bilo bolje
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 15:39   #19
BTW, nekako se stjeće dojam da više mi tu na forumu raspravljamo o svemu vezanom uz gradnju, nego li što to rade oni koji bi se trebali baviti time. No, da je situacija normalna, nebi si mi razbijali glavu i tu se savjetovali nego bi svako od nas otišao onom tko mu vodi predmet i sve saznao točno i pouzdano. Eh.....
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 12:28   #20
Quote:
Stari Zeke kaže: Pogledaj post
BTW, nekako se stjeće dojam da više mi tu na forumu raspravljamo o svemu vezanom uz gradnju, nego li što to rade oni koji bi se trebali baviti time. No, da je situacija normalna, nebi si mi razbijali glavu i tu se savjetovali nego bi svako od nas otišao onom tko mu vodi predmet i sve saznao točno i pouzdano. Eh.....
Da, nažalost, upravo je tako. Da bi administracija znala kako raditi, trebala bi im uputstva o provođenju nekog novog zakona - a upravo to kod nas ide užasno sporo i svaki referent dio zakona tumači na svoj način.

U ovom slučaju se radi i o promjeni ingerencija pojedinih ureda, tako da vjerojatno neki referenti ne znaju hoće li sutra uopće nešto više raditi nakon što obrade dosada pristigle zahtjeve koji se provode po starom - pa se i ne zamaraju kako će to biti kada opet (po tisućiti put) novi uredi i neki drugi ljudi počnu raditi njihov posao...
lidija10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.