Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2013., 10:35   #1541
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
a di se to desilo? zvuci kao da je stvar bolnice, tj ustanove.
u sloveniji... ma nemam pojma
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 10:41   #1542
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
u sloveniji... ma nemam pojma
evo citam na internet stranici jednog njemackog privatnog ginekologa da buduci da praena nije 100% tocna, i da je bilo slucajeva lazno pozitivnih testova, mora se dodatno potvrdit amniocentezom. tj ako ti praena pokaze trisomiju i majka zeli pobaciti, onda mora na amniocentezu. ako majka kaze ok, znam da je trisomija u pitanju, ali ne zelim pobacit, onda moze i ne mora na amnio. samo ne kuzim, ocito je bilo slucajeva kad je praena pokazala trisomiju di je nije bilo, ali ima li slujacjeva gdje je pokzalo da nema trisomije, a bilo je? idem malo vidit ima li kakve strucne literature i sto kaze zakon, tj komora ovdje u de. vjerojatno je bed i sto je metoda relativno nova, pa treba cekat da se skupi dovoljno podataka.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
Ani O is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 11:25   #1543
evo cure da podijelim svoje iskustvo...imam 35.5 gidina i sad smo 20+4 i napravila sam kombinirani test koji je pokazao jako niski rizik 1:10 000,imam ginicku koja je savrsena i ima 4 d utz a muz joj je isto gin.i to prof.i sef na ginekoligiji...
oni su sigurni da je sve s mojom curom ok.i uopce mi nisu predlozili amniocentezu (vjerojatno bi je i odbila s obzirom da je sve ok)

ali pazite sad-bila sam ovaj tjedan na serklazi zbog skracenog cervixa i straha da se ne pocnem otvarati i pregledala me prvi dan jedna glupaca-pregled izrazito bolan nakon kojeg sam i krvarila i dok mi je gledala utz.kaze: zasto ste odbili ac? Ja kazem da nisam odbila nego mi je nisu niti predlozili i da mi je cak rekao njen sef da je sve ok.
A ona meni: s obzirom na godine ste trebali napraviti ac!
To mi je govorila dok mi je radila utz i sto mislite kako sam se osjecala ,odmah sam pomislila da nesto vidi a da je sad ionako kasno...glupaca...oprostite samo sam se htjela pojadati...
__________________
Djeca mamu pitaju-gdje mi je majca,daj mi nesto novaca,gladan sam,smijem li van... a tatu pitaju samo jedno pitanje-gdje je mama?
jelena mia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 11:46   #1544
cesto je to zbilja stvar lijecnika. neki te sa 35+ godina odmah svrstaju u zasebnu kategoriju. i sad, ako se ne interesiras, raspitas, citas, zoves, trazis 2-3 misljenje, onda si prepusten tom nekom. meni malo spooky pomisao.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
Ani O is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 12:24   #1545
ja se užasavam grupice takvih sadističkih liječnika koji naprosto uživaju jebati mame koje su odbile ili nisu napravile RACZ da su pogriješile...
Mislim ono, što ona sa time dobiva? Ništa, samo tebe plaši a ništa ne dobiva sa tim
Slažem se sa aniano da postoje liječnici koji:
- RACZ savjetuju uvijek bezobzira na godine,
- oni koji ju savjetuju obzirom na idnikaciju,
- oni koji su uvijek protiv nje i,
- oni koji su u tome suzdržani te poštuju želju trudnice.

e sad kojem ćeš doći to je zaista ili tvoj izbor ili puka sreća
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 12:29   #1546
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
evo citam na internet stranici jednog njemackog privatnog ginekologa da buduci da praena nije 100% tocna, i da je bilo slucajeva lazno pozitivnih testova, mora se dodatno potvrdit amniocentezom. tj ako ti praena pokaze trisomiju i majka zeli pobaciti, onda mora na amniocentezu. ako majka kaze ok, znam da je trisomija u pitanju, ali ne zelim pobacit, onda moze i ne mora na amnio. samo ne kuzim, ocito je bilo slucajeva kad je praena pokazala trisomiju di je nije bilo, ali ima li slujacjeva gdje je pokzalo da nema trisomije, a bilo je? idem malo vidit ima li kakve strucne literature i sto kaze zakon, tj komora ovdje u de. vjerojatno je bed i sto je metoda relativno nova, pa treba cekat da se skupi dovoljno podataka.
pa da, tako i ovoj u sloveniji rekli. znači rezultat PRAEANE nije 100% pouzdan već se opet sve potvrđuje sa RACZ. U slučaju lažno pozitivnih rezultata... što je ok.
A što je sa lažno negativnim?? (jer ako postoje lažno pozitivni, logika mi nameće odgovor da postoje i lažno negativni ) ... a što onda?

i što ti plaćaš uopće 1200 EURA?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 12:32   #1547
ona je mene pregledala preoperativno i nije moja ginekologica i cemu onda takav komentar---i to sve dok mi je radila utz.-noge su mi se odsjekle...
jako sam bila uznemirena.
U biti vjerujem svojim ginekolozima i mislim da mi s razlogom nisu savjetovali ac ali sto ona dobiva time da je tako gruba i bezobrazna...

tek sam presla 35 i kombinirani je jako nizak rizik i zasto me bezpotrebno uznemiruje i to prije serklaze...
eto svakakvih ima...
__________________
Djeca mamu pitaju-gdje mi je majca,daj mi nesto novaca,gladan sam,smijem li van... a tatu pitaju samo jedno pitanje-gdje je mama?
jelena mia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 16:21   #1548
Cesnjovka, hvala na iskustvu čestitke na trudnoći i bravo za uredan nalaz amniocenteze
Imam još dva tjedna do odluke za amnio, no ako ću raditi nifty, trebalo bi ga napraviti što prije, već početkom tjedna, da se stigne u slučaju pozitivnog nalaza napraviti i RACZ.

Što se tiče ovog nifty testa, navodno je pouzdanost 99%, nisam ni ja pitala za eventualne lažno negativne nalaze, no rečeno mi je da se pozitivni nalaz dodatno potvrđuje RACZ-om, baš zbog tih 1% mogućnosti pogreške. Također su mi rekli (koliko im je za vjerovati, inače sam sumnjičava) da im dosad, u svim studijama, nije promaknuo nijedan Down pa me to donekle tješi.
Saffron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 18:04   #1549
Saffron, lara
Koliko sam citala sa u svim testiranjima nije doslo do lazno negativnog nalaza.
Razumijem da se u slucaju pozitivnog testa ipak radi amnio jer u 2-3% test moze biti lazno pozitivan i zato se trazi amnio za svaku sigurnost. No lazno negativan ne.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 19:18   #1550
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
Saffron, lara
Koliko sam citala sa u svim testiranjima nije doslo do lazno negativnog nalaza.
Razumijem da se u slucaju pozitivnog testa ipak radi amnio jer u 2-3% test moze biti lazno pozitivan i zato se trazi amnio za svaku sigurnost. No lazno negativan ne.
Ovo je dobra vijest!!!
Moram priznati da nisam još ni čitala, iskreno, zbog prošlih iskustava nisam ni vjerovala da ću doći do ovoga tjedna i ove odluke. Uvijek sam mislila da ću na amnio (ako do toga dođe) bez puno razmišljanja, no kad pomislim da mi je ovo jedina šansa i da na gubitak trudnoća u prvom tromjesečju nisam mogla utjecati, a na ovo sada ipak donekle mogu, predomišljam se.
Čini mi se da bi mi bilo lakše da već imam dijete ili da barem imam još koju plodnu godinu pred sobom, no nemam ni jedno ni drugo, pa mi se taj test čini kao dobro kompromisno rješenje između odlaska i neodlaska na amnio.
Saffron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 20:32   #1551
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
evo citam na internet stranici jednog njemackog privatnog ginekologa da buduci da praena nije 100% tocna, i da je bilo slucajeva lazno pozitivnih testova, mora se dodatno potvrdit amniocentezom. tj ako ti praena pokaze trisomiju i majka zeli pobaciti, onda mora na amniocentezu. ako majka kaze ok, znam da je trisomija u pitanju, ali ne zelim pobacit, onda moze i ne mora na amnio. samo ne kuzim, ocito je bilo slucajeva kad je praena pokazala trisomiju di je nije bilo, ali ima li slujacjeva gdje je pokzalo da nema trisomije, a bilo je? idem malo vidit ima li kakve strucne literature i sto kaze zakon, tj komora ovdje u de. vjerojatno je bed i sto je metoda relativno nova, pa treba cekat da se skupi dovoljno podataka.
Ja razumijem da se u svim slucajevima kromosomopatije tim testovima ona nece naci, ali kako je nadjena ako kromosomopatija nije u stvari postojala? Otkud su te stanice? Je li majka mozaicna?

Edit: sad vidim da ste pisali da za taj konkretni test lazno negativnih navodno nije bilo. To mi je moram priznati vrlo neobicno, i koliko se sjecam za one u americkoj upotrebi, Harmony i MaterniT21, lazno negativnih JEST bilo, iako vrlo, vrlo malo. Barem u pocetku uporabe.

I jos jedan edit: na Harmony stranici pise otkud false positives
False positive results could be due either to confined placental mosaicism or to unrecognized demise of an aneuploidy co-twin.

jelena mia neugodno iskustvo, ta lijecnica nema apsolutno nikakvo pravo ti govoriti da si nesto trebala ili nisi, ma da imas 45 godina. Odluka iskljucivo tvoja, a savjet (koji moze biti jedino u prezentaciji informacija, tipa rizika, a ne "trebate ovo ili ono") je na tvom ordinarijusu odnosno genetickom savjetniku, tko ode tima.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 09:07   #1552
vidim da je stranicu prije bilo razgovora što racz otkriva? sjećam se kada sam ja išla kod genetičara 2008 rekao mi je oko stotinjak genetskih poremaćaja da može otkriti - nisam ni pitala koje
ali evo našla sam članak koji potvrđuje da ona detektira čak nekoliko stotina genetskih poremećaja
http://www.centar-zdravlja.net/clanc...mniocenteza/2/
ali uz to detektira eventualne mozaicizme i translokacije.

barem meni tako rekli . doduše nisam nikada išla u detalje što otkriva jer sam bila odlučila da ću na nju ići i mene je zanimao samo rezultat pretrage i da nakon zahvata sve dobro prođe.

ono što ne otkriva su stvari koje nemaju veze sa genetikom, kao što je rascjep, epilepsija i cerebralna paraliza i još bolesti koje nisu naslijedne.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 09:13   #1553
nisam čitala sve..al evo podilit ću svoje oosbnoiskustvo..naime kad mi je jako blizak clan obitelj oszao trudna u 40 godine...dr..je isto rekao da je prakse da se zene salje na amniocinzetu...a neki ljudi neznaju mogucnosti komplikacija te amniocinte(pogotovo ako je ginekolog neko ko ne informira dovoljnoe) i tako je ginekolog mog člana obitelji..lipo sve doticnoj osobi ispričaopi rekao da on osobno nebi na amniozinteu..ali je uputio starijem doktoru specijalistu koji se tim bas bavi i koji ima 4d UZV-i koji je detaljno pregledao i sve joj objanio i narvno s bebom je bilo sve ok...a na taj uzv se sve jako dobro vidi i rekao je da ako nesto nije uredu da bi se to tamo vidilo..
toncek111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 10:32   #1554
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
vidim da je stranicu prije bilo razgovora što racz otkriva? sjećam se kada sam ja išla kod genetičara 2008 rekao mi je oko stotinjak genetskih poremaćaja da može otkriti - nisam ni pitala koje
ali evo našla sam članak koji potvrđuje da ona detektira čak nekoliko stotina genetskih poremećaja
http://www.centar-zdravlja.net/clanc...mniocenteza/2/
ali uz to detektira eventualne mozaicizme i translokacije.

barem meni tako rekli . doduše nisam nikada išla u detalje što otkriva jer sam bila odlučila da ću na nju ići i mene je zanimao samo rezultat pretrage i da nakon zahvata sve dobro prođe.

ono što ne otkriva su stvari koje nemaju veze sa genetikom, kao što je rascjep, epilepsija i cerebralna paraliza i još bolesti koje nisu naslijedne.
Moze se, ali se, koliko je meni poznato, standardno ne radi.
Pazi sto clanak koji si navela kaze:

Nekoliko stotina genetskih poremećaja, kao što je cistična fibroza, bolest srpastih stanica, i Tay-Sachsova bolest. Ako beba ima povećan rizik za jedan ili više ovih poremećaja, u većini slučajeva amniocenteza će obično reći radi li o nekom od njih.

Rade se standardno kromosomopatije, ali genetski poremecaji--AKO postoji razlog za trazenje.
Pazi, to su ti posve drukcije metode--za kromosomopatije tipa trisomija i delecija, i za ove mendelske genetske nasljedne bolesti poput Tay Sachsa i albinizma i raznih drugih.
Sto ne znaci da se u buducnosti nece raditi, naravno.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 11:33   #1555
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
Saffron, lara
Koliko sam citala sa u svim testiranjima nije doslo do lazno negativnog nalaza.
Razumijem da se u slucaju pozitivnog testa ipak radi amnio jer u 2-3% test moze biti lazno pozitivan i zato se trazi amnio za svaku sigurnost. No lazno negativan ne.
Cure, gdje ste našle podatke da sa niftyjem nije bilo lažno negativnih nalaza?

Ako je stvarno tako, onda je taj test stvarno odličan.
Jer meni je i prirodno da se u slučaju pozitivnog rezultata provjeri sa amnio, ako već postoji mali broj lažno pozitivnih.
Ali mi nije ok ako ima i lažno negativnih, jer se opet svodi na statistiku, jest da je statistika malko pouzdanija nego kod kombiniranog, al svejedno...
Ako ne daje 100% rezultate, a to znači bez lažno negativnih, a slučaju poz. da se potvrđuje sa amnio, po meni ne valja. Onda bolje amnio.

I, na kraju, koliko ovaj test dođe kod Podobnika, jel znate? Jel cifra boli glava?
__________________
Tom vašem bm365 treba dodat slovo k (by MarLov)
irres is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 12:15   #1556
6900kn..provjereno.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 12:29   #1557
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
6900kn..provjereno.
ok, tnx...
puno je...sad još ostaje pitanje jel bar 100% pouzdano za negativne rezultate...
__________________
Tom vašem bm365 treba dodat slovo k (by MarLov)
irres is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 12:35   #1558
Quote:
irres kaže: Pogledaj post
ok, tnx...
puno je...sad još ostaje pitanje jel bar 100% pouzdano za negativne rezultate...
nije to nista obzirom koliko su neke privatno dale za MPO postupke.
googlala sam puno oko tog testa i nigdje nisam nasla da postoje i lazno negativni rezultati. samo lazno pozitivni i to max 5%.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 12:49   #1559
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
nije to nista obzirom koliko su neke privatno dale za MPO postupke.
googlala sam puno oko tog testa i nigdje nisam nasla da postoje i lazno negativni rezultati. samo lazno pozitivni i to max 5%.
ba scitam iskustvo jedne mame na jednom usa forumu, koja je bila n anekom predavanju koje su drzali likovi koji zastupaju ovaj test. oni kazu da sve sto je sumnjivo, gdje nisu sigurni bude oznaceno kao pozitivno, bas da bi izbjegli lazno negativne. mozda otud i taj odredjeni broj lazno pozitivnih. za citav test i njegov princip bi bilo pogubno da se pojave lazno negativni, tako da polazim od tog da zbilja poduzimjau sve da se to ne potkrade.inace postoje citavi statisticki, cisto matematicki modeli koji teoretski izracunavaju vjerojatnost lazno pozitivnog ili negativnog modela, i tu su brojke isto kao male. bit ce lakse nesto vise rec kad test bude duze u upotrebi i kad bude veci uzorak.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
Ani O is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 13:04   #1560
Rečeno mi je da lažno negativni nalazi nisu prijavljeni, no ima mali broj žena koje nisu popraćene do kraja u istraživanju. Pretpostavka je da nisu imale lažno negativan nalaz jer bi se javile labosu nakon porođaja, budući da su potpisale da im se isplati odšteta u slučaju lažno negativnog nalaza.
U principu se tih 99% svodi na Down (navodno je od 11.000 žena jedna imala lažno pozitivan nalaz), kod Edwarsda i Pataua je pouzdanost testa 95 do 97% ako sam dobro shvatila, no te dvije trisomije najčešće budu viđene i ultrazvukom (jer su velika oštećenja).

Mene bi sad zanimalo koliko u postotku kromosomopatija ide na ova tri sindroma kod živorođenih, a koliko ukupno na sve ostale kromosomske greške koje su dosta rjeđe od ovih. Ima netko takav podatak?
Saffron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:16.