Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2009., 18:11   #1
Pesticidi

ima li ovdje uopce itko da se kuzi u zastitu? naime, prosli tjedan sam kontaktirala nase djelatnike iz savjetodavne sluzbe i dosla do nekih nemilih saznanja.

naime, hrpa zastitnih sredstava ide na crvenu listu. neka vec jesu ( primjerice oleaultracid koji potamani sve zivo i idealan je za prskanje nasada pocetkom vegetacije. ubija sve nametnike koji su prezimili). na istu listu ide i zolone, jako dobar za ubijanje usiju, jeftin i ne koristi se precesto. nadalje, bakreni preparati se stavljaju pod strogu kontrolu, cini mi se da se tijekom sezone smiju koristiti 3 kg/ha njo nisam sigurna u taj podatak pa zato trazim zastitare. bakreni preparati su nam takodjer jeftini a posebice su dragocjeni kada krenemo u borbu sa, recimo erviniom koja nam desetkuje plantaze.

sve ovo sto s epokazalo dobrim ( ajd bakar je teski metal i treba ga razumno koristiti) i jeftinim ide u zabranu. ajd dobro, zabr4anjena nam je uporaba nekih sredstava ali nitko nam se nije potrudio dostaviti neku zamjenu koja bi nam odgovarala po cijeni ali i kvaliteti.

kopiramo sto nam svaka baba u eu pokaze a s druge strane se ne trudimo osim zabrane ponuditi nista, nikakvu alternativu. dakle zastitari, ako vas ima guknite koju i posavjetujte nas sto cemo i kako cemo raditi.

hvala

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 10.03.2009. at 11:11. Reason: promjena naslova
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 20:11   #2
bakar se i dalje može koristiti,dva tretiranja Nordoxom su i više nego dovoljna.zamjena za bakar kod suzbijanja ervinije (ali pazi tu nema zaštite samo usporavanje razvoja -paziti na higijenu,ulaziti u zelenu rezidbu do zdravog tkiva itd.) koristiti strobuline (qadris i sl.) al. fosetil.Zolone je davno trebalo izbaciti,neonikotinoidi su ipak toksikološki prihvatljiviji,a nije za odbaciti i mogućnost biološke borbe protiv nametnika predatorima.U zadnje vrijeme dosta eksperimentiram koristeći bakterije,prošle su me godine u jednom slučaju oduševile.Ja ih godinama koristim(stjenice,nematode,bakterije) i više sam nego zadovoljan.U nekim slučajevima su jedino riješenje.Čuj ,znam da je problem mijenjati nešto na što si navikla a znaš da djeluje,ali ja na to gledam kao na izazov-donosi mi novu dozu neizvjesnosti u posao.U svakom slučaju još imaš vremena neka sredstva nabaviti i uskladištiti za naredne dvije do tri godine.Što nema kod nas ima u Bosni.Čuj ja koristim u mojoj proizvodnji Tilt kao retardant rasta,Mesurolom suzbijam tripse,odbijam ptice ali u voćnjaku (hobi) njime prorjeđujem plodove,i svega se moram odreći u skoro vrijeme ali za sve postoji zamjena.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2009., 17:51   #3
ma tilt sam i ja koristila, strobuline koristim i ja ( stroby ili zato je savrseno sredstvo mada preskupo) ma cvilim za zoloneom, dobar je i jeftin. covjece znas li posto litra kvadrisa? za ponoret.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 22:54   #4
da se qadris nabaviti i za 450 kn litra.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 20:47   #5
ma gdje to? ajd javim ti se kad gazdi prenesem info. reci mi npk,7-20-30? gdje ga ima i koja cijena?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 09:44   #6
Crveno ulje

Proizvodjac preporuca 3% otopinu pocetkom zime, a citam u novom agro glasu da se jednaki efekt postize sa 1.5% otopinom krajem zime. Komentari?
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 01:07   #7
moj komentar-bespotrebno bacanje novaca, efekat nikakav. kod mene je - kaj se temperature tice. mudraci nek bacaju svoju lovu, moju nece.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 15:03   #8
Sto je bespotrebno bacanje novaca? Crveno ulje 3% ili opcenito crveno ulje?
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 18:46   #9
za mene je bacanje novca prskanje i bacanje preskupog umjetnog gnojiva na ovak ekstremno niskim temperaturama. ja necu. vi kako hocete. jednom sam odmrzavala dize na atomizeru i bacala sredstvo-vise necu.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 07:03   #10
Aha, ja mislio da o crvenom ulju pises.
Teta elza, jel jabuke spricas crvenim uljem? 3% na pocetku zime ili 1.5% na kraju?
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 15:17   #11
prati prognozu slijedeći tjedan i udri 3% crvenog
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 16:37   #12
prskajte prije kise. ja cu najvjerovatnije nabaciti bijelo ulje. ne znam, jos razmisljam.

salel, bu padala kisa.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 19:40   #13
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
prskajte prije kise. ja cu najvjerovatnije nabaciti bijelo ulje. ne znam, jos razmisljam.

salel, bu padala kisa.
Sutra je idealno za tretiranje,nemojte čekati.Drugi dio tjedna će biti kišovit,to pouzdano znam jer trebam ići na sajam a nikada se nije dogodilo da kad ja izlažem prođe bez kiše.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 21:20   #14
vraga, kod mene pljusti kisurina a savjetnica ( hzpss) prica kak nitko jos nema namjeru stititi jabuke i kruske.

danas sam muza poslala u nabavu zastitnih sredstava. preporuka-10 l / ha bijelog ulja+dupla doza bakra, sto znaci 4 kg nordox-a ili cuperblau 10 kg. ovaj tjedan cu odraditi 1. zastitu i pognojit cu vocnjake dok stigne gnojivo iz ukrajine ili pitaj boga odakle. lane mi to gnojivo nisu htjeli prodati jer nisu bili sigurni u njegovu kvalitetu. sad su se uvjerili da je gnojivo ok i dali mi preporuku da ga kupim uvjereni da necu doci sa toljagom u firmu. ako su me zajebali s kvalitetom gnoja bit ce feste. to je ako. ako je gnojivo ok sve 5.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 17:46   #15
Jel istina da se mogu kupiti pesticidi u Sloveniji bez dozvole i gdje to?
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 17:53   #16
Quote:
ico1 kaže: Pogledaj post
Jel istina da se mogu kupiti pesticidi u Sloveniji bez dozvole i gdje to?
Pa sigurno nebuš kupoval u mesnici ili parfumeriji već u nekoj poljoapoteci ili vrtnom centru. No kak su i oni u EU možda i oni imaju dozvole.
Ali u BiH možeš sigurno bez papira.
Samo razmisli kaj ak te ulove na granici sa pesticidima. Kazna ti ne gine.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 18:14   #17
Ma ne bi ja kupovao nit ne koristim puno pesticide u amaterskom voćnjaku nego mi treba samo neki bakreni preparat tj. crveno ulje za zimsko prskanje jer su mi nestale zalihe, protiv krastavosti jabuke i za lozu, bakar se koristi u organskoj proizvodnji i zbilja je glupo što nije dostupan.
Ali očito treba dati 300kn jer im treba love..a to mi se ne da.
Idem u Sloveniju usput, a u BiH baš i ne.
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 18:37   #18
Quote:
ico1 kaže: Pogledaj post
Ma ne bi ja kupovao nit ne koristim puno pesticide u amaterskom voćnjaku nego mi treba samo neki bakreni preparat tj. crveno ulje za zimsko prskanje jer su mi nestale zalihe, protiv krastavosti jabuke i za lozu, bakar se koristi u organskoj proizvodnji i zbilja je glupo što nije dostupan.
Ali očito treba dati 300kn jer im treba love..a to mi se ne da.
Idem u Sloveniju usput, a u BiH baš i ne.
Pazi se.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 07:33   #19
Quote:
ico1 kaže: Pogledaj post
Jel istina da se mogu kupiti pesticidi u Sloveniji bez dozvole i gdje to?
Normalno da se mogu kupiti i nitko te ništa ne pita...
Znam masu ljudi koji sredstva za zaštitu kupuju vani,em su puno jeftinija,em ih ne moraju razduživati kroz raznu papirologiju...
To je bio strašan potez naših "stručnjaka" da uzmu lovu na jednoj strani i popuše nekoliko puta više na drugoj...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 15:24   #20
Quote:
ico1 kaže: Pogledaj post
Ma ne bi ja kupovao nit ne koristim puno pesticide u amaterskom voćnjaku nego mi treba samo neki bakreni preparat tj. crveno ulje za zimsko prskanje jer su mi nestale zalihe, protiv krastavosti jabuke i za lozu, bakar se koristi u organskoj proizvodnji i zbilja je glupo što nije dostupan.
Ali očito treba dati 300kn jer im treba love..a to mi se ne da.
Idem u Sloveniju usput, a u BiH baš i ne.
Slovenija je uvela obavezu polaganja ispita iz fitomedicine puno prije nego hrvatska. Tako da od kupovine fitofarmaceutskih sredstava bez iskaznice neče biti ništa. Do ovog prolječa su se mogla kupovati škropiva za ekološku proizvodnju bez iskaznice ali sada su i to ukinuli (bakar, mineralno ulje, Lepinox, Madex ...). Čak i za određene vrste kalemarskog voska trebaš pokazati iskaznicu.
Jedino ako imaš nekoga u sloveniji a da ima položen ispit, pa da ti kupi sredstvo, ali čisto sumnjam, jer se vodi evidencija i račune moraš čuvati 3 godine od datuma prodaje.
Što se tiče crvenog ulja, Slovenija ga je izbacila iz upotrebe pred puno godina. Pomiješaš Nordox i mineralno ulje i dobiješ crveno ulje ili Champion i mineralno ulje i dobiješ modro ulje.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:26.