Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2013., 15:39   #61
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
A zašto pišeš neistine, otvaranje OPG- košta 300-400 kn. 70 kuna taksi i 200-300 kn izvodi iz katastra ili vađenje potrebnih dokumenata...
....
I 21000 kuna godišnje poreza i doprinosa?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 16:05   #62
cca 1500 kn plus pdv godišnje, plus internet stick, za komunikaciju sa satelitom, to neznam koja je cijena na mjesec.

Opet isto, da, 21000 god., ako plaćaš mirovinsko i zdravstveno. A ako ne plaćaš, daj mi molim te reci odkuda ćeš nakon 65 godina starosti dobivati penziju ? Tj. još bolje pitanje , na osnovu čega misliš da bi ti država trebala dati penziju ? Samo zato što živiš u njoj ? Mislim da to ne funkcionira na taj način. Ispravite me ako griješim.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 16:20   #63
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post


Pa fiskalizacija te košta cca 1000 kuna mjesečno. Pa ti računaj...

Da ne spominjemo da se automatski obračunava pdv - čega na tržnicama nema...
Fiskalizacija ispod 100 kn mjesečno evo baš VIP reklamira 69 kn mjesečno...
Na tržnicama nema PDV-a ???? Ajde i da to saznamo.....
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 16:23   #64
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
I 21000 kuna godišnje poreza i doprinosa?
Ukoliko si nezaposlen i otvoriš OPG da. Odeš na burzu i dobiš od njih te novce kroz samozapošljavanje....
Nego da ti meni objesni zašto bi neko otvarao OPG ako nemre kroz njega zaraditi tih 1500 kn mjesečno ??????
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 20:53   #65
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ukoliko si nezaposlen i otvoriš OPG da. Odeš na burzu i dobiš od njih te novce kroz samozapošljavanje....
Nego da ti meni objesni zašto bi neko otvarao OPG ako nemre kroz njega zaraditi tih 1500 kn mjesečno ??????


recimo, zbog prodaje 500 kg trešanja viška?

Ili, ne znam da bih otvorio opg samo da mogu platiti 21000 kn poreza i doprinosa?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 20:57   #66
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Fiskalizacija ispod 100 kn mjesečno evo baš VIP reklamira 69 kn mjesečno...
Plus kasa plus održavanje plus e-fina plus e-porezna...

Nešto mi se ne čini da bi to bilo 69 mjesečno...

Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Na tržnicama nema PDV-a ???? Ajde i da to saznamo.....
Dobiješ račun?
Na njemu je iskazan pdv?

Misliš li stvarno da je na svaku povrćku i voćku uplaćen pdv?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 21:45   #67
U članku 5. Zakona navedeno je da se iznimno obveznikom fiskalizacije ne smatra porezni
obveznik za ostvarene promete u sljedećim djelatnostima:
4. prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda na tržnicama i otvorenim prostorima – ovo
izuzeće odnosi se isključivo na prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na tržnicama i
otvorenim prostorima, pri čemu se pod prodajom vlastitih poljoprivrednih proizvoda
podrazumijeva prodaja od strane samog proizvođača, a ne preprodaja poljoprivrednih
proizvoda drugih proizvođača. Ovo izuzeće odnosi se dakle na one proizvođače
poljoprivrednih proizvoda koji svoje proizvode sami prodaju na tržnicama ili drugim
otvorenim prostorima

OPG netreba fiskalizaciju RIJEŠENO
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 21:51   #68
Dakle ti sa svojih 500 kg trešanja lijepo odeš na tržnicu sa OPG papirima, koji su na tvoju baku ili djeda, da ne plaćaš 21,000 kn , a ti si član OPG, ne nosioc, prodaš i ne potrošiš lovu u birtiji recimo već si kupiš knjigu ili odeš u kazalište.
Osim toga 500x 20 = 10,000 kn lijepa lova, isplati se potruditi.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 22:00   #69
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Dakle ti sa svojih 500 kg trešanja lijepo odeš na tržnicu sa OPG papirima, koji su na tvoju baku ili djeda, da ne plaćaš 21,000 kn , a ti si član OPG, ne nosioc, prodaš i ne potrošiš lovu u birtiji recimo već si kupiš knjigu ili odeš u kazalište.
Osim toga 500x 20 = 10,000 kn lijepa lova, isplati se potruditi.
Samo kroz razgovor se može doći do rješenja, a to i ovaj primjer dokazuje - jedino ako je zaključak da nema bake i dedeka onda smo opet na početku

Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Sjećam se Komar, kad je došla na ovaj forum, postavljala je hrpu pitanja, a sad daje hrpu odgovora, očito se žena trudi.
Moram priznati da me je ovo dobro nasmijalo! Kad sam došla na poljoprivredu - došla sam jer me zanima uzgoj povrća. Jedini problem mi je bio da što god ja pisala, komentirala ili pitala u porukama su mi bile opomene moderatora. I na kraju kaj god sam govorila po moderatoru stalno sam vrijeđala. Ukinula sam poruke pa tak sad kad prekršim mjeru foruma nek me isključe, a jednostavno pišem samo ono što ja radim pa nek mi vele da vrijeđam.... Ja tak idem korak po korak na svojoj zemlji i razumijem one koji neznaju od kud bi počeli pa počinju ovdje Ne postoje pametni koji sve znaju, a ljudi kroz svoja školovanja i boravak u gradu izgubili su vezu sa prirodom i tim radom i zato moja ideja je da se svi vratimo - na svoj način, prirodnim elementima našeg života.

Nekima logika brže radi, a nekima "robotika" one struke koja je u njima - zato se ovdje družimo! Čovjek nije sposoban u svakom trenutku pravilno vidjeti i postaviti stvari. Zakoni postoje, mogu biti i besmisleni, ali vele da ih se moramo držati pa tako ovaj prijedlog bake i djeda je dobar i u skladu sa zakonom. Dobro veli pokretač teme da je zadovljan odgovorom prodaje na crno nebi ni pokretao ovu temu.

Zadnje uređivanje komar : 01.04.2013. at 22:24.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 22:08   #70
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Dakle ti sa svojih 500 kg trešanja lijepo odeš na tržnicu sa OPG papirima, koji su na tvoju baku ili djeda, da ne plaćaš 21,000 kn , a ti si član OPG, ne nosioc, prodaš i ne potrošiš lovu u birtiji recimo već si kupiš knjigu ili odeš u kazalište.
Osim toga 500x 20 = 10,000 kn lijepa lova, isplati se potruditi.
Boldano je čisto trolanje; tko si ti da mi insuiraš krčmu a ne knjigu?

NEMAM baku i djedu (već sam malo postariji za to) koji imaju opg; nisam član obitelji vlasnika opga - drugim riječima, nisam seljak već živim u gradu.
nemam ni zemlju na osnovu koje bih otvorio opg.
Uostalom, i da mogu otvoriti opg, za točno 4 dana sam nezaposlena osoba i morao bih platiti doprinose.

Zašto ja ne bih smio imati legalnu mogućnost prodati višak voća koje mi izraste?

Jebeš državu u kojoj je najisplativije da voće propadne.

Zato i nemamo svojeg već uvozimo sve i svašta a todorić kolo vodi - uvozom iz Srbije i Ukrajine.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 22:43   #71
Odkuda ti onda 500 kg trešanja majstore ? Ako nemaš ništa?


"Zašto ja ne bih smio imati legalnu mogućnost prodati višak voća koje mi izraste? "
Tu si malo kontradiktoran, pa se prvo dogovori što nam imaš za reči.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 22:47   #72
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Plus kasa plus održavanje plus e-fina plus e-porezna...

Nešto mi se ne čini da bi to bilo 69 mjesečno...



Dobiješ račun?
Na njemu je iskazan pdv?

Misliš li stvarno da je na svaku povrćku i voćku uplaćen pdv?
Dakle sve bu to sad riješila fiskalizacija i da na tržnicama je uvjek postojao PDV samo je on završavao u đepovima "kumica"....
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 02:37   #73
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Jebeš državu u kojoj je najisplativije da voće propadne.
Dal će urod propasti to ovisi o pojedincu koji kraj njega prolazi!

Ovoj državi je naisplativije da smo svi prekršitelji zakona i da samo ubiru, tu netreba nikakvih velikih filozofija, praćenja poslovanja i strategije razvoja - oni se iživljavaju na nama. Nama ide ukidanje minuse u bankama da nas štite.... ma koju p.m. nas štite kad se tamo na naš račun zadužuju.

Nikoga ne zanimaju boli pojedinaca već samo moraju užurbano raditi da dovuku velike pare! Njima nije zrno po zrno pogača, kamen po kamen palača - sve je euro ili dolar. Tek poneko zna da je novac ništa (samo onaj tko ga ima previše), a čovjek i male stvari čine sreću. Previše je nesretnih i siromašnih ljudi i nikad više nećemo biti vesel i sretan narod!

Hrvatska vlast je od malo večih gospodarstava uspjele napraviti samo spomenike nekadašnje proizvodnje hrane, pa što možemo mi sa malo zemlje - to vlast nema u planu da mali posjednici nešto misle, rade ili prodaju.

Ako odeš na burzu i odmoriš od svega, za par mjeseci tražiš poticaje za samozapošljavanje u onom što znaš i možeš raditi, a do tada pobereš trešnje i ulaskom u EU sve će biti ko proljeće u Japanu kojem se svi dive!

Neznam zašto imam osjećaj da ćemo ovako kucati po vratima odgovornih I zašto je izraz "kumice" zapravo zamjenica za malog proizvođača - sprdnja na račun onih koji žive pomireni sa malim zaradama? Oni koje svakako treba fiskalizacija obuhvatiti u svoj sustav - kreiraju nemoguću atmosferu onima koji nisu po zakonu obavezni. Još jedan vid iživljavanja na sirotinji!

Zadnje uređivanje komar : 02.04.2013. at 03:04.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 08:46   #74
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Dakle sve bu to sad riješila fiskalizacija i da na tržnicama je uvjek postojao PDV samo je on završavao u đepovima "kumica"....
Linićeva fiskalizacija na tržnicama i u maloprodaji neće proći u praksi zbog bivšeg zakona o porezu na dobit,gdje se člankom 26 trgovačkom lobiju omogućilo da koristi porezne olakšice na rok od 10 godina...
http://wmd.hr/zakoni-narodne-novine/...orezu-na-dobit
Mada je on taj zakon mijenjao,odnosno obrisani su svi članci o poreznim olakšicama,te je uveden porez na dividendu u iznosu od 15%...njima te porezne olakšice i dalje teku...
http://www.zakon.hr/z/99/Zakon-o-porezu-na-dobit
A ako ne popuste sa fiskalizacijom do 01.07. i ne uvedu moratorij na istu na isti rok od 10 godina,kao što ga imaju trgovački lanci uslijediti će tužbe,koje ova država ne može dobiti,a ja sumnjam da će si dozvoliti takvu blamažu...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 09:38   #75
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Odkuda ti onda 500 kg trešanja majstore ? Ako nemaš ništa?
Trolu.

Živim u gradu.
Imam dvorište i vrt. Na osnovu toga ne mogu otvoriti opg.
Na tom "imanju" imam 6 drveta trešnje koje rode od kraja svibnja do sredine srpnja. 3 drva su dosta velika, sa, procijenjeno, tristotinjak kila uroda svaka. Svake godine. Procijenjujem da propada 500 kg uroda, jer ne mogu sve pospremiti, pojesti, pokloniti.

Kapiši?

Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
"Zašto ja ne bih smio imati legalnu mogućnost prodati višak voća koje mi izraste? "
Tu si malo kontradiktoran, pa se prvo dogovori što nam imaš za reči.
Koja kontradiktornost?
Legalno ne mogu otvoriti opg (da i mogu, neću ga otvoriti samo zato da mogu sliniću dati 21000 kn doprinosa godišnje za prodaju od cca 7-8000 kn), znači, legalno ih ne mogu prodati.

U čemu je tvoj problem?

I, nadalje, s tobom više ne raspravljam dok se ne ispričaš za glupe insuinacije o krčmi.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 09:39   #76
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Dakle sve bu to sad riješila fiskalizacija i da na tržnicama je uvjek postojao PDV samo je on završavao u đepovima "kumica"....
Ne, majstore; sad će ti sve biti 25% skuplje...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 10:37   #77
Ja mislim da ste svi vi isli vritnjak . Aj dobro i ja malo s vami, ali ja samo malo

Sad za ozbac . Tu je tema krenula jel moze osoba A legalno prodati robu u vrijednosti do 1000 kn na kucnom pragu sa nekom tablom kako bi kupac znao da to nesto tu moze kupit ako je u prolazu. Vec na 3. postu receno je da u tom slucaju to nije OPG. Kasnije se ustvrdilo da legalno direkt kupcu, neme pravo prodat.

Tema s druge strane je otisla u raznim smjerovima, od bande seljeka koji bi imali OPG ili ne no vrtili neke cifre od 300 000kn +/-, ne bi nista platili drzavi, ali bi penziju..No to nitko nije rekao, niti su ti neki ljudi na ovoj temi. Znaci prica se o nekim imaginarnim ljudima gdje svatki drugi forumas to shvati osobno pa se uvrijedi, pa se onda netko optuzi da laze, pa netko da nema pojma...A kad ono mi pricamo o 3-4 razlicite stvari. Neki odgovaraju na pocetni post, neki na zadnji, netko se nadovezuje na neki srednji..i eto ga vraga, nesporazum i onda svi ljuti. Onda jos netko prica o sebi i tocno svom problemu, netko o nekome drugom, netko opet teoretski, netko o praksi provodjenja zakona, netko strogo o onome sto u njemu pise, netko racun postavi otprilike samo da poantira, netko tocno u kunu..i nu zla, jos cemo se i potuc, a da nikom kasnije nece biti jasno sto je ono bi na pocetku.

E a sad nastupam ja sa najjjpametnijom idejom koja glasi: a da se ljudi koji imaju tak neke viskove grupiraju u neku udrugu, znaci stane njih 70 po 1000kn i jos ostane prostora da svatko odvoji po 50 kn godisnje za platit knjigovodstvo. Sve uvjete definiraju statutom udruge i tako se sve odradi legalisen. Jedino sto mora postojati neki pisni trg da se moze dokazati da je promet po glavi toliki i toliki te ukupan u Udruzi toliki. Ajaja kak sam pametna

Zadnje uređivanje nusazvrk : 02.04.2013. at 10:47.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 11:53   #78
Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
E a sad nastupam ja sa najjjpametnijom idejom koja glasi: a da se ljudi koji imaju tak neke viskove grupiraju u neku udrugu, znaci stane njih 70 po 1000kn i jos ostane prostora da svatko odvoji po 50 kn godisnje za platit knjigovodstvo. Sve uvjete definiraju statutom udruge i tako se sve odradi legalisen. Jedino sto mora postojati neki pisni trg da se moze dokazati da je promet po glavi toliki i toliki te ukupan u Udruzi toliki. Ajaja kak sam pametna
Kad se radi o likovnim ili nekim drugim hobi udrugama nije problem napraviti udrugu, stavit malu članarinu i onda se udruzi daje neki sitni postotak od prodaje jer se sve prodaje sa računom ovjerenim u udruzi. S tim se pokriva knjigovodstveni posao i još se dobije nešto novaca ako udruga aktivno živi i od države ili općine ili... nađe se neki sponzor....

Bojim se da kad se radi o hrani - ona ne spada u istu kategoriju i bili smo do sad pre "bogati" da bi se netko bavio ovakvim pitanjem ili smo sada pre siromašni da bi državna uprava trošila vrijeme na ovakve "gluposti". Evo ja nisam lijena - pa ću postaviti ovo pitanje u svoje ime Ministarstvu financija!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 12:08   #79
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Kad se radi o likovnim ili nekim drugim hobi udrugama nije problem napraviti udrugu, stavit malu članarinu i onda se udruzi daje neki sitni postotak od prodaje jer se sve prodaje sa računom ovjerenim u udruzi. S tim se pokriva knjigovodstveni posao i još se dobije nešto novaca ako udruga aktivno živi i od države ili općine ili... nađe se neki sponzor....

Bojim se da kad se radi o hrani - ona ne spada u istu kategoriju i bili smo do sad pre "bogati" da bi se netko bavio ovakvim pitanjem ili smo sada pre siromašni da bi državna uprava trošila vrijeme na ovakve "gluposti". Evo ja nisam lijena - pa ću postaviti ovo pitanje u svoje ime Ministarstvu financija!
Ne mogu tvrditi jer nisam po tome puno cackala. Gledala sam da bih otvorila Udurgu (za nesto sasvim drugo) i koliko se sjecam na nekim stranicama, cini mi se Ured za Udruge, najcesca pitanja, no nisam 100% sigurna, naletila da se moze voditi i ugostiteljstvo i stosta, ali da onda treba postovati i zakone iz tih podrucja, pretpostavljam da to ide npr ako Udruga ima kafic da nesmije npr imati pusenje u neventiliranom dijelu ili ako se sluzi jelo ne smije se pusit itd itd, Predpostavljam da je rijec o kvaliteti usluge koja se zakonom regulira, a ne o financijskim davanjim. Neznam, kao sto rekoh treba pitat da, nekoga tko je na mjestu dogadjaja dobro upucen. Meni je samo palo na pamet vodjena idejom kafica H2O koju vodi Udruga
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 12:36   #80
nusazvrk: kod nas ne možeš naći 3 čovjeka koji bi protestirali protiv, kajjaznam, todorića ili 3 seljaka koji bi skupa kupili jedan traktor (jer svako misli da mora imati 3 na dvorištu) a kako bi našla 70 onih koji imaju viška 10 kg zelja da se udruže u udrugu...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:55.