Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Interijeri

Interijeri Unutrašnja ljepota.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2004., 13:10   #1
Počela je sezona grijanja

Iskustva? Cijene? Preporuke?

U zadnje vrijeme se dosta reklamiraju po novinama, a kako ubrzo useljavam u novi stan čini mi se kao relativno povoljan način grijanja - barem sam tako načula.

Za one koji ne znaju o čemu se radi:
http://www.stipsa.hr/proizvodi.html
Summer lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 13:26   #2
ajme, ajme..

to su najobičniji el. grijači..

ajd, malo pretjerujem, imaju lipu kutiju, digitalnu kontrolu temperature i el. grijače na kojima su najobičnija rebra ..

posljedica toga je da grijači element ima veću površinu i tako nižu temperaturu zagrijanog zraka.. slični nekadašnjim kamenim - mramornim pločama..
u svojoj osnovi je to najobičnija električna grijalica i cijena grijanja ovisi o cijeni struje, ako misliš na nekakvu uštedu onda se termoakumul. peć puno više isplati..

prednosti :
vizuelno lijepo, uzima malo prostora, laka montaža, digitalna i daljinska kontrola..

mane :
troši struju kao i svaka druga grijalica.. potrošeni kW je kW, bez obzira na način rada grijalice...

dakle ako ti grijanje na struju nije problem, ti uzmi..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 13:53   #3
Čuj meni su rekli, prvi puta kada sam uopće čula za pojam norveških radijatora, da oni u biti griju pomoću niti sličnih onima u žarulji i da je zbog toga puno manja potrošnja struje nego kod bilo kojih sličnih grijala na struju.
Tako mi rekli, a ja povjerovala. Ma, plavuša šta ćeš

Zato me zanima da li ih možda netko ima i njihova iskustva sa potrošnjom struje, brzinom zagrijavanja prostrorija...
Summer lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 14:05   #4
a čuješ sve je relativno..

grijat na drva je jeftino, ali trebaš cipat drva, ložit peć..
grijat na lož ulje je isto jeftino, ali je skupa investicija..
grijat na struju je najskuplje ali grijalica je jeftina..

imaš i modele s ventilatorom, ti će dosta brzo zagrijat zrak..
ali bitna je kvaliteta izolacije objekta..
najgore je što nema akumulacije topline, dakle griješ se preko dana i trošiš skuplju struju..
al' to ovisi i o prihodima, nekome to nije ni bitno..

t o čemu su ti pričali su infracevene grijalice..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 19:45   #5
Quote:
Summer lady kaže:
Zato me zanima da li ih možda netko ima i njihova iskustva sa potrošnjom struje, brzinom zagrijavanja prostrorija...
Onaj gore link mi ne radi, ali pretpostavljam da se radi o Glamox radijatorima.

Ja ih imam u stanu, i grijanje stana mi se svodi na grijanje samo s njima. Nisu bas jeftini, ali...

Uglavnom, potrosnja struje nije prevelika (naravno, ovisi koliko hoces da ti je toplo u stanu), dapace sasvim je normalna, recimo prosjecna. Takvo grijanje je i vise nego ugodno, a soba se jako brzo ugrije.

Radi se o grijacu na kojeg su zakeljene metalne plocice, ali stvar je u tome da je odlicna iskoristivost energije, a brzina grijanja i samo grijanje svodi se na vrlo dobru protocnost zraka. Hladni se uvlaci s poda prostorije, brzo zagrijava i brzo izlazi iz radijatora...

Meni se cine dosta prakticnim i upotrebljivim...
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2004., 10:18   #6
Tnx globus, baš si mi odgovorio ono što sam hjela znati.
Je, radi se o glamox radijatorima, evo još jednom ponavljam link

Glamox radijatori

Vidim da si iz Rijeke kao i ja pa bi voljela ako mi možeš reći gdje si kupio te radijatore i kao je išla sama procedura... mislim da li ti netko iz te firme dođe doma i s obzirom na stan i preporuči optimalnu "konfiguraciju" ili moraš biti sam svoj majstor.

Jesu skupi su, ali kako sam naučena živjeti u centralnom, a ovaj novi stan ga nema pa mi se to ipak čini kao najpovoljnije rješenje... mislim čekat ću proljeće kada su ti radijatori najčešće sniženi 25% i tako proći nešto jeftinije.
Summer lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2004., 11:23   #7
E Summer, imas isti problem kao i ja Mi selimo iz stana sa centralnim u stan bez grijanja, isto u Rijeci. I ja jos zimogrozna

Da li ste razmisljali o klimi? Mi imamo u novom stanu jednu klimu u blagovaoni i ona jako dobro zagrije, a s obzirom da je stan juzno orjentiran ne treba niti previse grijati. Raspitivali smo se malo okolo kod ljudi koji se bave grijanjem/hladjenjem i njihova preporuka je klimatizirati cijeli stan (postoje kombinacije nekoliko unutarnjih jedinica + jedna vanjska). Kolega iz firme se takodjer grije na klimu (jednu, stan 65m2) i kaze da je stan super zagrijan, a potrosnja struje neznatna.

Inace, ja sam isto bacila oko na Norveske, ali mi cemo to rjesavati tek ovo ljeto....

Zadnje uređivanje Lei : 16.01.2004. at 12:26.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2004., 12:11   #8
Ma, razmišljali smo mi o klimi, jednim potezom riješiš se dvije brige, ali nažalost zbog oblika i položaja (sjever) stana savjetovano nam je tri unutarnje jedinice s jednom vanjskom...
e, sad tu su dva problema
1. cijena
2. mnogi su mi rekli da takvo rješenje s nekoliko unutarnjih+1 vanjska jedinica i nije baš najsretnije, mogu to potvrditi i iz vlastitog iskustva jer u firmi imamo upravo to - i ljeti je još koliko-tolko OK, ali zimi moramo uključiti još dodatne grijalice da se ne smrznemo.

Ma, mi u biti još uvijek nismo 100% sigurni kako ćemo riješiti problem grijanja/hlađenja... norveški radijatori su mi zapeli za oko, a oni koji ih imaju hvale ih na sva usta pa sam zato trenutno zapela za njih!
Summer lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2004., 12:31   #9
Re: Norveški radijatori

Quote:
Summer lady kaže:
[B]Iskustva? Cijene? Preporuke?

U zadnje vrijeme se dosta reklamiraju po novinama, a kako ubrzo useljavam u novi stan čini mi se kao relativno povoljan način grijanja - barem sam tako načula.
Ja ih imam u stanu, ali s obzirom da sam ih kupio ove godine jos nisu dozivjeli hladno vrijeme. Ali inace sam zadovoljan. Za 5-10 minuta vec se osjeca toplina u sobi. Tako da se za nekih pola sata soba potpuno zagrije.

Nabavio sam ih u nekoj trgovini u Matuljima, ne mogu se sjetiti kako se zove. Platio sam ih oko 1200-1400 kn komad. Vulgaris, sa analognim toplomjerom. U trgovini su mi dali neke sluzbene glamoxove prospekte u kojima je napisano kolika snaga treba za koju kubaturu prostorija, pa sam prema tome odabrao koje hocu. Mislim da su od 1.4kW.
lucky24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2004., 00:04   #10
Quote:
Summer lady kaže:
Vidim da si iz Rijeke kao i ja pa bi voljela ako mi možeš reći gdje si kupio te radijatore i kao je išla sama procedura... mislim da li ti netko iz te firme dođe doma i s obzirom na stan i preporuči optimalnu "konfiguraciju" ili moraš biti sam svoj majstor.
Ovak: nisam inace iz Ri, ali tu sam vec par godina. Glamoxe imam u stanu u Zg, gdje je jos hladnije, a pokazali su se odlicnim. Kupio sam ih u ABC Inerijeru u Zg (znam da ti to ne znaci puno s obzirom da si tu u Ri, al nek se zna ). Reklamiraju se svako malo u Novom Listu, ima i slika, ne znam tocno gdje se prodaju, ali ima ih sigurno. Procedura kojom sam ja isao je sljedeca: Uzeo sam katalog (onu malu brosuricu), prema tablici procijenio koji Glamox bi mi odgovarao, otisao tamo, rekao hocu taj i taj, pokupio ih sa skladista, dosao doma, raspakirao, montirao i poceo se grijat

Montaza je dosta jednostavna za prosjecnog muskarca sa znanjem metode busenja. Izbusi se 2-4 rupe, ubace tipli, userafi nosac, i kasnije samo utakne Glamox na taj nosac. I tada pocinje komedija Prije prvog ukljucivanja treba skroooz otvorit prozore u doticnoj sobi jer sto? Kad se grijaci prvi put griju, sagorijeva masnoca s njih pa se dimi sve u 16 Ja sam se tada jedva prestao smijat jer soba mi je bila prepuna dima, ko da sam u dimioni za meso.... Samo sam cekao kako ce netko zazvat 93 Inace, upozorenje za doticno dogadjanje kod prvog paljenja, nalazi se na kutiji

Podatke iz tablice probaj postivat, ali ne ih se drzat ko pijan plota. To su podaci za Norvesku i za cini mi se stanove s prosjecnom ili dobrom izolacijom. Tip me kod kupnje pitao koliko imam kvadrata, rekao da bi trebalo jaci radijator, vise njih, itd., ali on bi mi ih najradije nabacio 10 u sobu, samo da proda (tako se barem ponasao doticni gospodin). Dakle, tablicu i digitron u ruke, i izracunaj sama. Ako zelis doista dobro i ugodno grijanje u stanu, racunaj barem 1 kom po prostoriji, bez obzira ako bi ti po kvadraturi 1 prekrio dvije sobe (cak i ako su prostorije spojene nekim otvorom ili stalno otvorenim vratima). Bolje 2 slabija, nego 1 jaci. Iako je to malo skuplja varijanta, ali je puno ugodnija, a vjerojatno malo i ekonomicnija...

Ako te jos nesto zanima, priupitaj!
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2004., 00:14   #11
Quote:
Lei kaže:
Da li ste razmisljali o klimi? Mi imamo u novom stanu jednu klimu u blagovaoni i ona jako dobro zagrije, a s obzirom da je stan juzno orjentiran ne treba niti previse grijati. Raspitivali smo se malo okolo kod ljudi koji se bave grijanjem/hladjenjem i njihova preporuka je klimatizirati cijeli stan (postoje kombinacije nekoliko unutarnjih jedinica + jedna vanjska). Kolega iz firme se takodjer grije na klimu (jednu, stan 65m2) i kaze da je stan super zagrijan, a potrosnja struje neznatna.
Da, podgrijavat stan se moze klimom, ali klima nije bas prakticna za hladne predjele. Klima se vise preporuca za prijelazna razdoblja iz sezone u sezonu kad treba ponekad malo podgrijat stan.

Meni se osobno kod klime ne svidja sto cijelo vrijeme mora puhati da bi se grijalo (kod glamoxa zrak samo lijepo lagano tece ) i cijelo vrijeme onaj puhalnik zuji oliti shumi (iako je klima bezsumna, ali svjedno se cuje, pogotovo po noci)... Nemam bas previse iskustva sa klimom u grijacem modu, pa ne mogu tvrdit sto je bolje. Treba odvagat zelje, potrebe, vidjet sto nam se svidja, pa odlucit...
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2004., 09:34   #12
Ma, globus legenda si

Odgovorio si mi na sve što sam htjela znati. Ako sam se do sada imalo dvoumila oko norveških mislim da više nemam nikakvih nedoumica. Samo ću čekati reklamu u Novom listu s oglasom za popust od 25% (imaju te akcije dva puta godišnje) i pravac dućan!

Reci mi samo koliko ti je porasla potrošnja struje od kada ih koristiš?
Summer lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2004., 22:18   #13
Quote:
Summer lady kaže:
Ma, globus legenda si
Ah, znam...

Quote:
Odgovorio si mi na sve što sam htjela znati. Ako sam se do sada imalo dvoumila oko norveških mislim da više nemam nikakvih nedoumica.
Super, stricek iz ducana ce mi biti zahvalan jer ga neces davit sa 101-im pitanjem

Quote:
Reci mi samo koliko ti je porasla potrošnja struje od kada ih koristiš?
Hm, tesko je to rec... Mislim da ne bas puno... gotovo uopce ne... Mogao bih napravit analizu, ali to bi malo potrajalo Ovisi koliko se mislis grijat, na koliko stupnjeva, koliko prostorija... U principu, mi ih gasimo dok nas nema doma, jer nema potrebe grijat kad stan ostane koliko-toliko topal i bez grijanja. Tako da se potrosnja smanji za znatan postotak.

Probaj sama izvest racunicu.... Zbroji snagu svih radijatora i racunaj tako da ti rade cca 12 sati konstantno (ili zbrojenu snagu podijeli sa 2 i pomnozi sa 24 sata i dobivas prosjecnu dnevnu potrosnju). Dobit ces odredjen broja kilowatta, pomnozi sa cijenama i - eto ti potrosnje u kunama Nije uopce komplicirano, jelda?
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 08:17   #14
Quote:
Nije uopce komplicirano, jelda?
Ma, jok... pogotovo za jednu plavušu
Summer lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 12:33   #15
Quote:
Summer lady kaže:
Ma, jok... pogotovo za jednu plavušu
Ma da, ali si iz Ri, pa ti to popravlja status
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2004., 11:06   #16
Etazno?

Etazno na plin ili norveski na struju? Ima li netko pametnih prijedloga na ove dvije opcije?

Naime, nama je u cijeloj zgradi provedena instalacija za centralno grijanje, do te mjere da u svakoj sobi imamo pripremu za radijatore, jedino sto igrom slucaja ta zgrada (kao i vecina zgrada u tom naselju) iz nekog razloga nikad nije bila spojena na toplinsku stanicu. Od onda je proslo 15 godina i sumnjam da bi se dalo nagovoriti sve stanare da pokrenemo akciju prikljucivanja (a nit ne znam da li bi bilo izvedivo).

E sad, meni se cini da bi bilo pametno iskoristiti postojecu infrastrukturu i staviti etazno plinsko. Ima li kojim slucajem netko da je to radio? Koliko bi to uopce moglo doci?
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2006., 09:55   #17
pocela je sezona grijanja

a ja razmisljam o kupnji termo-peci.
naime, imam vec klimu, koja dosta dobro i grije, al ce uskoro trebati i pravo grijanje.
radi se o prostoru od cca 45 m2, radijatori centralno i pec na drva ne dolaze u obzir.
uzela bih termo pec, al nemam pojma koje snage i kolko to uopce kosta.
prestpostavljam da cu nac u pevecu sta mi treba, ili se varam?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2006., 10:45   #18
Quote:
Natch kaže:
a ja razmisljam o kupnji termo-peci.
naime, imam vec klimu, koja dosta dobro i grije, al ce uskoro trebati i pravo grijanje.
radi se o prostoru od cca 45 m2, radijatori centralno i pec na drva ne dolaze u obzir.
uzela bih termo pec, al nemam pojma koje snage i kolko to uopce kosta.
prestpostavljam da cu nac u pevecu sta mi treba, ili se varam?
a to je stan? koliko ima hladnih strana? da li je na vrhu zgrade?
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2006., 10:47   #19
Quote:
zed_alive kaže:
a to je stan? koliko ima hladnih strana? da li je na vrhu zgrade?
stan je, na vrhu zgrade, tri hladne strane, zapravo dvije i pol, jer zgrada ide u L, pa jedna soba ima jednu hladnu stranu (sjever), a druga dvije (istok i zapad)
stavila bih termo pec u ovu sobu u kojoj nije klima (to je ova koja ima prozor prema sjeveru).
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2006., 11:05   #20
Quote:
Natch kaže:
stan je, na vrhu zgrade, tri hladne strane, zapravo dvije i pol, jer zgrada ide u L, pa jedna soba ima jednu hladnu stranu (sjever), a druga dvije (istok i zapad)
stavila bih termo pec u ovu sobu u kojoj nije klima (to je ova koja ima prozor prema sjeveru).
3 hladne strane plus krov...pretpostavljam da je stan nećim izoliran ipak, i da je kontinentalni dio zemlje? ako je tako, trebat će ti sigurno 150 W po kvadratu sve skupa, dakle ukupno oko 7 kW grijanja.

ak ti klima nije inverter ili nekaj super kvalitetno tipa toshibe, na ispod 0 ili -5 ti ne bu više dobro grijala...

a kak to da stan nema riješeno grijanje?
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:39.