Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2009., 18:33   #41
Quote:
Super Galeb kaže: Pogledaj post
Citajuci sad pri kraju ipak moj prvi odgovor FARYMANN-u bio je cist pogodak..HVALI MORE DRZ SE KRAJA.
Ovu temu naceo si da bi sebe iskomplesirao ???.. nakraju od brodskog motora dosao na frezu..
Mislim da se svi slazu !!!???!!!
Pozdrav od Galeba.
Drzim se ja kraja,ali cega se ti drziš ?
Vrjedaš ljude ?
Krasno odgojen "covjek".
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 20:31   #42
Quote:
Farymann kaže: Pogledaj post
Pitnje za strojare.
Gdje je veca radna temperatura ulja kod vodom ili zrakom hlađenog motora ?
ovisno o tipu motora, diesel ili otto, uljna kada ili suho korito znači razlike su velike ali se kreće od cca 80 - 150 st/c,,,, ali generalno nema nekog striktno određenog odnosa, a da negovorim o razno raznim gorivima, brzo-sporo-srednje brzi motori,

ali evo ja sam do sada u svom poslu susreo se sa raznim podacima ovisno o konstrukciji ali i projektiranom vijeku motora, stvarno sam ih se nagledao i imam ih dosta u svom radnom vijeku koje sam tehnološki razradio bilo u vezi strojne obrade, toplinske ili čisto montaže-demontaže, defektacije, remonti, uhodavanje, kolaudacije ili nešto drugo itd.

slušam za navedeno pitanje..!!

pozdrav Farymannu..
hifffista is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 20:44   #43
Quote:
hifffista kaže: Pogledaj post
ovisno o tipu motora, diesel ili otto, uljna kada ili suho korito znači razlike su velike ali se kreće od cca 80 - 150 st/c,,,, ali generalno nema nekog striktno određenog odnosa, a da negovorim o razno raznim gorivima, brzo-sporo-srednje brzi motori,

ali evo ja sam do sada u svom poslu susreo se sa raznim podacima ovisno o konstrukciji ali i projektiranom vijeku motora, stvarno sam ih se nagledao i imam ih dosta u svom radnom vijeku koje sam tehnološki razradio bilo u vezi strojne obrade, toplinske ili čisto montaže-demontaže, defektacije, remonti, uhodavanje, kolaudacije ili nešto drugo itd.

slušam za navedeno pitanje..!!

pozdrav Farymannu..
Pricamo o Dmb-u.
Da li je veca temp. ulja kod "moje" freze ili brodskom motoru?Npr.poslje sata rada.
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 20:47   #44
Quote:
Farymann kaže: Pogledaj post
Pricamo o Dmb-u.
Da li je veca temp. ulja kod "moje" freze ili brodskom motoru?Npr.poslje sata rada.
Ako frezas u sibiru onda definitivno u brodskom motoru.
Ruggerini is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 20:52   #45
Quote:
Ruggerini kaže: Pogledaj post
Ako frezas u sibiru onda definitivno u brodskom motoru.
Je frežem tundru da medvidi imaju što pasti ovo lito.
A brodski motor je na ledolomcu.
I kakva ie situacija onda?
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 21:04   #46
Quote:
Farymann kaže: Pogledaj post
Je frežem tundru da medvidi imaju što pasti ovo lito.
A brodski motor je na ledolomcu.
I kakva ie situacija onda?
Ovisi dali je na ledolomcu "povecan karter".
Ruggerini is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 21:08   #47
Quote:
Ruggerini kaže: Pogledaj post
Ovisi dali je na ledolomcu "povecan karter".
Nije,karter je tvornickih gabarita.
Ulje u oba motora Ina Super 3.
Samo su na frezi dijamantni noževi,da ih led ne sjebitis.
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 21:38   #48
Quote:
Farymann kaže: Pogledaj post
Gdje je veca radna temperatura ulja kod vodom ili zrakom hlađenog motora ?
vrlo jasno i konkretno pitanje , tim više što se radi o dva ista motora , a samo je razlika u vrsti hlađenja i naravno namjeni
zanimljivo filozofija se izredala , a koliko vidim nisi dobio kvalitetan odgovor , tipično
zračno hlađen motor već u samoj konstrukciji je predviđen na veću radnu temperaturi , koja može preći i preko 100 C , ali ulje u istom se hladi izmjenom okolnog zraka preko tankog čeličnog kartera
isti takav motor hlađen vodom i smješten u uzak i termičko i zvučno izoliran prostor u brodu nema kvalitetnu izmjenu temperature preko kartera jer je i sama okolina temperatura prostora znatno veća nego da je vani na zraku
nije dobro da je ulje hladno , a isto tako ako ne i još gore da je pregrijano

______________

prestanite se zajebavati , jedva je oživio pdf nautika , izrugivanje i kreveljenje po temama nam stvarno nije potrebno , idemo na chat i tamo se zajebavajmo
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 08:55   #49
e sada ste me svi malo zbunili.
---------------------------------------------------

ako je DMB na frezi i hlađenje je kao što je i projektirano - zračno - projektant je valjda predvidio da će freza raditi vani, po nekoj prosječnoj temperaturi zraka i za to odabrao sa nekim faktorom sigurnosti tunel kao i cirkulaciju zraka kroz isti da bi se ohladila vertikala odnosno cilindar, poklopac kao i i svi bitniji elementi dole prema koljeničastom vratilu, samim time indirektno i termički najopterećeniji dijelovi motora a to su čelo klipa te prostor oko siceva ventila. sve je ok i motor radi TE SE I ULJE INDIREKTNO PREKO TOGA HLADI NA ZADANU TEMPERATURU, jer isto oplakuje sve bitno unutar motora tj. vrši i podmazivanje ali i hlađenje (u bitno manjoj mjeri!!).

--------------------------------------------------

idemo dalje,,,

isti stroj je u "kako bi kolega MAZGOV rekao skučenom i neprovjetravanom prostoru, izoliranom od okoline". ali sada ovdje imamo vodeno hlađenje. zašto? pa upravo zbog navedene konstatacije! skučeni i izolirani prostor od okoline koju smatramo "beskonačno velikim spremnikom energije" iz kojeg možemo istu uzimati i istoj predavati toplinu tj. energiju a da nebrinemo brigu o tome da je neće ponestati tj. da je nećemo preopteretiti, nešto kao vreća bez dna.
osigurati adekvatno hlađenje istom motoru znači postići približno iste ako ne i identične radne parametre koje stroj uživa radeći na frezi tj. kada je hlađen zrakom. znači konstruirati izmjenjivač topline koji će predavati toplinu moru (isto tako beskonačnom spremniku energije) iako je praktički nemoguće pogoditi točno navedeni protok ali naravno da postoji "delta" T koji se tolerira kao i što se tolerira i vanjska temperatura zraka koji se koristi za hlađenje freze (proljeće-ljeto-jesen). ulje, indirektno hlađeno ovdje isto tako opet poprima određenu temperaturu koja ipak može biti da je malo viša od iste one na frezi zbog kartera navedenog u prijašnjim postovima ali hladnjak ulja nije potrebno stoga ugrađivati jer se isti stavlja tek kada ulje ima više uloga od podmazivanja a to je sada hlađenje i to samo kod hlađenja recimo vanjskog kompresionog dijela turbo punjača kod turbo motora, pa imamo hladnjake ulja kog navedenog. ta temperatura koja je malo viša ne garantira hlapljenje određenih sastojaka ulja te stoga nema potrebe za hlađenjem. jedino što se ovdje dogodilo jest da je za par promila povećan koeficijent iskoristivosti motora koji je praktički neprimjetan....

ja sada malo i odužio ali eto, imao sam vremena i inspiracije ali ubuduće izbjegavam ovakve odgovore.

pozdrav svima
hifffista is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 13:24   #50
Quote:
hifffista kaže: Pogledaj post
termički najopterećeniji dijelovi motora a to su čelo klipa te prostor oko siceva ventila. sve je ok i motor radi TE SE I ULJE INDIREKTNO PREKO TOGA HLADI NA ZADANU TEMPERATURU, jer isto oplakuje sve bitno unutar motora
nabadaš li ga pa nikako da ubodeš

preko termičkih naj opterećenijih djelova se valjda ulje grije , a ne hladi

no , manje bitno , da si ti kojim slučajem sad na mome mjestu bilo bi smajlića i smajlića uskličnika i velikih slova

vratimo se temi :istina kao što kažeš da su konstruktori predvidjeli sva naprezanja i da oni nisu baš lulavi , ali nitko i nije rekao da se pod obavezno ugradi hladnjak ulja u bridski motor , već je rečeno preporuka , a to bi prevedeno značilo , može i bez , al je bolje sa

ulje podmazuje i to mu je i osnovna zadaća , ali ne manje važna stvar je da i hladi motor i to kao što i sam kažeš "termički naj opterećeniji djelovi" njih oplahuje dijelom ulje i zagrijava se , to ulje se indirektno hladi rashladnom tekućinom

da ja tebi pojasnim našim narodnim jezikom:toplije će ti biti ako ravnomjerno rasporediš odjeću po cijelom tijelu , nego da samo oko jaja natrpaš balu vune

ravnomjerno raspoređeno hlađenje motora osigurava bolju raspoređenost temperatura , bolje podmazivanje , jer ulje nije na jednom dijelu pre vrelo , a na drugom manje , a i sami materijali su manje napregnuti

___________________

bit će nešto od nas , već se uspostavio kakav takav dijalog , naspram prvobitnog isčuđavanja i ruganja

pozdrav
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 14:26   #51
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
nabadaš li ga pa nikako da ubodeš

preko termičkih naj opterećenijih djelova se valjda ulje grije , a ne hladi

no , manje bitno , da si ti kojim slučajem sad na mome mjestu bilo bi smajlića i smajlića uskličnika i velikih slova

vratimo se temi :istina kao što kažeš da su konstruktori predvidjeli sva naprezanja i da oni nisu baš lulavi , ali nitko i nije rekao da se pod obavezno ugradi hladnjak ulja u bridski motor , već je rečeno preporuka , a to bi prevedeno značilo , može i bez , al je bolje sa

ulje podmazuje i to mu je i osnovna zadaća , ali ne manje važna stvar je da i hladi motor i to kao što i sam kažeš "termički naj opterećeniji djelovi" njih oplahuje dijelom ulje i zagrijava se , to ulje se indirektno hladi rashladnom tekućinom

da ja tebi pojasnim našim narodnim jezikom:toplije će ti biti ako ravnomjerno rasporediš odjeću po cijelom tijelu , nego da samo oko jaja natrpaš balu vune

ravnomjerno raspoređeno hlađenje motora osigurava bolju raspoređenost temperatura , bolje podmazivanje , jer ulje nije na jednom dijelu pre vrelo , a na drugom manje , a i sami materijali su manje napregnuti

___________________

bit će nešto od nas , već se uspostavio kakav takav dijalog , naspram prvobitnog isčuđavanja i ruganja

pozdrav
ma nabadam ja svakodnevno ali i ubodem kada treba.... nego:

da, ulje podmazuje i to mu je osnovna zadaća, a da hladi hladi ali nemjerljivo u usporedbi sa rashl. tekućinom. ulje se nebi moglo niti ohladiti da ga posredno upravo nehladi navedena tekućina. ofkorse, gore sam i naveo još jutros, jer što se tiče malih motora (a to mi nije svakodnevnica baš jer se godinama već družim sa velikim mrcinama "sulzer", "man b&w", "mak" i drugi manje bitni u mom području rada) na karterima sam znao primjetiti i rebra za hlađenje pogotovo dok je vozilo u pokretu a opterećenja tj. snaga na visokih 90 % ili više ali no dobro,

nego rado bih te poveo na ispitnu stanicu kada se vrši primopredaja v18 konfiguracije sa dva "bbc" turbo punjača veličine da komotno uđeš i popiješ kavu u njemu sa svojim kolegama te je vjeruj mi najmanja briga kolika je temperatura hebenog ulja već kolike su vibracije na 4.5 metara na anker postolju od betona dubine 6 metara kada ga mjeriš sa dotičnim uređajem, jer se iste osjete u upravnoj zgradi koja je 200 metara udaljena kada mrcina istiskuje 14400 kw na 500 rpm i 100 % snage te kada se nakratko digne na 15400 kw, 550 rpm i 110% snage, e vidiš tada se svi maknu iz ispitne stanice i nadaju se da se ništa neće desiti narednih 10 minuta....

i da , ulje, barem na ovakvim strojevima kakve sam ti gore spomenuo nije pazi sada: NITI NA JEDNOM MJESTU ISTE TEMPERATURE NITI JE MOGUĆE OSTAVRITI TAKVU SITUACIJU!.a niti se ne želi. ovo sa velikim slovima nije vikanje već jednostavno naglašavam bitno.

tako da ti ono sa jajima i vunom ne prolazi, barem ovdje, a o tome kolike su sličnosti odnosno razlike u malim motorima tipa dmb-a koji je tema i gore navedenog mislim da netreba dalje govoriti...

ma koje hebeno ulje,!! SI LUD! ovo opet sa velikim slovima nije ćuđenje već opet NAGLAŠAVANJE,

Jer očito moram ovako pisati da netko nešto krivo ne zaključi ....
hifffista is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 15:38   #52
motor ko motor , princip rada je isti

nimalo nisi veći meštar ako održavaš veći motor
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 16:09   #53
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
motor ko motor , princip rada je isti

nimalo nisi veći meštar ako održavaš veći motor
nitko nije niti govorio o tome,,,, niti potezao takvu temu...

osjećaš se napadnutim,,,,

teško nama....
hifffista is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 16:12   #54
što ne reče odmada si mazač na brodu , nek se vako natežemo
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 19:07   #55
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
što ne reče odmada si mazač na brodu , nek se vako natežemo
kao što rekoh, teško nama...
hifffista is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 22:13   #56
Bla,bla,bla......, a o Dmb-u ni slova !
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 18:16   #57
Quote:
Farymann kaže: Pogledaj post
Bla,bla,bla......, a o Dmb-u ni slova !
ma nije baš tako..

znaš da sam u poslijednje vrijeme dosta tražio o navedenim motorima i moram ti reći da sam nakon malo istraživanja uvdio njegovu kvalitetu koja je zajamčena a što se tiče dugovječnosti, lakoće održavanja kao i jednostavnosti upotrebe.

rado bih jednog takvog imao za pričuvu na bilo kakvoj radnoj jedinici a koja je naravno u odgovarajućim gabaritima sa pogonom.

Dobra je to mašina.

pozdrav
hifffista is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 17:53   #58
Pozdrav

Imam neko iskustvo sa DMB 450.Taj motor je kod mene na brodu od 9 metara,ravno dno,predninji dio u spic.Koristi se na Dunavu.Brzina same reke je oko 7 km/sat.Kopca je HURTH HBV 50 i imam v drive.Motro radi savrseno vec 2700 sati a koristim ARAL ulje.Trebao bi meni veci motor ali se nema novca za takvo sto.Ono sto imas tome se i raduj.Pozdrav jos jedam.
isti is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 12:29   #59
Stovana gospodo, mehanicari, mestri i posjetitelji....Imam problem, pa da pocnem, ovako.
Imam brodski unutarnji jednocilindricni diesel motor marke fairimann koji je normalno radio cca godinu dana nakon kompletne generalke.
Ali onda pocinju problemi...najprije je otisao starter, ugl..to je manje vazno, on je ionako potrosna roba.
Tada sam nastavio palit motor na "kurblu" i to je trajalo neko vrijeme, sve di prije nekoliko dana....
Jasna je stvar da pri paljenju motora rucno, a i pomocu startera treba za nekoliko okretaja drzati kompresiju otvorenom...nadam se da me razumijete.
Ugl...kurblam ja jedno minutu "zima je" cekam da se ulje digne i da onda mogu zakurblati za start..... ali kad ono...kao da nesto zapinje u motoru.
Pri finalnom kurblanju kad se spremam upaliti makinu ,taman da uhvati, pustam kompresiju...a kurbla mi razvali ruku okretanjem u suprotnom smjeru... sama od sebe.
Motor jednostavno zeli zapaliti na kontru.
Nije stvar da nemam snage, i prije sam ga kurblao u istim uvjetima, cak je bilo i hladnije i zakurblao.
Ali sad eto, masina se jednostavno zeli zapaliti u kuntra smjeru....
I sto je najgore, kad ga kurblam bez dodavanjea gasa, sve uredno radi, cuju se ventili usisa, ispuha, motor ne pruza nikakav otpor za dati kontru i sve je ok.
A kad dodam malo gasa....jednostavno u svakom okretu kurble u motoru cujem nekakav "Škripajući zvuk" doslovno škripajuci...pa zar nije logicno da nebi trebao nista cuti kao i kad kurblam bez dodavanja gasa...
Znaci kad dodam gas motor postaje nemoguce za upaliti...cuje se skripajuci zvuk pri svakom okretaju kurble i stvara se enormna tezina okretanja kurble...kao da se frajer hoce upaliti suprotno od smjera kurblanja...neznam u cemu je problem...u ventilima.. pumpi za gorivo, u sprici....dajte pomognite ako vam se bude dalo citat do kraja. hvala!
da naglasim da se motor hladi uz pomoc zraka.
evangelius is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 12:30   #60
da naglasim da se motor hladi uz pomoc zraka.
evangelius is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:39.