Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2017., 05:21   #5221
Quote:
viable kaže: Pogledaj post
nije mi drago zbog tvoje bolesti ali konacno da sretnem nekoga ko, kao i ja, ima dijagnozu ATROFICNOG gastritisa...


kod mene se nakon 10 GODINA probavnih problema, koji su vremenom napredovali do mjere da sam psihicki oslabila dovoljno da svoje lijecenje preusmjerim na posjete psiholozima... sve vezano za probavu (osim gastritisa, jelte) rijesilo striktom bezglutenskom dijetom. tek posljednja 4 mjeseca koliko sam na dijeti.. ja ponovo zivim.
Da, nema mnogo ljudi s tom vrstom gastritisa niti informacija, tako da kuzim kaj hoćeš reći. Ja sam prešla sve strane forume i clanke da bih si barem malo približila o čemu se tu zapravo radi. Najveći je problem upravo prehrana, što god taknem ili u sebi ima luk ili rajcicu ili laktozu... Idem sad na pretrage za celijakiju, folnu kiselinu i b12 pa cu vidjet jos kakvo je stanje. Mozda i u pravu mozda treba jesti bezglutensku hranu, dobar savjet!
__________________
E seppellire lassù in montagna, tutte le genti che passeranno, Mi diranno...Che bel fior!
limitedB is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 07:46   #5222
Quote:
limitedbitch kaže: Pogledaj post
Da, nema mnogo ljudi s tom vrstom gastritisa niti informacija, tako da kuzim kaj hoćeš reći. Ja sam prešla sve strane forume i clanke da bih si barem malo približila o čemu se tu zapravo radi. Najveći je problem upravo prehrana, što god taknem ili u sebi ima luk ili rajcicu ili laktozu... Idem sad na pretrage za celijakiju, folnu kiselinu i b12 pa cu vidjet jos kakvo je stanje. Mozda i u pravu mozda treba jesti bezglutensku hranu, dobar savjet!
pokusajte prvo uraditi pretrage pa i ako ne pokazu nista stavite se na dijetu i pratite dogadja li se sta.
Kod mene su svi nalazi na celijakiju bili ok, sva antitijela i biopsija.. da bi mi novi dr. prilikom prvog pregleda dao prijateljski savjet da samo pokusam s dijetom i pratim kako ce se organizam ponasati. i to je to izgleda..
viable is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 20:25   #5223
Pitanjce, gastroskopija sa sedacijom, kazu da treba doci u pratnji. Da li zaista nisi funkcionalan nakon pretrage ili ipak mozes doci sam?
__________________
Thinking is difficult, that is why most people people judge.
Little Mermaid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 20:34   #5224
Posto je to kratkotrajna sedacija, mislim da se normalno funkcionira, ali mozda bolje ipak u pratnji za svaki slucaj. Ako ne vozite, nebi trebao biti problem.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 21:06   #5225
Quote:
0merta kaže: Pogledaj post
Posto je to kratkotrajna sedacija, mislim da se normalno funkcionira, ali mozda bolje ipak u pratnji za svaki slucaj. Ako ne vozite, nebi trebao biti problem.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
Znaci taksi za natrag bi trebao biti ok? Hvala. Nemam nikog za pratnju.
__________________
Thinking is difficult, that is why most people people judge.
Little Mermaid is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 20:26   #5226
Quote:
Little Mermaid kaže: Pogledaj post
Pitanjce, gastroskopija sa sedacijom, kazu da treba doci u pratnji. Da li zaista nisi funkcionalan nakon pretrage ili ipak mozes doci sam?
Možeš li dogovoriti da netko dođe po tebe u dogovoreno vrijeme? Problem je što postoji opasnost da budeš dezorijentirana ili pospana do 6 sati nakon sedacije, pa, iako je opasnost mala, oni te ne smiju otpustiti bez pratnje jer odgovaraju ako ti se nešto dogodi.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:45   #5227
Quote:
limitedbitch kaže: Pogledaj post
Da, nema mnogo ljudi s tom vrstom gastritisa niti informacija, tako da kuzim kaj hoćeš reći. Ja sam prešla sve strane forume i clanke da bih si barem malo približila o čemu se tu zapravo radi. Najveći je problem upravo prehrana, što god taknem ili u sebi ima luk ili rajcicu ili laktozu... Idem sad na pretrage za celijakiju, folnu kiselinu i b12 pa cu vidjet jos kakvo je stanje. Mozda i u pravu mozda treba jesti bezglutensku hranu, dobar savjet!
Poštovanje,
u kojem dijelu želuca je dijagnosticiran atroficni gastritis? napisite tocnu dijagnozu i PHD nalaz ako nije bed?
Aha vidim da ste napisali da imate i refluks? koji stupanj GERB-a? Ako ima refluksa ima i kiseline znaci vjerojatno je rijec o atrofiji antruma želuca? Za to se pije IPP..a ako se radi o DKAG-difuznom korpusnom atroficnom gastritisu..to je autoimuni gastritis te se uzima samo injektivni B12 i nista vise...
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 17:57   #5228
Quote:
Goran T kaže: Pogledaj post
Poštovanje,
u kojem dijelu želuca je dijagnosticiran atroficni gastritis? napisite tocnu dijagnozu i PHD nalaz ako nije bed?
Aha vidim da ste napisali da imate i refluks? koji stupanj GERB-a? Ako ima refluksa ima i kiseline znaci vjerojatno je rijec o atrofiji antruma želuca? Za to se pije IPP..a ako se radi o DKAG-difuznom korpusnom atroficnom gastritisu..to je autoimuni gastritis te se uzima samo injektivni B12 i nista vise...
Pise ovako: Nalaz: Materijal su komadići sluznice korpusa i antruma želuca u kojim se vide srednje obilni mononuklearni upalni infiltrati koji razmiču blaže atrofične žlijezde (atrofija stupnja I) u području antruma. H. pylori je negativan. Dg: GASTRITIS CHRONICA ATROPHICA

Stupanj GERBA nije preciziran. Pijem IPP, Nexium, 8 tjedana. Jucer pojela malo brokule i cvjetače (kuhano) i previjala se od boli.. A termin za vadenje krvi za b12 i sve ostalo...zamislite...tek 8.2.2018!!! Idem privatno zato. Do 2 mj mogu krepat :/
__________________
E seppellire lassù in montagna, tutte le genti che passeranno, Mi diranno...Che bel fior!
limitedB is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 18:29   #5229
Quote:
limitedbitch kaže: Pogledaj post
Pise ovako: Nalaz: Materijal su komadići sluznice korpusa i antruma želuca u kojim se vide srednje obilni mononuklearni upalni infiltrati koji razmiču blaže atrofične žlijezde (atrofija stupnja I) u području antruma. H. pylori je negativan. Dg: GASTRITIS CHRONICA ATROPHICA

Stupanj GERBA nije preciziran. Pijem IPP, Nexium, 8 tjedana. Jucer pojela malo brokule i cvjetače (kuhano) i previjala se od boli.. A termin za vadenje krvi za b12 i sve ostalo...zamislite...tek 8.2.2018!!! Idem privatno zato. Do 2 mj mogu krepat :/
Dakle Atroficni Neaktivni (nema polimorfonukleara) gastritis I stupnja u antrumu zeluca bez metaplazije ili displazije (sto je odlicno)...dakle sve je ovo reverzibilno...manjak vitamina B12 (perniciozna anemija) je karakteristican za autoimuni korpusni gastritis a Vi ga nemate sto je opet dobra strana...mislim da ce vitamin B12 biti oke..nastaviti sa terapijom obavezno i u dog. sa svojim lijecnikom!
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 18:51   #5230
Quote:
Goran T kaže: Pogledaj post
Dakle Atroficni Neaktivni (nema polimorfonukleara) gastritis I stupnja u antrumu zeluca bez metaplazije ili displazije (sto je odlicno)...dakle sve je ovo reverzibilno...manjak vitamina B12 (perniciozna anemija) je karakteristican za autoimuni korpusni gastritis a Vi ga nemate sto je opet dobra strana...mislim da ce vitamin B12 biti oke..nastaviti sa terapijom obavezno i u dog. sa svojim lijecnikom!
Gorane T PUNO HVALA NA OVOJ INFORMACIJI! Puno mi znaci da mi je netko objasnio tocno o čemu je riječ i da me smirio. Svakako nastavljam s terapijom uz sve moguce restrikcije hrane i uz pomoc alternative
__________________
E seppellire lassù in montagna, tutte le genti che passeranno, Mi diranno...Che bel fior!
limitedB is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 19:23   #5231
Quote:
limitedbitch kaže: Pogledaj post
Gorane T PUNO HVALA NA OVOJ INFORMACIJI! Puno mi znaci da mi je netko objasnio tocno o čemu je riječ i da me smirio. Svakako nastavljam s terapijom uz sve moguce restrikcije hrane i uz pomoc alternative
Np..ma vaznije Vam je da pazite na kolicinu pojedene hrane...Ne se prejedati sirovog povrca i voca (pogotovo onog sa celulozom npr.breskve)...naravno da si covjek moze dozvoliti cokoladu ili kavu..
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 08:03   #5232
Quote:
Goran T kaže: Pogledaj post
Np..ma vaznije Vam je da pazite na kolicinu pojedene hrane...Ne se prejedati sirovog povrca i voca (pogotovo onog sa celulozom npr.breskve)...naravno da si covjek moze dozvoliti cokoladu ili kavu..
Da, svjesna sam toga i vec znam sto mogu jesti. Cudno je kako je tijelo podsvjesno znalo sto ne treba jesti i prije nego sam uopce znala da imam ikakvih problema sa zeludcem. Na primjer, nikad nisam preferirala narance ili punomasno mlijeko, rajcicu nisam nikako voljela.. uvijek sam imala osjecaj krivnje kada sam pila alkohol.. A stalno se u meni javljala zelja da se maknem od secera i slatkog.

Trenutno sam na Frutek kasicama koje nemaju secera, dodataka niti glutena. Banana samo kada mi je zeludac pun, kava isto tako (cappucino bez mlijeka). Ostalo klasika- bez luka, rajcice, itd...
__________________
E seppellire lassù in montagna, tutte le genti che passeranno, Mi diranno...Che bel fior!
limitedB is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 08:12   #5233
Quote:
limitedbitch kaže: Pogledaj post
Da, svjesna sam toga i vec znam sto mogu jesti. Cudno je kako je tijelo podsvjesno znalo sto ne treba jesti i prije nego sam uopce znala da imam ikakvih problema sa zeludcem. Na primjer, nikad nisam preferirala narance ili punomasno mlijeko, rajcicu nisam nikako voljela.. uvijek sam imala osjecaj krivnje kada sam pila alkohol.. A stalno se u meni javljala zelja da se maknem od secera i slatkog.

Trenutno sam na Frutek kasicama koje nemaju secera, dodataka niti glutena. Banana samo kada mi je zeludac pun, kava isto tako (cappucino bez mlijeka). Ostalo klasika- bez luka, rajcice, itd...
kod mene je bas obratno, bas kao neko prokletstvo. iskljucivo kada sam u akutnoj fazi gastritisa ili prije samog "napada" nevjerovatno zudim za jako zacinjenom, junk hranom... Cipsevi i ostalo smece sa paprikom, puuuno zacina i jaki zacini, gazirano... naravno da mi sve to jako smeta, i pogorsa simptome, ali nekad zaista imam neodoljivu potrebu za svim nabrojanim.

Ranije mi je banana jako znala smetati, znao me bas zaboliti zeludac od nje i imati kiselinu, cokolada isto.
Nakon izbacivanja glutena ni banana ni cokolada mi ne smetaju, stavise, konzumiram ih na dnevnoj bazi. Bananu obavezno svako jutro, da izdrzim do dorucka, cokoladu popodne jer jako pozelim nesto "cokoladasto".. i tako ukrug

Inace bih voljela da razmijenimo vise iskustava, simptoma i nacina borbe sa ovim opakim, atroficnim gadom..

Pozdrav
viable is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 08:16   #5234
Quote:
Goran T kaže: Pogledaj post
Dakle Atroficni Neaktivni (nema polimorfonukleara) gastritis I stupnja u antrumu zeluca bez metaplazije ili displazije (sto je odlicno)...dakle sve je ovo reverzibilno...manjak vitamina B12 (perniciozna anemija) je karakteristican za autoimuni korpusni gastritis a Vi ga nemate sto je opet dobra strana...mislim da ce vitamin B12 biti oke..nastaviti sa terapijom obavezno i u dog. sa svojim lijecnikom!
pozdrav, meni je dr. takodjer zbog atroficnog gastritisa preporucio terapiju ipp u trajanju od 2 mjeseca da bi mi dr doktor rekao da se ipp ni u ludilu ne uzimaju kod ove vrste jer koce ionako slabu sekreciju zelucane kiseline, takoreci dodatno ubijaju celije koje luce kiselinu..
Ja za sada po potrebi i dalje pijem ipp ili H2 blockere ali nisam sigurna radim li sei time jos vece zlo...
viable is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 09:56   #5235
Quote:
viable kaže: Pogledaj post
pozdrav, meni je dr. takodjer zbog atroficnog gastritisa preporucio terapiju ipp u trajanju od 2 mjeseca da bi mi dr doktor rekao da se ipp ni u ludilu ne uzimaju kod ove vrste jer koce ionako slabu sekreciju zelucane kiseline, takoreci dodatno ubijaju celije koje luce kiselinu..
Ja za sada po potrebi i dalje pijem ipp ili H2 blockere ali nisam sigurna radim li sei time jos vece zlo...
Pozdrav,
bitno je u kojem dijelu zeluca je atrofija...znaci ako je korpus želuca ocuvan (to je dio zeluca gdje se nalaze Parijetalne koje su zaduzene za izlucivanje kiseline) ne radi se o tipu A atroficnom autoimunom gastritisu gdje dolazi do autoimunog razaranja navedenih stanica..bolesnici imaju cirkulirajuća protutijela na parijetalne stanice i unutarnji čimbenik (engl. intrinsic factor). Protutijela na parijetalne stanice djeluju direktno na H+,K+-ATP-azu vodikove
pumpe što s razaranjem parijetalnih stanica stvara fiziološku osnovu za hipoklorhidriju i aklorhidriju te hiperplaziju antralnih G-stanica sa sekundarnom hipergastrinemijom (povecani serumski Gastrin) te u takvom tipu gastritisa se ne daje IPP...
Ukoliko je atrofija u antrumu (tu se nalaze G-stanice za izlucivanje gastrina koji pak potice izlucivanje kiseline) najcesce je rijec o infekciji H.Pylori ali ne mora biti te se za takav tip gastritisa daje IPP i vrsi se eradikacija navedene bakterije...jer nesto je moralo unistiti sluznicu zar ne..za pretpostaviti je da je to ucinila kiselina..Samo ne znam tocno sto se desava sa Gsastrinom u ovom tipu gastritisa..Moze se pregledati u vecini poliklinika i nije skupa pretraga
I na kraju moze postojati i Atroficni Pangastritis gdje je zahvacen cijelu zeludac...
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 16:46   #5236
Quote:
viable kaže: Pogledaj post
pozdrav, meni je dr. takodjer zbog atroficnog gastritisa preporucio terapiju ipp u trajanju od 2 mjeseca da bi mi dr doktor rekao da se ipp ni u ludilu ne uzimaju kod ove vrste jer koce ionako slabu sekreciju zelucane kiseline, takoreci dodatno ubijaju celije koje luce kiselinu..
Ja za sada po potrebi i dalje pijem ipp ili H2 blockere ali nisam sigurna radim li sei time jos vece zlo...
Isto to sam se i ja pitala, jer sam citala da je atroficni gastritis upravo suprotan od 'obicnog' gastritisa odnosno da je tu rijec o manjku kiseline ane visku...
__________________
E seppellire lassù in montagna, tutte le genti che passeranno, Mi diranno...Che bel fior!
limitedB is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 10:28   #5237
Evo da reportiram ,bila sam kod Ivaniša u Rijeci na gastroskopiji i moje preporuke za doktora i osoblje.Totalno te smire i jako su ljubazni.Dijagnoza :
Mala hernija,gastritis i Gerb,dok je rekao da nije ništa strašno,najviše me mučio gastritis
umnoženi nabori???Zna netko šta to znači?
Duodenitis?HB negativna.Čirevi nestali.
Dobila sam nešto protiv bolova u grlo i Apaurin u venu i bilo mi je takoooooo dobro....
Bilo je malo nugodno ,pogototvo jer zbog onog spreja u grlu sam izgubila osjećaj u ustima pa sam cijelo vrijeme stiskala zube a da to nisam ni znala pa je doktor bio malo živčan.Jer sam ga ugrizla.
Uglavnom puno bolje nego prošli put,kad nisam bila skoncentrirana pa sam napravila show
Terapija:
Emanera 28 dana pa kontrola ultrazvukom.
__________________
lola
Lola 27 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 18:15   #5238
Quote:
Lola 27 kaže: Pogledaj post
pa je doktor bio malo živčan.Jer sam ga ugrizla.
Zločesti doktor, zločesti!

Glavno je da si ti nama zdrava. A je li i to bio privatni pregled ili preko HZZ-a?
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 19:41   #5239
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Zločesti doktor, zločesti!

Glavno je da si ti nama zdrava. A je li i to bio privatni pregled ili preko HZZ-a?
A jebi ga kad gura prste tamo kamo ne treba.
Privatno,600 kn gastroskopija a 100 kn test za HB.
Pa nisam baš zdrava- zdrava.Gastritis me jebe za popizditi i imam takav jebeni zatvor da ću popizditi.razmišljam da popijem Ducolax ili nešto jer sve drugo ne funcionira.
__________________
lola
Lola 27 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 19:54   #5240
Quote:
Lola 27 kaže: Pogledaj post
A jebi ga kad gura prste tamo kamo ne treba.
Privatno,600 kn gastroskopija a 100 kn test za HB.
Pa nisam baš zdrava- zdrava.Gastritis me jebe za popizditi i imam takav jebeni zatvor da ću popizditi.razmišljam da popijem Ducolax ili nešto jer sve drugo ne funcionira.
To bi ti moglo biti od emanere. Ja mislim da mene emanera ponekad začepi, ali može bit da je od štitnjače jer sam na nju bolestan od kad znam za sebe.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:14.