Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2017., 14:47   #761
Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
Ali i sto puta gore nego krajem osamdesetih, kada nije bilo ni kriminala ni nezaposlenosti.
Zapravo sam i mislio na kraj osamdesetih, krivo napisah.

Pretjerujes s tim trolanjem, postalo je ocito
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 14:50   #762
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Danas imamo izbor postati Filipini ili Nigerija. Sejšeli su nas već preteki.
Je, i to su ucinili prelaskom na socijalizam
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 14:57   #763
Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
Ali i sto puta gore nego krajem osamdesetih, kada nije bilo ni kriminala ni nezaposlenosti.
However, Yugoslavia’s main concern was unemployment. In 1980 the unemployment rate was at 13,8%,[30] not counting around 1 million workers employed abroad.[33] Deteriorating living conditions during the 1980s caused the Yugoslavian unemployment rate to reach 17 percent, while another 20 percent were underemployed. 60% of the unemployed were under the age of 25.[16]

Evo, stavio sam ti u plavu boju da možeš reći "ne čitam to što je napisano plavom".
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 15:00   #764
Ono, kao da pričaš sa onim ravnozemljašima. Što imaju manje argumenta, to se više zatvaraju u svoje kružoke i mantraju. Samo čekam da neki krene ovako: "Imaju dvije teorije, da je zemlja kugla i da je ravna. Prije svake racionalnosti, tu se radi o ideološkom odabiru."
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 15:02   #765
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Food for thought
Pa jel tebi treba netko tko će ti naređivati što da radiš?

Ako ne treba tebi, zašto misliš da nekome treba? Jer si ti jako pametan?
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 15:06   #766
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
However, Yugoslavia’s main concern was unemployment. In 1980 the unemployment rate was at 13,8%,[30] not counting around 1 million workers employed abroad.[33] Deteriorating living conditions during the 1980s caused the Yugoslavian unemployment rate to reach 17 percent, while another 20 percent were underemployed. 60% of the unemployed were under the age of 25.[16]

Evo, stavio sam ti u plavu boju da možeš reći "ne čitam to što je napisano plavom".
Pozitivna sjećanja ljudi više govore o osamdesetima od suhe anglosaske statistike.
Revolucion is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 15:16   #767
Quote:
Ono, kao da pričaš sa onim ravnozemljašima. Što imaju manje argumenta, to se više zatvaraju u svoje kružoke i mantraju. Samo čekam da neki krene ovako: "Imaju dvije teorije, da je zemlja kugla i da je ravna. Prije svake racionalnosti, tu se radi o ideološkom odabiru."
Revolucion vrlo vjerojatno trola, ali mravac je ozbiljna
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 15:57   #768
Quote:
Pa jel tebi treba netko tko će ti naređivati što da radiš?

Ako ne treba tebi, zašto misliš da nekome treba? Jer si ti jako pametan?
Ovaj mrzovoljni upis pokazuje mi da nisi ušao u dubinu mog pitanja .
Pokušat ću ab ovo

1) Nije moje pitanje bilo - hoće li mi netko naređivat što da radim

nego

2) Je li kvalitetnije tumačenje Biblije ono koje daje biskupska konferencija
ili je moje vlastito tumačenje dovoljno ...

odnosno

Ako ja niš ne kužim Hegela treba li Sigmund određivat i tumačit ili ja trebam sam naučit

odnosno

kada treba sabor odlučiti(odlučivati) , a kada narod
Old 12.10.2017., 16:06   #769
Quote:
Da, ti tako vidiš mene, ja tako vidim tebe.

Dakle, tu kvalitetne rasprave nema. Nema rasprave dostojne foruma Filozofija.

Zato se ja isključujem do daljnjega. Ako se pojavi ozbiljna tema koja nije emocijama nabijena i ako se pojave kvalitetni postovi uključiti ću se opet.

U ovom nadjebavanju ne želim sudjelovati. I žao mi je što sam se danas uopće uključila.

A admin ako odluči na temi ostaviti samo postove koji se drže teme imat će poprilično posla.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 16:36   #770
Quote:
Ovaj mrzovoljni upis pokazuje mi da nisi ušao u dubinu mog pitanja .
Pokušat ću ab ovo

1) Nije moje pitanje bilo - hoće li mi netko naređivat što da radim

nego

2) Je li kvalitetnije tumačenje Biblije ono koje daje biskupska konferencija
ili je moje vlastito tumačenje dovoljno ...
To je drugo pitanje. Ali ako je pitanje trebam li ja vjerovati svome tumačenju svijeta i svoga mjesta u svijetu, ili tumačenju biskupske konferencije, onda sam ti već odgovorio.
Quote:
Ako ja niš ne kužim Hegela treba li Sigmund određivat i tumačit ili ja trebam sam naučit
Sigmund kaže što ima, ja s poštovanjem saslušam, pitam što imam, itd., i na kraju dolazim do vlastitog mišljenja. Kako drugačija?
Quote:
kada treba sabor odlučiti(odlučivati) , a kada narod
Uvijek narod. Predstavnička tijela imaju smisla samo radi nepraktičnosti organiziranja referenduma o svakom pitanju. Nikakvog drugog smisla nemaju.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 18:42   #771
Quote:
Uvijek narod. Predstavnička tijela imaju smisla samo radi nepraktičnosti organiziranja referenduma o svakom pitanju. Nikakvog drugog smisla nemaju.
Ne znam baš... Suvisla politika, a pogotovo ne neka politika s vizijom, ako je takvo nešto uopće moguće, ne može se voditi od referenduma do referenduma. Ili može? Osim toga, uz suvremenu digitalnu tehnologiju ja uopće ne vidim zašto bi organiziranje referenduma, pa makar i svaki dan, bilo nepraktično. Ono što je važnije, jest da je parlamentarna demokracija kao takva u velikoj krizi.
Evo što kaže Boris Buden u nedavnom intervjuu:

Quote:
Teoretičari su odavno počeli upozoravati da je historijska legitimacija političkog sistema parlamentarne demokracije iscrpljena. Već u prvoj rečenici svoje knjige o dekadenciji zapadne demokracije Peter Mair ne ostavlja nikakve dvojbe: ”Razdoblje partijske demokracije je prošlo.”

Ne samo da su tradicionalne partije počele kako ideološki tako i realpolitički sve više sličiti jedna drugoj odnosno zastupati manje više iste političke opcije. Jaz između tih političkih elita koje se sve više homogeniziraju s jedne strane i njihovih elektorata, odnosno masa koje ih na izborima legitimiraju s druge, sve je dublji.
Ako je to tako, što drugo preostaje osim totalitarizma ili direktne demokracije?
Cijeli intervju ovdje:
http://www.autograf.hr/boris-buden-u...modestrukcije/
Old 12.10.2017., 18:49   #772
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ne znam baš... Suvisla politika, a pogotovo ne neka politika s vizijom, ako je takvo nešto uopće moguće, ne može se voditi od referenduma do referenduma. Ili može? Osim toga, uz suvremenu digitalnu tehnologiju ja uopće ne vidim zašto bi organiziranje referenduma, pa makar i svaki dan, bilo nepraktično. Ono što je važnije, jest da je parlamentarna demokracija kao takva u velikoj krizi.

Ako je to tako, što drugo preostaje osim totalitarizma ili direktne demokracije?
Cijeli intervju ovdje:
Facebook demokracija.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 19:55   #773
Quote:

Cijeli intervju ovdje:
Što fali Švicarskoj.

Poanta je da se referedum mora *moći* organizirati 'bilo kad' - ali nema razloga da se 'nužno' organizira za bilo što. Prema tome, ne vidim prepreke da 'predstavnička tijela' rade ono što se zove 'business as usual', ali da se referendum doslovno može organizirati bilo kad za BILO ŠTO. Jasno, uz određene pragove, ne nužno tako male kao u Švicarskoj (ali ni tako drakonske kao u Hrvatskoj. S druge strane, mi baš nismo Švicarci pa možda nije ni vrijeme da se o svakoj pm radi referendum kod nas. )
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 21:03   #774
Quote:
To je drugo pitanje. Ali ako je pitanje trebam li ja vjerovati svome tumačenju svijeta i svoga mjesta u svijetu, ili tumačenju biskupske konferencije, onda sam ti već odgovorio.
Ali oni su profesionalci a ti ili ja smo laici i pojedinci i pitanje je puše li puh sveti prema nama i od nas

Zar više vjeruješ sebi nego liječniku(konziliju) , generalu, znanstveniku ?
Odnosno u medicini, vojsci, nauci , religiji nema demokracije i to je meni jako drago što je tako jer je poznato da je demokracija jedan od najgorih sistema upravljanja kao što se slažemo kolega čerčil i moja neznatnost.

Quote:
Sigmund kaže što ima, ja s poštovanjem saslušam, pitam što imam, itd., i na kraju dolazim do vlastitog mišljenja. Kako drugačija?
Ali ako je Sigmund marskistički filozof iz škole Praksis koji ljetuje na Korčuli i na političkoj poziciji ima moć i utjecaj i koji primjenjuje hegelovu filozofiju na društvo onda tko smo mi da se suprostavimo tako moćnom Sigmundu
Em zna Hegela em ima politički utjecaj

Quote:
Ali ako general krstičević tvrdi da je sada idealno vrijeme za napad u sektoru B i da su potrebne žrtve i ulaganja u avione radi strateške inicijative ne vidim da tu išta treba pitati narod.

ako fizičar skeptik sa foruma ima političku poziciju i tvrdi da treba izgraditi large collider particle acelerator u Lici ne vidim da tu išta treba pitati narod .

odnosno narod se ne pita u 9 od 10 slučajeva što je meni jako drago jer je narod ipak jedna amorfna masa bez vlastite volje koju vode najniži sebični instikti i koju treba oblikovati po volji lidera.
bilo da je lider komunistička partija, bilo da je lider grupa filozofa, ili hdz ili ajnštajn kao predsjednik izraela svakako je bolje to nego amorfnoj instiktivnoj masi kao što je narod dati neku važnost.

Kao što sam besmrtno pisao na temi o demokraciji, zapanjujuće je da ljudima jako smeta diktator i diktatura , a ne smeta im diktatura mase odnosno diktatura ''naroda''.

Istina se ne određuje većim brojem glasova !
Old 12.10.2017., 21:06   #775
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Što fali Švicarskoj.
Istinito (nauka) ,dobro(etika) , lijepo(umjetnost) se ne određuje većim brojem glasova !
Old 12.10.2017., 21:07   #776
Quote:
To je točno, filozofski gledano, ali nema baš neku političku težinu.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 21:15   #777
Quote:
To je točno, filozofski gledano, ali nema baš neku političku težinu.
Još jedan dokaz za moju tezu po kojoj želim da me se pamti kada napustim ovaj planet jer je ona moj izvorni doprinos i uvid o ovom svijetu
Ako sam išta dobro smislio ovo sam dobro smislio !

Povijest filozofije,njena je osuda !

Bilježim se sa štovanjem
parsifal TM
Old 12.10.2017., 21:30   #778
Quote:
Temeljni dohodak slabo ima veze s marksizmom... to je doduše dosta raširena zabluda.

Razmišljanje s lijeve strane

"Last November, Warren (Smokey) Thomas, president of the OPSEU, said: ‘Basic Income has had the support of right-wingers for decades now because of the expectation that it would reduce the government’s role in providing services, and shift that work on to families and communities.... I’m worried that this Basic Income is just part of the Liberals’ larger plan to further privatise the province.’"

Enivej, znači nisi gledao 'The Expanse'.
izjave poput "uvest će se", "moral evoluira", "kapital uvjetuje", "znanost napreduje/ je nemoguće zaustaviti" smatram izjavama closet marxista, po kojima društvom i poviješću upravljaju "povijesne neminovnosti".

Što se tiče temeljnog dohotka/robotizacije tj. oslobođenja (od) potrebe za radom/automatizacije khhhmmm..

nisam gledao.. budem pogledao
Old 12.10.2017., 21:34   #779
Quote:
Ne znam baš... Suvisla politika, a pogotovo ne neka politika s vizijom, ako je takvo nešto uopće moguće, ne može se voditi od referenduma do referenduma. Ili može?
Ali koje je opravdanje za takvu politiku s vizijom? Čija vizija ima biti mjerodavna? Ako se radi o res publica onda nije jasno da bi nečija vizija te res publica mjerodavnija od bilo čije druge.
Quote:
Osim toga, uz suvremenu digitalnu tehnologiju ja uopće ne vidim zašto bi organiziranje referenduma, pa makar i svaki dan, bilo nepraktično.
Problem je da glasanje istodobno treba biti i tajno i provjerljivo (naime da netko ne vara). Nisam siguran koliko to tehnologija može riješiti.
Quote:
Neki predlažu neku vrstu epistokracije. Pitanje je postoji li znanje o općem dobru koje bi se moglo provjeriti - onako kako postoji ekspertno znanje o vožnji broda ili kirurgiji. Po mom mišljenju ne postoji. Da postoji, bilo bi i škola za to.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 21:43   #780
Quote:
Ali oni su profesionalci a ti ili ja smo laici i pojedinci i pitanje je puše li puh sveti prema nama i od nas

Zar više vjeruješ sebi nego liječniku(konziliju) , generalu, znanstveniku ?
Odnosno u medicini, vojsci, nauci , religiji nema demokracije i to je meni jako drago što je tako jer je poznato da je demokracija jedan od najgorih sistema upravljanja kao što se slažemo kolega čerčil i moja neznatnost.
To je moj izbor da vjerujem ili ne vjerujem liječniku ili znanstveniku. Imam dobrog razloga vjerovati nekim liječnicima. Imam li dobrog razloga vjerovati Kongregaciji za nauk vjere, to je dosta upitno.
Quote:
Ali ako je Sigmund marskistički filozof iz škole Praksis koji ljetuje na Korčuli i na političkoj poziciji ima moć i utjecaj i koji primjenjuje hegelovu filozofiju na društvo onda tko smo mi da se suprostavimo tako moćnom Sigmundu
Em zna Hegela em ima politički utjecaj
Mi smo slobodni ljudi.
Quote:
odnosno narod se ne pita u 9 od 10 slučajeva što je meni jako drago jer je narod ipak jedna amorfna masa bez vlastite volje koju vode najniži sebični instikti i koju treba oblikovati po volji lidera.
Čuj, tebe neka oblikuje tko hoće.
Quote:
bilo da je lider komunistička partija, bilo da je lider grupa filozofa, ili hdz ili ajnštajn kao predsjednik izraela svakako je bolje to nego amorfnoj instiktivnoj masi kao što je narod dati neku važnost.
Pa ne. Za komunističku partiju smo vidjeli, vidjeli smo i filosofa-imperatora, Einstein je bio dovoljno pametan da to odbije.
Quote:
Kao što sam besmrtno pisao na temi o demokraciji, zapanjujuće je da ljudima jako smeta diktator i diktatura , a ne smeta im diktatura mase odnosno diktatura ''naroda''.
Morat ćeš malo pojasniti što to znači "diktatura naroda".
Quote:
Naravno. Ako ti imaš neki pouzdan način određivanja istinitog zajedničkog dobra, odmah prihvaćam. Budući da nemaš, onda ćemo svaki po svome tamo gdje možemo svaki po svome, a gdje smo osuđeni na zajedništvo tu smo svi podjednake neznalice o općem dobru - ergo, svačiji glas vrijedi jednako.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:24.