Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2008., 14:46   #1241
Ma znam. Ali to je stvarno možda malo veća dioptrija. Meni su jučer htjeli dati čak i još malo veću dioptriju na to oko, ali ja sam tražila manju koja mi se sada čini malo prejaka. Možda se trebam samo još koji dan priviknuti jer sam na starim naočalama imala manju dioptriju za to oko iako sam već dugo znala da je preslaba i da s njom ne vidim dobro na to oko. Zato bi za lijevo oko ostavila leću s manjom dioptrijom iako mi se čini da bi mi tu mogla biti i za 0,25 veća dioptrija. S druge strane mislim bolje da je manja dioptrija nego da je veća. Jedino što mi je bilo čudno kako su htjeli nekako namjestiti da imam istu dioptriju na oba oka, a većina ljudi to ionako nema. Prema njihovim riječima tako je onda praktičnije kupovati leće. Morati ću otići još negdje na kontrolni pregled.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 22:33   #1242
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
S druge strane mislim bolje da je manja dioptrija nego da je veća. Jedino što mi je bilo čudno kako su htjeli nekako namjestiti da imam istu dioptriju na oba oka, a većina ljudi to ionako nema. Prema njihovim riječima tako je onda praktičnije kupovati leće. Morati ću otići još negdje na kontrolni pregled.
Ako se radi o kratkovidnosti manja minus dioptrija od potrebne uzrokovat će pad vidne oštrine udaljenih predmeta,pogotovo u noćnom ili sobnom ambijentu,već 0,25manja dioptrija od potrebne smanjuje vidnu oštrinu udaljenih predmeta za otprilike 20posto.
Sa druge strane 0,25 veća minus dioptrija od potrebne ne očituje se na kvaliteti vida jer ju akomodacija nadoknađuje,samo kod starijih ljudi sa slabijom akomodacijom može se u manjoj mjeri odrazit kroz slabiji vid na blizu.
Dok sam o utjecaju prekorekcije na porast dioptrije pisao pod rubrikom o kontaktnim lećama.
Za dalekovidnost vrijedi suprotna priča.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 12:08   #1243
Samo još jedan mali komentar.. držao sam se postoperativnih uputa do bolesne preciznosti.. mobitel mi je svakih 2 sata zvonio za kapi, očale stalno.. prošlo je nešto manje od 3 mj. od operacije i zadnji put kad sam bio samo je hladno pobrojao ostatak dioptrije i cilindre i to je bilo to.. mislio sam, jer mi je ovdje rečeno da je rano (1 mj.), da će se to srediti s vremenom, naročito duhovi, pa se nisam nešto posebno bunio.. idem drugi tjedan na pregled pa ću se pobuniti..
a što se tiče opreme.. što ima Svjetlost ne znam, ali znam da Visumed ima wawefront analizu očiju, da se pravilnije mjeri širina zjenica, da nije kao da si na traci, i da imam ići, ponovo bih išao tamo.. netko je prije nekoliko stotina postova točno napisao koji laser imaju i jedni i drugi pa je ispalo da Visumed ima neki moderniji..
dubrovnik4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 14:52   #1244
@ dubrovnik4
Poslao sam ti privatnu poruku.
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 20:44   #1245
Quote:
dubrovnik4 kaže: Pogledaj post
Samo još jedan mali komentar.. držao sam se postoperativnih uputa do bolesne preciznosti.. mobitel mi je svakih 2 sata zvonio za kapi, očale stalno.. prošlo je nešto manje od 3 mj. od operacije i zadnji put kad sam bio samo je hladno pobrojao ostatak dioptrije i cilindre i to je bilo to.. mislio sam, jer mi je ovdje rečeno da je rano (1 mj.), da će se to srediti s vremenom, naročito duhovi, pa se nisam nešto posebno bunio.. idem drugi tjedan na pregled pa ću se pobuniti..
a što se tiče opreme.. što ima Svjetlost ne znam, ali znam da Visumed ima wawefront analizu očiju, da se pravilnije mjeri širina zjenica, da nije kao da si na traci, i da imam ići, ponovo bih išao tamo.. netko je prije nekoliko stotina postova točno napisao koji laser imaju i jedni i drugi pa je ispalo da Visumed ima neki moderniji..
dubrovnik 4 žao mi je što imaš komplikacije...
s obzirom da je ovaj tvoj post na neki način odgovor na moj prethodni, samo da prokomentiram...
ako sam dobro shvatio - zadovoljan si sa klinikom, tvrdiš da imaju najbolju opremu (iskreno rečeno ne znam je li to točno - Svjetlost također ima wavefront guided laser, ali nije važno), zadovoljan si sa pristupom prema tebi (kažeš i sam da bi ponovno išao tamo!), striktno si se držao predoperativnih i postoperativnih uputa, imao si i manju korekciju nego ja npr.... ono što me zanima je sljedeće (molim te ovo nemoj shvatit kao provokaciju); ako nije kriva klinika, nije kriva oprema, nije kriv doktor koji te operirao - tko je onda (ili što je onda) kriv za posljedice koje imaš, po tvom mišljenju?
Nisi li potpisao neki papir prije operacije u kojem su bile navedene moguće komplikacije...?

Još jednom - žao mi je za tvoje komplikacije, nadam se da će se stanje popraviti.

Zadnje uređivanje hawk eye : 21.11.2008. at 20:50.
hawk eye is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 22:39   #1246
@ hawkeye

Sasvim shvaćam tvoj tok misli, i vjerojatno bih i ja razmišljao slično da sam primjer uspješne operacije. Ali kad doživiš komplikacije, onda počneš razmišljati malo dublje... I shvatiš da potpis na obrascu informiranog pristanka ima smisla tek kad je pacijent ZAISTA INFORMIRAN.

A zašto mislim da je informiranost pacijenta nedovoljna? Kao prvo, znamo kako izgledaju web stranice klinika, reklame u medijima i reklamni listići u ordinacijama. Kod tih materijala zaboravimo objektivnost, klinici ne pada na pamet da reklamira operaciju riječima "samo 10%% pacijenata kod nas nastrada".
Zamislimo takvu reklamu za auto ("Samo 10% naših automobila je neispravno!")??? - Sasvim suludo, jer je LASIK ipak business. Dakle, ostaje nam ipak taj famozni "informirani pristanak".

Na veliku žalost, "informirani pristanak" se nudi na potpis često neposredno pred operaciju (takvu praksu bi trebalo zakonski zabraniti!!!) kad pacijent nema mogućnost npr. spojiti se na internet i malo dublje istražiti ono što je u dokumentu tek vrlo površno spomenuto, a što mu možda nitko u razgovoru u klinici nije prije spomenuo. Čak se taj dokument nudi na pregled i potpis pacijentu nakon što je već popio tabletu za smirenje pred operaciju!
(Evo ideje - neka se uvede i marihuana kao besplatni predoperativni znak pažnje? Kandidat bi zaista relaksiran legao na operacijski stol... Ništa ga ne bi brinulo... No dobro, dosta crnog humora.)

Na još veću žalost, u dokumentu "informiranog pristanka" se komplikacije spominju kao uglavnom rješive, čak se i mogućnost odvajanja mrežnice od pozadine oka (potencijalna sljepoća!) spominje kao komplikacija koja se "općenito rješava laserskim zahvatom". Efektivno, pacijenta se uvjerava da je bilo koja "komplikacija" povezana samo s malo dužim oporavkom, eventualnim "dolaseriranjem" ili sličnim zahvatom, ali da ga na kraju opet čeka happyend.

I kao šećer na kraju, u dokumentu "informiranog pristanka" se UOPĆE NE SPOMINJU "TEK" SLIJEDEĆE "SITNICE" (slijedi duži popis):

Ectasia, iregularni astigmatizmi nerješivi naočalima, mogući gubitak linija čitanja slova s table (s naočalama!), polutvrde kontaktne leće kao jedino moguće rehabilitacijsko sredstvo uz komplikaciju (bitno poskupljenje!) njihovog dizajna i izrade zbog postoperativne nenormalne topografije rožnice, mogućnost kroničnog slabije ili jače izraženog suhog oka i posljedična netolerancija jedinog sredstva za rehabilitaciju vida (kontaktnih leća), i mogućnost pojave floatera zbog djelovanja usisnog prstena s bjeloočnice (sklere) na unutrašnjost oka tj. staklovinu. Čak se ne spominje da dolaseriranje zbog podizanja istog poklopca, drastično povećava rizik od podepitelizacije u odnosu na prvo laseriranje (neravan rub poklopca kad se trga epitel ri ponovnom podizanju).

Zatim, ako je i spomenuta, što znači ta riječ GASH (glare, ghosting, arcing, starburst, halo) ako u dokumentu ili na web stranicama klinike nema SLIKA koje pacijentu mogu zorno predočiti kakav je to vid?

Zašto se simulatori vizualnih oštećenja tog tipa mogu naći samo na tzv. "anti-lasik" web stranicama žrtava refraktivne kirurgije, umjesto da ih na svoje stranice postave same klinike ako su poštene i dobronamjerne??? Molim te da probaš naći na web stranicama LASIK klinika nešto poput:

http://www.thevisioncommunity.com/in...=52&Itemid=145
ili
http://www.leukoma.com/GASH.htm
ili
http://www.visionsurgeryrehab.org/imagegallery.html

Gdje su na stranicama LASIK klinika simulatori floatera poput:

http://www.thevisioncommunity.com/in...=77&Itemid=170
ili
http://www.youtube.com/watch?v=1mMIVfZ0h0U

Pa čak i osnovne stvari koje ni ne spadaju u komplikacije već u općepoznate činjenice vezane za LASIK nisu spomenute u "informiranom pristanku":

1. Lasik poklopac zarašta samo po rubovima. Novi LASIK (dolaseriranje) ne reže novi poklopac, već se podiže postojeći poklopac.
2. Posljedično rožnica ostaje permanentno smanjene čvrstoće, a mehanička trauma oka može se bitno zakomplicirati u odnosu na oči bez poklopca.
3. Vlaženje očiju povezano je sa živcima na površini rožnice, ti živci se prekidaju rezanjem poklopca, a kako je teško poklopac dobiti na idealnu početnu poziciju, nisu svi krajevi odrezanih živaca međusobno u kontaktu polije operacije da bi se svi naknadno opet spojili. O postotku (ne)uspješnog spajanja ovisi i postotak naknadne suhoće očiju.

Hawkeye, jesi li ove stvari čuo ili pročitao ili još bolje vidio (mislim na slike GASH defekata i floatera) bilo gdje u klinici ili ne?

Jesi li bio zaista informiran kad si potpisao "informirani pristanak"?

Zapravo, neka svi koji su bili na operaciji i čitaju ovaj forum, bez obzira jesu li dobro ili loše prošli, ISKRENO ODGOVORE na to pitanje, ili u sebi, ili još bolje neka napišu svoje odgovore na forumu.

Pozdrav svima i sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 12:39   #1247
premda je tommy odgovorio umjesto mene, ja ću to svesti u par rečenica..
NISAM BIO INFORMIRAN o učestalosti i težini problema i nije mi objašnjeno da ne mogu imati vid tako kvalitetan kako sam imao prije operacije. Što mi je krivo ? Zar to nije očito ? Sama operacija je EKSPERIMENTALNA i oslanja se previše na sreću, nitko nije loš kandidat, radi 20.000 kn operirat će se i slijepa kokoš za koju se zna da će loše proći.. u svim klinikama svijeta.. znam da sam si potpisom zapečatio sudbinu ali kad sam s doktorom pričao o komplikacijama, on se na tu temu šalio i rekao da "skoro nitko" nema problema..
TO JE MOJ PROBLEM... ako nisam bio dobar kandidat jer mi oči "ne valjaju", zašto mi se to nije reklo, nego se ipak uzelo mojih 18.000 kn za 15 min. operaciju i dalo mi se ugovor za potpis u kojem piše da ukoliko on loše uradi operaciju on nije odgovoran ?!
dubrovnik4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 18:23   #1248
@ Tommy i dubrovnik4

gle ljudi, nikako ne bih htio biti u ulozi nekog PR-a ili odvjetnika klinika za laserske operacije vida... ako pažljivije pročitate moje postove, vidjet ćete da i sam pozivam na oprez, odgovorno ponašanje, informiranje i smanjenje rizika na najmanju moguću mjeru.
Iskreno, iako je moje stanje skroz ok (zasad, nadam se da će tako i ostati), trebao sam operirati jedno po jedno oko (u razmaku od barem 3 mjeseca) a ne oba odjednom, da smanjim rizike neugodnih posljedica. Tu sam pogriješio i svakome bih to preporučio (gnjavaža je, to znam, ali taj dio vlastitog komoditeta treba žrtvovati).

Što se tiče nedovoljnog informiranja pacijenata, tu se slažem. Ali ne treba pretjerivati. Čak i da navedu sve moguće posljedice na nekom papiru kojeg potpisuješ prije operacije, trebao bih biti ili oftalmolog ili konzultirati nekoliko medicinskih i općih enciklopedija da uopće shvatim šta tamo sve piše. Koja je svrha? Je li itko, barem donekle informiran i pri zdravoj pameti, uopće i pomislio da se može ići na bilo koju operaciju BEZ MOGUĆIH POSLJEDICA? Nisu li posljedice moguće i prilikom operacije nokta?
Ovo je elektivna operacija, dio estetske kirurgije rekao bih, gdje su posljedice moguće - bez obzira na kliniku, opremu ili nasmiješenog doktora. Naravno da je to business.
Ali su, ipak, na sreću, rijetke. Jasno mi je da onaj tko ima posljedice ne može racionalno razmišljati da je upao u nekih 5% nesretnih.

Tommy, uz svo dužno poštovanje tvog pisanja i reputacije koju si stekao na ovoj temi, moram ti reći da pretjeruješ. Iz tvojih postova stječe se dojam da je 80% post lasik pacijenata nezadovoljno i s lošim iskustvom. S tim se ne slažem.
Na kraju, želim reći da, ako se donekle informiraš, odabereš neku od boljih klinika (kod nas, po mom mišljenju, samo Visumed i Svjetlost dolaze u obzir), pridržavaš se uputa, paziš se i imaš nešto malo potrebne sreće, možeš si riješiti problem i živjeti bolje i kvalitetnije bez visoke dioptrije ili gnjavaže s lećama i naočalama.
Posljedice se uvijek mogu imati, mogu ih imati i ja ako npr. dobijem snažni udarac u glavu dok igram nogomet ili košarku, sutra ili za 10 godina.
S druge strane, nije li takav udarac opasan i bez operacije? Nije li to pogibeljna opasnost i za nekog s naočalama ili lećama? Hmmmm....

Sretno svima!
hawk eye is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 20:31   #1249
@ hawkeye

80% neuspjeha kod LASIK-a? Zaista sam ostavio takav dojam? Pa tko bi normalan onda išao na operaciju? Vać samo ispitivanje bivših pacijenata bi po tome od petero operiranih dalo 4 odgovora - NE IDI NA TO!!!

Ne, problem je baš u cca 10% neuspjeha (što s većim što s manjim posljedicama). Postotak je dovoljno nizak da nasumično ispitivanje nekolicine operiranih lako može završiti s nijednim nezadovoljnim i olako se može doći do zaključka "svima je dobro".
S druge strane, 10% je dovoljno visok postotak da "zakači" neopreznog pacijenta. Jolac je to lijepo usporedio sa prozivanjem za usmeno odgovaranje kad nastavnik otvara imenik. Zaista, ne sjećam se kome je u školi bilo svejedno pri tom otvaranju imenika, a ulog je bila pišljiva ocjena, dok su ovdje u pitanju oči. I svatko je kad-tad došao pred ploču.

Kad bi se LASIK morao raditi npr. jednom godišnje umjesto jednom u životu, onda bi s ovakvim postotkom unutar 10-ak godina svejedno svi nastradali. Prednost i ostanak na životu ovoj metodi upravo daje činjenica što se obavlja jednom u životu (uglavnom).
Zamisli restoran koji želi imati stalne mušterije, a u kojem se svakom desetom posjetitelju podvali zagoren ili općenito vrlo neukusan obrok. Unutar mjesec dana bi ostao bez ijedne mušterije. S druge strane, restoran u nekom turistički atraktivnom mjestu, gdje svaki dan autobusi iskrcavaju gomile novih stranih turista, bio bi super uspješan i s takvom politikom. Njemu je važna samo lokacija, npr. kraj poznatih rimskih ruševina, i 10% nezadovoljnih je restoranu sasvim prihvatljivo. Taj restoran ne živi od stalnih mušterija. Kao i LASIK industrija - ona također ne živi od stalnih mušterija već od novih.

Naravno, kod svake operacije na očima, bez obzira koliko jednostavnom i sigurnom se činila, treba ići oko po oko. Po meni, trebao bi postojati neki zakon o tome. Na žalost, LASIK klinike obavljaju i promoviraju oba oka iz sasvim prizemnih razloga - manje potrošenog vremena po pacijentu (jedan termin za operaciju i cca 5 postoperativnih pregleda, umjesto 2 termina za operaciju i 10 postoperativnih pregleda). A riskira se da pacijent završi s dva oštećena oka jer kao što si i rekao, ljudi se razlikuju po biološkom materijalu, i često ako ne valja s jednim, ne valja ni s drugim okom.

Ne bih čak ni tvrdio da neuspješan pacijent ima "loš" materijal - npr. zašto bi osoba sa širokim zjenicama imala "loše" oči? Pa takve osobe npr. po noći vide bolje od ostatka ljudi (više svjetla pada na mrežnicu). Mogu biti odlični npr. astronomi-amateri (uz naočale ili leće). Ali njihove oči postaju "loše" tek nakon laserske korekcije jer laser ne pokrije cijelu zjenicu i dobiju pakao GASH simptoma.

Inače, drago mi je da ti je dobro uspjela operacija. Ima ih još puno koji su zadovoljni, ali na žalost neumoljiva statistika čini svoje, pa ćemo u Hrvatskoj imati sve više i oštećenih pacijenata. Dubrovnik4 i sam potvrđuje da ima ljudi s ogromnim problemima koji se ne eksponiraju niti imaju volje kao ja upozoravati druge da operacija krije potencijalno devastirajuće probleme za psihofizičko stanje pacijenta.

A da postoje sigurnije metode operacija, koje opet klinikama manje odgovaraju zbog većeg broja pregleda i "gnjavaže" s pacijentom zbog dužeg oporavka, i to smo pisali. Zašto, ali zaista, zašto baš LASIK?

Glede traume oka, čak i u LASIK klinikama u inozemstvu upozoravaju da tko se bavi npr. borilačkim vještinama, izabere PRK umjesto LASIK-a. Vidi npr. http://www.knowlasik.com/lasik/2006/...d-after-lasik/
Udarac u oko kod borilačkih vještina može biti sličan npr. otvaranju zračnog jastuka u autu za koji je i zabilježen slučaj pomicanja LASIK poklopca i potrebne hitne intervencije. Zašto hitna intervencija? Zgužvani poklopac u kutu oka mora se što prije isprati, izravnati i pažljivo namjestiti nazad, često sa šavovima. Inače se riskira formiranje trajnih nabora u poklopcu, i opasan DLK na rožnici. Misli li itko da su npr. liječnici u hitnim službama u RH u stanju organizirati spašavanje pomaknutog LASIK poklopca ozlijeđenom vozaču? Bi li uopće primijetili i prepoznali problem dok mu npr. spašavaju druge organe?? I kojeg bi očnog kirurga zvali na intervenciju? LASIK se obavlja samo u privatnim klinikama.

I zašto onda izabrati baš LASIK od svih ponuđenih metoda laserskih korekcija vida???

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 15:39   #1250
Jel postoji u Svjetlost Prk operacija bez da ti sa četkicom skidaju epitel?
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 18:41   #1251
Quote:
manzzini kaže: Pogledaj post
Jel postoji u Svjetlost Prk operacija bez da ti sa četkicom skidaju epitel?
Da, u Svjetlosti rade transepitelni PRK (T-PRK). Od forumaša na ovoj temi, javila se jura_80 s pozitivnim iskustvima.
Vidi https://www.forum.hr/showthread.php?p...7#post15817297
Njoj su napravili tu vrstu operacije jer nije imala dovoljno debelu rožnicu za LASIK. Dakle, ponekad pacijent s pretankom rožnicom bolje prođe u LASIK klinici nego pacijent s debljom rožnicom, jer klinika, mada nevoljko, mora odustati od LASIK metode!
Ali i jura_80 je, ako se ne varam, operirala oba oka odjednom, što smatram nepotrebnim i opasnim riskiranjem.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 15:31   #1252
Pitam se, imaju li ove dvije vijesti veze? Ništa ne tvrdim, samo mi je neobično i zanimljivo.
Novija vijest:
http://24sata.hr/show/clanak/iva-jer...?&_no_browse=1
Starija vijest:
http://www.24sata.hr/index.php?cmd=s...tekst_id=19249

Zajednička osobina: napravljen LASIK. No možda je ipak samo koincidencija. Na forumu ima dosta ljudi koji tvrde da im vid u slabije osvijetljenim situacijama (sumrak, kiša, oblačno) nije nastradao, dakle vjerojatno je samo koincidencija...?
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 23:54   #1253
iskreno da velim ja bas i ne bih vozio po noci, da sam operirao oba oka. meni je jedno oko u redu, a na drugom sam imao dioptriju, i sada kad vozim nocu, ako zaklopim desno oko i gledam samo operiranim nije mi bas svejedno

inace da kazem jos da sam bio na pregledu, sve je ok da kucnem u drvo, kaze doktorica da se skoro pa ne vidi oziljak kako poklopac dobro zarasta (??), malo je suhoca, vid se poboljsao...

ali zanimljivo ne vole iti malo upucene pacijente, cim pocmes nesto pitat , a vide da si se u medjuvremenu informirao, nije im drago hhaha....

ja sam zadovoljan, nocni vid mi se takodjer popravio, manje blijesti, operirao sam se prije 3 mjeseca i 25 dana, btw...

eh, da, prk preporucili jednoj pacijentici jer joj roznica nije dovoljno ''debela'', kad sam bio na pregledu usput vidio/čuo.

pozdrav
zeljkomad is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 23:56   #1254
zaboravih napisat Tommy , i ja sam nedavno sletio s autom, nista strasno, isto mrak, kiša, ali gume su bile katastrofalne hhaha, nije lasik kriv
zeljkomad is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 03:15   #1255
Pozdrav svima!

Danas sam bila na pregledu za lasersku korekciju u Svjetlosti. Već dugo pratim ovaj forum, ali mi nije jasno i na kraju ne znam za koju se metodu odlučiti. Na pregledu su mi rekli da mogu i PRK i LASIK, ali hvale LASIK. Puno sam negativnih stvari pročitala za LASIK, ali nisam naišla na nekoga tko je bio na zahvatu i tko ima osobna iskustva sa PRK metodom ili možda LASEK? U strašno sam nedoumici. Gledala sam i operacije na yotube-u...Na operaciju planiram u 01/2009.
Vidovnjak777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 09:53   #1256
Quote:
Vidovnjak777 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Danas sam bila na pregledu za lasersku korekciju u Svjetlosti. Već dugo pratim ovaj forum, ali mi nije jasno i na kraju ne znam za koju se metodu odlučiti. Na pregledu su mi rekli da mogu i PRK i LASIK, ali hvale LASIK. Puno sam negativnih stvari pročitala za LASIK, ali nisam naišla na nekoga tko je bio na zahvatu i tko ima osobna iskustva sa PRK metodom ili možda LASEK? U strašno sam nedoumici. Gledala sam i operacije na yotube-u...Na operaciju planiram u 01/2009.
Odi na PRk. to je sigurnije i to oko po oko.
Jel imaš astigmatizam??
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 20:15   #1257
Quote:
manzzini kaže: Pogledaj post
Odi na PRk. to je sigurnije i to oko po oko.
Jel imaš astigmatizam??
Hvala na odgovoru manzzini, imam astigmatizam dioptrija od 06/2007

- Lijevo oko -04,00 (kratkovidnost -2,50 + cilindar -1,50)
- Desno oko -04,50 (kratkovidnost -3,25 + cilindar -1,25).

Navodno da se nešto jako sitno povećala dioptrija, nisam uzela nalaz pa neznam kolika je točno. Ja cijelo vrijeme mislim da je PRK bolji, ali mi nije jasno zašto doktori samo hvale LASIK. Na pregledu su mi rekli da je LASIK puno precizniji. Gledavši operaciju na Internetu, ono što sam vidjela nije mi se baš svidjelo.

Preblem je na ovom formumu jer ima jako malo ljudi koji su nili na PRK metodi, koliko sam zaključila uglavnom se radi o LASIK-u.
Najbolja stvar koju mi je tip rekao na razgovornom dijelu pregleda, da će me PRK JAKO JAKO JAKO boljeti. DA je njihova kolegica bila na RRK-u i da je nju jajko boljelo i da je to znala da ne bi išla. Da li je to moguće? Nigdje na Internetu nisam pronašla da je nekog to tako boljelo....ne znam. Iako bude boljelo jako, ja bih radije i to nego komplikacije.

Na kraju pregleda, ukapali su mi neke kapi za proširenje zjenica i mjerili dioptriju. Zjenice su mi se toliko proširile, da šarenice skoro nije ni bilo, znam da su se doktori čudili kako su mi velike zjenice. Ne znam kako veličina ujenica utječe na operaciju? (uglavnom nakon ovih kapi imamla sam sve simptome GASH-a, starbusting-a i sl....katastrofa. Jadni ljudi koji imaju takav vid stalno (nakon LASIK-a npr...)

Da li netko zna da li je tranepitelni PRK, koji navodi Tommy, da li je to isto što i PRK na web-u kod Svjetlosti?
Vidovnjak777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 01:08   #1258
Quote:
Vidovnjak777 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru manzzini, imam astigmatizam dioptrija od 06/2007

- Lijevo oko -04,00 (kratkovidnost -2,50 + cilindar -1,50)
- Desno oko -04,50 (kratkovidnost -3,25 + cilindar -1,25).

Navodno da se nešto jako sitno povećala dioptrija, nisam uzela nalaz pa neznam kolika je točno. Ja cijelo vrijeme mislim da je PRK bolji, ali mi nije jasno zašto doktori samo hvale LASIK. Na pregledu su mi rekli da je LASIK puno precizniji. Gledavši operaciju na Internetu, ono što sam vidjela nije mi se baš svidjelo.

Preblem je na ovom formumu jer ima jako malo ljudi koji su nili na PRK metodi, koliko sam zaključila uglavnom se radi o LASIK-u.
Najbolja stvar koju mi je tip rekao na razgovornom dijelu pregleda, da će me PRK JAKO JAKO JAKO boljeti. DA je njihova kolegica bila na RRK-u i da je nju jajko boljelo i da je to znala da ne bi išla. Da li je to moguće? Nigdje na Internetu nisam pronašla da je nekog to tako boljelo....ne znam. Iako bude boljelo jako, ja bih radije i to nego komplikacije.

Na kraju pregleda, ukapali su mi neke kapi za proširenje zjenica i mjerili dioptriju. Zjenice su mi se toliko proširile, da šarenice skoro nije ni bilo, znam da su se doktori čudili kako su mi velike zjenice. Ne znam kako veličina ujenica utječe na operaciju? (uglavnom nakon ovih kapi imamla sam sve simptome GASH-a, starbusting-a i sl....katastrofa. Jadni ljudi koji imaju takav vid stalno (nakon LASIK-a npr...)

Da li netko zna da li je tranepitelni PRK, koji navodi Tommy, da li je to isto što i PRK na web-u kod Svjetlosti?
Lasik puno precizniji?
Ima istinitosti u ovoj rečenici,ali precizniji da nekog napravi invalidom.

Meni su u istoj klinici tvrdili da se Prkom više vraća dioptrija,međutim i ta izjava spada u podmetanja,pošto to ne vrijedi za slučaj kratkovidnosti,već samo za dalekovidne i velik astigmatizam,postoji niz istraživanja koja to dokazuju.
Kao i njihove direktne laži da nije istina da Lasik poklopac nikad nezarasta do kraja.
Vjerojatno nakon nekoliko bezuspješnih podvala o vraćanju dioptrije sada novim mušterijama pokušavaju prodat priču o bolovima i nedorečenoj preciznosti.
Što se tiče postoperativne boli,istina je da je kod Prk operacije u prosjeku više boli,međutim mnogi uopće nemaju bol ili je ona sasvim mala,rijetki su slučajevi velike boli,na jednom stranom forumu nisam naišao ni na jedan slučaj da je netko imao baš jako teške bolove zbog kojih je požalio što je išao,a čitao sam iskustva makar 50tak ljudi,evo linka http://www.lasermyeye.org/forums/forumdisplay.php?f=45

Recimo niko od tih doktora nebi priznao da zna nekog sa bolno suhim očima nakon lasika koji je požalio,a statistika kaže da su se morali susrest ne sa jednim,već sa makar 100tinjak operiranih sa sindromom suhog oka,samo što se ta bol može javljat godinama,a ne par dana i nema šanse da su ih te mušterije zaobišle.
Razlog zašto je politika njihove firme nagovor mušterija na lasik opisao sam u postu na str. 47 post 1163.

Široke zjenice nisu dobar pokazatelj za uspješnu lasersku operaciju(bilo koje vrste),ali u klinici Svjetlost ti ih niti neće mjerit na propisan način,tj. mjerit će ih uređajem koji ustvari i nije namijenjen mjerenju neosvjeljenih zjenica jer sam proizvodi puno svjetlost i tako prilikom mjerenja sužava zjenice(u mom slučaju više nego duplo).Pošto potpisuješ da se miriš sa simptomima Gasha oni su rješeni odgovornosti,mada većina mušterija ni nezna što potpisuje.

Meni su također zjenice prekrile gotovo cijelu šarenicu,ali niko od doktora nije se čudio tome,samo se mi rekli da se nečudim kad vidim na ogledalu i nisam primjetio Gash nakon ukapavanja.Ipak kapi prošire zjenice više od onoga koliko uspije mrak proširit,a cilj proširenja je onesposobljavanje akomodacije radi pouzdanijeg mjerenja dioptrije,širenja zjenica se znači tamo ne vrše da bi se one tada mjerile.Od stranice 26 možeš pročitat moja iskustva u istoj klinici gdje se dosta spominje mjerenje zjenica,a o relaciji širine zjenica,visine dioptrije i laserskoj operaciji već je puno pisano.

Transepitalni Prk nije Prk opisan na njihovoj stranici,kod transepitalnog Prka sve radi sam laser(znači nema čačkanja po oku),upiši u youtube pa moš vidjet,u Svjetlosti obavljaju transepitalni Prk,ali samo kod mušterija čija je rožnica pretanka za Lasik i vjerojatno kod onih koji se nedaju nagovorit na Lasik,unatoč raznim njihovim podvalama i lažima.

Kako je i pisano i Prk operacija ima svoje rizike i uvijek je najbolje operirat oko po oko sa vremenskim razmakom.

Zadnje uređivanje Jolac : 19.12.2008. at 01:14.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 13:58   #1259
dali ti oni to rade na zivo ili te uspavaju???
z3r0_x2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 15:59   #1260
Još jedan mladi život oštećen LASIK-om:

http://www.youtube.com/watch?v=Vdoaz...eature=related

Jednostavno i iskreno svjedočanstvo. No barem mu je vid dobar, ako ga već oči peku. Ima ih koji su i gore prošli.
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:11.