Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2008., 01:53   #1061
Quote:
arci 21 kaže: Pogledaj post
Prezime Pozar (mamino djevojacko, s tim da je njen otac i sva djeca rodjeni u Sarajevu), korijen iz Slovenije=Pivka ,selo Kal, a cula sam da ih ima u Hrvatskoj ?? i da su iz Hrvatske otisli u Sloveniju . . zna li ko nesta o tome ??
ja se prezivam Požar i iz knina sam,točnije jednog malog sela potkonja! već stoljećima smo ovdje,al niko nezna odakle su prvi pozari dosli! I sa mog sela dolasi pok akademik Hrvoje Pozar i jos par poznatih Pozara!
a znan da Pozara jos ima u Rijeci i Karlovcu
Lolita_19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2008., 01:56   #1062
jel ko zna šta o prezimenu TOLJ...ja samo znan da su iz Blatnice kraj Čitluka,a da su najvjerovatnije podrjklom iz Vrgorca...
Lolita_19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2008., 02:59   #1063
molim za pomoc u svezi prezimena,dakle podrijetlo i korijen : paljuca ili paluca: katolici na kosovu / danas albanci nikako janjevci koliko ja znam?
kresimirIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2008., 10:18   #1064
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
sto se tice "Hrv. prezimenika" moze se online verzija ovako provjeriti podaci o prezimenu, tj. ako vas zanima koliko ima ljudi s određenim prezimenima po svakoj zupaniji u hrvatskoj:
http://www.golden-marketing.hr/web/document1.asp

sad ocekujem navalu na taj link
Zadnjih 10-ak dana stranica ne radi.Kakva slučajnost
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 14:32   #1065
BIONDA,BIJONDA,BJONDA

MOLIM SVE KOJI SU ZAINTERESIRANI ZA PREZIMENA,BIONDA,BIJONDA,BJONDA,MRKONJA,DELAČ,BUKO VAC,BONETA,NEKA SE JAVE NA BLOG VIDEKIĆ SELO.VAŠ CAGER.
cager is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 18:41   #1066
Jel netko zna nešto o prezimenu Vlahoviček, čuo sam da je iz Češke (ovo "ček" nekako to potvrđuje)- ali me zanima ima li netko tko zna nešto više.
Hvala.
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 19:31   #1067
mene zanima porijeklo prezimena SIKIC ???
hvala...
braziljanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 14:01   #1068
Hej, Gluskab! Odakle ti informacija da su Drobnjaci Vlasi iz Bosne doseljeni na Durmitor i Pivu u srednjovjekovlju? Malo je to nategnuto. Uzgred, ja se prezivam Malović. Moj otac je rodom iz Čuntića kraj Petrinje. BTW, Malovića ima još minimum tri grane za koje ja znam: sa Lošinja, ima pokoji u Međimurju, Pivljani doseljeni u Bosnu na Sokolac u tursko doba i ovi moji iz Čuntića. Kontam, vrlo je vjerojatno da sva četiri roda imaju različitu genezu. Bez pisanih podataka, crkvenih knjiga itd., gotovo je nemoguće dokazati ikakvo daljnje porijeklo. Osim ako netko ne posjeduje kakve etnografske podatke u vidu oralne povijesti ili tome slično. Većina takvih je do sada i objavljena, jer većina starih koji su ovo prenosili s koljena na koljeno su pomrli...BTW, dobar ti nick...samo što po usvojenoj ortografiji maliseet jezika, ovo bi se pisalo kao kluskap, zato što maliseet passamaquoddy kontrastira zvučne i bezvučne suglasnike samo zavisnosti od okruženja samoglasnicima...
obuunawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 19:09   #1069
U Istri ima puno sela i zaselaka čija su imena ujedno i prezimena:
...
Vošteni - Vošten
Peruški - Peruško
Bratulići - Bratulić
...

1) Zna li netko; Jesu li sela dobila ime po prezimenu "osnivača" sela ili su porodice dobile prezime po selu u kojem su obitavali.

2) U tom svjetlu; postoji zaselak u Istri Brečevići i prezime Brečević. Zanima me porijeklo imena sela ili prezimena Brečević(i).
Istranin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 19:15   #1070
Quote:
Dunj@ kaže: Pogledaj post
genetsko podrijetlo nema veze s novijim povjesnim kretanjem određenog stanovništva u određenom vremenu. činjenica je da su se hrvati (horvati) iseljavali (preseljavali) čak unutar istih političkih tvorevina ( austrougarska). npr. pomicali se na sjever ( i u mađarsku) pred turcima.
Može li se u tom smislu sagledati i prezime Hrovat (Slovenija)?
__________________
Danas je jučer...
ZorroD is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 20:37   #1071
Quote:
genetsko podrijetlo nema veze s novijim povjesnim kretanjem određenog stanovništva u određenom vremenu. činjenica je da su se hrvati (horvati) iseljavali (preseljavali) čak unutar istih političkih tvorevina ( austrougarska). npr. pomicali se na sjever ( i u mađarsku) pred turcima.
da,te tzv. mikromigracije su bilo veoma prisutne kod nas.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 05:23   #1072
Quote:
obuunawa kaže: Pogledaj post
Hej, Gluskab! Odakle ti informacija da su Drobnjaci Vlasi iz Bosne doseljeni na Durmitor i Pivu u srednjovjekovlju? Malo je to nategnuto. Uzgred, ja se prezivam Malović. Moj otac je rodom iz Čuntića kraj Petrinje. BTW, Malovića ima još minimum tri grane za koje ja znam: sa Lošinja, ima pokoji u Međimurju, Pivljani doseljeni u Bosnu na Sokolac u tursko doba i ovi moji iz Čuntića. Kontam, vrlo je vjerojatno da sva četiri roda imaju različitu genezu. Bez pisanih podataka, crkvenih knjiga itd., gotovo je nemoguće dokazati ikakvo daljnje porijeklo. Osim ako netko ne posjeduje kakve etnografske podatke u vidu oralne povijesti ili tome slično. Većina takvih je do sada i objavljena, jer većina starih koji su ovo prenosili s koljena na koljeno su pomrli...BTW, dobar ti nick...samo što po usvojenoj ortografiji maliseet jezika, ovo bi se pisalo kao kluskap, zato što maliseet passamaquoddy kontrastira zvučne i bezvučne suglasnike samo zavisnosti od okruženja samoglasnicima...
1.Imformacije o porijeklu Drobnjaka možeš naći na mali milijun stranica po internetu,pretežno crnogorskih. O porijeklu iz Travnika govori plemenska predaja očuvana u bratstvima osnivača(Tomića,Vulovića,Đurđića i Cerovića). Oni su osnivači plemena,iz kojih su se razgranale mnoge obitelji u Drobnjaku i širom Stare Hercegovine... U plemenskom društvu dugo ostaje pamćenje u precima, posebno u najstarijih,uglednim bratstvima. Tako i kod njih postoji tradicija o dolasku predaka iz Bosne.
2.Kad sam u jednom tekstu o porijeklu drobnjačkih rodova naveo Maloviće i njihovo porijeklo,mislio sam na ljude s tim prezimenom među Drobnjacima.
Malovići iz Pive nisu isti rod s Malovićima u Drobnjaku. Sasvim sigurno ni Malovići u Hrvatskoj. Mnoga identična prezimena postoje neovisno u jako udaljenim krajevima,pa se tu ne može nalaziti nikakve poveznice. Od čega točno dolazi to prezime,ne znam...no postoje dvije mogućnosti-od pridjeva malen,mal ili možda od riječi Mal koja u albanskom i rumunjskom znači pojas
(s dosta širokim značenjem,ovisno o kontekstu može značiti i planinski lanac,kao naziv malesija i malesori za arbanase na crnogorskoj granici ili obični pojas,opasač). U Crnogoraca(a vjerojatno i ranije u Morlaka) koristi se tradicionalno,u nabrajanju predaka,izraz "pasevi" tj pojasi za potomke nekog osnivača bratstva. Tu "pasevi" označaju obiteljsku liniju,potomstvo. Kako riječ Mal za pojase,paseve, dolazi iz balkanskih romanizama,lako bi moglo biti da se ranije koristila na velikom prostoru.
2.Da,za moj nick si vjerojatno točno napisao kako se izgovara,no ti maliseet passamaquoddy i ostali primorci imaju dosta kompliciran izgovor koji nisam uspio sasvim svladati... Ali nema veze,i ovako je nick ok
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 09:27   #1073
Quote:
Istranin kaže: Pogledaj post
U Istri ima puno sela i zaselaka čija su imena ujedno i prezimena:
...
Vošteni - Vošten
Peruški - Peruško
Bratulići - Bratulić
...

1) Zna li netko; Jesu li sela dobila ime po prezimenu "osnivača" sela ili su porodice dobile prezime po selu u kojem su obitavali.

2) U tom svjetlu; postoji zaselak u Istri Brečevići i prezime Brečević. Zanima me porijeklo imena sela ili prezimena Brečević(i).
Selo ili zaselak dobiva ime po stanovnicima...na primjer u Bratulićima su Bratulići nekad bili (možda su i sad?) najbrojniji. Ovih je dana taj običaj nestao, tako da je moguće da u Bratulićima i nema Bratulića ali se i dalje selo/zaselak zove po njima.

Porodica dobije prezime po selu jedino kad se odseli u neki drugi kraj ili u susjedno selo.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 17:33   #1074
e ovako,istražujem prezime Jerčić,pogotovo one s mućkog područja.
našao sam tu nešto http://p104.ezboard.com/fistorijabal...tart=1&stop=20
dakle popis muslimanskih posjednika kad je taj kraj bio pod Turcima.Tu se spominje prezime Jeričić.da li je moguće da su to Jerčići?jer vidim da su sva prezimena na -čić koja nemaju samoglasnik između stavljena na -ičić,uostalom Jeričića ni nema danas,ima samo Jerčića.
_Geopard_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 00:12   #1075
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Selo ili zaselak dobiva ime po stanovnicima...na primjer u Bratulićima su Bratulići nekad bili (možda su i sad?) najbrojniji. Ovih je dana taj običaj nestao, tako da je moguće da u Bratulićima i nema Bratulića ali se i dalje selo/zaselak zove po njima.

Porodica dobije prezime po selu jedino kad se odseli u neki drugi kraj ili u susjedno selo.
Tačno. Ja znam gomilu sela u Hercegovini čija se imena završavaju sa -ići, a u kojima ne živi niko sa takvim prezimenom.
Bujko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 14:45   #1076
Quote:
_Geopard_ kaže: Pogledaj post
e ovako,istražujem prezime Jerčić,pogotovo one s mućkog područja.
našao sam tu nešto http://p104.ezboard.com/fistorijabal...tart=1&stop=20
dakle popis muslimanskih posjednika kad je taj kraj bio pod Turcima.Tu se spominje prezime Jeričić.da li je moguće da su to Jerčići?jer vidim da su sva prezimena na -čić koja nemaju samoglasnik između stavljena na -ičić,uostalom Jeričića ni nema danas,ima samo Jerčića.
ma to je to,-čić i -ičić su praktički ista prezimena istog nastanka
u prošlosti su se prezime tipa Jerčić,Ivčić pisala s umetkom i,jer su to stranci obično popisivali tipa 'Jerichich',jer im je bilo teško pisati naša tvrda slavenska prezimena.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 14:47   #1077
Smile prezime

pozdrav,zna li netko od kuda potjeće prezime Alinjak i BRNIĆ,UNAPRIJED zahvaljujem..
LUISSA MARY is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 16:11   #1078
zna li itko značenje ili podrijetlo prezimena Jurjević,Išasegi i Toljan? unaprijed hvala
trtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 16:18   #1079
Brnić

http://www.bijakova.com/Plemena/Plem...niciLevada.htm

Neznam jel relevantno ali je zanimljivo.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 16:27   #1080
Quote:
trtica kaže: Pogledaj post
zna li itko značenje ili podrijetlo prezimena Jurjević,Išasegi i Toljan? unaprijed hvala
Jurjević je patronimik od imena Juraj.

Išasegi (Isaszegi) je najvjerojatnije mađarskog porijekla. Možda se javi Magor pa ti objasni porijeklo ili značenje.

Toljan, ako ćemo vjerovati Šimunoviću, dolazi od ženskog osobnog imena Tolja (od osnove koja je u glagolu utoliti "tješiti".
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:45.