Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2009., 10:21   #1201
Quote:
meedo3 kaže: Pogledaj post

Molim Vas da mi nešto napišete o prezimenu Burazer, porijeklo i nastanak. Je li ono keltskoga porijekla ili ilirskoga (albanskoga)?
Riječ je "burazer" turcizam (turski "birader") preuzet iz perzijskoga (perzijski "birader"). U albanskom se jeziku također govori "burazer".

Ali lingvističko porijeklo prezimena nije nikakav dokaz o porijeklu predaka. Mogao je neki Dalmatinac, Egipćanin ili Mađar boraviti u Bosni ili Albaniji, dobiti nadimak "Burazer", i to mu je kasnije postalo prezime.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 10:28   #1202
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Kakvo romanstvo u navedenim prezimenima,čovječe
1.Skoko sigurno nije romansko prezime,nije ni Markota,Soldo može biti,ali prije će bit da i u tom slučaju dolazi od Talijanštine,naziva za graničnog vojnika(soldata) iz vremena ratova između Turske i Venecije u pograničnoj Dalmaciji prije 300 godina,a ne od nikakvog Vlaškog jezika...Đula je turcizam(preciznije perzijanizam koji su uveli Turci kao i riječi avlija,delija itd),znači na perzijskom i (preko perzijskog također u turskom)ruža. Po tebi bi i Đulabići bili romani
2.U Crnoj Gori je bilo dosta Vlaha,ali i tamo njihova prezimena nisu u većini(iako ih se nađe). U zapadnoj Hercegovini je malo Vlaha u odnosu na Istočnu Hercegovinu (okolicu Stoca i krajeve između Popova Polja i HR granice).
možda i nisam naveo najbolje primjere,ali znam da sam čitao da je većina hercegovačkih prezimena vlaškog porijekla,a tako mi i zvuče.samo naravno,asimilirali su se još prije 7-8 stoljeća.ostalo bih prepustio struci,bez uvrede
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 13:57   #1203
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Đula je turcizam(preciznije perzijanizam koji su uveli Turci kao i riječi avlija,delija itd),znači na perzijskom i (preko perzijskog također u turskom)ruža. Po tebi bi i Đulabići bili romani
čekaj malo, Đula može dolazit od starohrvatskog naziva za jabuku (sjećaš se djela Đulabije?), a uostalom imaju i Mađari ime Gyulla, tak da, ko će ga znat
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 14:14   #1204
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
možda i nisam naveo najbolje primjere,ali znam da sam čitao da je većina hercegovačkih prezimena vlaškog porijekla,a tako mi i zvuče.samo naravno,asimilirali su se još prije 7-8 stoljeća.ostalo bih prepustio struci,bez uvrede
Većina sigurno nije nego manjina i to mala manjina(najmanja moguća, i kad se zaista radi o Vlasima). Daj nabroji koja ti to prezimena u hercegovaca zvuče vlaški,baš me zanima(pošto ova koja si naveo nemaju s tim veze).
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 14:33   #1205
ne znam,tako jednostavno pročitah.no ja mislim da se tu ne radi od tom da npr.'krolo' potječe od neke latinske riječi,nego da su nekadašnji romanski govornici-Vlasi,znatno utjecali na neke značajke govora i na npr.završetke/oblike prezimena.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 14:35   #1206
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
ne znam,tako jednostavno pročitah.no ja mislim da se tu ne radi od tom da npr.'krolo' potječe od neke latinske riječi,nego da su nekadašnji romanski govornici-Vlasi,znatno utjecali na neke značajke govora i na npr.završetke/oblike prezimena.
Da,na neke završetke prezimena,ali zaista malog broja. Na značajke govora baš i nisam primjetio da imaju neki utjecaj,davnooo je to bilo
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 15:04   #1207
da,davno je to bilo...asimilovaše ih sve Hrvati.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 19:45   #1208
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Većina sigurno nije nego manjina i to mala manjina(najmanja moguća, i kad se zaista radi o Vlasima). Daj nabroji koja ti to prezimena u hercegovaca zvuče vlaški,baš me zanima(pošto ova koja si naveo nemaju s tim veze).
Meni "vlaški" zvuče npr. Svorcan, Pikula, Palavestra, Mandrapa, Šotra,... mada zvuče pomalo i "turski". Uglavnom, koliko ja znam od tih misterioznih "vlaha" ništa nije ostalo, osim poneko prezime i poneki toponim.
Bujko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 21:41   #1209
Quote:
Bujko kaže: Pogledaj post
Meni "vlaški" zvuče npr. Svorcan, Pikula, Palavestra, Mandrapa, Šotra,... mada zvuče pomalo i "turski". Uglavnom, koliko ja znam od tih misterioznih "vlaha" ništa nije ostalo, osim poneko prezime i poneki toponim.
Sve je to spekulativno...posebno zbog mogućih turcizama,pa ne bi ništa na brzinu zaključivao(bilo bi smotano proglasiti neki turcizam za romansku riječ,a nije ni svaki romanizam Vlaški). Ovo Mandrapa je posebno sumnjivo kao mogući turcizam,ali ne mogu ništa sigurno reći Da,Vlasi su u Hercegovini i CG davno (lingvistički) slavizirani,prije 600 godina najkasnije, pa nije ostalo baš mnogo njihovih prezimena i riječi
Inače,odakle si ti,ako mogu pitati? Tvoj govor podsjeća na Zetski dijalekt.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 09:00   #1210
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Kakvo romanstvo u navedenim prezimenima,čovječe
1.Skoko sigurno nije romansko prezime,nije ni Markota,Soldo može biti,ali prije će bit da i u tom slučaju dolazi od Talijanštine,naziva za graničnog vojnika(soldata) iz vremena ratova između Turske i Venecije u pograničnoj Dalmaciji prije 300 godina,a ne od nikakvog Vlaškog jezika...Đula je turcizam(preciznije perzijanizam koji su uveli Turci kao i riječi avlija,delija itd),znači na perzijskom i (preko perzijskog također u turskom)ruža. Po tebi bi i Đulabići bili romani
2.U Crnoj Gori je bilo dosta Vlaha,ali i tamo njihova prezimena nisu u većini(iako ih se nađe). U zapadnoj Hercegovini je malo Vlaha u odnosu na Istočnu Hercegovinu (okolicu Stoca i krajeve između Popova Polja i HR granice).
Leko - od imena Aleksandar.
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 09:07   #1211
Quote:
Zavelim kaže:
Evo recimo meni čudnih imena iz Alidžićeva "Poimenični popis sandžaka vilajeta Hercegovina"1475-77 godine (turski defter). Ne tvrdim da su sva neslavenska, ali većina mi je popriličito sumnjiva.

Krljat, Herak, Brajak, Bradul, Biovija, Hlapoja, Dejan, Hoškadem, Šišan, Čuća, Cicerina, Odica, Mičica, Dajko, Šteko, Džeraba, Koroja, Bogun, Ružat, Šurljan, Brajovac, Brujo, Dirko, Danulo, Šišoje, Korać, Čeračin, Bratul, Hlapac, Radivla, Radul, Radman, Iplah, Boguta, Pribil, Buljan, Babasić, Radun, Žajić, Šubo, Bobeta,Hreljan, Belušal, Gajča, Borajin, Ragun, Vitas, Bračoje, Belikusa, Bolat, Marun, Petan, Petak, Smoljan, Malko, Bećir, Golovar, Bogul, Bolanko, Dančul, Čuljan, Milat, Bobat, Poloje, Milun, Bane, Mišlja, Bastal, Hlahol, Hrbak, Bratajin, Gričko, Novisil, Kojak, Šišina, Vitan, Mioman, Mukica, Dobroman, Dančo, Jako, Strzo, Grujak, Pahlac, Bulad, Braiša, Điroje, Kirilo, Tvrdul, Mešter, Pribio, Lešter, Mandar, Kojinac, Magaš, Dimica, Dražun, Radiguš, Poguš, Čučul....
Zanimljivo...
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 09:36   #1212
Quote:
native kaže: Pogledaj post
čekaj malo, Đula može dolazit od starohrvatskog naziva za jabuku (sjećaš se djela Đulabije?), a uostalom imaju i Mađari ime Gyulla, tak da, ko će ga znat
Da, kod nas postoji Gyula (č. se: đula) kao često muško ime. Uz to, postoji kao toponim, ime jednog grada blizu Segedina (Gyula), ime jednog sela u Vespremskoj županiji i ime jednog grada u Erdelju (Gyulafehérvár).

Inače, Gyula je naziv jedne stare značajne titule. Turkijskog je porijekla. Ova titula nalazi se i kod turkijskih Bugara i starih Mađara. Za vrijeme kneza Gejze (X. st., otac kralja sv. Stjepana) Gyula je vladar u Erdelju. Njegova kćerka će biti žena Gejze, majka Stjepana.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 18:00   #1213
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Zanimljivo...
ima puno takvih hercegovačkih prezimena i danas,iako su u manjini,većina je ipak slavizirana.
mislim da i bandić ima romanski korijen-nešto sam negdje čitao,bandul-bandulić,tako nešto...ali ne mora biti.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 18:16   #1214
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
ima puno takvih hercegovačkih prezimena i danas,iako su u manjini,većina je ipak slavizirana.
mislim da i bandić ima romanski korijen-nešto sam negdje čitao,bandul-bandulić,tako nešto...ali ne mora biti.
Čuj,Bandić Vlaško prezime
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 19:45   #1215
https://www.forum.hr/archive/index.php/t-87408.html

Bandul, Bandula, Bandur

od čega je onda Bandić?nekako mi se ne čini kao da je od 'banda',jer bi se onda drukčije izgovaralo...
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 19:55   #1216
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
https://www.forum.hr/archive/index.php/t-87408.html

Bandul, Bandula, Bandur

od čega je onda Bandić?nekako mi se ne čini kao da je od 'banda',jer bi se onda drukčije izgovaralo...
Koliko ja vidim,Bandić nema ul u prezimenu
Ne znam je li to prezime dolazi od Bande(strane,stanovnici uz bandu sela, znači sjeverni dio sela,prema brdu)ili nečeg sasvim drugog ali definitivno ne izgleda romanski po nijednoj logici
Što znači Bandur,ne znam,ali može bit i turcizam(ne kažem da je,ali ne bi se žurio sa tvrdnjom da se radi o romanizmu.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 20:42   #1217
pa i šimić je,čuo sam,vlaško prezimena u hercegovini.a ne zvuči nimalo vlaški.kažem-nisam to ja smislio,već sam tako čuo iz mnogih izvora.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 21:39   #1218
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
pa i šimić je,čuo sam,vlaško prezimena u hercegovini.a ne zvuči nimalo vlaški.kažem-nisam to ja smislio,već sam tako čuo iz mnogih izvora.
Oni jesu Vlasi,ali prezime eto,nije Vlaško. Kao što sam rekao,vrlo malo hercegovaca ima Vlaška prezimena. Ali za Šimiće se zna da su Vlasi jer su imali Vlaški status u feudalno doba,a za Bandiće(bar ove Milanove) nema nikakvog podatka o Vlaškom porijeklu (a to bi se sigurno navelo u slučaju da su bili Vlasi).
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 21:41   #1219
i Bobani su Vlasi.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 22:08   #1220
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
i Bobani su Vlasi.
Jesu
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:13.