Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2004., 09:38   #261
da nisu ipak trojica?
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2004., 00:43   #262
U ime Boga, Milostivog, Samilosnog



Vi krscani bogolikost Isaa ( Isusa ) neka je sa njim Boziji mir i spas, dokazujete nekim predajama iz Evandjelja, od kojih je vecina u Ivanovom Evandjelju.

U narednim redovima navodim vase dokaze i nivelisem vas pokusaj da ga tim dokazima dokazete:

Kao prvo, vi "oslavoljavate Isaa a.s ( Isusa )izrazom "Sin Boziji"."

Ovaj dokaz je nevazeci iz dva razloga.

Prvi razlog:

Koristenje izraza "sin Boziji" za Isaa a.s je oprecan izrazu "Sin Covjeciji", kao i izraz "Sin Davida" kojim se oslovljava Isa a.s

Pogledajte izraz "Sin covjeciji" kojim se on oslovljava u Matejevom Evandjelju: ( 8:20 ; 9:6 ; 16:13,27 ; 17:9,22 ; 18:11 ; 19:28 ; 20:18,28 ; 24:27 ; 26:24,45,64 ) : zatim izraz "Sin Davida" takodje u Matejevom Evandjelju: ( 9:27 ; 12:23; 15:22; 20:30,31; 21:9,15; 22:42 ), kao i u Evandjelju po Marku: ( 10:47,48 ), i Evandjelju po Luki: ( 18:38,39 ).


Isto tako Isaov a.s geneologija ( rodoslovlje ) koja se veze za Davuda, a zatim za Ja'kuba ibn Ishaka ibn Ibrahima a.s , a koja se navodi u Matejevom ( 1:1-17 ), i Lukinom Evandjelju ( 3:23-34 ), jasno govori da Isa a.s ( isus ) vodi porijeklo od pomenutih vjerovjesnika koji su potomci covjeka ( Adema-Adama, mir neka je sa njim i Boziji spas ), kao i to da je on sin covjeka, a jasno je da sin covjeka moze biti samo covjek, a nikako Sin Boga niti Bog.

Istina ti od Gospodara dolazi, zato nebudi nikako od onih koji sumnjaju u Objavu svoga Gospodara
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2004., 01:07   #263
Quote:
Musliman_Allahov rob kaže:
[B]U ime Boga, Milostivog, Samilosnog

Isto tako Isaov a.s geneologija ( rodoslovlje ) koja se veze za Davuda, a zatim za Ja'kuba ibn Ishaka ibn Ibrahima a.s , a koja se navodi u Matejevom ( 1:1-17 ), i Lukinom Evandjelju ( 3:23-34 ), jasno govori da Isa a.s ( isus ) vodi porijeklo od pomenutih vjerovjesnika koji su potomci covjeka ( Adema-Adama, mir neka je sa njim i Boziji spas ), kao i to da je on sin covjeka, a jasno je da sin covjeka moze biti samo covjek, a nikako Sin Boga niti Bog.

Istina ti od Gospodara dolazi, zato nebudi nikako od onih koji sumnjaju u Objavu svoga Gospodara
aj ti nama fino objasni tu islamsku genologiju za issa...
ciji je isus sin?
kako stoji kuran sa bezgresnim zacecem?
ako tad malo bolje razmislis,vidjeces da ti nesto ne stima
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2004., 02:28   #264
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog

Covjek ne moze biti bog, niti boziji sin, covjek je covjek i ostaje covjek.

Isa, neka je Boziji blagoslov i mir na njega, nije imao oca, od majke je rodjen samo, i kad su mu majku Merjemu ( Mariju ) potvorili da je pocinila blud-preljubu, Isa ( Isus ) je u kolijevci-besici progovorio i istinu obznanio.

Isa, Mesih, sin Merjemin, je Boziji poslanik, poslat Izraelcanima, koji je potvrdio prije objavljeni Tevrat ( Toru ) i koji je dobio od Uzvisenog Boga Knjigu Indzil ili tzv Bibliju.

Te su knjige bile za prosle narode, oni su bili i nestali, njih vise nema, onda se je razmnozilo nasilje a nevjerstvo je kucalo i krscanima i zidovima na vrata, pa je Uzviseni Bog poslao zadnjeg poslanika cije je ime Muhammed, a u Tevratu i Indzilu je spomenut pod imenom Ahmed, ali tog teksta vise nema jer je izmjenjen i izbacen od strane neki ljudi.


Poslao je Muhammeda, neka je Boziji mir i blagoslov na njega, i Objavio mu je Knjigu Kur'an, Knjigu u kojoj su Bozije sve rijeci, Knjigu uputu svim ljudima bez obzira na porijeklo, rasu, boju koze, jezik, nacionalnost itd .

Ta Knjiga je Sveta Knjiga od Uzvisenog Allaha, Boga Jednog Jedinom, i njeni propisi vaze sve do sudnjeg dana. Potvrdio je Poslanik Muhammed, neka je blagoslov i mir Boziji nad njim, i Kur'an prijesnje Objave, i Uzviseni Bog je poslao onu Knjigu iz razloga da bi vladala, i sudila ova Kniga ljudima do Sudnjeg dana, a one su knjige imale rok svoj i Bog Uzviseni nas upozorava da su mnogo cega izmjenili i prepavljali ljudi - Tevrat i Indzil.

Kaze Uzviseni Allah u Casnom Kur'anu :

يَا أَهْلَ الْكِتَابِ لاَ تَغْلُواْ فِي دِينِكُمْ وَلاَ تَقُولُواْ عَلَى اللّهِ إِلاَّ الْحَقِّ إِنَّمَا الْمَسِيحُ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ رَسُولُ اللّهِ وَكَلِمَتُهُ أَلْقَاهَا إِلَى مَرْيَمَ وَرُوحٌ مِّنْهُ فَآمِنُواْ بِاللّهِ وَرُسُلِهِ وَلاَ تَقُولُواْ ثَلاَثَةٌ انتَهُواْ خَيْرًا لَّكُمْ إِنَّمَا اللّهُ إِلَـهٌ وَاحِدٌ سُبْحَانَهُ أَن يَكُونَ لَهُ وَلَدٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَات وَمَا فِي الأَرْضِ وَكَفَى بِاللّهِ وَكِيلاً

O sljedbenici Knjige ( jevreji I krscani ) , ne zastranjujte u svome vjerovanju i o Allahu govorite samo istinu! Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslanik, i Rijec Njegova koju je Merjemi dostavio, i Duh od Njega; zato vjerujte u Allaha i Njegove poslanike i ne govorite: "trojica su!" Prestanite, bolje vam je! Allah je samo jedan Bog - hvaljen neka je On! - zar On da ima dijete?! Njegovo je ono sto je na nebesima i ono ato je na Zemlji, i Allah je dovoljan kao svjedok. [Kur'an 4:171]


وَإِذْ قَالَ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ إِنِّي رَسُولُ اللَّهِ إِلَيْكُم مُّصَدِّقاً لِّمَا بَيْنَ يَدَيَّ مِنَ التَّوْرَاةِ وَمُبَشِّراً بِرَسُولٍ يَأْتِي مِن بَعْدِي اسْمُهُ أَحْمَدُ فَلَمَّا جَاءهُم بِالْبَيِّنَاتِ قَالُوا هَذَا سِحْرٌ مُّبِينٌ

A kada Isa, sin Merjemin, rece: "O sinovi Israilovi, ja sam vam Allahov poslanik da vam potvrdim prije mene objavljeni Tevrat i da vam donesem radosnu vijest o poslaniku cije je ime Ahmed,* koji ce poslije mene doci" - i kad im je on donio jasne dokaze, oni reko±e: "Ovo je prava vradzbina!" Sura ( As-Saff, 6 )

Istina ti od Gospodara tvoga dolazi, zato NEsumnjaj.
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2004., 08:38   #265
Robijo Allahova, pises bez ikakve veze. Ovdje je tema KONTRADIKCIJE U KURANU pa bi valjalo da se drzis toga. Vrati se stranicu unazad, ima hrpa toga neobjasnjenog i lazi iz Kurana (npr. Zidovi vjeruju u Allahova Sina Uzejra) pa nam to objasni.
I objasni nam zasto se za Marijin oca uzima Mojsijev otac (Imran) i kako to da je Marija (Merjem) sestra Harunova.
Zapravo, ima jos hrpa ostalih kontradikcija, pa i povijesnih, i valjalo bi ako nam ti to mozes "objasniti"

Citaj topic iz pocetka! Viel Spass!

novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2004., 11:46   #266
Quote:
Isa, neka je Boziji blagoslov i mir na njega, nije imao oca, od majke je rodjen samo, i kad su mu majku Merjemu ( Mariju ) potvorili da je pocinila blud-preljubu, Isa ( Isus ) je u kolijevci-besici progovorio i istinu obznanio.
i kakve to veze ima sad sa genologijom i davudom????

daj se malo skoncentrisi na pitanja...
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2004., 12:27   #267
čitala duša moja Kuran
iz očiju u mahrame obučene
namirisala se mirisnih plodova duša njihovih
mirvama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2004., 01:15   #268
Smile S imenom Allaha, Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
novamama kaže:
I objasni nam zasto se za Marijin oca uzima Mojsijev otac (Imran
Opet ponavljash ista pitanja na koja je dato obrazlozenje:
Pa da ponovimo gradivo iz proshle godine:


__________________________________________________ _
02-11-2003 12:20

pozdrav



--------------------------------------------------------------------------------
novamama kaže:
Dobro onda nagradno pitanje;
reci mi kako su se zvali njeni roditelji (oboje :rolleyes ????!!!

Kakav otac Imram od Marije, kakvi bakrachi!!!
Imram nije bio!!!! kapisko?
(i cekam odgovor tko su njeni roditelji)
--------------------------------------------------------------------------------



Njen otac je: 'Imran sin Masana a on sin El-Azera a on sin El-Juda a on sin Ahneza a on sin Saduka a on sin Ajazuza a on sin El-Jekima a on sin Ebjuda a on sin Zerbabila a on sin Shaltala a on sin Juhina a on sin Bersha a on sin Emona a on sin Misha a on sin Hizkija a on sin Ahaza a on sin Musama a on sin Azrija a on sin Jurama a on sin Jushafata a on sin Ejsha a on sin Ejba a on sin Ruhbu'ama a on sin Sulejmana (Solomona) a on sin Dawuda (Davida).

Svi islamski ucenjaci su slozni da Marija, neka je na nju mir Boziji, vodi potomstvo od poslanika Dawida. (Dawuda)

Majka joj je Hana bint Fakud ibn Kubejl (Hana kcer Fakudova, a on sin Kubejla).
Zekerijjah je bio poslanik u tom vremenu koji je ozenio Marijinu sestru Eshja'.


Nazalost dokaze iz Biblije ne mozemo uzeti jer nisu vjerodostojni iz slijedecih razloga:


od Bebajevih sinova: <<Zaharija, sin Bebajev, i s njim dvadeset i osam mushkaraca;>> (Ezra, 8:11)

Tada su proroci Hagaj i [COLOR=blue<<Zaharija, sin Adonov>> (Ezra, 5:1)

a od svecenickih sinova s trubljama: Zaharija, sin Jonatana, (Knjiga Nehemijna, 12:35)

<<Zaharija, sin Jeroboamov. >>(Druga knjiga o kraljevima 15:8)


Mi kazemo da je Zekerijjah ibn Dan (Zekerijjah sin Danov) /sada pogledaj (Ezra, 5:1) gdje stoji da je on sin Adanov
Dakle, ostali navodi iz Biblije padaju u vodu.

Ako kazesh da su islamski izvori pogreshni onda nam donesi dobar dokaz. Tako mi Boga, nije mi namjera da se izrugujem krshcanima. Samo hocu da dokazem da pokushaj poredjenja Biblije sa islamom ne pali ni kad je rijec o ljudskom potomstvu. Neka mi krshcani oproste, ali kad vec neki (ne svi krscani) hoce raspravu budimo dosljedni. Ne?
__________________________________________________ __





02-11-2003 16:22
---------------------------------------------------------------------------------

novamama kaže:
Merjem, tj. Marija Majka Isususova je kcer Imranova, sestra (editirala 23.13 h) Mojsije!!! Uh, al se prije dugo zivilo!!!
Ma jel ba 600 godina prije Muhammeda Merjem Imramova zivila???? jeste li sigurni???
--------------------------------------------------------------------------------



Poslanik Mojsije ili Musa, neka je na njega Boziji mir, je sin 'Imran ibn Kabis-a, a on je sin Azerov, a on sin Lavijev, a on sin Jakubov (Israelov) a on sin Ishaqov (Izakov), a on sin Ibrahimov (Abrahamov), neka je na njih sviju mir Bozji.

__________________________________________________ __

Ovo je samo mali podsjetnik. Iza nas je hrpa postova.


MIR & blagoslov Bozji
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 10:13   #269
Quote:
Njen otac je: 'Imran sin Masana a on sin El-Azera a on sin El-Juda a on sin Ahneza a on sin Saduka a on sin Ajazuza a on sin El-Jekima a on sin Ebjuda a on sin Zerbabila a on sin Shaltala a on sin Juhina a on sin Bersha a on sin Emona a on sin Misha a on sin Hizkija a on sin Ahaza a on sin Musama a on sin Azrija a on sin Jurama a on sin Jushafata a on sin Ejsha a on sin Ejba a on sin Ruhbu'ama a on sin Sulejmana (Solomona) a on sin Dawuda (Davida).
A ja moj El-Kaleme sam ti
kcer kraljice Elizabete II, unuka Georga-a, praunuka legendarne kraljice Victorije a brat mi se zove Aaron (ko i Merjemin).

Ne vjerujes??? A zasto bi ti dokazivala!


Barem malko istine ima u tvom tekstu, jer je Hannah (Ana) majka Marije (Merjeme). A kako dodje onda do Imrama, oca Mojsije? I Aarona, brata njena? Moze izvor, spojnica...

psssst.... sa Hanom si vec na dobrom putu, mozda tamo nadje i njenog Oca imenom J.....
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 10:17   #270
Evo jos jedne kuranske lazi:

Sura 5, ajet 116.
I kad Allah rekne: “O Isa, sine Merjemin! Jesi li ti govorio ljudima: ’ Uzmite mene i majku moju (kao) dva boga mimo Allaha?” Reći će: “Slava neka je Tebi! Nije moje da ja kažem šta pravo nemam. Da sam to rekao, pa doista bi Ti to znao. Znaš šta je u duši mojoj, a ne znam šta je u duši Tvojoj. Uistinu! Ti, Ti si Znalac nevidljivih.


Dakle Isus po Kuranu govorio; Uzmite moju majku kao Boga!!


novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 13:38   #271
Smile bismillah

Quote:
novamama kaže:
Moze izvor, spojnica...
Izvor je Sunnet Allahova poslanika Muhammeda, s.a.w.s, kojeg nam je ostavio iza sebe.




Quote:
novamama kaže:
Evo jos jedne kuranske lazi:

Sura 5, ajet 116.
I kad Allah rekne: “O Isa, sine Merjemin! Jesi li ti govorio ljudima: ’ Uzmite mene i majku moju (kao) dva boga mimo Allaha?” Reći će: “Slava neka je Tebi! Nije moje da ja kažem šta pravo nemam. Da sam to rekao, pa doista bi Ti to znao. Znaš šta je u duši mojoj, a ne znam šta je u duši Tvojoj. Uistinu! Ti, Ti si Znalac nevidljivih.

Neistunu iznosi onaj ko sada u ovom trenutku ne tvrdi da se majka Isa, a.s, (mir Bozji na njega) Merjem (Marija), bozji mir na nju, ne interpretira kao <<Majka Bozja>>. Da li to znaci da ti novamamice poricesh dogmu onih koji smatraju da je ona <<Majka Bozja>>?? Krshcani je tako shvataju jer je u njoj Allahovim (Bozjim, Jehovinim) Duhom/Rjecju zacet izabrani covjek poslanstva po imenu Isa (Isus), alejhiselam. Poshto Isusa smatraju kao bit Bozanstvene prirode cinjenica koju Kur'an tvrdi nikako ne moze biti lazna, jer ti koji tako vjeruju zaista vjeruju u bogolikost Isa, (Isusa), neka je na njega mir Bozji.




Quote:
novamama kaže:
Dakle Isus po Kuranu govorio; Uzmite moju majku kao Boga!!
Ne, nazalost nisi shvatila taj prevod Kur'ana iako je na nashem jeziku. U prijevodu jasno stoji:


I kad Allah rekne: “O Isa, sine Merjemin! Jesi li ti govorio ljudima: ’ Uzmite mene i majku moju (kao) dva boga mimo Allaha?”

Tj. kada Allah pred citavim covjecanstvom zapita Isusa, sina Marijinog jeli propovjedao ljudima ono kako ga oni interpretiraju pa kazu za njega da je "utjelotvoreni Bog", ili bukvalno "Bozji sin" koji posjeduje Bozanstvena svojstva itd itd. Dakle, kada Uzvisheni sakupe sve ljude na jedno mjesto i kada svima nama to bude dan suda (Sudnji dan) Milostivi ce prozvati Isusa da josh jednom posvjedoci Istinu s kojom je bio poslan a koju su ljudi kasnije iz raznih interesa iskrivljivali i pogreshno interpretirali. Jedna od tih pogreshnih interpretacija jeste i ta da se danas Isa, a.s, (Isus) medju nekim ljudskim zajednicama (nije vazno kojim) smatra i propovjeda u bozanstvenom liku. Onaj ko pripishe Bozanstvena svojstva nekoj biti (kipu, covjeku, prirodnim ukrasima koji su stvoreni Bozanskim stvaranjem) protuvrjeci monoteizmu koja govori da je Bozanstvenost samo u jednoj biti & da je samo - Jedan Jedini Svemoguci Milostivi Stvoritelj - kosmosa i svega - vidljivog i ne vidiljivog (jer mi ljudi stvoreni smo u takvom kreirani smo u takvom dizajnu da ne vidimo ostala duhovna bica koje je Bog takodje stvorio) - dostojanstven obozavanja. Onaj ko obozava neku drugu bit pored Njega (kao shto je to u ovom slucaju Isus) nije pripadnik monoteizma.


Zatim ce Isa, (Isus) mir Bozji neka je na njega, reci ono shto je i propovjedao ljudima kada ga je Bog izabrao za poslanika Bozijeg (Allahovog/Jehovinog) koncepta sistema zivljenja koji vrijedi za svo covjecanstvo u svakom vremenu.


Reći će: “Slava neka je Tebi! Nije moje da ja kažem šta pravo nemam. Da sam to rekao, pa doista bi Ti to znao. Znaš šta je u duši mojoj, a ne znam šta je u duši Tvojoj. Uistinu! Ti, Ti si Znalac nevidljivih.


MIR & blagoslov Bozji


__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 14:14   #272
Quote:
I kad Allah rekne: “O Isa, sine Merjemin! Jesi li ti govorio ljudima: ’ Uzmite mene i majku moju (kao) dva boga mimo Allaha?”
ja sam siguraran da bog nece ovako nesto pitati.
nigdje isus nije trazio,a niti neko slavi isusa i mariju,kao bogove mimo boga.
i sto ce bog to pitati,ako zna sto se desilo...???

u cemu je problem?
navedi nesto gdje se jedan krscanin(imalo ozbiljan) kaze da je marija bog mimo boga.
isus nije bog mimo boga,nego je on bozja poruka,bozja rijec...ziva rijec zivog boga,poslana od boga..znaci dio boga...
kuzis?
ne mozes ti to kuziti,jer uopce ne zelis...
__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 14:23   #273
Da bi shvatilo sta se htjelo reci ovim ajetom sve treba gledati u kontekstu monoteizma.U Islamskom vjerovanju ne dozvoljeno moliti se bilo kome drugome do Bogu(koji nije rodjen ,niti je rodio).Po Islamskom ,cistom monoteizmu(kao i judaistickom monoteizmu) nema posrednika izmedju Boga i covjeka.
Ukoliko to tako nije , ukoliko ce covjek moli nekome drugom, i od tog drugog trazi pomoc (direktnu...ne mjesati ovo sa shefatom->posrednistvom na onom svijetu u smislu 'preporuke' ili zalaganja...ali to je vec druga tema) onda se to smatra hulom na Boga.Stoga kada se neko moli drugome , sem Bogu, i drugog smatra 'bogom' u bilo kojem kontekstu , pored jednog Boga, onda se predmet obozavanja tog covjeka smatra bozanstvom.Imati bozanstvo(ili smatrati nekog da ima Bozije atribute) , pored Boga(koji nije rodjen i nije rodio) nije dozvoljeno u monoteizmu, odnosno protivno je samom monoteizmu.

Npr ajet u Kur'anu kaze:

9:31 Oni(neki sljedbenici Knjige), pored Allaha, bogovima smatraju svećenike svoje i monahe svoje i Mesiha, sina Merjemina, a naređeno im je da se samo jednom Bogu klanjaju, - nema boga osim Njega. On je vrlo visoko iznad onih koje oni Njemu ravnim smatraju.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 15:06   #274
Quote:
Izvor je Sunnet Allahova poslanika Muhammeda, s.a.w.s, kojeg nam je ostavio iza sebe.
Mozes li mi postaviti spojnicu na taj odredjeni sunnet, gdje stoji da su Hana (Ana) i Imram roditelji BDM? I naravno, uz to, da je Aaron (Harun) Marijin brat, sto tvrdi Kuran (biblijski Aaron je zivio mnoga stoljeca prije Marije, a Marija uopce nije imala brata Aarona).

Znas, ja ti volim kada se tvrdnje potkrijepe dokazima.

A nesto mi zapinje za jezik, da su roditelji BDM Ana i Joa..

Quote:
Da bi shvatilo sta se htjelo reci ovim ajetom sve treba gledati u kontekstu monoteizma.U Islamskom vjerovanju ne dozvoljeno moliti se bilo kome drugome do Bogu(koji nije rodjen ,niti je rodio).Po Islamskom ,cistom monoteizmu(kao i judaistickom monoteizmu) nema posrednika izmedju Boga i covjeka.
Ajet jasno govori, da je Isus REKAO: Uzmite MENE i MOJU MAJKU kao Bogove uz Allaha.

Kao prvo; ISUS UOPCE NIJE TO REKAO
kao drugo; MARIJA NIJE BOG UZ BOGA nego posrednica Bozija; A ako je Isus sam rekao "Ja Jesam (kao i Jahve, sto ti i znaci JHVH/ja sam oni koji jesam), te da su On i Otac jedno, te da je prije Abrahama Isus vec BIO kako sam o sebi govori i mnostvo drugih izjava o svom bozanstvu, onda ja ne vidim razloga zasto Isusu ne bih vjerovala. Po tome Marija jest Majka Bozja, ali NE BOG! Razumijes sada.
Slicna situacija i za Uzejrom (Zidovi vjeruju u Allahova Sina Uzreja 9.30 ). Obicna kuranska laz. Svaki Zidov ce ti potvrditi suprotno.


A ako ti tvrdis da po islamu nema posrednika izmedju Boga i covjeka, sto je onda bio Dzibril?

Jasno je ionako da se Dzibril (Gabriel) uopce nije ukazivao Muhamedu, evo ti par razloga;

Jednom je dosao Djevici Mariji i rekao; raduj se milosti puna Gospodin s Tobom itd. i navjestio joj rodjenje Sina Bozjega.

A Muhameda je naime isti Andjeo PRISILIO recitirati neke stvari a opovrgnuti ono, sto je rekao Mariji.
A Muhamed je uz to padao na zemlju jer ga je tezina neka bacala na pod, a kasnije mu je dolazila i pjena na usta kada je imao "objave". Jasna stvar za danasnje psihologe.
Andjeo Gospodnji ne dolazi prisiljavati nekoga niti ga bacati po podu, a kamoli osporiti ono sto je vec davno rekao.
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 16:28   #275
Quote:
9:31 Oni(neki sljedbenici Knjige), pored Allaha, bogovima smatraju svećenike svoje i monahe svoje i Mesiha, sina Merjemina, a naređeno im je da se samo jednom Bogu klanjaju, - nema boga osim Njega. On je vrlo visoko iznad onih koje oni Njemu ravnim smatraju.
koji su to ONI(neki sljedbenici knjige)?

svaki ce krscanin i zidov reci da je jedan bog...

normalna molitva nekom 'posredniku'' je u stvari '' moli za mene,nas,njega'' a ne ''molim tebe boze sv.ante...''...

ako ja zamolim tebe...recimo:

-adura,pomoli se za mene alahu...!
smatras li se ti bogom ili mislis da ja tebe smatram bogom?


sljepilo fanatizma ne dozvoljava da se vidi lijepota tudje molitve ili vjere.




__________________
Pročitaj pravila o oblikovanju potpisa link ;), ja se vise ne potpisujem.
Krkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 17:01   #276
Ovdje trebe, kao sto to obicno biva, pojasnjavati neke osnove.

U kratko u monoteistickom poimanju Boga jedini Bog je savrsen , lisen mana, kako u Sebi samom tako i u Svojim atributima.
Boziji atributi su da je On Svemoguc, kao i da Sve zna.Da ne poskrecem opet nova pitanja iza ovoga u kratko: Bog ima nafs(osobnost) kao i svoje atribute(sifate).na dalje atributi se dijele na esencijalne , na atribute akcije(koji se dalje dijele na ostale pod grupe).Bog (kao osobnost, nafs) nije izjednacen sa Svojim atributima, mada oni nisu u suprotnosti sa njim samim.O ovim pitanjima u islamu raspravljaju dvije najjace teolosko-filozofske skole asharijska i maturidijska.

Znaci Boziji atribut je da je Svemoguc, kao i to da je On nama najblizi(ne u smislu prostorne daljine).

Boziji atribut jeste i taj da On ima apsolutnu volju.

Pripisati nekom predmetu , osobi, ili bilo cemo sto je stvorono , neki od Bozijih atributa znaci ili pomanjkanje vjere u Svemoguceg Boga, ili dualizam, ili mnogobostvo ili bilo koji vid vjerovanja koji nije u skladu sa cistim monoteizmom.

Stoga covjek treba da obozava samo jednog Boga ,koji nije rodjen i koji nije rodio, i kome nista od onoga sto mu ljudi pripisuju(kao nafsu) nije ravno.Bog je iznad tih pojmova , u smislu transcedentalnog.

Pridodavati nekome drugome 'moc' , volju , ili neki atribut znaci ustvari huliti na Boga i bogu smatrati nekog jednakim.

U tom kontekstu izmedju Boga i covjeka nema posrednika, niti u osobi niti u predmetu.

Quote:
Ajet jasno govori, da je Isus REKAO: Uzmite MENE i MOJU MAJKU kao Bogove uz Allaha.

Kao prvo; ISUS UOPCE NIJE TO REKAO
Novamama daj procitaj kompletan ajet.Nigdje u ajetu ne pise da je Isus rekao da ga ljudi uzimaju kao bozasntvo, kao sto to nije rekla ni Marija.Nigdje isus sebi nije pripisao Bozije atribute.U Kur'anskom ajetu se pita Isusa(na Sudnjem Danu) : "Da li si ti rekao da te ljudi uzimaju kao bozanstvo?".
Naime na Sudnjem Danu svaki ce poslanik biti svjedog za ili protiv svog ummeta(naroda , vjerske zajednice), stoga ovo pitanje je ustvari protuargument onima koji uzimaju nekog, sem Boga kao bozanstvo i njemu se mole i od njega traze pomoci , i njemu pridodaju Bozanske atribute.


Quote:
ako ti tvrdis da po islamu nema posrednika izmedju Boga i covjeka, sto je onda bio Dzibril?
Kur'an je spustan , objasvljivan tjekom hmm 23 godine , u dijelovima i na vise nacina.Melek koji donosi objavu je Dzebril(gabrijel) .Muslimani se ne mole dzibrilu , tako da dzibril nije posrednik izmedju covjeka i Boga.Na pitanje :zasto Bogu treba melek(andjeo) da bi dostavio Objavu moze se jednostavno objasniti da Dzibril to radi po Bozijoj naredbi, stoga on je izvrsitelj Bozije naredbe ali ne i onaj ko nasljedjuje neke bozije osobine time, niti posreduje izmedju covjeka i Boga putem molitve.Inace araspki idolopoklonici su imali takvo vjerovanje, da meleci (andjeli) su posrednici ,odnosno da oni prenose do Boga ono sto ovi salju preko svoju kumira(idola).Usljed takvog pogresnog i iskrivljenog vjerovanja smatrali su meleke 'kcerkama Bozijim' , a i pripisivali su im neke Bozije atribute ...odnosno svojim idolima(npr. da njihovi idoli imaju vlast na zemlji, a da Bog ima samo vlast na nebu....).

U sustini muslimani se ne mole Dzibrilu, a Dzibril dostavlja Objavu po naredbi Gospodara,pa se ne moze reci da Dzibril posreduje izmedju Boga i covjeka, posto se stvar posredovanja odnosi na liniji covjek(pojedinac) - Bog.

Znaci od Boga se trazi pomoc(moli ga se), zato sto se vjeruje da je On (samo On) svemoguc(ovo se i naziva monoteizam)Reci za nekog drugog da posjeduje dio te Bozije moci, znaci umanjiti Boziju svemoc...ustvari znaci ne vjerovati u potpunosti u to.

Nadam se da sam jasan
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 17:08   #277
Quote:
koji su to ONI(neki sljedbenici knjige)?

svaki ce krscanin i zidov reci da je jedan bog...

normalna molitva nekom 'posredniku'' je u stvari '' moli za mene,nas,njega'' a ne ''molim tebe boze sv.ante...''...

ako ja zamolim tebe...recimo:

-adura,pomoli se za mene alahu...!
smatras li se ti bogom ili mislis da ja tebe smatram bogom?


sljepilo fanatizma ne dozvoljava da se vidi lijepota tudje molitve ili vjere.
Nisu svi sljedbenici Knjige isti.Recimo poimanje monoteizma kod jevreja i kod muslimana je skoro pa isto.Razlike postoje u nekim drugim stvarima, odnosno u tome sto jevreji ne priznaju niti Isusa ,niti Muhammeda kao Bozijeg Poslanika, sto za sobom moze povuci i to da time negiraju i Onog ko je te Poslanike poslao(rasul -Poslanik, nije isto sto i Anbija-vjerovjesnik)....

U sustini islamski gledano jevrejima se ne zamjeri na monoteizmu(izuzev nekim grupama koje su uzele Uzeira kao Bozijeg sina) koliko na ne prihvatanju Isusa kao Mesije,zatim im se zamjeri na konto toga sta su pricali o Mariji(da je ..Boze sacuvaj zacela na nedozvoljen nacin), i zamjerim im se sto nisu prihvatili Muhammeda kao Poslanika itd itd(ima toga josh da ne nabrajam).

Sa krscanima je stvar drugacija, jer sa stanovista monoteizma, nauk o Trojstvu je u suprotnosti sa ucenjem o Jednom bogu(o monoteizmu kako u judaizmu tako i u islamu).Nauk o svecima takodje,nauk o tome da je Marija Majka Bozija, te da moze da posreduje kod Boga takodje.

Sve ovo sto se zamjeri krcanima, je ustvari ljudska tvorevina (tacnije raznoraznih koncila).jedan od tih koncila je proglasio Mariju kao Bozanstvo.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2004., 17:14   #278
Quote:
sljepilo fanatizma ne dozvoljava da se vidi lijepota tudje molitve ili vjere.
Nisam slijep od fanatizma, samo ti obrazlazem stanoviste monoteizma, ti to uzmi ili odbaci sve jedno je,to uopste nece promjeniti nista ...U svemu se moze naci 'kompromis' izuzev u monoteizmu


109:1 Reci: "O vi koji ne vjerujete,
109:2 ja se neću klanjati onima kojima se vi klanjate,
109:3 a ni vi se nećete klanjati Onome kome se ja klanjam;
109:4 ja se nisam klanjao onima kojima ste se vi klanjali,
109:5 a i vi se niste klanjali Onome kome se ja klanjam,
109:6 A vama – vaša vjera, a meni – moja!
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2004., 13:36   #279
Quote:
Adura kaže:


Sve ovo sto se zamjeri krcanima, je ustvari ljudska tvorevina (tacnije raznoraznih koncila).jedan od tih koncila je proglasio Mariju kao Bozanstvo.
Adura,uvjeren sam da si čovjek dobre volje,
što je za mene najveći kvalitet nekoga čovjeka,

znaš,čim uđeš u raspravu o duhovnostima koje ne živiš,
sa pozicija znalca,te druge duhovnosti,
izgubiš vjerodostojnost autentičnog tragača za istinom,
to gore,što si napisao,običan je pamflet
mirvama is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2004., 14:22   #280
U gonjem postu sam napisao podosta toga sto je nazestupljeno i kod muslimasnkih autoriteta(pazljivim citanjem to ce se dati primjetiti , izuzev kod Ibn Arabija(sufi).Medjutim taj dio koji sam napisao nije vezan za Mariju majku Isusovu.
Bojim se cak da ce me neki pogresno razumjeti u vezi 'molitve'(dove za druge).Opet sam u stisci sa vremenom, pa kad doletim pokusam objasniti taj dio.

Nauk o tome da Marija u sebi ima i Bozansku prirodu(odnosno da se stuje kao Majka Bozija) je proizvod koncila.(Treći ekumenski koncil u Efezu )


P.S. Treci ekumenski koncil u Efezu (431. n.e.). Ovaj koncil su sazvali istocnorimski car Teodozije II (408-450) i zapadnorimski car Valentinijan III (425-455). Koncil je zakljucio da se Marija (Merjem) stuje kao majka Bozja. Posto je unesena u “teodozijski kodeks”, ta je odluka postala drzavni zakon.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:14.