Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2017., 11:28   #1
Postoje li muško-ženski poslovi u kućanstvu?

Nedavno se načela ova tema u starom društvu i iznenadilo me koliko frendova kaže da za njih ne postoji muško-ženska podjela što se tiče kućanskih poslova, većina su za 'pola-pola' podjelu, mnogi peru suđe, peglaju si veš ako je žena umorna ili joj se neda, ili svako svoje itd itd..osobno sam odrastao u drugačijoj okolini i u suštini je to ok podjeliti sve na pola ili jedan npr. otiđe u nabavku, drugi skuha itd, no meni je npr. uvijek cura svojevoljno peglala moj veš, također u sličnoj tradicionalnoj okolini odrasla i njoj je bilo smješno kada bih ja sam krenuo peglat, sama rekla ma daj pa nećeš ti valjda peglat..no reakcije sa ženske strane su bile zanimljive na temu, posebice na dio s peglanjem..dio kaže 'e pa neka si sam pegla svoje', a dio se samo smijao na to, jedna frendica čak rekla frendovima da su papci, da ih žene motaju oko malog prsta..pa evo reakcije su uvijek zanimljive na ovu temu, što vi mislite o ovome, postoji li za vas muško-ženska podjela u kućanstvu, smatrate da neke stvari bi ipak žena, odnosno, muškarac trebao raditi ili ste za potpunu ravnopravnost u svemu? Evo meni bi smješno bilo vidjeti npr, situaciju u kojoj žena mjenja gumu na autu a on sjedi u autu i tipka na mobitel isto kako mi je smješno vidjeti muškarca da pegla a ona leži na trosjedu i tipka po mobitelu, neovisno čiji je red za peglanje itd..
Dosta ljudi ipak radi sve povremeno no ima ekipe koja rezolutno odbija raditi određene poslove ili su lijeni za nešto. Npr. kolega sam odlazi svaki vikend na tržnicu, sam kuha jer kaže žena mu nije za to i što on da sada radi krepa od gladi zajebava se..
Smatrate li da muško, odnosno, žena 'mora' znati nešto raditi?
Često čujemo žene muško mora znati s rukama popravljati stvari, žena mora znati kuhati itd itd..što po vama žena, odnosno, muškarac, 'mora'?
softsicher is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 11:44   #2
Mora se samo umrijeti ��
Ne smatram da postoje muški i ženski poslovi,sve se može naučiti i raditi. Ako meni nije problem zamjeniti gumu na autu, što bi bio problem naučiti peglati?
Ja sam naučila kuhati tek sa 18, naravno -danas sam puno bolja. Zahvaljujem se svetoj coolinarci koja me učinila kuharicom kakva sam danas �� ( nisam rođena sa tim umjecem, vjerovali ili ne ). Lakše mi je bilo naučiti mjenjati gumu ili krečiti nego praviti koru od bjelanjaka ili lako ispeglati rukav košulje...
Ertrinken is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 15:15   #3
Quote:
Ertrinken kaže: Pogledaj post
Mora se samo umrijeti 😂
Ne smatram da postoje muški i ženski poslovi,sve se može naučiti i raditi. Ako meni nije problem zamjeniti gumu na autu, što bi bio problem naučiti peglati?
Ja sam naučila kuhati tek sa 18, naravno -danas sam puno bolja. Zahvaljujem se svetoj coolinarci koja me učinila kuharicom kakva sam danas 😂 ( nisam rođena sa tim umjecem, vjerovali ili ne ). Lakše mi je bilo naučiti mjenjati gumu ili krečiti nego praviti koru od bjelanjaka ili lako ispeglati rukav košulje...
Vecina zena ne zna promijeniti gumu, a pocelo se dogadjati i muskarcima.

Netko mladim deckima krade testosteron.
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 19:57   #4
kod nas nema. on svakako bolje i kuha i pegla. ja sam bolja u kupovini. on je odrastao u obitelji gdje je rano naucio brinuti se o sebi, a ja u takvoj gdje su svi radili nesto za mene tako da je on mene (strpljivo) ucio nekim stvarima.

radimo ko sta stigne ili kako se dogovorimo. ali vise se radujem kad on kuha. a i on
VenusIllegitima is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2018., 15:47   #5
Quote:
Ertrinken kaže: Pogledaj post
Mora se samo umrijeti ��
Ne smatram da postoje muški i ženski poslovi,sve se može naučiti i raditi. Ako meni nije problem zamjeniti gumu na autu, što bi bio problem naučiti peglati?
Ja sam naučila kuhati tek sa 18, naravno -danas sam puno bolja. Zahvaljujem se svetoj coolinarci koja me učinila kuharicom kakva sam danas �� ( nisam rođena sa tim umjecem, vjerovali ili ne ). Lakše mi je bilo naučiti mjenjati gumu ili krečiti nego praviti koru od bjelanjaka ili lako ispeglati rukav košulje...

S ovim bi se apsolutno slozila, osim da kuhanje za mene predstavlja veliku strast dok za mjenjanje gume na autu ne djelim istu, ijako nemam problema oko toga, kao ni oko nekih drugih ``kao`` muskih poslova

Uglavnom nema muskih/zenskih poslova i ako cujem da netko to odvaja kidam na lijevo
__________________
Sexy isn't shape, its an attitude..
generous is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 12:16   #6
Kod nas ne postoji klasična podjela na muško-ženske polsove, postoji više podjela po afinitetima, fizičkim mogućnostima i raspoloživom vremenu. Ja sam kasno naučila kuhati, tek kada samo mm i ja počeli živjeti zajedno. Prije toga je pao dogovor da ja kuham (ovo je bilo i iz praktičnih razloga, jer su nam radna vremena takva da je meni jednostavnije izvesti kuhanje), a on pere suđe i to je jedina dogovorna podjela. Ostalo radimo kako iskrsnu neki poslovi ili prema dogovoru. Kada je veliko čišćenje u kući, podijelimo se na način da što bolje iskoristimo vrijeme, tako da mm često i usisava, pere prozore, podove i ne smatra se zbog toga manje muško. Što se tiče peglanja, to je jedini posao koji ja odrađujem sama, opet iz praktičnih razloga jer on, najčešće dolazi doma oko 20 sati, a ja već oko 15 i nekako mi je logično da ja odradim to dok njega nema, ionako mi to e uzme više od pola sata vremena. Mijenjanje gume prepuštam njemu, ne zato što mislim da je to muški posao, nego zato što je fizički jači i brže će napraviti. Ali da moram sama, ne bi mi bio problem (osim onih odvidavanja).
Mislim da u današnje vrijeme klasična podjela na muško-ženske poslove nema smisla, jer su poslovne obaveze takve da svatko treba odraditi svoj dio ovisno o slobodnom vremenu i potrebi. Ta podjela je imala smisla dok su žene ovisile financijski o muškarcima jer su rađale djecu, odgajale ih, bile domaćice, a muškarci su zarađivali. Srećom, ta su vremena iza nas.
Zubicaljubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 12:26   #7
Sudeci prema ovom forumu, ako npr muz puno vise zaradjuje, znaci vise i donosi u kucu, onda je na zeni da radi sve po kuci, ili bar veci dio poslova
I obrnuto, makar mislim da je to rjedji slucaj.

Ako su tu negdje po primanjima, onda dijele kucanske poslove.
Naravno, pod uvjetom da nije rijec o konzervativcima kojima je zena samo da kuha i sprema po kuci
__________________
"The greatness of a nation can be judged by the way its animals are treated."
Layla DM is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 15:23   #8
Quote:
Layla DM kaže: Pogledaj post
Sudeci prema ovom forumu, ako npr muz puno vise zaradjuje, znaci vise i donosi u kucu, onda je na zeni da radi sve po kuci, ili bar veci dio poslova
I obrnuto, makar mislim da je to rjedji slucaj.

Ako su tu negdje po primanjima, onda dijele kucanske poslove.
Naravno, pod uvjetom da nije rijec o konzervativcima kojima je zena samo da kuha i sprema po kuci
Ti si opsjednuta.
Makni malo misli od toga.
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 16:13   #9
Quote:
Flat kaže: Pogledaj post
Ti si opsjednuta.
Makni malo misli od toga.

Haha pa sa cim?
Ja nisam rekla svoj stav, nego ono sto vidim na forumu.
__________________
"The greatness of a nation can be judged by the way its animals are treated."
Layla DM is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 12:25   #10
Quote:
softsicher kaže: Pogledaj post
Evo meni bi smješno bilo vidjeti npr, situaciju u kojoj žena mjenja gumu na autu a on sjedi u autu i tipka na mobitel isto kako mi je smješno vidjeti muškarca da pegla a ona leži na trosjedu i tipka po mobitelu, neovisno čiji je red za peglanje itd..
Zasto bi morali da radimo kucni, dvorisni i ostali posao u isto vreme?
Evo, ja sam upravo oprala sve sudove, obrisala podove i slozila odecu koja se susila, dok je muz gledao History. Sad je on otisao u prodavnicu i na pijacu, ja sedim za forumom. Za par sati ce on da kuva, ja da citam. Za sat cu ja da peglam, on da lezi :-)
__________________
''Mene brine, sto su kupili te sine,ti sa vlasti, da bi mogli nastaviti krasti!Stidece se tebe deca, sto si glasao za keca,
Jer je tvoje srce k'o u zeca, muko moja.''
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 12:36   #11
Quote:
Preveza kaže: Pogledaj post
Zasto bi morali da radimo kucni, dvorisni i ostali posao u isto vreme?
Evo, ja sam upravo oprala sve sudove, obrisala podove i slozila odecu koja se susila, dok je muz gledao History. Sad je on otisao u prodavnicu i na pijacu, ja sedim za forumom. Za par sati ce on da kuva, ja da citam. Za sat cu ja da peglam, on da lezi :-)
Eto to je super podjela no ipak on ne pere podove i ne glaca vec umjesto toga kuha i ide u nabavku..ipak postoje poslovi koje pretezito zena radi?
softsicher is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 15:18   #12
Quote:
Preveza kaže: Pogledaj post
Zasto bi morali da radimo kucni, dvorisni i ostali posao u isto vreme?
Evo, ja sam upravo oprala sve sudove, obrisala podove i slozila odecu koja se susila, dok je muz gledao History. Sad je on otisao u prodavnicu i na pijacu, ja sedim za forumom. Za par sati ce on da kuva, ja da citam. Za sat cu ja da peglam, on da lezi :-)
Meni ovo super zvuci.
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 12:26   #13
Oh, not again...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 12:42   #14
Quote:
softsicher kaže: Pogledaj post
Smatrate li da muško, odnosno, žena 'mora' znati nešto raditi?
Često čujemo žene muško mora znati s rukama popravljati stvari, žena mora znati kuhati itd itd..što po vama žena, odnosno, muškarac, 'mora'?
Ako smatram da je on moje dijete, peglat ću mu. U biti ako ga smatram nesposobnim ću mu služit, jednako kao što se djetetu služi.

Mi sve radimo zajedno i nema podjela. I ja mjenjam ulje i gume na autu, žarulje, nije mi bed popravljat išta, dapače volim učiti nove stvari. Nosim terete isto, ali se on uvijek nudi za nositi, pa ja kompenziram da taj put kad on tegli ja pospremim sve itd
__________________
"I've suffered a great many catastrophes in my life. Most of them never happened." - Mark Twain
Biti svjestan bez svjesnosti je spavati.
satisamba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 12:51   #15
Quote:
satisamba kaže: Pogledaj post
Ako smatram da je on moje dijete, peglat ću mu. U biti ako ga smatram nesposobnim ću mu služit, jednako kao što se djetetu služi.

Mi sve radimo zajedno i nema podjela. I ja mjenjam ulje i gume na autu, žarulje, nije mi bed popravljat išta, dapače volim učiti nove stvari. Nosim terete isto, ali se on uvijek nudi za nositi, pa ja kompenziram da taj put kad on tegli ja pospremim sve itd
Doslovno...digneš auto na dizalicu i skineš filter, ispustiš ulje i tako to
Really?
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 14:42   #16
Quote:
harderfaster kaže: Pogledaj post
Doslovno...digneš auto na dizalicu i skineš filter, ispustiš ulje i tako to
Really?
krivo sam se izrazila, mislila sam provjeravam ulje i nadolijevam ako je potrebno. Vozim ga na redovne servise, ako nešto rikne odnesem ga popraviti, u smislu ne čekam da to meni on riješi. Kad sam vozila motore imala sam dečka s kojim da, jesam mijenjala ulje i filtere, mijenjali smo mašine zajedno, kad sam dala plastificirati felge sam uplela svoje kotače pa sam ih dala na centriranje i sl. Ako se mene pita, nemam podjela. Radim sve jer volim znati.

Ovaj zadnji tip s kojim sam bila i živjela, lik nije znao ni ženske, ali ni muške poslove. Pa sam ja radila i kućanske poslove i mijenjala žarulje i špine itd. Zato i nismo više zajedno
__________________
"I've suffered a great many catastrophes in my life. Most of them never happened." - Mark Twain
Biti svjestan bez svjesnosti je spavati.
satisamba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 15:04   #17
Quote:
satisamba kaže: Pogledaj post
krivo sam se izrazila, mislila sam provjeravam ulje i nadolijevam ako je potrebno. Vozim ga na redovne servise, ako nešto rikne odnesem ga popraviti, u smislu ne čekam da to meni on riješi. Kad sam vozila motore imala sam dečka s kojim da, jesam mijenjala ulje i filtere, mijenjali smo mašine zajedno, kad sam dala plastificirati felge sam uplela svoje kotače pa sam ih dala na centriranje i sl. Ako se mene pita, nemam podjela. Radim sve jer volim znati.

Ovaj zadnji tip s kojim sam bila i živjela, lik nije znao ni ženske, ali ni muške poslove. Pa sam ja radila i kućanske poslove i mijenjala žarulje i špine itd. Zato i nismo više zajedno
Ti si iznimka.
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 15:19   #18
Quote:
harderfaster kaže: Pogledaj post
Doslovno...digneš auto na dizalicu i skineš filter, ispustiš ulje i tako to
Really?
Cudi me da znas postupak.
Svaka cast.
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 15:23   #19
Quote:
Flat kaže: Pogledaj post
Cudi me da znas postupak.
Svaka cast.
Ja jesam bio sarkastičan ali ti si malo previše Osim ako ne poznaš harder.Ona ti je žena zmaj.Sve zna
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 15:26   #20
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Ja jesam bio sarkastičan ali ti si malo previše Osim ako ne poznaš harder.Ona ti je žena zmaj.Sve zna
Ne, ja sam ozbiljan i smatram da vecina zena ne zna kak izgleda filter ulja i da ni ne zna gdje se nalazi na autu.
Mislim da ga vecine nisu ni svjesne da postoji.

Svaka cast harderici.
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:24.