Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2016., 08:59   #721
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
ono sto je nasljedjeno i dobiveno darovanjem po zakonu ne ulazi u bracnu stecevinu, tako da to ocevo odricanje nema nikakve veze.
Počeo sam čitati ovaj thread jer me nedavno, na moju veliku žalost, nakon 30 godina braka i cca 35 godina veze napustila supruga. Za sada nitko nije potegnuo pitanje razvoda i podjele imovine (ja sam u prevelikoj depresiji da bih uopće razmišljao o svemu tome) ali će se to unatoč mojim željama vjerojatno uskoro dogoditi. Srećom nemamo maloljetnu djecu pa tu neće biti nikakvih problema, sva tri sina su odavno punoljetni, a s moje strane ne očekujem niti neke velike probleme s ev. podjelom imovine. Niti smo puno stekli, niti je ona osoba od koje očekujem nekakvu gramzivost (no, s druge strane još manje sam očekivao njezin odlazak nakon 30 godina braka). Iako mislim da znam odgovor, imam jedno pitanje vezano uz kvotani post: otac mi je svojedobno darovnim ugovorom darovao stan u kojem smo živjeli i u kojem ja i dalje živim, a ja sam također darovnim ugovorom njoj darovao polovicu tog stana tako da smo oboje vlasnici 1/2 (za sve to postoje uredni papiri). Obzirom na to pretpostavljam da u ovom slučaju ne vrijedi kvotano tj. da imovina stečena darovanjem ne ulazi u bračnu stečevinu, u ovom slučaju to jest bračna stečevina, točno? Hvala na odgovoru.
Deuce is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 23:42   #722
Quote:
Deuce kaže: Pogledaj post
Počeo sam čitati ovaj thread jer me nedavno, na moju veliku žalost, nakon 30 godina braka i cca 35 godina veze napustila supruga. Za sada nitko nije potegnuo pitanje razvoda i podjele imovine (ja sam u prevelikoj depresiji da bih uopće razmišljao o svemu tome) ali će se to unatoč mojim željama vjerojatno uskoro dogoditi. Srećom nemamo maloljetnu djecu pa tu neće biti nikakvih problema, sva tri sina su odavno punoljetni, a s moje strane ne očekujem niti neke velike probleme s ev. podjelom imovine. Niti smo puno stekli, niti je ona osoba od koje očekujem nekakvu gramzivost (no, s druge strane još manje sam očekivao njezin odlazak nakon 30 godina braka). Iako mislim da znam odgovor, imam jedno pitanje vezano uz kvotani post: otac mi je svojedobno darovnim ugovorom darovao stan u kojem smo živjeli i u kojem ja i dalje živim, a ja sam također darovnim ugovorom njoj darovao polovicu tog stana tako da smo oboje vlasnici 1/2 (za sve to postoje uredni papiri). Obzirom na to pretpostavljam da u ovom slučaju ne vrijedi kvotano tj. da imovina stečena darovanjem ne ulazi u bračnu stečevinu, u ovom slučaju to jest bračna stečevina, točno? Hvala na odgovoru.
žao mi je zbog kraha braka

ako ste skupa ulagali u stan onda će tu moći tražiti neki novčani iznos(tipa adaptacije itd, a pretpostavljam da je tako bilo). Nije moguće stan podijeliti da jedan bude potpun vlasnik pa će, ako se ne budete uspjeli dogovoriti(ili ostane suvlasništvo), stan biti prodan ili češće jedan će drugome isplatiti njegov dio u novcu-to će sud odrediti. Ovo nije bračna stečevina nego njezina vlastita imovina.

bračna stečevina su samo (zakonski):
(1)Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.
(2) Dobitak od igara na sreću i imovinska korist od autorskoga prava i autorskom pravu srodnih prava ostvarena tijekom bračne zajednice, bračna je stečevina.
(3) Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici bračne stečevine, ako nisu drukčije ugovorili.
(4) Uknjižba prava vlasništva na bračnoj stečevini koja je u naravi nekretnina može se provesti i na temelju prijedloga obaju bračnih drugova koji sadrži izričitu, pisanu i bezuvjetnu izjavu kojom jedan bračni drug pristaje na uknjižbu prava vlasništva drugoga bračnog druga u jednakim dijelovima ili drukčije ako su tako ugovorili.
(5) Na ispravi koja sadrži izričitu, pisanu i bezuvjetnu izjavu iz stavka 4. ovoga članka mora potpis bračnog druga koji pristaje na uknjižbu prava vlasništva drugoga bračnog druga biti ovjeren kod javnog bilježnika.
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 23:56   #723
Quote:
Deuce kaže: Pogledaj post
... otac mi je svojedobno darovnim ugovorom darovao stan u kojem smo živjeli i u kojem ja i dalje živim, a ja sam također darovnim ugovorom njoj darovao polovicu tog stana tako da smo oboje vlasnici 1/2 (za sve to postoje uredni papiri). Obzirom na to pretpostavljam da u ovom slučaju ne vrijedi kvotano tj. da imovina stečena darovanjem ne ulazi u bračnu stečevinu, u ovom slučaju to jest bračna stečevina, točno? Hvala na odgovoru.
Znaš onu dječju: šta se da, to se više ne vraća.
Polovica nekretnine je njena.
Eventualni pokušavaj poništavanja darovnog ugovora, ali s upitnim rezultatom...
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2016., 17:51   #724
Hvala obojici.
Imam još jednu molbu za bilo koga tko može pomoći. Danas sam prčkajući po svom pretincu u sustavu e-građani slučajno vidio da je supruga pokrenula brakorazvodnu parnicu na Općinskom sudu. Ne znam kako to inače ide, ali ja zasad nisam dobio nikakvu obavijest niti od suda, niti od nje. Kažem, slučajno vidio. Prvo ročište je negdje u rujnu.
Ono što bih trebao jest da mi netko preporuči nekog odvjetnika za brakorazvodne parnice (preko privatnih poruka, naravno). Kakvog? Ne tražim ništa specijalno - da je etičan i da svoj posao radi najbolje što zna i može. Hvala unaprijed.
Deuce is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 14:46   #725
Savjet

Zanimam me slijedeće, žena je kupila svoj stan prije braka. Ja sam svoj stan kupio prije braka.
Trenutno živimo u mojem stanu koji je veći od njezinog stana cca 7 m2 i imamo 2 djece.

Brak je na klimavim nogama i velika je vjerojatnost razvoda.
Znam da ovi stanovi ne ulaze u bračnu stečevinu, ali me zanima da li postoji ikakava caka kojim bi mogao ostati bez svoga stana.

Ako netko ima preporuku dobrog odvjetnika može na PM.
vuukodlak is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 15:49   #726
Trebam savjet. Suprug i ja smo u braku stekli stan u kojem živimo. On plaća kredit kojim smo djelomično platili taj stan, ja plaćam režije.
No ja sam u međuvremenu od roditelja nasljedila kuću. Razmišljam da ju prodam i da isplatimo taj kredit za stan. No bojim se da u tom slučaju ukoliko se jednog dana razvedemo, ja bih bila na gubitku jer bi ovaj stan podijelili po pola, odnosno prodali ga,a meni se ne bi vratilo uloženo od prodaje osobnog nasljedstva. Ili bih morala dokazivati da sam kredit za stan otplatila prodajom osobnog nasljedstva ?
Mislila sam možda prodati tu nasljeđenu kuću i kupiti neki manji stan za dijete, ali bojim se da i u tom slučaju to više nije osobno nasljedstvo, nego da će ući u zajedničku imovinu . Imam li krivo ?
Beautybeast is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 19:47   #727
Quote:
vuukodlak kaže: Pogledaj post
Znam da ovi stanovi ne ulaze u bračnu stečevinu, ali me zanima da li postoji ikakava caka kojim bi mogao ostati bez svoga stana.
Je l stan kupljen za keš ili kredit? A njezin?

Quote:
Beautybeast kaže: Pogledaj post
Mislila sam možda prodati tu nasljeđenu kuću i kupiti neki manji stan za dijete, ali bojim se da i u tom slučaju to više nije osobno nasljedstvo, nego da će ući u zajedničku imovinu . Imam li krivo ?
Ne. Ti bi na sudu samo trebala dokazati da je novac za tu nekretninu došao od nasljedstva.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 20:22   #728
Quote:
Beautybeast kaže: Pogledaj post
Trebam savjet. Suprug i ja smo u braku stekli stan u kojem živimo. On plaća kredit kojim smo djelomično platili taj stan, ja plaćam režije.
No ja sam u međuvremenu od roditelja nasljedila kuću. Razmišljam da ju prodam i da isplatimo taj kredit za stan. No bojim se da u tom slučaju ukoliko se jednog dana razvedemo, ja bih bila na gubitku jer bi ovaj stan podijelili po pola, odnosno prodali ga,a meni se ne bi vratilo uloženo od prodaje osobnog nasljedstva. Ili bih morala dokazivati da sam kredit za stan otplatila prodajom osobnog nasljedstva ?
Mislila sam možda prodati tu nasljeđenu kuću i kupiti neki manji stan za dijete, ali bojim se da i u tom slučaju to više nije osobno nasljedstvo, nego da će ući u zajedničku imovinu . Imam li krivo ?
a koliko ima do otplate još? ako ima tipa pola koliko bi ti kao platila, onda bi ti zapravo pokrila svoj dio pod pretpostavkom da je rata kredita veća od tvojih izdataka za režije.

naravno da kod razvoda možeš priložit dokaz da je nasljeđenim novcem kredit za kuću otplaćen pa taj iznos onda neće biti premdmetom razvoda nego samo onaj dio koji je on otplaćivao. Tako da i ako stan na kraju bude bio prodan, ti ćeš dobiti svoj cijeli svoj dio koji su otplatila + 1/2 onoga što je on otplatio, a druga 1/2 je njegova. Tako da ćeš opet biti u plusu, ništa ne gubiš
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 20:25   #729
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Je l stan kupljen za keš ili kredit? A njezin?



Ne. Ti bi na sudu samo trebala dokazati da je novac za tu nekretninu došao od nasljedstva.
Mislim da nije bitno kako je kupljen jer je bitno kada je stečeno vlasništvo-ako je to prije braka onda je vlastita imovina, a ne bračna stečevina.

pročitala sam da bi za dokazivanje ovog drugog bio potreban vještak pa bi to trebalo još provjerit naravno
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 08:56   #730
I jedan i drugi stan su kupljeni kreditom.
S time da sam ja prijevremeno otplatio 30% vrijednosti svoga stana nekakvih 15-20 dana nakon vjenčanja.
Imao sam trećinu svojih novaca i majka mi je prebacila ostale 2/3 na moj račun, tako da postoji trag novca.
A ženin stan je još pod otplatom slijedećih 20-tak godina.
vuukodlak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 09:16   #731
Quote:
vitality kaže: Pogledaj post
Mislim da nije bitno kako je kupljen jer je bitno kada je stečeno vlasništvo
itekako je bitno kako je kupljen zato i treba dokazati odakle pare

vlasništvo stečeno u braku može, a i ne mora biti bračna stečevina
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 15:26   #732
Ma nemam se namjeru razvesti. Samo razmisljam kako zastititi osobno nasljedstvo jer nikad ne znas sto buducnost nosi. Ovo je koliko toliko osiguranje za moju djecu i mene.
Trecina kredita je tek otplacena. Cime cu dokazati da sam kredit otplatila od prodaje osobne nekretnine? Izvodom stanja racuna po prodaji i zatim transakciji za zatvaranje kredita? Ili bi morali otici k javnom biljezniku neku izjavu dati i ovjeriti?
Beautybeast is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 15:52   #733
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
itekako je bitno kako je kupljen zato i treba dokazati odakle pare

vlasništvo stečeno u braku može, a i ne mora biti bračna stečevina
Pa ovo nije steceno u braku zato i nije bitno kako je kupljeno
Ne treba nista dokazivat ako je stan stecen prije braka.
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 15:55   #734
Quote:
Beautybeast kaže: Pogledaj post
Ma nemam se namjeru razvesti. Samo razmisljam kako zastititi osobno nasljedstvo jer nikad ne znas sto buducnost nosi. Ovo je koliko toliko osiguranje za moju djecu i mene.
Trecina kredita je tek otplacena. Cime cu dokazati da sam kredit otplatila od prodaje osobne nekretnine? Izvodom stanja racuna po prodaji i zatim transakciji za zatvaranje kredita? Ili bi morali otici k javnom biljezniku neku izjavu dati i ovjeriti?
Izvod bi bio dovoljan, pa od banke bi dobili potvrfu da ste vi otplatili ako vi preuzmeze ostatak duga.
nista jb jer jb ovherava sve sto hoces ovjerit bez da gleda jel to valjano.
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 01:10   #735
Quote:
vitality kaže: Pogledaj post
pročitala sam da bi za dokazivanje ovog drugog bio potreban vještak pa bi to trebalo još provjerit naravno
Čak i ne. Ja imam primjer od prije pola godine, kad je sudac, na tvrdnju jednog supružnika da je nekretnina kupljena naslijeđenim novcem, tražio da u svojem iskazu da jasne dokaze da su to novci baš oni koje je dobio od mame.

S druge strane, sudovi sada pri podijeli imovine koja je pod kreditom i za koju se otplaćuje kredit, više ne dijeli pola-pola, nego se onom koji plaća kredit uračunava i kamata i dobiva veći dio.

Quote:
vuukodlak kaže: Pogledaj post
I jedan i drugi stan su kupljeni kreditom.
S time da sam ja prijevremeno otplatio 30% vrijednosti svoga stana nekakvih 15-20 dana nakon vjenčanja.
Imao sam trećinu svojih novaca i majka mi je prebacila ostale 2/3 na moj račun, tako da postoji trag novca.
A ženin stan je još pod otplatom slijedećih 20-tak godina.
Onda ćeš moći dokazati bez problema.

Quote:
Beautybeast kaže: Pogledaj post
Cime cu dokazati da sam kredit otplatila od prodaje osobne nekretnine? Izvodom stanja racuna po prodaji i zatim transakciji za zatvaranje kredita? Ili bi morali otici k javnom biljezniku neku izjavu dati i ovjeriti?
Neka ti kupac nekretnine novac uplati na račun pri kupnji i ti ga, isto preko računa prebaci na račun kreditne partije.
Čisti trag.
Nema to veze sa razmišljanjem o rastavi, pametni ljudi štite svoju imovinu.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 12:45   #736
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Neka ti kupac nekretnine novac uplati na račun pri kupnji i ti ga, isto preko računa prebaci na račun kreditne partije.
Čisti trag.
Nema to veze sa razmišljanjem o rastavi, pametni ljudi štite svoju imovinu.
Hvala ti, to sam mislila napraviti. Još bi mi novaca ostalo.
Beautybeast is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 02:01   #737
Molila bih Vas pomoc,
hitno trebam preporuku ( u inbox ) za dobrog odvjetnika u Puli jer rijec je o jako kompliciranom slucaju.
Ne zivim tamo i svaka pomoc je dobrodosla.
Unaprijed hvala
chiaraaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 02:21   #738
Kiss md-imas kakvu praksu o tome da se ne dijeli na pola da podijelis?

Ne kuzim gdje im je osnova za to u pozitivnom pravu.
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 00:15   #739
Quote:
vitality kaže: Pogledaj post
Kiss md-imas kakvu praksu o tome da se ne dijeli na pola da podijelis?

Ne kuzim gdje im je osnova za to u pozitivnom pravu.
A budem ti probala potražiti, ali imao je proljetos Aralica pravni praktikum na tu temu, di je baš obradio tu bračnu stečevinu i stambene kredite.
Evo, sutkinja je prije mjesec i pol, u parnici gdje je jedna nekretnina opterećena hipotekarnim kreditom, a bračna zajednica je prestala trajati prije par godina, dala uputu za rješenje spora mirnim putem i jasno je dala do znanja da neće tu nekretninu dijeliti pola-pola, nego da će stranci koja je otplaćivala kredit uračunati kamate, u smislu da će joj dodijeliti veći dio nekretnine.
Njene riječi su bile - da i druge kolege uvode tu praksu.
To je sve što ti mogu ponuditi kao "dokaz"

evo ti link di je bila obavijest za praktikum, pa kreni tim putem, ako ti se da kopati http://www.iusinfo.hr/Services/Content.aspx?Id=OP323
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 16:33   #740
Sporazumni ili tužbom, je l svejedno ?

Kao što piše u naslovu, je l za imovinsku parnicu nakon razvoda, bitno - je l on postignut sporazumno ili tužbom jedne strane ?

Hvala unaprijed na odgovoru.
derivoj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:03.