Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2017., 19:38   #841
Sramota agrokor
Naime, otac je bio zaposlenik jedne od agrokorovih firmi(tisak). Ove godine naglo obolio i preminuo.
Po kolektivnom ugovoru, majka bi trebala dobiti 21000 kn naknade od osiguranja.
Iz osiguranja je doslo pismo nedugo nakon smrti da naknada za osiguranje uopce nije uplacena za 2017. Kada smo kontaktiralo firmu, rekli su nam kako oni obicno te premije uplacuju u 10 mjesecu te da tada idu isplate svim osiguranicima.
U firmi govore da bi ta isplata trebala biti svakog dana, da oni ne znaju kada ce osiguranje isplatiti.
Koja je sansa da osiguravajuca kuca dozvoljava uplatu za osiguranje ovako pred kraj kalendarske godine, te da odmah nakon isplacuju sve ostecenike odjednom..
Ima li itko da je imao slicno potrazivanje prema kolektivnom od agrokora te jeli na kraju dobio isplatu?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
septik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 20:50   #842
Polica je ili važeća ili nevažeća, nevažno kad je dospjeće plaćanja.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 01:22   #843
Quote:
dma kaže: Pogledaj post
Ako ovako napraviš naknada će ti biti 0 kuna tj nisi napravio ništa.


Krenimo od početka. Radio si 5 godina i dao otkaz, posljedica je da naravno nemaš pravo na naknadu.


Da bi spasio šta se spasiti da imaš dvije opcije:

1. zaposliti se na 3 mjeseca ili više

2. zaposliti se na dva kratka perioda

Ni u jednoj opciji razlog završetka radnog odnosa ne smije biti otkaz, jer onda opet nisi napravio ništa. (kod opcije 2 ni jedan od dva kratka radna odnosa ne smije završiti otkazom).

Kad si ispunio taj uvjet onda tek kreće upravni postupak za utvrđivanje visine naknade koju bi primao.


Kod visine naknade opet imaš nekoliko scenarija.

Zaposlio si se na 3 mjeseca ili više, uzima ti se prosjek ostvaren u ta 3 zadnja mjeseca osim u slučaju da si bio na bolovanju. Ako si bio na bolovanju u zadnja 3 mjeseca dobiti ćeš minimalac.

Dva kratka zaposlenja, ako postoji prekid između ta 3 radna odnosa dobiti ćeš minimalac. U slučaju da prekida nema a u zadnja 3 mjesca radnog odnosa koji je trajao 5 godina si bio na bolovanju.....pogađaš....opet minimalac. Samo ako nemaš prekida između ta 3 radna odnosa niti bolovanja izračunavati će ti se osnovica na temelju platnih listi.
Citirat ću Kiss, "a ja sam napisao... što?".

Ne znam gdje si vidio prekid između radnih odnosa, a još manje gdje si vidio bolovanje (?!?!) ili davanje otkaza? Zašto bi dao otkaz na poslu gdje si proforma zaposlen samo da dobiješ naknadu?!
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 08:41   #844
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Polica je ili važeća ili nevažeća, nevažno kad je dospjeće plaćanja.
Ako je polica ne vazeca, imam li pravne osnove za tuziti firmu jer ne postuje kolektivni ugovor?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
septik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 12:24   #845
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Citirat ću Kiss, "a ja sam napisao... što?".

Ne znam gdje si vidio prekid između radnih odnosa, a još manje gdje si vidio bolovanje (?!?!) ili davanje otkaza? Zašto bi dao otkaz na poslu gdje si proforma zaposlen samo da dobiješ naknadu?!
Znači ako si negdje radio npr. 5 godina za plaću od 6000kn te dao otkaz, trebaš nać nekog (ako nemaš nikog tko ima firmu, platit nekom knjigovođi i sl., oni nađu) da te zaposli dva puta po par dana i da ti otkaz.

Da li ga daš ili dobiješ, osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu uzrokovanog ponašanjem poslodavca, isto je.

Primjer prekida i bolovanja sam naveo jer su to detalji na koje dosta ljudi ne obrati pozornost pa se onda neugodno iznenade kada dođu na hzz.
dma is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 16:00   #846
Danas su svi šefovi firme gdje radim dobili "ćitabu" na potpis da im se smanjuje plaća za 30 %.
Razlog su otežana poslovanja i besparica.
Što se događa oko oni to odbiju potpisati ??
Plaća će im se smanjiti i bez potpisa
ili će biti smijenjeni ?
Ako budu smijenjeni, što ako novi šefovi budu tražiti veće plaće nego koje imaju sada ???
Jer zašto bi netko pristao da bude šef za istu plaću koju ima sada ??

Jer mi je inače ta politika poznata. Direktor voli imati "radnog šefa". A to npr. znači da šef tokarije mora tokariti i u isto vrijeme šefovati svim tokarima.
Ali za plaću tokara, a ne šefa.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 22:21   #847
Quote:
septik kaže: Pogledaj post
Ako je polica ne vazeca, imam li pravne osnove za tuziti firmu jer ne postuje kolektivni ugovor?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Ukoliko u kolektivnom ugovoru stoji da je plaćanje police obveza poslodavca - da.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 10:55   #848
Trenutno sam trudna i radim, moj Poslodavac moju trudnoću smatra izdajom tvrtke.
Radim kao Voditelj i sada žele da potpišem anex da više neću biti Voditelj odjela naravno uz to i manju plaću bi trebala prihvatiti.Plaća je manja negdje oko 40% da li to mogu odbiti.

Hvala
pavlek07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 12:44   #849
Quote:
pavlek07 kaže: Pogledaj post
Trenutno sam trudna i radim, moj Poslodavac moju trudnoću smatra izdajom tvrtke.
Radim kao Voditelj i sada žele da potpišem anex da više neću biti Voditelj odjela naravno uz to i manju plaću bi trebala prihvatiti.Plaća je manja negdje oko 40% da li to mogu odbiti.

Hvala
Naravno da možeš. Kao trudnicu te ne smije ni "taknuti" nikakvim takvim glupostima.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 09:52   #850
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Naravno da možeš. Kao trudnicu te ne smije ni "taknuti" nikakvim takvim glupostima.
Hvala Ti puno na odgovoru, imam danas sastanak pa ću vidjeti bajne ideje svog šefa
pavlek07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 01:51   #851
Što učiniti kada suprotna strana koja je pravomoćno izgubila u radnom sporu ne postupi prema presudi suda (dakle ne isplati mi dosuđene novce te ne izvrši prijavu na mirovinsko i zdravstveno)?
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 18:22   #852
Pa je l imaš odvjetnika koji ti je sve to vodio?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 20:09   #853
pozdrav,

trenutno sam dva tjedna na bolovanju, i najvjerovatnije cu biti jos dva, i kad dodem na posao najvjerovatnije cu dobit otkaz/ili ga dat uz dogovor o tehnoloskom visku.
znaci da bi bio prijavljen na biro i da imam pravo dobiti nesto svaki mjesec.
imam placu fiksnu cca 6000kn, koliko bi dobivao s biroa?

hvala na odgovoru
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 22:22   #854
3979,50kn, mislim. Ne znam koliko imaš radnog staža, ovisno o tome možeš izračunati koliko dugo ćeš imati naknadu, ali u svakom slučaju nakon 3mj. ćeš max dobiti 1705kn.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 12:32   #855
Ovako.

Trudna sam i poslodavac to zna. Situacija je takva da svi zaposlenici dobivaju otkaz i firma će nastaviti postojati samo još neko vrijeme, ali bez zaposlenika u RH. Ne znam koliko dugo.

Ono što znam je da mi ne mogu dati otkaz, ali tu moje znanje prestaje. Koja su moja prava i kako najbolje postupiti? Otvoriti bolovanje tj čuvanje trudnoće? To bi mogao biti problem jer nisam sigurna koliko je moj ginekolog sklon otvaranju čuvanja bez pravih indikacija.
Marla-Singer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 06:57   #856
Da napomenem.. moj ugovor je na neodredjeno.
Marla-Singer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 21:03   #857
Pozdrav. Imam upit...

Zbog znatno većih mogućnosti napredovanja i usavršavanja, prihvatio sam ponudu novog Poslodavca i postignut je dogovor o radnim uvjetima i slično. Plan je da što prije krenem raditi za novog Poslodavca (na obostrano zadovoljstvo, i jer njima treba što prije novi radnik, i da bih naravno i ja krenuo), ali jasno, potrebno je biti korektan i prema starom Poslodavcu.

Trenutno sam zaposlen na neodređeno vrijeme u jednoj privatnoj firmi (malo manje od tri godine). Zbog svoje pozicije u trenutnoj firmi, te opsega i zahtjevnosti zadataka koje odrađujem, svjestan sam da će moj odlazak prouzročiti ne baš male poremećaje u daljnjem poslovanju.

Otkazni rok, koliko shvaćam, ne smije biti duži od mjesec dana ukoliko Radnik otkazuje Ugovor o radu (jasno, od dana davanja otkaza pisanim putem), ali maksimalno bih isti skratio koliko god je to moguće. Tipa da kod novog Poslodavca krenem 08.01. ili 15.01.

Možda "sporazumni raskid radnog odnosa" uz dogovor da mi zadnji dan bude tad i tad ?

Kakve mogućnosti imam na raspolaganju ? Ima li netko slična iskustva ?
B91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 01:44   #858
Quote:
Marla-Singer kaže: Pogledaj post
Da napomenem.. moj ugovor je na neodredjeno.
Dobit ćeš otkaz kad se vratiš s porodiljnog.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 14:52   #859
Quote:
B91 kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Imam upit...

Zbog znatno većih mogućnosti napredovanja i usavršavanja, prihvatio sam ponudu novog Poslodavca i postignut je dogovor o radnim uvjetima i slično. Plan je da što prije krenem raditi za novog Poslodavca (na obostrano zadovoljstvo, i jer njima treba što prije novi radnik, i da bih naravno i ja krenuo), ali jasno, potrebno je biti korektan i prema starom Poslodavcu.

Trenutno sam zaposlen na neodređeno vrijeme u jednoj privatnoj firmi (malo manje od tri godine). Zbog svoje pozicije u trenutnoj firmi, te opsega i zahtjevnosti zadataka koje odrađujem, svjestan sam da će moj odlazak prouzročiti ne baš male poremećaje u daljnjem poslovanju.

Otkazni rok, koliko shvaćam, ne smije biti duži od mjesec dana ukoliko Radnik otkazuje Ugovor o radu (jasno, od dana davanja otkaza pisanim putem), ali maksimalno bih isti skratio koliko god je to moguće. Tipa da kod novog Poslodavca krenem 08.01. ili 15.01.

Možda "sporazumni raskid radnog odnosa" uz dogovor da mi zadnji dan bude tad i tad ?

Kakve mogućnosti imam na raspolaganju ? Ima li netko slična iskustva ?
Imaš mogućnost dogovora sa trenutnim poslodavcem. Ako se dogovorite otkazni rok možeš skratiti ili ga uopće ne mora niti biti.

Evo jedan tekst na tu temu:
http://www.iusinfo.hr/DailyContent/T....aspx?id=32578
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 15:14   #860
Quote:
B91 kaže: Pogledaj post
Otkazni rok, koliko shvaćam, ne smije biti duži od mjesec dana ukoliko Radnik otkazuje Ugovor o radu (jasno, od dana davanja otkaza pisanim putem), ali maksimalno bih isti skratio koliko god je to moguće. Tipa da kod novog Poslodavca krenem 08.01. ili 15.01.

Možda "sporazumni raskid radnog odnosa" uz dogovor da mi zadnji dan bude tad i tad ?

Kakve mogućnosti imam na raspolaganju ? Ima li netko slična iskustva ?
A gdje si to pročitao?
Zakon kaže da je otkazni rok za radni period duži od 2 godine, mjesec i 2 tjedna.

A mimo zakona se ti i poslodavac možete dogovoriti da prestaneš raditi dok još potpisujete sporazumni raskid ugovora.
Ukoliko ti odlučio ne izaći u susret, ovo gore ti je rok.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:36.