Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2008., 15:00   #1
Plaćanje kod stomatologa

Dragi moji,zanima me istina-naime ja sam nezaposlena i sada mi se desilo da mi se u par mj pokvarilo brdo zubi,sad me zanima zašto se kod stomatologa preko socijalnog plaćaju bijele plombe 50 kn,ja ih plaćam, a moja frendica kod drugog stomatologa isto preko socijalnog nikad nije platila bijele,a redovito ide kod zubara,kako je to moguće,još mi ne izdaju računkako stoji u zakonu,baš me zanima,help
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 15:16   #2
nekidan sam bas raspravljao na ovu temu... mislim da je prihod sastrane koji tvoja zubarica uzima sebi a ne za plombe... nisi jedina koja je tako prosla, znam dosta ljudi koji tako prođu... jedino sto mozes je uzeti svoj karton i vozdra...

ja osobno imam zubaricu kod koje nemoram nista platiti
__________________
***hoće li mi obrisati ovaj post ili dati perma ban?***
dr_off_topic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 15:22   #3
grrrrznači nebi se trebalo plaćati?Jel znaš koji link da pogledam zakon pa da mu lijepo nabijem na nos crno na bijeloma gdje si to raspravljao već,možda na forumu?
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 15:24   #4
Ovisi o kojem zubu se radi, prednje zube, mislim do četvorke pokriva hzzo, a oni iza se posebno plaćaju ako hoćeš bijele plombe.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 15:28   #5
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Ovisi o kojem zubu se radi, prednje zube, mislim do četvorke pokriva hzzo, a oni iza se posebno plaćaju ako hoćeš bijele plombe.
a da?Pa meni naplaćuje čini mi se sve...a meni kao neugodno pitat,osjećam se ko sirotinja,a frendica neplaća od nikada,a stalno je po zubarima,žena ima 28 godina-znači nije maloljetna..i da spomenem,čula sam da imaš pravo jednom godišnje kod stom.da ti čisti kamenac,moj je meni očistio prije par godina zadnji put,a viđamo se često svakih par mj
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 15:54   #6
Čišćenje naslaga isto spada pod usluge koje pokriva hzzo tako da možeš i to tražiti. Inače za sve što ti naplati, stomatolog ti je dužan i izdati račun.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 16:18   #7
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Čišćenje naslaga isto spada pod usluge koje pokriva hzzo tako da možeš i to tražiti. Inače za sve što ti naplati, stomatolog ti je dužan i izdati račun.
a znam,svi su oni dužni al nitko ne izdaje, jednu sam takvu već promjenila-ginekologicu,naplaćivala jedan jedini uzv godišnje na koji svaka žena po zakonu rh ima pravo-50 kn i za to još ne izda račun pod izlikom da je kupila novi uzv aparat i da joj hzzo ne plaća dovoljno za pacijenta pa još ona mora si uzeti 50 kn,otvoreno priznala krađu,a ja glupa ko kur.c jela gov.a i ljepo šutjela,ali bogami sada je dosta...od sada unaprijed oštro...sigurno mu se neda izdavat raščun jer automatski plaća pdv-a to im se lopovima ne isplati
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 16:20   #8
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Čišćenje naslaga isto spada pod usluge koje pokriva hzzo tako da možeš i to tražiti. Inače za sve što ti naplati, stomatolog ti je dužan i izdati račun.
i za to ću se naručiti,rekla mi je mama da je čula da je to besplatno isto
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 16:51   #9
Pozdrav svima..!
Bilo je o ovoj temi već dosta postova na ZDRAVLJU,al da ponovim...
HZZO priznaje bijele ispune u liniji osmijeha (znaći od 3 do 3) i gore i dolje,a ostalo sve amalgami,a bijeli se ispuni nadoplaćuju(druga stvar je ako neki stomatolog iz nekog razloga nekome ne naplati-tj. "poćasti ga" s bijelim ispunom)
Nadoplate vam variraju od stomatologa do stomatologa ovisno o velićini ispuna,materijalu s kojim radi i koliko stomatolog cijeni svoj rad..(kavu u Zg možete popiti za 7kn u nekom lokalnom kafiću pa do 35 u Sheratonu,pa svako bira gdje mu paše)
Čišćenje kamenca i sl.naslaga isto pokriva HZZO,al samo sa "ručnim instrumentima"(a to ne bi nikome preporučio,jer ispadaju oči),a ne pokriva sa ultrazvučnim instrumentom(kavitronom)..
Račun imate pravo zatražiti i dobiti ga...

E,da skoro zaboravih-ne znam kako će biti od 01. 01. 2009. kad stupa nova reforma i što će se od onda promijeniti,jer još nije bilo ništa službeno..
__________________
Click
Berkut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 18:01   #10
ako bude tražio da mu se plati i ono šta ne treba platiću i to,ali ću i tražiti račun za topa ga fino prijaviti direkt na hzzo šalter sa ti računomjbga moram se malo i smijati,jer ne da se meni zazati s njima...ručno čišćenje ne dolazi u obzirosjetljiva sam na zube i ne podnosim svašta
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 19:24   #11
Berkut je sve točno napisao....HZZO pokriva bijele plombe samo za jedinice, dvojke i trojke gore i dolje....na ostalim zuima se plaća...cijena opet varira...ja svaki put platim 120 kn (bez obzira koliko plombe stavlja, manje ili više), neke frendice plaćaju 70 kn, dok jedna kod svoje plati uvijek 200 kn...

što se tiče reforme, redovni studenti su oslobođeni plaćanja participacije, tako da nećemo morati plaćati posjet stomatologu 15 kn....treba samo pokazati karticu za oslobođenje od participacije...od travnja 2009. možemo napraviti dopunsko u HZZO-u na teret državnog proračuna....time se zamjenjuje ta kartica za oslobođenje od participacije...

prenosim sa stranica HZZO-a

Quote:
Osigurane osobe HZZO-a, koje posjeduju važeću potvrdu o oslobađanju od plaćanja doplate ostvarene prema propisima koji su na snazi do zaključno 31. prosinca 2008. godine ostvarit će zdravstvenu zaštitu u cijelosti na teret sredstava obveznog zdravstvenog osiguranja kako u mjesecu siječnju tako i za vrijeme važenja te potvrde, ali najdulje do 30. lipnja 2009. godine s time da od 1. travnja 2009. godine navedene osigurane osobe mogu ostvariti pravo na dopunsko zdravstveno osiguranje na teret sredstava državnog proračuna pod istim uvjetima, kako je to bilo utvrđeno za oslobađanje od plaćanja doplate.
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 19:57   #12
Alexis dok si ovdje možeš li mi reči pošto sam ja nezaposlena, ali nisam na burzi zdravstveno imam preko supruga kako onda ja da li plačam ili ?
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 21:14   #13
jedino znam da ako imaš potvrdu da si oslobođena plaćanja participacije, onda nećeš morati, već u travnju na osnovu toga možeš napraviti dopunsko osiguranje na teret državnog proračuna...tako da nećeš morati ništa plaćati jer dopunsko sve pokriva...barem tako piše na ovome iz hzzo-a...

trebalo bi pogledati u ovom novom zakonu što stupa na snagu 1.1. što piše za nezaposlene, na koji način su oslobođeni od plaćanja participacije...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 21:19   #14
Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju (NN 150/2008)

Članak 137.

Osigurane osobe Zavoda koje su pravo na oslobađanje od doplate ostvarile na temelju Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (»Narodne novine«, br. 85/06., 105/06., 118/06., 77/07., 111/07. i 35/08.) zadržavaju to pravo i nakon stupanja na snagu ovoga Zakona do isteka važenja potvrde o pravu na oslobađanje od doplate, a najdulje do 30. lipnja 2009.

Osigurane osobe iz stavka 1. ovoga članka imaju pravo za pokriće troškova zdravstvene zaštite iz članka 16. stavka 3. i 4. ovoga Zakona od 1. travnja 2009. osigurati se u dopunskom zdravstvenom osiguranju kod Zavoda u skladu sa odredbama Zakona o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju na teret sredstava državnog proračuna.


piše isto što i ovo gore citirano iz HZZO-a....
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 15:33   #15
puno hvala i u moje imeja sam danas išla napraviti zdravstveno dopunsko za supruga,jer već sutra je 1.1. a nedaj bože zla,a da nema osiguranja..pa imam potvrdu do mi ne pošalju karticu od dopunskog,kako se to plaća.kojega u mjesecu,to dopunsko zdravstveno,prvi puta sam mužu uplatila danas,onda kada opet,kad dobije knjižicu ilinisam stigla pitati na zdrastvenom jer je žena bila u gužvi
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 21:16   #16
I ja jućer dobila za supruga taj upitnik za dopunsko, dodatno osiguranje uglavnom piše da je 960kn može i na rate ali ne kužim na koliko rata nigdje ništa ne piše
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 21:54   #17
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
Berkut je sve točno napisao....HZZO pokriva bijele plombe samo za jedinice, dvojke i trojke gore i dolje....na ostalim zuima se plaća...cijena opet varira...ja svaki put platim 120 kn (bez obzira koliko plombe stavlja, manje ili više), neke frendice plaćaju 70 kn, dok jedna kod svoje plati uvijek 200 kn...

što se tiče reforme, redovni studenti su oslobođeni plaćanja participacije, tako da nećemo morati plaćati posjet stomatologu 15 kn....treba samo pokazati karticu za oslobođenje od participacije...od travnja 2009. možemo napraviti dopunsko u HZZO-u na teret državnog proračuna....time se zamjenjuje ta kartica za oslobođenje od participacije...

prenosim sa stranica HZZO-a
a tu potvrdu uzimammo na faksu pa nosimo napraviti iskaznicu ili? malo sam zbunjena što se toga tiče
melps is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 22:08   #18
na faxu moraš uzeti potvrdu da si redovni student i da se potvrda izdaje u svrhu oslobođenja od participacije...to nosiš u HZZO i napravit će ti tu karticu....inače je ta kartica trajala do kraja ak.god. znači do 30.9.....međutim prema novom zakonu će trajati najdulje do 30.6.2009.....međutim najbolje je već od 1.4.2009. otići, na temelju te kartice, napraviti dopunsko u HZZO....nama dopunsko plaća država....

inače ta kartica ti vrijedi apsolutno za sve tj. ništa nećeš morati nigdje platiti, ni kod dr., ni stomatologa, ni ginekologa, razne pretrage itd....(jedino ne pokriva ortopedska i stomatološka pomagala te bijele plombe za sve zube za koje se i dosada moralo plaćati....isto će biti kada napraviš dopunsko)
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.

Zadnje uređivanje Allexis : 31.12.2008. at 22:16.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 22:42   #19
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
na faxu moraš uzeti potvrdu da si redovni student i da se potvrda izdaje u svrhu oslobođenja od participacije...to nosiš u HZZO i napravit će ti tu karticu....inače je ta kartica trajala do kraja ak.god. znači do 30.9.....međutim prema novom zakonu će trajati najdulje do 30.6.2009.....međutim najbolje je već od 1.4.2009. otići, na temelju te kartice, napraviti dopunsko u HZZO....nama dopunsko plaća država....

inače ta kartica ti vrijedi apsolutno za sve tj. ništa nećeš morati nigdje platiti, ni kod dr., ni stomatologa, ni ginekologa, razne pretrage itd....(jedino ne pokriva ortopedska i stomatološka pomagala te bijele plombe za sve zube za koje se i dosada moralo plaćati....isto će biti kada napraviš dopunsko)
ahaaa hvala na objašnjenju
melps is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 10:28   #20
Quote:
Hoya kaže: Pogledaj post
I ja jućer dobila za supruga taj upitnik za dopunsko, dodatno osiguranje uglavnom piše da je 960kn može i na rate ali ne kužim na koliko rata nigdje ništa ne piše
rata ti je 80 kn mjesečno-tako se u biti i treba upalćivati svaki mjesec...80 kn plaćaju oni koji imaju primanja do 5 100 i neš sitno kn,a sa većim primanjima od 5 100 plaćaju 130 kn/mjesečno,jedino umirovljenici imaju 50 kn za platiti čini mi se
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:33.