Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2013., 11:21   #81
ma na natječaju je pisalo samo da če kandidati biti obaviješteni u zakonskom roku. Nikakvo testiranje se nije spominjalo, ali barem su trebali one koje ispunjavaju uvijete pozvati na razgovor.Ovako su samo primili onog koga su namjestili. S obzirom da je riječ o javnoj službi, nisam sigurna primjenjuje li se na njih Uredba o provođenju natječaja u državnoj službi...
mini2512 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2013., 20:15   #82
Kakva ti je to "javna služba"? Postoje državni službenici i namještenici i oni koji to nisu. Točka.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 21:48   #83
Pozdrav. Zanima me samo može li natječaj za rad u osnovnoj školi u kojem se traže standardne stvari da se uz prijavu priloži: životopis, preslik domovnice, preslik dokaza o stupnju i vrsti stručne spreme, uvjerenje da se protiv osobe ne vodi kazneni postupak prema članku 106. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, ne starije od 6 mjeseci.
biti legalan ako se osim toga traži i

vozački ispit b kategorije kao uvjet.

Nikad u toj školi se to u natječajima nije tražilo, radno iskustvo sad nije važno, a ja ga imam. Problem je što nemam vozački b kategorije, a ni ne treba mi jer mi je škola tako blizu da idem pješice. Kako se to uopće može tražiti kao uvjet?

Dakle, ja u toj školi radim kao profesor i škola je od moje kuće udaljena točno dvije minute laganog hoda. Da i imam vozački, ne bih do škole išla autom nikako. A i kaj se njih tiče kako ću ja doći do škole? Pa nisam domar da razvozim djecu okolo. Je li ovako postavljen natječaj moja direktna eliminacija jer ništa drugo mi ne mogu ni staviti da me eliminiraju.
la reine margot is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2013., 20:53   #84
Pozdrav! Moje je pitanje što učiniti kada se raspiše natječaj za posao u kulturno-obrazovnoj ustanovi, a u natječaju se traži samo pedagoška struka. Po svakoj logici očekivalo bi se i stručno znanje iz područja kulture. Potražuje se 3 zaposlenika, pa bi bilo prostora za obje struke. Natječaj još uvijek traje. Ima li smisla uložiti neku žalba sa ciljem da se natječaj prepravi i da se uvrsti i ono zvanje koje je direktno vezano sa djelatnošću institucije koja potražuje radnike?
Laponia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 11:17   #85
Što nakon uvida?

Pozdrav

Ovako, prijavio sam se na natječaj za posao u jednom ministarstvu za posao koji na kraju nisam dobio. Primali su troje zaposlenika. Natječaj se sastojao od tri kruga: pismeno testiranje, razgovor s komisijom i psihološko testiranje. Trebalo je zadovoljiti 50% u prvome krugu da bi nas pozvali dalje. Ja sam zadovoljio i imao 92,5%. Posao na kraju nisam dobio. U rješenju koje sam dobio na kućnu adresu pisalo je kojih je troje dobilo posao. Također, tu je pisalo i da nas je 7 prošlo u drugi krug. Iz rješenja se moglo i zaključiti kako sam najviše 5. po ukupnim bodovima jer cura koja je među prvih troje je uzela drugo radno mjesto pa je to radno mjesto uzela osoba po bodovima iza nje.
Zatražio sam uvid u natječajnu dokumentaciju, svoju i kandidata koji su dobili posao. Samo jedna kandidatkinja bolje od mene je riješila prvi krug natječaja, a idući najbolji ima 82,5%. Svi kandidati u drugom krugu natječaja, razgovoru s komisijom, dobili su maksimalan broj bodova, 100%, a ja sam dobio 40% bodova. Treći krug natječaja, psihološko testiranje, mogao sam vidjeti samo svoj test jer je zakonom zabranjeno da gledam psihološka testiranja drugih kandidata (po riječima zaposlenoga koji mi je omogućio uvid). Uz opis u kojem je sve pozitivno, osim dijela gdje piše kako bih trebao poraditi na konkretnijem i jasnijem izražavanju (a radno mjesto nije nikakav glasnogovornik ni tome slično), dobio sam ocjenu djelomično se preporuča. Pretpostavljam da su tri ocjene: preporuča se, djelomično se preporuča i ne preporuča se.
Sad ne znam ocjene drugih kandidata u trećem krugu, ali zbrojeno u prva 2 kruga ja imam više bodova od jedne kandidatkinje, a jednako drugoj (usprkos tome što sam dobio 40% bodova u drugom krugu, a one svih 100%). Vjerojatno su obe kandidatkinje dobile ocjenu preporuča se u trećem krugu, ali to ne znam.

Prvo, hvala nekome tko je sve ovo pročitao, sad me zanima što mogu dalje činiti? Smatram da imam temelje za daljnje korake, samo me zanima koji bi to bili?


Hvala
caps is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 18:58   #86
Poštovani,

moje pitanje je sljedeće, dali kod zapošljavanja prednost ima supruga branitelja, koji je umro prije par godina prirodnom smrću? nisam sigurna dali je bio u mirovini ili je radio još u vojsci.
Hvala.
Danijela79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2014., 18:54   #87
ako je branitelj mislim da ima pravo ali samo pod jednakim uvjetima kao i ostali kandidati koji su zadovoljili na testiranju,npr. ako je izjednačena s najboljim kandidatom na temelju testiranja ima prednost,bar ja mislim da je tako uglavnom pročitaj članak 35 o zakonu branitelja i njihovih članova.
Mene muči pak nešto drugo,jučer sam bila na testiranju za administrativnog radnika u školi, i uglavnom zabranili su mi pristup na testiranje zbog toga što sam umjesto izvornika o nekažnjavanju poslala kopiju izvornika o nekažnjavanju što i inače šaljem na ostala druga mjesta i nikad mi to uvjerenje odnosno kopija nije stvarala probleme. Tajnik škole usto je bio i bezobrazan, rekao mi je pozvali ste se na pravo prednosti pri zapošljavanju i dostavili nam potvrde (otac mi je dragovoljac, branitelj i HRVI 80%,majka branitelj) ali to se nas ne tiče mi to nismo tražili,mislim odakle mu obraz neka malo pročita dotični članak 35 zakona o braniteljima,i sad neznam jel se mogu školi žalit zbog zabrane pristupa testiranja zbog jedne obične kopije a sve ostale uvjete ispunjavam,htjela sam im i naknadno donijet taj izvornik jer mi je bia u autu ali nisu tili ni čut,neznam što da napravim savjet brzo molim Vas.....
zry25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 00:42   #88
MOLIM POMOĆ AKO MI NETKO MOŽE POMOĆI
Izgleda komplicirano ali pokušati ću objasniti budite strpljivi
Radi se o radu u državnoj ustanovi.
Osoba A ima stalni radni odnos i ide na porodiljski. Na njeno je mjesto primljena osoba B. Pri završetku porodiljskog osoba A se vraća i istog dana osoba B otvara bolovanje pred porodiljski i ostaje na bolovanju bez obzira što se osoba A vratila na svoje radno mjesto. Nakon 6 mjeseci osoba A uzima neplaćeni godišnji i na njeno se mjesto zapošljava se osoba C. Osoba B je još na porodiljskom ( u međuvremenu je rodila). Odlaskom jednog djelatnika - osobe D, otvara se novo radno mjesto i zainteresirana je osoba C. Međutim rečeno joj je da osoba B ima prednost iako nije primljena na neodređeno te da će ova - osoba C - raditi samo 2 mjeseca dok osobi B istekne porodiljski i za to upražnjano radno mjesto neće se ni raspisivati natječaj. Na kraju napominjem da osobi B u istoj ustanovi radi roditelj. Da li je ovo sve u redu. Da li se osoba B može tako primiti bez otvorenog natječaja, da li je u redu da su ju vodili na bolovanju iako se osoba A u međuvremenu vratila?
MMK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 22:09   #89
pozdrav... izdan je natječaj za radno mjesto u jednoj gradskoj ustanovi... ispunjavam sve uvjete, kojih eto nekim čudom nije niti bilo, osim da je sss društvenog smjera i kao "slučajni" dodatak "dijete" (za što ja uopće ne kužim definiciju, ako je "dijete" nekih 27-28 godina) nestalog/poginulog branitelja... naravno, "dijete" je primljeno... 100 ljudi je udovoljavalo uvjetima, od toga 3 po toj nekoj braniteljskoj osnovi, a ta osoba je JEDINA koja udovoljava po osnovi poginulog/nestalog branitelja... nitko nije bio pozvan na razgovor ili kakvo testiranje... rješenje je stiglo, bar meni, dan prije nego je "dijete" počelo raditi... 15 dana od završetka natječaja... ne postoji uputa o pravnom lijeku, a samim time niti mogućnost žalbe u zakonskom roku od 8 dana od pristiglog rješenja... samo nekakva mogućnost prava uvida u dokumentaciju... osim činjenice da je osoba "dijete" već navedenog, također je i ekonomske struke, a radno mjesto iziskuje završenu gimnaziju... no i opet su "poslodavci" tu mudro doskočili sa društvenim smjerom.. imam li ikakvu mogućnost žalbe na bilo što????... eh da... zaboravih napomenuti da sam bila i zaposlenik te ustanove... a da ne kažem da je i moj otac umro, ali eto, ne na način da bih tako stekla nekakve privilegije..
tužnizeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2014., 22:25   #90
Ne možeš tu ništa. Djeca poginulih branitelja će biti njihova djeca i kad budu imali 60 godina. Propisi su kakvi jesu. Ja sam već pisala o tome kako mi se to ne čini u redu jer zbilja ne vidim razliku između toga na koji način je nekome umro roditelj i kakve veze to ima s njegovim kompetencijama za posao, ali...

Uglavnom, i ja sam ti bila državni službenik, pa ti kao takav moram reći da ne vidim da je išta krivo napravljeno, što se pravila tiče. A da se je znalo unaprijed, najvjerojantije je.

Nastoj se ne koncentirati na to, ne možeš ništa. Doduše, ne znači da ne možeš probati žaliti se u zg ili slično, samo kažem da ne očekuješ pozitivan ishod.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 12:16   #91
hvala Victoria... ne mogu se ne koncentrirati, bar ne još sada, jer sam tu priliku čekala par godina... no dobro, budem vidjela što će, na kraju, ispasti
tužnizeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 18:44   #92
Quote:
MMK kaže: Pogledaj post
MOLIM POMOĆ AKO MI NETKO MOŽE POMOĆI
Izgleda komplicirano ali pokušati ću objasniti budite strpljivi
Radi se o radu u državnoj ustanovi.
Osoba A ima stalni radni odnos i ide na porodiljski. Na njeno je mjesto primljena osoba B. Pri završetku porodiljskog osoba A se vraća i istog dana osoba B otvara bolovanje pred porodiljski i ostaje na bolovanju bez obzira što se osoba A vratila na svoje radno mjesto. Nakon 6 mjeseci osoba A uzima neplaćeni godišnji i na njeno se mjesto zapošljava se osoba C. Osoba B je još na porodiljskom ( u međuvremenu je rodila). Odlaskom jednog djelatnika - osobe D, otvara se novo radno mjesto i zainteresirana je osoba C. Međutim rečeno joj je da osoba B ima prednost iako nije primljena na neodređeno te da će ova - osoba C - raditi samo 2 mjeseca dok osobi B istekne porodiljski i za to upražnjano radno mjesto neće se ni raspisivati natječaj. Na kraju napominjem da osobi B u istoj ustanovi radi roditelj. Da li je ovo sve u redu. Da li se osoba B može tako primiti bez otvorenog natječaja, da li je u redu da su ju vodili na bolovanju iako se osoba A u međuvremenu vratila?
Ako je B primljena na određeno kao zamjena za A njen status ne ne može promijeniti u neodređeno. Treba natječaj. Ako je državna služba u pitanju, naravo.
zaphod is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 00:06   #93
Quote:
prndelj kaže: Pogledaj post
Premda nema komentara na ovaj događaj, vjerujem da nas ima prilično koji smo doživjeli slično iskustvo (moj je slučaj opisan u postu "žalba na natječaj za posao"). Bilo bi dobro da nam stručni forumaši daju određene smjernice, a iskustva onih koji su išli "do kraja" bila bi neprocjenjiva, jer namještaljke u natječajima za posao u državnim poduzećima i tijelima uprave su redovita praksa!
Nažalost istina.Ovih dana u Samoboru je raspisan javni natječaj za radno mjesto pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti. Naravno već se zna da je to radno mjesto namjenjeno isključivo jednom kandidatu.
igla bode is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 13:47   #94
Što kada se javi osoba s int. teškoćama?

Pozdrav,

Molim vas za pomoć u ovom- meni vrlo važnom problemu- pitanje vezano za žalbu koju želim napisati na odluku o izboru kandidata.

Raspisan je natječaj za zamjenu za servirku u jednom domu- uvjet je bio završena OŠ, PK i možda malo radno iskustvo- dakle, kriteriji koje mnogo ljudi zadovoljava. Moja sestra je radila na istom mjestu, odnosno zamjeni za tu istu osobu radila dvije godine, posljednjih godinu dana nije zbog drugih pravnih razloga (nevezanih uz nju). Naravno, zadovoljava kriterije i iznad postavljenih (završena ugostiteljska škola, mnogo radnog iskustva van i na istom radnom mjestu, također bili su vrlo zadovoljni njenim radom…).

Međutim, na natječaj se javila osoba sa posebnim potrebama, odnosno intelektualnim poteškoćama, koja prema politici nadležnog ministarstva, ima prednost pred ostalim kandidatima. Sestri je savjetovano da napiše žalbu, jer će najvjerojatnije (zbog straha ili prisile- čega već) odabrati tu drugu osobu. Ona je inače završila školu po posebnom programu – u Centru za odgoj i obrazovanje. Mene zanima ima li ovdje elemenata za žalbu- da li je takav obrazovni program izjednačen s regularnim OŠ obrazovanjem? Također, ona je imala uvjete za invalidsku mirovinu, ali nije željela prihvatiti umirovljenje. Znači li to da je prošla prvostupanjsko/ drugostupanjsko tijelo vještačenja? Mogu li se na to pozivati? Riječ je o zahtjevnijem poslu, psihički, a pogotovo fizički- mogu li se pozivati na to da je isključen bolji kandidat?

Što mogu napraviti u ovom konkretnom slučaju? Molim vas, pomagajte, pravni znalci.
trystana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 17:37   #95
Odbor za državnu službu-iskustvo?

Ljudi pozdrav.

Ja imam malo drugačije iskustvo, naime prošao sam na natječaju za jedno ministarstvo, natječaj je još od 8 mjeseca 2013.
2013-12 dobio sam rješenje u prijemu u službu, ja i još par kandidata.
Rješenje o početku nisam još dobio, jer kako su mi rekli iz kadrovske, uložena je žalba. Na ostale hrpimice, na mene nažalost jedna i to zadnji dan roka.

Vele da nisam bio meta zbog iskustva i kvalifikacija (ono što se može vidjeti na rješenju).Da sam bio žnorist, nebih ovdje pisao. Fakat imam sve kvalifikacije i iskustvo i spremao sam se za natječaj.

U svakom slučaju, prošla su 2 mjeseca od kako je žalba na Odboru za državnu službu.

Ima li itko iskustva s tim tijelom, koliko dugo taj Odbor može vijećati? Koliko dugo rješavaju u praksi, jer su im izbacili 30+30 dana. Ono što sam guglao (Carina u Imotskom?) je prestrašno.

THX.
__________________
Ak se glasa kao patka, i izgleda kao patka, onda je patka!!!
PolarBear is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 14:16   #96
PolarBear ja se nalazim u istoj situaciji kao i ti, možda se i radi o istom ministarstvu, čekam već 2 mjeseca i iskreno se nadam da će kroz najviše mjesec dana javit... Također nisam imala nikakvu vezu!
JellyK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2014., 00:55   #97
Pozdrav, u nedoumici sam što da radim. Bio je natječaj u školi za stručnog suradnika, zadovoljavam sve uvjete, međutim na tom mjestu posljednjih pet mjeseci radi osoba koja je čekala nostrifikaciju diplome i koja nije potrebne struke zaposlena bez natječaja (zar nije max 60 dana koliko se osobu može zaposliti bez natječaja?) i sad je otvoren natječaj na neodređeno. Ta osoba putuje na posao iz druge županije dok ja živim u ovom mjestu. Inače je ovo treći put u godinu dana da se ponavlja isti natječaj.
Prvo su mi odbili uopće uzeti papire pa sam tražila ur broj da imam. Nakon toga me zavlače s davanjem informacije o tome tko je primljen (jedino nas dvije prijavljene). Jedva sam to izvukla iz ravnateljice na telefon i rekla da ću doći na uvid njezinih papira jer imam pravo na to.

Uglavnom, ono što me zanima je sljedeće - da li rok za žalbu od 8 dana ili koliko već se računa od dana kad je osoba izabrana za radno mjesto ili otkad ja dobijem pismenu obavijest (tako mi je rečeno da ću dobiti) o izabranoj osobi?
blondy2703 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 15:41   #98
Prijavio sam se na natječaj u jedinici lokalne samouprave. Bio sam na pismenom i usmenom dijelu. Natječaj je bio objavljen osam dana i završio je zaključno sa 18.01.2014. Testiranja su bila poslije tog datuma. Do današnjeg dana nisam dobio nikakav odgovor, zanima me koji je zakonski rok u kojem moraju odgovoriti, bilo pozitivno ili negativno?
Frank Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 19:57   #99
Pozdrav svima!
Temeljem članka 25. kolektivnog ugovora za službenike i namještenike u javnim službama javio sam se na natječaj u javnoj/kulturnoj ustanovi. Interesira me, s obzirom da u kolektivnom ugovoru toga nema, kako i u kojem roku se mogu žaliti na rezultat natječaja. Naime dobio sam na kućnu adresu dopis u kojem stoji da je primljen drugi kandidat, nije navedeno njegovo ime i prezime...isto tako u dopisu/odluci nigdje ne stoji da se mogu žaliti.
1.Ako se mogu žaliti...u kojem roku...i na temelju kojeg zakona...?
2.Isto tako, interesira me imam li pravo zatražiti uvid u priloženu dokumentaciju osobe koja je primljena u radni odnos, ako da, na temelju kojeg zakona...?

Pomagajte....
Kolado is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 15:49   #100
Zbog žalbe na rješenje o prijmu u državnu službu zanima me sljedeće.
Moraju li po zakonu ili nekom pravilniku u rješenju o prijmu u državnu službu na određeno napisati koliko kandidati koji su zadovoljili na testiranju imaju bodova?
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:38.