Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2024., 13:14   #1
Tko glasa za HDZ ako nitko koga pitam ne glasa?

Ozbiljno pitanje. Samo su mi dvije osobe u životu rekle da glasaju za HDZ. Jedan taksist koji uvijek glasa za HDZ, i jedna medicinska sestra kojoj je kći član HDZ-a pa oni kao obitelj glasaju za HDZ zbog nje.

Kad god nekog pitam za koga glasa, dobijem odgovor da nije HDZ. Svi su protiv HDZ-a. Ima tu ljevičara i desničara, ali svima je zajedničko da su snažno protiv HDZ-a.

Krećem se mahom u zagrebačkim visoko obrazovanim krugovima, ali nisam cijepljena od stvarnosti. Imam niže obrazovane prijatelje i susjede te rodbinu (s juga i s istoka). Osim onih iznimaka, nisam čula da itko glasa za HDZ.

Ipak, HDZ pobjeđuje redovito. Kako to, ako nitko za njih ne glasa?
LazyCrazy is offline  
Old 12.04.2024., 13:24   #2
Većina glasača HDZ-a slabo koristi internet, tako da je slaba vjerojatnost da bu ti se itko od njih ovdje javio.
Brlj4 is offline  
Old 12.04.2024., 13:25   #3
Quote:
LazyCrazy kaže: Pogledaj post
Ozbiljno pitanje. Samo su mi dvije osobe u životu rekle da glasaju za HDZ. Jedan taksist koji uvijek glasa za HDZ, i jedna medicinska sestra kojoj je kći član HDZ-a pa oni kao obitelj glasaju za HDZ zbog nje.

Kad god nekog pitam za koga glasa, dobijem odgovor da nije HDZ. Svi su protiv HDZ-a. Ima tu ljevičara i desničara, ali svima je zajedničko da su snažno protiv HDZ-a.

Krećem se mahom u zagrebačkim visoko obrazovanim krugovima, ali nisam cijepljena od stvarnosti. Imam niže obrazovane prijatelje i susjede te rodbinu (s juga i s istoka). Osim onih iznimaka, nisam čula da itko glasa za HDZ.

Ipak, HDZ pobjeđuje redovito. Kako to, ako nitko za njih ne glasa?
Za HDZ glasa manjina. Ali to je manjina, manjine koja uopce izlazi na izbore. Svega 46.5% ukupnih biraca ti uopce dovede svoju guzu na glasanje.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/...i/2546692.aspx

Od te manjine, vecina je za HDZ. To ti je jedan od glavnih razloga.

Drugi je taj da ti nitko nece niti reci da glasa za HDZ kad je HDZ na losem glasu i ne zeli da ga se gleda kao na zlocinca. HDZ kao stranka koja je izrazito nepopularna u opcoj populaciji.
A ako je netko uhljeb kojeg HDZ drzi na poslovnoj poziciji ili mu pozicija ovisi tko je na vlasti ili ima nekoga u navedenom aranzmanu, onda je jasno da ce okolo laprdati svasta, a zaokruziti svoju interesnu stranku. IMHO.
Ostala vecina koja ne glasa je i najodgovornija za ovo stanje jer ih boli k... A u zivotu kad te boli k... onda dobijes sto dobijes.
T-3000 is offline  
Old 12.04.2024., 13:29   #4
Quote:
LazyCrazy kaže: Pogledaj post
Ozbiljno pitanje. Samo su mi dvije osobe u životu rekle da glasaju za HDZ. Jedan taksist koji uvijek glasa za HDZ, i jedna medicinska sestra kojoj je kći član HDZ-a pa oni kao obitelj glasaju za HDZ zbog nje.

Kad god nekog pitam za koga glasa, dobijem odgovor da nije HDZ. Svi su protiv HDZ-a. Ima tu ljevičara i desničara, ali svima je zajedničko da su snažno protiv HDZ-a.

Krećem se mahom u zagrebačkim visoko obrazovanim krugovima, ali nisam cijepljena od stvarnosti. Imam niže obrazovane prijatelje i susjede te rodbinu (s juga i s istoka). Osim onih iznimaka, nisam čula da itko glasa za HDZ.

Ipak, HDZ pobjeđuje redovito. Kako to, ako nitko za njih ne glasa?
Kad kažu da im se HDZ gadi, uglavnom ne lažu. Stvarno im se gadi. Međutim, kad kažu da ne glasaju za HDZ, često lažu (sram ih je). Kako to da glasaju za ono što im se gadi? Pa imaju tamo nekog svog preko kojeg "rješavaju stvari" i ne žele riskirati da ga izgube. Tako se tu živi odavno. Naše društvo je jako licemjerno.
medonaodmoru is offline  
Old 12.04.2024., 13:30   #5
Quote:
LazyCrazy kaže: Pogledaj post
Ozbiljno pitanje. Samo su mi dvije osobe u životu rekle da glasaju za HDZ. Jedan taksist koji uvijek glasa za HDZ, i jedna medicinska sestra kojoj je kći član HDZ-a pa oni kao obitelj glasaju za HDZ zbog nje.

Kad god nekog pitam za koga glasa, dobijem odgovor da nije HDZ. Svi su protiv HDZ-a. Ima tu ljevičara i desničara, ali svima je zajedničko da su snažno protiv HDZ-a.

Krećem se mahom u zagrebačkim visoko obrazovanim krugovima, ali nisam cijepljena od stvarnosti. Imam niže obrazovane prijatelje i susjede te rodbinu (s juga i s istoka). Osim onih iznimaka, nisam čula da itko glasa za HDZ.

Ipak, HDZ pobjeđuje redovito. Kako to, ako nitko za njih ne glasa?
Uzmi u obzir da pola ljudi ne izlazi na izbore, a od tih pola koji izađu skoro dvije trećine glasuje za druge opcije, a ne HDZ.

A onda još uzmi i da se od te jedne trećine koja glasuje za HDZ pola njih srami reći da glasuje za HDZ, posebno u urbanim sredinama.

Tako da taj fenomen o kojem pričaš uopće nije čudan niti neočekivan.
label is offline  
Old 12.04.2024., 13:31   #6
Ovise o stranci ili su jednostavno neinformirani i stari.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Old 12.04.2024., 13:34   #7
Oni koji od njega imaju izravne ili neizravne koristi.
Zmijonosac is offline  
Old 12.04.2024., 13:37   #8
Imamo ti mi jednog susjeda, čovjek 50 godina, ima određene intelektualne teškoće. njemu su braća rekla da glasa za HDZ i on glasa za HDZ. Ali prati pobožno vijesti, i onda kad izađe neka afera posebno pred izbore, sam bez da ga itko išta pita svima govori kako mu je dosta i kako više nikad neće HDZ-u dat glas. Onda poslije izbora redovno svrati na kavu i sam kaže: bio sam na izborima, a šta ću, moram za HDZ.
Garf is offline  
Old 12.04.2024., 13:42   #9
moj bivši punac (a onda i punica, sumnjam da ima autonomiju po tom pitanju) glasaju za HDZ. kasični seoski bahat sa sjeveroistoka. od prijatelja i krvnog srodstva - nitko. Ali, isto tako, u nekim sredinama ljudi se pitaju tko su ti koji glasaju za "jugofiličare", "komuniste" i "vuke"
Tratin20 is offline  
Old 12.04.2024., 14:21   #10
Quote:
Tratin20 kaže: Pogledaj post
moj bivši punac (a onda i punica, sumnjam da ima autonomiju po tom pitanju) glasaju za HDZ. kasični seoski bahat sa sjeveroistoka. od prijatelja i krvnog srodstva - nitko. Ali, isto tako, u nekim sredinama ljudi se pitaju tko su ti koji glasaju za "jugofiličare", "komuniste" i "vuke"
A zato su bivši?
kilkenny is offline  
Old 12.04.2024., 15:15   #11
Quote:
kilkenny kaže: Pogledaj post
A zato su bivši?
kćer im je feminizirana verzije Kate Šmajser. ali, da!
Tratin20 is offline  
Old 13.04.2024., 06:41   #12
Najviše za HDZ glasaju ljudi sa sela i ruralnih područja gdje ih oni smatraju skoro pa svetinjom, oni su stvorili državu dok su SDP komunisti, jugozomboidi itd.

Mislim da ni ne kuže da ima i drugih opcija u politici. No dolaskom mladih naraštaja koji ipak malo bolje prate stvari, promijeniti će se i to.

Ipak su neki dugo živjeli u jedno partijskom sistemu i za njih postoji samo jedna opcija. A neki su tu da poberu novce ili su ovisni o HDZu (uhljebi, pa svi na vojnim mirovinama i drugi).

No kužim kako ti ne vidiš to jer bolje obrazovana ekipa i ne glasa za HDZ, a s slabijim slojevima društva nemaš doticaja.
Ingvar25 is offline  
Old 13.04.2024., 07:18   #13
Quote:
LazyCrazy kaže: Pogledaj post
Ozbiljno pitanje. Samo su mi dvije osobe u životu rekle da glasaju za HDZ. Jedan taksist koji uvijek glasa za HDZ, i jedna medicinska sestra kojoj je kći član HDZ-a pa oni kao obitelj glasaju za HDZ zbog nje.

Kad god nekog pitam za koga glasa, dobijem odgovor da nije HDZ. Svi su protiv HDZ-a. Ima tu ljevičara i desničara, ali svima je zajedničko da su snažno protiv HDZ-a.

Krećem se mahom u zagrebačkim visoko obrazovanim krugovima, ali nisam cijepljena od stvarnosti. Imam niže obrazovane prijatelje i susjede te rodbinu (s juga i s istoka). Osim onih iznimaka, nisam čula da itko glasa za HDZ.

Ipak, HDZ pobjeđuje redovito. Kako to, ako nitko za njih ne glasa?
E da, još nešto: Znam kako ti nisi čula da ljudi glasaju za HDZ, kad su jedni umrli a glasali su (kako, to valjda samo u odboru znaju), drugi su otišli u inozemstvo i nikad ne bi glasali za HDZ a glasali su ipak.

Ne smijemo zaboraviti ni dragu nam dijasporu koja dolazi sa busevima na glasanje a ne živi u Hrvatskoj (prvenstveno Hercegovci). Davno je bila priča da su u Metkoviću na jednoj adresi prijavljene 53 osobe i sandučić pun pošte. Ništa od toga vrlo Ministarstvo Uprave nije riješilo.
Ingvar25 is offline  
Old 13.04.2024., 10:43   #14
Malo tko glasa za HDZ zato što iskreno misli da su najbolji ili najmanje loši, što imaju najbolje politike i slično. Sve su to osobni interesi, manje-više.
U birtiji nikada nećeš ćuti da netko druka za HDZ, to će uvijek biti pljuvačina. Ipak ne želiš ispast bedak pred ekipom.
Ali će ih u garantiranoj privatnosti, iza kartona na biračkom mjestu, bez beda zaokružiti.
Phlegma is offline  
Old 13.04.2024., 15:23   #15
Mislim da ste u krivu po puno stvari ovdje.
Zapravo je prilično jednostavno.

Prvo, ljudi ne glasaju za HDZ, nego za Plenkovića.
Najviše zato što su za dosta njih/nas životni uvjeti bitno popravili u zadnjih 10 godina otkad je HDZ na vlasti. Brojke tu ili tamo, ali to je dojam velikog broja ljudi. 2017 je u projsjeku 15 od 20 ljudi koje znam radilo na slabije plaćenim poslovima, ili nisu imali posao uopće, dok je u 2023 12 od tih 15 na bolje plaćenim poslovima, a ostalih 3 otvorili su vlastite start upove novca iz EU. Kako god, usprkos svoj korupciji, kod većine je osobni dojam da im je bolje, a to je nešto što galama iz SDP i ostalih teško može nadmašiti. (op.a: brojke su proizvoljne, samo da dokažem poantu)

Jer upravo Plenković predstavlja ono što sad ljudi žele čuti i živjeti - Hrvatska kao dio Europe, mala ali ugledna i poštovana zemlja, koju se pita i traži mišljenje za mnoga bitna svjetska pitanja, Hrvatska kao uspješni primjer iskoraka iz "regiona", Hrvatska koja ne želi čuti za Rusiju, Putina i sve istočno od Drine i kao direktna posljedica svega ovoga: Hrvatska sa turizmom kao glavnom granom od koje svi živimo.
Ne može se puno toga mjeriti s time kad dođeš negdje van, kažeš da si iz Hrvatske i dočeka te pregršt komplimenata na račun tvoje zemlje.

Koliko god to vama nekima ovdje zvučalo utopijski, i uglavnom "ugled" ne prati stvarno ekonomsko stanje, "keeping up appearances" je u doba interneta i društvenih mreža puno bitnije od bilo čega drugog.
Makni Plenkovića iz jednadžbe, HDZ se spušta na max 30% svog post ratnog biračkog tijela, a to su konzervativni, ruralni desničari.

Također, otkad je Plenković u igri, drastično se promijenilo biračko tijelo HDZa. To su sada srednja klasa, prosjek 40-60 godina (GenX da sumiram) srednje do visoko obrazovani, ne nužno zaposleni u državnim tijelima te gotovo sigurno žive u urbanim centrima. Bila su čak i neka istraživanja na tu temu, jer su već mnogi zapitali isto ovo što je u naslovu topica, ali sad ne mogu tražiti.
To se najviše vidi po rezultatima parlamentarnih izbora u Zagrebu.
Od prvih izbora se govori- tko dobija Zagreb na jednim, na idućim izborima vlada Hrvatskom. Kad pratiš slijed, vidi se da je Zagrebom godinama na parlamentarnim izborima dobivao SDP, u ovoj ili onoj formi, no sve se prekida sa dolaskom Plenkovića.

Zašto ljudi ne žele reći da glasaju za HDZ?
Pa obratite pažnju sljedeći put kad se potegne to pitanje i vidite kakve reakcije ljudi imaju na moguće glasače HDZ - podkapacitirani glupan, idiot, kriminalac, zaostali desničar, i cijela paleta ostalog vrijeđanja.
Stvarno mislite da će vam bilo tko tko ima malo soli u glavi iz onog bazena trenutnih glasača HDZa to stvarno i reći?
Osim toga, svi koji smo na internetu već desetljećima jako smo svjesni "cancel culture" i koliko je lako postati žrtvom iste, samo zato jer igrom slučaja nađeš u društvu političkih i svjetonazorskih neistomišljenika.
Šta bilo kome to treba?

Tako da, mnogi će se u društvu smješkat u lice uspjenjenom glasaču oporbe, možda čak i klimati glavom u prividnom slaganju i ali će otići na izbore i zaokružiti HDZ.
__________________
Silence is golden. The duct tape is silver.
Aleta Ogord is offline  
Old 13.04.2024., 15:50   #16
Quote:
Aleta Ogord kaže: Pogledaj post
Mislim da ste u krivu po puno stvari ovdje.
Zapravo je prilično jednostavno.

Prvo, ljudi ne glasaju za HDZ, nego za Plenkovića.
Najviše zato što su za dosta njih/nas životni uvjeti bitno popravili u zadnjih 10 godina otkad je HDZ na vlasti. Brojke tu ili tamo, ali to je dojam velikog broja ljudi. 2017 je u projsjeku 15 od 20 ljudi koje znam radilo na slabije plaćenim poslovima, ili nisu imali posao uopće, dok je u 2023 12 od tih 15 na bolje plaćenim poslovima, a ostalih 3 otvorili su vlastite start upove novca iz EU. Kako god, usprkos svoj korupciji, kod većine je osobni dojam da im je bolje, a to je nešto što galama iz SDP i ostalih teško može nadmašiti. (op.a: brojke su proizvoljne, samo da dokažem poantu)

Jer upravo Plenković predstavlja ono što sad ljudi žele čuti i živjeti - Hrvatska kao dio Europe, mala ali ugledna i poštovana zemlja, koju se pita i traži mišljenje za mnoga bitna svjetska pitanja, Hrvatska kao uspješni primjer iskoraka iz "regiona", Hrvatska koja ne želi čuti za Rusiju, Putina i sve istočno od Drine i kao direktna posljedica svega ovoga: Hrvatska sa turizmom kao glavnom granom od koje svi živimo.
Ne može se puno toga mjeriti s time kad dođeš negdje van, kažeš da si iz Hrvatske i dočeka te pregršt komplimenata na račun tvoje zemlje.

Koliko god to vama nekima ovdje zvučalo utopijski, i uglavnom "ugled" ne prati stvarno ekonomsko stanje, "keeping up appearances" je u doba interneta i društvenih mreža puno bitnije od bilo čega drugog.
Makni Plenkovića iz jednadžbe, HDZ se spušta na max 30% svog post ratnog biračkog tijela, a to su konzervativni, ruralni desničari.

Također, otkad je Plenković u igri, drastično se promijenilo biračko tijelo HDZa. To su sada srednja klasa, prosjek 40-60 godina (GenX da sumiram) srednje do visoko obrazovani, ne nužno zaposleni u državnim tijelima te gotovo sigurno žive u urbanim centrima. Bila su čak i neka istraživanja na tu temu, jer su već mnogi zapitali isto ovo što je u naslovu topica, ali sad ne mogu tražiti.
To se najviše vidi po rezultatima parlamentarnih izbora u Zagrebu.
Od prvih izbora se govori- tko dobija Zagreb na jednim, na idućim izborima vlada Hrvatskom. Kad pratiš slijed, vidi se da je Zagrebom godinama na parlamentarnim izborima dobivao SDP, u ovoj ili onoj formi, no sve se prekida sa dolaskom Plenkovića.

Zašto ljudi ne žele reći da glasaju za HDZ?
Pa obratite pažnju sljedeći put kad se potegne to pitanje i vidite kakve reakcije ljudi imaju na moguće glasače HDZ - podkapacitirani glupan, idiot, kriminalac, zaostali desničar, i cijela paleta ostalog vrijeđanja.
Stvarno mislite da će vam bilo tko tko ima malo soli u glavi iz onog bazena trenutnih glasača HDZa to stvarno i reći?
Osim toga, svi koji smo na internetu već desetljećima jako smo svjesni "cancel culture" i koliko je lako postati žrtvom iste, samo zato jer igrom slučaja nađeš u društvu političkih i svjetonazorskih neistomišljenika.
Šta bilo kome to treba?

Tako da, mnogi će se u društvu smješkat u lice uspjenjenom glasaču oporbe, možda čak i klimati glavom u prividnom slaganju i ali će otići na izbore i zaokružiti HDZ.
podcrtano - lopov plenković lopov bandić
boldano
pljuje se i po drugim biračima i isto ih se etiketira svakakvim nazivima
a dodatno - sorry onaj tko ima soli u glavi ne zaokružuje hdz

a zadnja rečenica je eto jedan dokaz licemjerja
kao i nedavno sam bila u nekom društvu a gdje nisu bili tihi, naročito drvlje i kamenje po ZM i glasati će za hdz a isti iznajmljuju stanove - neprijavljeno pa i štošta toga još rade mimo zakona
sorry, lažovi, lopovi, licemjeri
a neke je tu i tamo sram reć da glasaju za hdz
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Old 13.04.2024., 15:52   #17
Kako ne?
Jucer cuo tipa na tramvajskoj stanici da ce glasat za plenkija.
Jos doso do mene sa frendom i spominju se oni.
zacky is offline  
Old 13.04.2024., 16:00   #18
Veliki broj ljudi koje znam dati će glas za HDZ jer vide da je stanje puno bolje nego 2015te, znam da kod nas prevladava crnilo i crne misli ali da je bolje je.

A isto tako dosta ljudi će glasati za HDZ radi Ukrajine kojoj je oporba okrenula leđa a ljudi se sjećaju nekih stvari.
klingonac_worf is offline  
Old 13.04.2024., 16:05   #19
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Kako ne?
Jucer cuo tipa na tramvajskoj stanici da ce glasat za plenkija.
Jos doso do mene sa frendom i spominju se oni.
Pa i treba. To je Darwinov zakon. Sve posljedice HDZ-ove politike ce morati pojesti. Kao Nijemci sto su podrzavali Hitlera i spletom po njih sretnih povijesnih okolnosti koje su im isle u korist, ipak na kraju opstali. HDZ je do sada raselio pola milijuna gradjana. Nova radna mjesta i kapitalna strana ulaganja koja bi sasvim sigurno mnoge potakla na povratak su u domeni whishful thinkinga sto znaci da se ova politika smrti i dalje nastavlja. Pa ako Hrvati zele tim smjerom, neka idu.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/...j/2047830.aspx

Dovesti ce domoljubi jos stanovnistva tko zna odakle pa ce vrlo vjerojatno i Hrvatska kao relativno sigurna zemlja isto postati stvar proslosti.
Mozda tog kretena sa stanice i nabije neki inzenjer pa to bude dokaz kako funkcionira Darwinov zakon i ujedno peotska pravda.
T-3000 is offline  
Old 13.04.2024., 16:07   #20
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
podcrtano - lopov plenković lopov bandić
boldano
Hoćeš reći da više od pola milijuna glasača u zagrebačkim izbornim jedinicama u zadnjih 30 godina većinski glasa za lopove jer su i oni sami lopovi? Mislim kad već pričamo o predrasudama...
I podsjećam te, pričamo o parlamentarnim, a ne o lokalnim izboorima.

Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
a dodatno - sorry onaj tko ima soli u glavi ne zaokružuje hdz
Eto, I rest my case. S tim stavom nećeš nikoga uvjeriti da promijeni mišljenje.

Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
a zadnja rečenica je eto jedan dokaz licemjerja
kao i nedavno sam bila u nekom društvu a gdje nisu bili tihi, naročito drvlje i kamenje po ZM i glasati će za hdz a isti iznajmljuju stanove - neprijavljeno pa i štošta toga još rade mimo zakona
Pa eto, kad pričam o "cancel culture" upravo o tome i pričam.
Dotičnog će netko vjerojatno (možda i ti) prijaviti u poreznu, iako sigurno ne krši zakon od jučer, nego tek kad ste, jučer dakle, saznali da je glasač HDZa.
Toliko o licemjerju.
__________________
Silence is golden. The duct tape is silver.
Aleta Ogord is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:26.