Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2008., 16:38   #1
Porez na prvu nekretninu

Samo jedno pitanje koje ne znam gdje uvalit

Da li su nastupile neke promjene vezane uz kupovinu prve nekretnine i oslobođanje od plaćanja poreza na istu ovisno o kvadraturi?

tnx
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 18:57   #2
Quote:
Kyra kaže: Pogledaj post
Samo jedno pitanje koje ne znam gdje uvalit

Da li su nastupile neke promjene vezane uz kupovinu prve nekretnine i oslobođanje od plaćanja poreza na istu ovisno o kvadraturi?

tnx
NE
__________________
potpis
barel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 07:12   #3
Hvala
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 13:21   #4
Quote:
Kyra kaže: Pogledaj post
Samo jedno pitanje koje ne znam gdje uvalit

Da li su nastupile neke promjene vezane uz kupovinu prve nekretnine i oslobođanje od plaćanja poreza na istu ovisno o kvadraturi?

tnx
Koliko ja znam na prvu nekretninu ne placas porez i mislim da to nema veze s kvadraturom...
__________________
"Ako ideja od početka ne izgleda apsurdno, tada za nju nema nade"
dont_be_afraid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 13:25   #5
Quote:
dont_be_afraid kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam na prvu nekretninu ne placas porez i mislim da to nema veze s kvadraturom...
ima
crvenkapica33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 13:27   #6
Na 50m2 ne placas porez, na ostalo da, 5%.
Margita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 14:19   #7
Ja vec imam nekretninu (mali stan) na moje ime; ali ne zivim u njoj niti ne otplacujem kredit (mama i brat su u njemu - ja koristim sluzbeni stan). Sto uraditi ako zelim kupiti drugi stan, kako ne bih niti na njega platio stan)? Mogu li ga pokloniti mami ili bratu? Sto je najbolje rjesenje?
hana1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 14:25   #8
hana, porez ne plaćaš samo na prvu nekretninu, ovo bi tebi bila druga, pa prema tome na nju plaćaš... bez obzira ako je prodaš ili pokloniš...
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 15:44   #9
Ne mogu sad naći link, ali zar nije bilo prema broju stanovnika pa sukladno tome kvadratura?

Meni se čini da sam ja tada vidjela da mi je stan par kvadrata veći od onog što je previđeno za dvoje i da u tom slučaju plaćam porez na tih par kvadrata.
Ne mogu sad naći topic na kojem smo o tome pisali...

Nadam se da se to nije promijenilo...
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 16:01   #10
Quote:
Kyra kaže: Pogledaj post
Ne mogu sad naći link...
jel ovaj...

https://www.forum.hr/showthread.php?t=28099&page=4


bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 16:04   #11
Ma to je bio neki stariji topic....znam da je netko linkao cijeli popis kvadratura...

Hvala svejedno...pročitat ću ja i ovaj što si ti linkala
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 17:30   #12
bilo bi do 50 kvadrata za jednu, 65 za dvije i tako dalje.
mi smo danas predali prijavu, stan je vlasništvo pola-pola na nas dvoje, kvadratura je nešto manje od 60 plus terase i parking. rekli su nam da ćemo biti oslobođeni jer se dijeli kvadratura na pola, oboma nam je prva nekretnina.
crvenkapica33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 17:41   #13
Jel za tih 65 kvadrata trebaju biti bračni partneri ili bar suvlasnici u stanu ili....?
bedacha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 18:37   #14
Quote:
hana1 kaže: Pogledaj post
Ja vec imam nekretninu (mali stan) na moje ime; ali ne zivim u njoj niti ne otplacujem kredit (mama i brat su u njemu - ja koristim sluzbeni stan). Sto uraditi ako zelim kupiti drugi stan, kako ne bih niti na njega platio stan)? Mogu li ga pokloniti mami ili bratu? Sto je najbolje rjesenje?
Imala sam slucajeva gdje npr. bracni par ima u vlasnistvu 48-50m2 i nikad nisu iskoristili poreznu olaksicu a zatim kupe npr. 60m2 (veci od onog sto su imali ) i bili su oslobodjeni placanja poreza unatoc tome sto u vlasnistvu imaju stan od 48 ili 50 m2 koje su isto zadrzali u svom vlasnistvu (nisu ga prodali)....
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 19:03   #15
Porez se ne plaća na onoliko kvadrata koliko je zakonski dopušteno za broj prijavljenih članova domaćinstva, ako se s time rješava stambeno pitanje. Što znači da se u vlasništvu ne može imati takva nekretnina (s takvom kvadraturom) i kupovati nova (koja u uvjetima kvadrature i broja prijavljenih članova domaćinstva zadovoljava takve kriterije).

Najbolje je sam pročitati sve iz područja porezne politike. Evo linka.
shunkyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 10:51   #16
Kyra, sve je na ovom linku kojeg je shunky dao, najbolje ti je to procitat i sve ces znat

Ono sto trazis je:

3. - da veličina stana/kuće koju kupuje, ovisno o broju članova uže obitelji (bračni drug i djeca), ne prelazi površinu:
- za 1 osobu do 50m2 stambenog prostora
- za 2 osobe do 65m2 stambenog prostora
- za 3 osobe do 80m2 stambenog prostora
- za 4 osobe do 90m2 stambenog prostora
- za 5 osoba do 100m2 stambenog prostora
- za 6 osoba do 110m2 stambenog prostora
- za 7 i više osoba 120m2 stambenog prostora
Ako veličina stana ili kuće koju građanin kupuje prelezi ove površine porez na promet nekretnina plaća se samo na višak stambenog prostora.


Tako da... ne ovis o broju stanara, vec o broju clanova uze obitelji. Sto bi rec da moras bit udana ako mislis prijavit 2 clana Vanbracnu zajednicu porezna ne priznaje.

Tips&Tricks: ako kupujete stan, a niste ozenjeni, kupite ga po pola i onda svatko zasebno prijavi svoju polovicu i bude oslobodjen do 50m2, pa na tu foru mozete uzeti i 100m2 stan, a da budete u potpunosti oslobodjeni poreza (naravno ako su i ostali uvjeti ispunjeni)
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 11:00   #17
ne mogu otvoriti link.....
Lei, hvala na objašnjenju....
bedacha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 12:13   #18
Kyra, hoces rec' da se kupnja realizirala?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 12:57   #19
Ja i moj zaručnik smo kupili stan od 68 m2! Ja u svom vlasništvu imam kuću, a on nema ništa, dakle prva mu je nekretnina!
Da li mi netko može pojasnit na koliku ćemo točno kvadraturu platiti porez na promet na nekretnine???
hvala
Eh da, moram napomenut da ćemo taj porez plaćati kad već budemo u braku, budući da ugovor o kupoprodaji sklapamo par mjeseci nakon ženidbe.
bekib is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 13:09   #20
Rekla bih da cete platiti porez na svih 68 m2 ako tvoja kuca zadovoljava uvjete stanovanja.

Jedino, kao da mi se cini da sam nesto procitala, ako kuca nije u blizini mjesta boravka, ne uzmu je u obzir pa bi onda imali pravo na oslobodjenje do 65 m2. No mozda sam sanjala. Pistacija bi mi mogla razrijesiti nedoumice.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:31.