Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2013., 08:56   #41
Bez milisekunde dileme, DA.

Ja ću ti samo dati jednu drugu perspektivu o samopouzdanju.

Iz svog iskustva smatram da je nedostatak samopouzdanja rezultat toga što je, barem u podsvijesti, čovjek svjestan svoje nekompetencije.

Obično o međuljudskim odnosima. A tako mi djeluje i tvoj slučaj zbog spominjanja izgleda.
Bit ću direktna, bez celofana: da znaš više o međuljudskim odnosima, shvatila bi kako je izgled, kada ga i nemaš, nebitan. U jednu ruku jako bitan, no nitko ne vidi tvoj "izgled", ljudi vide "dojam o tebi" - nešto čime se toliko da manipulirati (i dojmom i samim izgledom) da dojam bez problema zamagliš i pretvoriš u što god želiš, pa zapravo postane zanemariv.
A ti čak i imaš izgled.

Ajde se sada vrati u svoje nesamopouzdanje zbog izgleda pa reci što bi ti se to moglo loše dogoditi zbog izgleda. Molim te da tu napišeš odgovor.

I da, mislim da sve ovo što si pričala o svom ocu, mladosti, vezama, nema previše veze sa tvojim samopouzdanjem na način da ga je ono narušilo. Nego da je tvoje samopouzdanje već bilo krhko pa su te ti događaji toliko pogađali i još više potvrđivali tebi već postojeću sliku o sebi.
Ili ako se vratim na svoju perspektivu, još više ti potvrđivali da ne znaš što, kada, kako...

Edit: aupičku, odgovaram na godinu i pol staru temu gdje je autor banan.
Ajde, sretno ti bilo!

Zadnje uređivanje Dama Crna : 15.12.2013. at 09:05.
Dama Crna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2013., 09:14   #42
Quote:
VucinSljedbenik kaže: Pogledaj post



Al najveći je problem KAKO ostvariti ovo što ja govorim.Nekima će se činiti paradoksalinim (tj. ateistima koji su čitali Bibliju) al baš je Biblija od mene izvukla jednu zdravu dozu bahatosti,i samopoštovanja,pa logično i samopuzdanja...

Za mene bahatost ima samo negativnu konotaciju, no u vucinoj bibliji najvjerojatnije nema. Bahatost nastupa kad je samopostovanje na preniskoj grani, bahatoscu se onda pokusava prikriti kronicno pomanjkanje samopouzdanja - stanja koje je nastupilo zbog dugorocnog nerada na sebi...

Zadnje uređivanje Jona Vark : 15.12.2013. at 09:21.
Jona Vark is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 10:44   #43
Ono kaj me koci u tom nacinu za bolje samopouzdanje je to da sam nekako previse bio optimistican, pa i naivan.

Dakle, kak bi se reklo ,,Dobio sam krila'' i onda jos k tomu i povremena nestrpljivost dovela do vece kolicine nejasnoca.

Dakle, imam podosta zelja, ali bas zbog manjka samopouzdanja i introveriranosti teze mi se snaci u nacinu da te zelje postanu stvarnost.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 12:41   #44
Quote:
The Maystor kaže: Pogledaj post
Dakle, imam podosta zelja, ali bas zbog manjka samopouzdanja i introveriranosti teze mi se snaci u nacinu da te zelje postanu stvarnost.
Mislim da su svi barem jednom došli do toga da im samopouzdanje postane prepreka da neke kako ti kažeš želje postanu stvarnost. Kako se toga riješit, no idea, to se samo od sebe razvija polako. Na mene dosta djeluje u kakvom se društvu krećem, koliko mi potpore daju oko nekih stvari, a ovi trenutno su stvarno na svome mjestu.
ĐES-Man Đii is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 23:13   #45
esencijalnu ulogu su tu odigrali naši roditelji. ako su stvar sjebali, a oni su prvi modeli koje oponašamo (najvažnije su prve 3), pa još ako uz njih nije bilo pozitivne okoline koja bi to malo popravila, sredili su te za cijeli život, ALI!!! kad shvatiš kakvi su oni ljudi, koje su im vrline i mane i počneš ih drugačije promatrati, promatrati kao obične ljude, ne egzekutore ili veličine, počinješ mijenjati i odnos prema samome sebi, prevelika doza samokritičnosti se dovodi na normalniju razinu, više nisi tako strog prema sebi ("ne vrijediš ništa", "nikad ništa od tebe"- zvuči poznato?), samopouzdanje polako raste ili se tek stvara/gradi- to je jedan dugačak proces, ali rezultati se konačno pojavljuju, počinješ se više cijeniti, lakše komuniciraš s drugim ljudima, lakše uspostavljaš i stvaraš i održavaš prijateljstva, prestaješ ulaziti u loše veze u kojima kao i od roditelja, isto doživljavaš od partnera- počinješ graditi kriterije i više ne pristaješ na mrvice, postaješ svjestan svojih vrijednosti i postavljaš se prema drugima tako da te počnu cijeniti. meni je u ovome svemu pomogla dugogodišnja psihoanalitička psihoterapija, ne mogu 100% tvrditi da je to jedini način postizanja uspjeha u izgradnji samopouzdanja, za mene jest i beskrajno sam zahvalna svojoj dr. ali treba napomenuti da ne postoji garancija da vam i to naknadno izgrađeno samopouzdanje ne može u nekim životnim okolnostima opet biti narušeno, ništa nije zacementirano, nažalost, ali je svakako veća mogućnost da ponovno ustanete upravo zbog dugotrajnog rada na sebi i spoznaja do kojih ste došli i promijenili obrasce ponašanja
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 14:27   #46
Meni su prijatelji dosta pomogli odnosno maknuo sam se od starih, našao nove koji su isto bili onako više na "Vi" sa samopouzadnjem. Ali s vremenom smo bodrili jedni druge i sad smo stvarno mogu reći izgradili samopouzdanje. A razlog tome je bila maksimalna potpora u svemu što smo radili i stalno ohrabrivanje. Kad se pogledam unazad par godina i sad, to su dva različita čovjeka jednostavno. Ovaj novi je sposoban osvojit svijet i ništa mu neće stati na put da svoje snove izgura do maximuma, hehe.
ĐES-Man Đii is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 07:57   #47
Krenuo sam u boljem smjeru, opet sam pozelio neke zelje koje su me prije veselile.

Sebi ipak oprastam postepeno greske, i nastojim se podsjetiti onih lijepih stvari iz proslosti gdje bijah sretan.

Samopouzdanje mi se napokon pomalo vraca na onu razinu koja mi bas onako dobro pase.

Uh, koliko samo u mozak stane ingormacija...

A, pitanja, neka pitanja ipak mozda jos nisu za mene, mozda sam jos fakat premlad za preopsirne analize.
Nalazim utjehu u dobrim ljudima, ali i u sebi, i nakon dugo vremena, od ranog jutra sam bas vrlo, vrlo sretan!!
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 08:48   #48
A, eto, nisam bas spreman na znatnije promjene na sebi, premda mi se ponekad cini da bih takvo nesto trebao napraviti. Ono sto se cinilo da je daleko, postalo je blize, ali povremenim povratkom na losije navike, to se pocelo udaljavati i onda se te i manje greske baziraju na nacin pada koncentracije i teze pripreme za bolje samopouzdanje.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 08:57   #49
mislim da me samopouzdanje puno ne dira; nebitna stavka u zivotu
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 14:10   #50
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
mislim da me samopouzdanje puno ne dira; nebitna stavka u zivotu
Nije mi sasvim jasno zašto to smatraš nebitnom stavkom u životu. Mislim da se svaka mogućnost za uspjeh dobrim dijelom temelji na samopouzdanju.
Martian7 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 18:11   #51
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Nije mi sasvim jasno zašto to smatraš nebitnom stavkom u životu. Mislim da se svaka mogućnost za uspjeh dobrim dijelom temelji na samopouzdanju.
to je samo ... misljenje
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 01:41   #52
Nastojim se podsjetiti dobrih strana iz proslosti, i pokusati ih primjeniti na aktualno razdoblje.

Samopouzdanje mi naraste kada se ohrabrim i cvrsce udjem u neke odluke, no ponekad su te odluke forsirane i povremeno ne osjetim slobodan pristup u tomu.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:57.