Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2010., 13:45   #7321
tnx

Ne znam jel dozvoljeno ili ne, ali htio bih se zahvaliti dr Dijanu iz Zadra za jucerasnju intervenciju.
mihmih is offline  
Old 11.06.2010., 14:49   #7322
apikotomija

jucer sam bila na apikotomiji, radi se o jedinici gore, doktor je bio stvarno dobar i profesionalan i sve mi je lijepo objasnio što će mi raditi i nije me bolilo ništa.
čim sam došla kući počela sam stavljati hladne obloge da ne nateknem, ali nocas preko noći ipak jesam mene sada zanima savjeti za što bolji oporavak, i pitanje
kolika je mogućnost vertikalnog pucanja tog zuba..naime on je imao plombu a citala sam neke slucajeve gdje je doslo do toga i zub je morao van...naravno da se grozim na pomisao da moram vaditi jedinicu pa me zanima postoje li kakvi savjeti da se to u najvećoj mogućnosti izbjegne...ili to doista apsolutno ne ovisi o meni ?
hvala
sunsets is offline  
Old 11.06.2010., 14:59   #7323
Quote:
sunsets kaže: Pogledaj post
jucer sam bila na apikotomiji, radi se o jedinici gore, doktor je bio stvarno dobar i profesionalan i sve mi je lijepo objasnio što će mi raditi i nije me bolilo ništa.
čim sam došla kući počela sam stavljati hladne obloge da ne nateknem, ali nocas preko noći ipak jesam mene sada zanima savjeti za što bolji oporavak, i pitanje
kolika je mogućnost vertikalnog pucanja tog zuba..naime on je imao plombu a citala sam neke slucajeve gdje je doslo do toga i zub je morao van...naravno da se grozim na pomisao da moram vaditi jedinicu pa me zanima postoje li kakvi savjeti da se to u najvećoj mogućnosti izbjegne...ili to doista apsolutno ne ovisi o meni ?
hvala
svaki zub koji se endodontski tretira, gubi na debljini korjena, a samim time i na strukturnoj stabilnost. Koliko ce se taj zub moci opirati silama ovisi o vise faktora...poput tehnike punjenja kanala, uskladenosti zagrzia sa susjednim zubima ali i parafunkcijskim kretnjama (skripanje i stiskanje zubima) koje pogotovo dolaze do izrazaja ako kontakti nisu pravilno uskladeni.
Jedinice na tvoju srecu nisu zubi koji u ustima najcesce vertikalno pucaju...najcesce se to desava pretkutnjacma.
Jedinice nemaju masivan korijen, niti priblizno kao ocnjaci, pretkutnjaci i da ne govorim kutnjaci....no na jedinicam se ne razvijaju toliko velike sile koje bi takav zub u straznjem egmentu smrvile u rekordnom roku...
Tako da se ti samo drzi uputa koje ti je dao tvoj dr....pazi da na njega ne grizes neke tvrde ili krhke stvari...tipa nekih arašida ili bombona...i ako je dobro napunjen, dobro apikotomiran...zub ti moze jos godinama biti u ustima.
Chain is offline  
Old 11.06.2010., 15:20   #7324
koliko vremenski traje postupak kauterizacije, tj. spaljivanje zubnog mesa...??
to me čeka u ponedjeljak, a i k tome još mnogo drugih obaveza pa da si znam isplanirati.. bila bih zahvalna na odgovoru ako ga tko zna... Hvala!
__________________
ne postoje ružne žene, samo su neke lijene...
ljubimica is offline  
Old 11.06.2010., 16:41   #7325
Quote:
ljubimica kaže: Pogledaj post
koliko vremenski traje postupak kauterizacije, tj. spaljivanje zubnog mesa...??
to me čeka u ponedjeljak, a i k tome još mnogo drugih obaveza pa da si znam isplanirati.. bila bih zahvalna na odgovoru ako ga tko zna... Hvala!
ak se ne varam, nekih par minuta. ako se radi o gingivi oko jednog zuba.
mihmih is offline  
Old 11.06.2010., 16:49   #7326
da, na jednom zubu će raditi.... hvala
a ja računala na nekih sat vremena
__________________
ne postoje ružne žene, samo su neke lijene...
ljubimica is offline  
Old 11.06.2010., 17:08   #7327
imam još jedno pitanjce u vezi kauterizacije tj . spaljivanja zubnog mesa...
ima li kakvih posljedica poslije zahvata?? kakve otekline, bol.... jer imam neko predavanje poslije toga pa nebi bilo zgodno da dođem deformirana
hvala!
__________________
ne postoje ružne žene, samo su neke lijene...
ljubimica is offline  
Old 11.06.2010., 18:03   #7328
prije par mjeseci sam pala i pukla su mi oba prednja zuba, izvađen mi je živac i izrađene su mi porculanske krunice, koje mi još nisu trajno cementirane iz razloga jer me jedan zub boli na zagriz, bol nije jaka ali osjetim i nekoliko puta sam imala osjećaj kao da mi pulsira u zubu. napravila sam rtg zuba i zubarica kaže da je sve u redu, da su zubni kanali dobro ispunjeni da nema nikakvog razloga za bol. a mene to već 2 mjeseca tako samo zaboli malo kada zagriznem. i danas me već drugi put poslala doma i rekla da dodjem za 15-ak dana, jer ne osudi se trajno zacementirati dok me ne prestane boliti. a kad ju pitam koji uzrok bi mogao toj boli biti , kaže da ne zna. i ništa ne poduzima u vezi toga nego samo čeka. pa da li bi mi itko mogao reći zašto me smo taj jedan zub kada s njim zagriznem zaboli,koji bi razlog mogao biti, ako su kanali dobro popunjeni??
i da napomenem liječenje i izrada tih dviju krunica traje već od sredine 3. mjeseca. jel to normalno??
zubic-vila is offline  
Old 11.06.2010., 18:09   #7329
Sa slikom zuba (ili ponovno slikaj) i po drugo mišljenje. Ili stavi sliku ovdje da vidimo kako je napunjeno.
borat&bruno is offline  
Old 11.06.2010., 18:16   #7330
Quote:
ljubimica kaže: Pogledaj post
imam još jedno pitanjce u vezi kauterizacije tj . spaljivanja zubnog mesa...
ima li kakvih posljedica poslije zahvata?? kakve otekline, bol.... jer imam neko predavanje poslije toga pa nebi bilo zgodno da dođem deformirana
hvala!
Meni je proslo sve ok. Mislim da je to nest jednostavno i da nebi trebala imati nikakvih posljedica. No nisam ja od struke pa...
mihmih is offline  
Old 11.06.2010., 23:15   #7331
Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
svaki zub koji se endodontski tretira, gubi na debljini korjena, a samim time i na strukturnoj stabilnost. Koliko ce se taj zub moci opirati silama ovisi o vise faktora...poput tehnike punjenja kanala, uskladenosti zagrzia sa susjednim zubima ali i parafunkcijskim kretnjama (skripanje i stiskanje zubima) koje pogotovo dolaze do izrazaja ako kontakti nisu pravilno uskladeni.
Jedinice na tvoju srecu nisu zubi koji u ustima najcesce vertikalno pucaju...najcesce se to desava pretkutnjacma.
Jedinice nemaju masivan korijen, niti priblizno kao ocnjaci, pretkutnjaci i da ne govorim kutnjaci....no na jedinicam se ne razvijaju toliko velike sile koje bi takav zub u straznjem egmentu smrvile u rekordnom roku...
Tako da se ti samo drzi uputa koje ti je dao tvoj dr....pazi da na njega ne grizes neke tvrde ili krhke stvari...tipa nekih arašida ili bombona...i ako je dobro napunjen, dobro apikotomiran...zub ti moze jos godinama biti u ustima.
hvala..imam još jedno pitanje, pucanje zuba, da li je vidljivo samo nakon što se zub otvori ili zub doslovno pukne vertikalno (i kruna zuba vanjski vidljiva) ?
sunsets is offline  
Old 12.06.2010., 10:41   #7332
E ovako, ja sam prije 2 tjedna pala i slomila sam 3 zuba ... od toga mi se u 2 mora vadit zivac, danas sam bila kod zubarke, dala mi je anesteziju, ali anestezija nije djelovala o.O, tako da je stavila nesto sto s vremenom unisti zivac, pa ce radit privremenu nadogradnju .... mene zanima kako se to radi, koliko traje citav proces i da li cu moci normalno gristi na te zube bez straha da taj dio otpadne.?
iron.lady is offline  
Old 12.06.2010., 19:18   #7333
Quote:
sunsets kaže: Pogledaj post
hvala..imam još jedno pitanje, pucanje zuba, da li je vidljivo samo nakon što se zub otvori ili zub doslovno pukne vertikalno (i kruna zuba vanjski vidljiva) ?
izvana se uopce ne mora vidjeti
Chain is offline  
Old 12.06.2010., 20:28   #7334
Danima me boli šestica. Naručena sam tek za četvrtak.
Imam ispit u ponedjeljak, a u ustima osjećam taj neugodan bol.
Pokušala sam sa rakijom, čajevcem, aspirinom. Ništa mi nije ublažilo zubobolju.
Najgore je što me sad počinje i glava boljeti.
Slušam prijedloge.
Sofia Coppola is offline  
Old 12.06.2010., 21:10   #7335
uzmi Neofen Forte ili Ketonal, aspirin preslab. ako si u zg imaš hitnu stom. danas od 22h i sutra cijeli dan.
borat&bruno is offline  
Old 12.06.2010., 21:22   #7336
Quote:
Sofia Coppola kaže: Pogledaj post
Danima me boli šestica. Naručena sam tek za četvrtak.
Imam ispit u ponedjeljak, a u ustima osjećam taj neugodan bol.
Pokušala sam sa rakijom, čajevcem, aspirinom. Ništa mi nije ublažilo zubobolju.
Najgore je što me sad počinje i glava boljeti.
Slušam prijedloge.
Voltaren ili diclorapid, i u ponedeljak kod stomatologa. Ako stvarno bude nesnošljivo onda otiđite na hitnu stomatološku. Ali to probajte izbjeći.
Krumpir is offline  
Old 12.06.2010., 21:33   #7337
Quote:
borat&bruno kaže: Pogledaj post
uzmi Neofen Forte ili Ketonal, aspirin preslab. ako si u zg imaš hitnu stom. danas od 22h i sutra cijeli dan.
Runjaninova - last resort
mihmih is offline  
Old 12.06.2010., 22:08   #7338
Pa da pitam nekog stručnog, nisam bila mnogo godina kod zubara, jer sam imala jednog smotanog kod kojeg mi je 2 puta ispala plomba(na šestici, sa strane) i onda sam to jednostavno zaboravila i odgađala do dana današnjeg,hehe...U međuvremenu mi se je pojavio kronično upaljen krajnik i sada mi je bed zbog toga ići zubaru! pa je moje pitanje, smeta li to zubarima ( taj moj natečeni krajnik)? baš mi bed zbog toga, sorry na glupom pitanju!
feliticeria is offline  
Old 12.06.2010., 22:25   #7339
Quote:
feliticeria kaže: Pogledaj post
Pa da pitam nekog stručnog, nisam bila mnogo godina kod zubara, jer sam imala jednog smotanog kod kojeg mi je 2 puta ispala plomba(na šestici, sa strane) i onda sam to jednostavno zaboravila i odgađala do dana današnjeg,hehe...U međuvremenu mi se je pojavio kronično upaljen krajnik i sada mi je bed zbog toga ići zubaru! pa je moje pitanje, smeta li to zubarima ( taj moj natečeni krajnik)? baš mi bed zbog toga, sorry na glupom pitanju!
zaboga...naravno da ne smeta
Chain is offline  
Old 12.06.2010., 22:28   #7340
Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
zaboga...naravno da ne smeta
heheh, ma znam da je stupidno pitanje, ali meni je to prilična frustracija...kao ono što će reć kad otvorim usta, ajme pa imate natečen krajnik, pa joj..itd! ali hvala puno na odgovoru, možda se uskoro i odvažim kod novog zubara!
feliticeria is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:20.