Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2011., 10:32   #721
Quote:
tonkica15 kaže: Pogledaj post
da, znam, napravila sam to....ali sol se potpuno otopila, nema nikakvog taloga, ni mrvice ničega, to mi je čudno...očekivala sam da ću vidjet malo taloga ili nečega....
Ma kakvog taloga? To je samo obična kuhinjska sol (NaCl) i voda; kad tu sol staviš u vodu, otapa se (možeš jedino još liznuti tu otopinu pa ustanoviti da je slana - ali kemikalije se ne smiju kušati ). Budući da si stavila malo soli u puno vode, sva se otopila. Da si stavila puno soli u malo vode, nešto soli bi preostalo neotopljeno.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 21:11   #722
NH3 15% etanol

u potrazi sam za otopinom NH3 u bezvodnom etanolu 15%-e koncentracije. Jel se itko od vas u svojem radu susreo sa ovom otopinom i jel zna kojim slučajem gdje se može nabaviti. Proizvoditi ovo nije opcija.
kemikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 17:45   #723
Topljivost plinova u vodi

Može li mi tko dati primjer pokusa (kojeg mogu doma napraviti) da objasnim zašto su plinovi bolje topljivi u hladnoj nego u vrućoj vodi.

amisu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 20:51   #724
Možeš uzet zatvorenu bocu koka kole iz frižidera i polegnut je. Onda s neke visine ispuštaš štap okrenut horizontalno, okomito na os boce tako da padne na nju i odbije se uvis. Zapišeš visine do kojih se odbija. Onda bocu koka kole zagriješ u teči s vodom i ponoviš pokus s toplom koka kolom.
Pošto je parcijalni tlak CO2 viši kod tople koka kole, boca će bit tvrđa i sudari će bit elastičniji, tj štap će se odbijat na veće visine.
E sad, zašto je tako, to trebaš opisat koristeći ravnotežu otapanja i izlučivanja plinova iz otopine te pokazat da je kod veće temperature izlučivanje plina jače te je potreban viši parcijalni tlak plina nad tekućinom da bi se postigla ravnoteža.
Ovo sam bzvz izguglao neke pritiske koji su u limenkama gaziranih pića, temperature su u faradima, ali to ti je to, unutra je u svakom slučaju CO2 otopljen u vodi
http://hypertextbook.com/facts/2000/SeemaMeraj.shtml
Ako ti ne bude dobro pokazalo razliku s plastičnom bocom, onda moraš izbacit iz igre elastičnost boce pa umjesto toga ulij kolu u kesu koju ćeš dobro zavezat.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 11:21   #725
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Možeš uzet zatvorenu bocu koka kole iz frižidera i polegnut je. Onda s neke visine ispuštaš štap okrenut horizontalno, okomito na os boce tako da padne na nju i odbije se uvis. Zapišeš visine do kojih se odbija. Onda bocu koka kole zagriješ u teči s vodom i ponoviš pokus s toplom koka kolom.
Pošto je parcijalni tlak CO2 viši kod tople koka kole, boca će bit tvrđa i sudari će bit elastičniji, tj štap će se odbijat na veće visine.
E sad, zašto je tako, to trebaš opisat koristeći ravnotežu otapanja i izlučivanja plinova iz otopine te pokazat da je kod veće temperature izlučivanje plina jače te je potreban viši parcijalni tlak plina nad tekućinom da bi se postigla ravnoteža.
Ovo sam bzvz izguglao neke pritiske koji su u limenkama gaziranih pića, temperature su u faradima, ali to ti je to, unutra je u svakom slučaju CO2 otopljen u vodi
http://hypertextbook.com/facts/2000/SeemaMeraj.shtml
Ako ti ne bude dobro pokazalo razliku s plastičnom bocom, onda moraš izbacit iz igre elastičnost boce pa umjesto toga ulij kolu u kesu koju ćeš dobro zavezat.
Hvala! evo idem isprobam
amisu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 12:43   #726
Pozdrav. Imam problem koji me muči od jučer. Našao sam stari svjećnjak za 1 svijeću,bačen u šumi, gdje je ležao godinama.

Ono što me muči,je od kojeg je materijala napravljen. Nije magnetičan, dosta je težak. Na jednom mjestu sam ga pobrusio,i ostavio na vlažnom zraku 2 dana,nije niti potamnio. Na par mjesta ima nekakav oksid ili što, tamno olovno sive boje, a na nekim bijeli sloj. Ne radi se o olovu,to mi je jasno.

Sumnjam na srebro. Ima li nekoi način da projerim o kojem materijalu se radi?
__________________
U radiše svega biše , u štediše još i više ....!!!
Zli Čarteraš is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 13:05   #727
Za početak provjeri gustoću, stari dobri Arhimedov zakon + vaga. Ako je srebro, imat će lijepu gustoću od 10.5 g/cm3 koju je teško simulirat drugim metalima.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 15:45   #728
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Za početak provjeri gustoću, stari dobri Arhimedov zakon + vaga. Ako je srebro, imat će lijepu gustoću od 10.5 g/cm3 koju je teško simulirat drugim metalima.
Takvi predmeti skoro nikada nisu od punog srebra nego imaju srebrnu 'ljusku' ispunjenu kalofonijem, tako da i manja gustoca nece znaciti da nije srebro...


Ali, naravno puna gustoca bila bi dobar indikator da to je srebro...

E, da, lako bi mogao biti kositar... od njega su se pravili takvi predmeti, a i opis mi odgovara.... Ako je kositar, nije supalj tako da bi vrijedilo provjeriti gustocu....
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 01:23   #729
samo kratko pitanje od mene... vjerojatno je offtopic i prihvacam karton bez beda, medjutim nemam kamo postavit pitanje, a zaista mi je bitno...
naime, treba mi parafenilendiamin i zanima me gdje uopce kupit? guglanje nije bas pomoglo... koristi se za razvijanje fotografija ako se ne varam, međutim meni treba za neke pokuse s lišajevima i ne treba mi puno... hvala!
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 00:08   #730
Narode,
koje reagense koristite, i kako ih čuvate, točnije koliko mogu stajat pripravljeni. (tipa nsslerov, felingov i ostali)
SKOLA99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 12:09   #731
Ja bih trebala pomoć vezanu uz temu kemijskih pokusa ili reakcija.Organiziram dječju zabavu i trebala bih par savjeta kako da izvedem nekoliko efekata koji bi bili prikladni i zanimljivi dječici...kao npr vulkanska erupcija i slično. Puno hvala !
nensi.pu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 20:14   #732
Gdje kupiti vece koncentracije Kloridne kis tj HCL, znaci 30-40% ili ako postoje i vece?
Prvenstveno me zanima kao privatnu osobu, i da, ne mislim nikog ubiti pa otopiti
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 18:17   #733
http://zgchem.yolasite.com/ 32%
kemikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 20:31   #734
Quote:
kemikus kaže: Pogledaj post
Hvala
Ak netko zna gdje ima mozda jos vece konc za slobodnu prodaju slobodno neka napise
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 03:32   #735
36% ti je koncentrirana
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 10:30   #736
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
36% ti je koncentrirana
Uf ne kuzim se ja u to , hvala na poduci ( covijek uci dok je ziv )
Hvala jos jednom
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 16:31   #737
bok,
nisam kemičar pa sam mislio ako mi netko može pomoći. Trebao bi dobiti kristalni oblik od borne kiseline koja je 3%. Jel to moguće i kako?
mrkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 20:14   #738
Quote:
mrkan kaže: Pogledaj post
bok,
nisam kemičar pa sam mislio ako mi netko može pomoći. Trebao bi dobiti kristalni oblik od borne kiseline koja je 3%. Jel to moguće i kako?
A za što i za kad ti treba? Trebaju li baš biti lijepi kristali ili je dovoljno da bude čvrsta tvar pa makar kristali bili jako sitni (više kao prah)? Moguće je, naravno možeš dobiti samo relativno malo kristala od puno tekućine. Nisam to nikad radila pa djelomično nagađam postupak po sličnom što jesam. Možeš ju zagrijavati (na štednjaku, ali nemoj koristiti posudu u kojoj ćeš kasnije kuhati hranu) dok dio vode ne ispari (ali ne sva voda! kad vidiš da se pojavljuje bijela čvrsta tvar prestani) i onda ju uliti u (po mogućnosti plitke) otvorene posude i ostaviti nekoliko dana (nešto malo ćeš vjerojatno dobiti i čim se ohladi, ali s vremenom više) na miru (po mogućnosti na toplom, npr. sad po zimi na radijatoru, da voda brže isparava). Ne možeš ispariti svu vodu jakim zagrijavanjem jer bi se onda borna kiselina i sama odmah jako zagrijala i isparila, nego moraš tako ostaviti da isparava postupno na temperaturi koja nije puno viša od sobne. Ovako bi morao dobiti čvrstu tvar, ali ne mogu obećati lijepe kristale. Ako ti se ne žuri, ako ti treba tek za više tjedana ili mjeseci, možeš ju i samo preliti u plitke posude i ostaviti dok voda ne ispari (bez da prethodno zagrijavanjem ispariš dio vode).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 22:25   #739
http://news.cnet.com/8301-17938_105-...ld-in-the-lab/
Bojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2012., 15:05   #740
Kako napraviti gašeno vapno? Piše da je to egtopterman proces, ali ne poraste mi uopće temperatura... Ne znam u čemu točno griješim..
Koliko je najbolje staviti vode, a koliko vapna, CaO?
crusoe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:00.