Natrag   Forum.hr > Sport > Nogomet > Navijači

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2010., 16:07   #21
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Da neki pripadnici specijalne policije, tajnih službi, obične policije - kontroliraju odnosno puštaju na volju reket, prostituciju, preprodaju droga i slično, što je između svega toga najjednostavniji način da se ugrozi neki kolektiv kao što je navijački?



Ukoliko se policijsku gomilu, kao hijerarhijski utvrđenu strukturu - ne uspijeva nagovoriti da navijače uništi totalno, a prostitutke i novac ne mogu ponuditi cijeloj tribini, a nemaju ga baš previše, u opsesivnoj borbi za moć, dijeliti huliganima nije li guranje droga baš najjednostavniji način za ulazak u neku skupinu i stvaranje paralelne strukture kontrole nad njom?

Prema tome, da nogometaši i njihove gazde što eventualno konzumiraju, koga briga, međutim huliganima je to završni udarac, odnosno stvaranje političke (ne)volje kod građana da ih se do kraja stisne, odnosno opravdana je svaka represija ma prema kome - jer "sve su to narkomani". Dakle, ukoliko u navijačkim skupinama, koje po prirodi svog druženja i širine kolektiva i nisu baš toliko homogene koliko bi tko htio - se u neke podgrupe gura štogod, to je "gazdama" način da se navijače kontrolira, cijelu skupinu usmjerava i prema tome nije privatna stvar. Pogotovo ako se s obzirom na lošu kvalitetu tih supstanci uništava budućnost ljudi, dok s druge strane mlađi ljudi, po prirodi stvari kritični i buntovni, prihvaćaju sve što ima dojam buntovništva, a ne traži neko veće zalaganje i trud. Što na kraju znači otvoriti šestoro očiju, ukoliko se želi ostati dosljedan cilju pri kojem je interes kluba za koji se navija glavni kolektivni interes navijačke grupe.
od a do ž!
__________________
lice im bez boje, spokoj im u duši, a svaki cigaru puši...
trišnja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 16:09   #22
Da utječe, utječe. Pogledaj samo Torcu 80-ih. Mnogi su misljenja da droge nije bilo da se nebi desilo puno stvari.

Kako predvidit budućnost neke navijačke skupine? To nemoš prika nikako, samo Bog zna to. Mozda moš predvidit da će dio ekipe otpast radi droge (al nema tu veze samo droga, kolko ji otpadne zbog cura, dice, života općenito..) Ritki su slučajevi da masu stare ekipe ostane sa prijelaza na novu generaciju..

Danas je uglavnon đir da se to mora. Masu ljudi to radi jer mislu da su onda unutra, živu neki svoj film ko će ga znat. Opet ima likova koje boli kurac i jednostavno guštaju u ton i boli ji kurac jel to đir il nije.

Uvik će bit oni koji jesu i koji nisu. I jedni i drugi će dat svoj doprinos grupi - svak na svoj način.
__________________
Meni niko ukrest ne more ovu moju škatulu za sne
jacko89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 18:12   #23
Droga i cuga i to je sve, nama je najbolje
WWest is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 18:36   #24
http://www.youtube.com/watch?v=MgZkhBidzvI
Nulta Ekipa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 18:37   #25
Quote:
jacko89 kaže: Pogledaj post
Da utječe, utječe. Pogledaj samo Torcu 80-ih. Mnogi su misljenja da droge nije bilo da se nebi desilo puno stvari.

Kako predvidit budućnost neke navijačke skupine? To nemoš prika nikako, samo Bog zna to. Mozda moš predvidit da će dio ekipe otpast radi droge (al nema tu veze samo droga, kolko ji otpadne zbog cura, dice, života općenito..) Ritki su slučajevi da masu stare ekipe ostane sa prijelaza na novu generaciju..

Danas je uglavnon đir da se to mora. Masu ljudi to radi jer mislu da su onda unutra, živu neki svoj film ko će ga znat. Opet ima likova koje boli kurac i jednostavno guštaju u ton i boli ji kurac jel to đir il nije.

Uvik će bit oni koji jesu i koji nisu. I jedni i drugi će dat svoj doprinos grupi - svak na svoj način.
Ova ti je rečenica vrh, krilatica za sve 35+. A za ostalo, mislin da tu, Pave, nema neke urote ovo ono nego jednostavno sto ljudi sto čudi, ko voli nek izvoli..., i tako.
zovi čovika is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 18:59   #26
vrlo zanimljiva tema.
ja bih mogao primjetiti (mozda je to moje opazanje krivo i samo moj dojam)
da se medju bbb (s njima sam djelio tribine dio zivota) cesce pojavljuje
bjelo usporedo s pojavom engleskih dokumentaraca (onaj lik kaj je chelsea
snimio iznutra na kojima se vidi da oni uredno udaraju po koki...)
za zadnjih par godina nemam pravi uvid u situaciju...
a opet s druge strane to moze znaciti da nam je standard porastao
pa su nam i neke druge stvari postale dostupnije
lcjg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 19:30   #27
vadio sam krv,davao sam urin,i davao sam pramenove kose...
supporter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 19:32   #28
Quote:
Nulta Ekipa kaže: Pogledaj post
http://www.youtube.com/watch?v=uRIJm...eature=related
WWest is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 21:15   #29
Quote:
supporter kaže: Pogledaj post
vadio sam krv,davao sam urin,i davao sam pramenove kose...
Sve šta ima je dao...
categorie_d is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 21:55   #30
Ne možeš, ne možeš,
pendrekom po zubima,
jer su utrnuli, jer su utrnuli,
bjelog smo si povukli

http://89.201.174.5/~badblueb/forum/...ault/snort.gif
__________________
Borba je naš dan i naša noć! ... ta borba... nije prokletstvo, nego blagoslov.
frendperi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 22:11   #31
danas su u igri droge bez mane, tako da je na sjeveru dobro svima a najvise njima.
 
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 10:14   #32
Quote:
jacko89 kaže: Pogledaj post
Danas je uglavnon đir da se to mora. Masu ljudi to radi jer mislu da su onda unutra, živu neki svoj film ko će ga znat. Opet ima likova koje boli kurac i jednostavno guštaju u ton i boli ji kurac jel to đir il nije.

Uvik će bit oni koji jesu i koji nisu. I jedni i drugi će dat svoj doprinos grupi - svak na svoj način.
Da, ne postoji situacija u kojoj su stvari 100% ovakve ili onakve, nego govorimo na temelju onoga što tko može primijetiti i neke intuicije o mjeri u kojoj se što događa i kako.

Ako navijačke skupine, s obzirom na ovu "modu" imaju uspone i padove, odnosno nekoliko godina dosegnu visoku razinu organizacije, zatim počinje se sve jače uvoditi novi đir, a zatim slijedi porast kriminala i sve više problema s policijom i na kraju situaciju u kojoj na manja gostovanja ide 5-10 ljudi, a dobar dio generacije biva pometen, plus razočaran s pravom u mnoge ljude, ali bez uvida kako je točno i kojim putem sve, došlo do toga. Ako Torcida predstavlja neku skupinu koja dugo traje kroz vrijeme, od starijih se da nešto naučiti, pa čak i ako oni sami odluče šutjeti o tome.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 10:16   #33
Quote:
lcjg kaže: Pogledaj post
vrlo zanimljiva tema.
ja bih mogao primjetiti (mozda je to moje opazanje krivo i samo moj dojam)
da se medju bbb (s njima sam djelio tribine dio zivota) cesce pojavljuje
bjelo usporedo s pojavom engleskih dokumentaraca (onaj lik kaj je chelsea
snimio iznutra na kojima se vidi da oni uredno udaraju po koki...)
za zadnjih par godina nemam pravi uvid u situaciju...
a opet s druge strane to moze znaciti da nam je standard porastao
pa su nam i neke druge stvari postale dostupnije

Bijelog ima svuda više, ne samo oko navijača... a ono nema se...
S druge strane, uticaj filma, literature, društvenih mreža i razmjene podataka ima itekavih uticaja na navijačku subkulturu. Sjeti se 90ih i Romper stompera, izgleda tribine tada... instant skinsi (sezonu - dvije) i sada instant huligani pod utjecajem Football factorya, you tubea, navijačkih foruma...
Scene imaju uticaja jedne na drugu, jaki smo ko Poljaci, šoramo steroide, treniramo, vučemo ko Englezi, Englez iz Birminghama mi se javlja, hoće baklje, mi mu se sviđamo, Poljak hoće krpu ko oni Talijani iz Rome... standardi ponašanja subkulture su globalni.
categorie_d is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 11:21   #34
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Da, ne postoji situacija u kojoj su stvari 100% ovakve ili onakve, nego govorimo na temelju onoga što tko može primijetiti i neke intuicije o mjeri u kojoj se što događa i kako.

Ako navijačke skupine, s obzirom na ovu "modu" imaju uspone i padove, odnosno nekoliko godina dosegnu visoku razinu organizacije, zatim počinje se sve jače uvoditi novi đir, a zatim slijedi porast kriminala i sve više problema s policijom i na kraju situaciju u kojoj na manja gostovanja ide 5-10 ljudi, a dobar dio generacije biva pometen, plus razočaran s pravom u mnoge ljude, ali bez uvida kako je točno i kojim putem sve, došlo do toga. Ako Torcida predstavlja neku skupinu koja dugo traje kroz vrijeme, od starijih se da nešto naučiti, pa čak i ako oni sami odluče šutjeti o tome.
Svakako ali ljudi neuče na pogreškama drugih a ritko uče i na svojin vlastitin. Iskreno mene to nikad nije privlačilo. Prova san svašta i vidija da se mogu zabavit i bez droge kvalitetno kako na utaknici tako i u životu. Neznači da neću popit pivu il vino.

Ta droga ti more bit pogubna ako je većina ekipe na njoj a tek je smjena generacija. Onda ti postoji opasnost da nećeš uopće iskoristit potencijale do kraja. Onda moš očekivat ovo šta si ti napisa, gostovanja od 10 ljudi, nepovezanost ekipe, mutnje rade iza leđa i na kraju svega razočaranje.

Torcida je uvik bila spoj svega i svačega i tako je najbolje da ostane. Samo netriba dat da jedno previše prevlada drugo.

Ako me pitaš šta se da primjetit danas onda bi ti reka da "bilo" i drugo počinje prevladavat ili već prevladava.

Šta znači u budućnosti za Torcidu? Teško je reć, nadan se ne ono šta mislin i šta si ti napisa.
__________________
Meni niko ukrest ne more ovu moju škatulu za sne
jacko89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 11:39   #35
navijacke grupe od svojih samih pocetaka su bile (nekad vise nekad manje)
pod utjecajem raznih centara moci...
mnogi su na tribini(nekad i nesvjesno) radili u korist kojekakvih supaka
koje su imali interese kroz tribine gurat neke svoje ideje - bilo to politicki interesi
ili mnogo cesce interesi nogometnih menagera.
droga je samo jedan od nacina kako sto lakse napravit podjele unutar grupe
koje ionako nisu homogene kako se nekima izvana cini.
lcjg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 12:22   #36
jbg ako nema gandže duuuuuuuuug je put na gosovanja na sjeveru a posebno u slavoniji
ante zela is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 13:23   #37
Ne traje duže nego boravak cili dan u kući. U kući imaš eventualno televiziju, u autobusu, kombiju, autu navijačko društvo, pa je uvik najteže podnit svakoga jer nije uvik sve bajno.

Još kad policija bez obrazloženja tlači ljude ili drži ih u nekom kavezu, ili na putu negdje zadržava bez obrazloženja čovik to nekad izdrži, nekad to pređe granicu pa se završi kao šaketanje s policajcem u policijskoj stanici.

Obično netko ima u glavi već predstavu kako će biti na utakmici, navijanje i ostalo, a ovaj drugi dio malo teže podnosi nekad, ali je u tome valjda razlika između onih koji će dugo izdržati u navijačkom điru, i onih koji neće. Jedan stariji navijač mi je nešto davnih dana rekao da se triba naučiti na putu ponašati isto kao da si u vlastitom dnevnom boravku... Putovanja i represija neke ljude nauče kako bit malo strpljiviji, i nije to loše, iako sam među zadnjima koji bi podnili svako šikaniranje i glupost, a adrenalin, dok je kome do njega, to je dodatni motiv... Kad ponestane i volje za te gušte, bude isto bitno drugačije... Meni i je bilo zanimljivo to što je ekipa raznolika, ima neke drugačije đireve i pristupe, možeš svašta vidit i od svakoga svašta čuti, ali kad se svi počnu isto radit i ne podnosti druge, to mi je zadnji znak da sam na krivom mistu. Nisam za totalnu anarhiju i spontanost, ali nisam ni za navijački militarizam neki. Kad od 50 ljudi u Italiji na putu na utakmicu njih 40 uđe na benzinsku, svi kupe sa polica sve redom uzimaju i svi izlaze vani bez da je itko 1 euro ostavija, može biti za smijat se jednom, drugi put mi već nije smišno. Isto tako za bilo šta drugo. Drago mi je kad se ljudi kao kolektiv brane, ili kad navijaju za klub, a neki običaji budu ajme, na duge staze neodrživo, pogotovo za nekog tko je na već i na druge načine skupija više prijava... Ali to je već sad u daleke širine tematika. Kako bilo izgleda mi da se navijačka skupina destablizira kad počne jedan đir, koji nema veze s navijanjem, previše raširi i počne prevladavat, pa bilo koji da je, a ovaj o kome je tema pogotovo.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 14:00   #38
pave, ovaj nivo rasprave koji si ti nametnuo, tesko ce ljudi pratit
u biti koja je poanta ? zelis li ukazati na nesto ili samo diskutirati o toj temi i vidjeti sta ljudi misle opcenito o tome
__________________
flickr vienna
zcb covik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 14:05   #39
Quote:
zcb covik kaže: Pogledaj post
zelis li ukazati na nesto ili samo diskutirati o toj temi i vidjeti sta ljudi misle opcenito o tome
Oboje , upravo jesam iznio svoje mišljenje u vezi s tim (i bilo kojim drugim fenomenom koji se prečvrsto počinje povezivati s grupom), a vidjeti što još tko misli općenito i zašto se naravno podrazumijeva, kao i mogućnost diskusije o bilo čijem stavu i argumentima za njega.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 14:16   #40
ovaj ko onaj north stand romane pise a nis nemres skuzit kaj pise

http://www.youtube.com/watch?v=muoFhPwrzMs

zela te je
Narko Zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:34.