Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2009., 15:41   #1
Skidanje sadržaja preko interneta

Zanima me da li je postojao ijedan slučaj kod nas da se je kaznilo skidanje filmova ili glazbe preko interneta? I nedavno je uveden novi zakon i takvom sadržaju, zabima me da li znate što više o tome.


Hvala
Miss Ditta is offline  
Old 20.12.2009., 17:06   #2
jedini koji ti prati promet u hrvatskoj je carnet, ali oni samo posalju obavijest na kucnu adresu. a i to se vjerovatno moze zaobici enkriptiranjem veze (torrenti).

u americi i nekim zemljama zapadne europe (znam za njemacku, nisam siguran za ostale zemlje), ljudi su kaznjeni ako ih se uhvati da skidaju, te kazna moze doseci dosta velike iznose (zamisli da ti dodju i naplate odjednom stotinjak filmova, te par tisuca pjesama). uglavnom ljudi da bi to zaobisli koriste enkriptirane veze preko proxija.

znaci u hrvatskoj trenutno se skidanje ne kaznjava (pa mislim da je t-com cak imao reklamu u kojem su reklamirali neograniceno skidanje filmova i muzike preko interneta), ali to ne znaci da se u skoroj buducnosti nece poceti kaznjavati, pogotovo zbog uskladjivanja nasih zakona sa zakonima EU.
robihr is offline  
Old 20.12.2009., 18:57   #3
Zar nije zbog ZAMP-a upravo legalno skidanje glazbe i filmova za privatnu kolekciju? Ili je samo legalno posjedovanje, a skidanje nelegalno?
HeyAll is offline  
Old 20.12.2009., 19:54   #4
4

Ako se toliko bojis postoji vpn program najbolje placati nadjes jeftin i to je to
ex_1 is offline  
Old 20.12.2009., 20:23   #5
Ja još nisam vidio neku glazbenu i televizijsku zvijezdicu koja je propala zbog interneta.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Old 20.12.2009., 23:06   #6
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
jedini koji ti prati promet u hrvatskoj je carnet, ali oni samo posalju obavijest na kucnu adresu. a i to se vjerovatno moze zaobici enkriptiranjem veze (torrenti).

u americi i nekim zemljama zapadne europe (znam za njemacku, nisam siguran za ostale zemlje), ljudi su kaznjeni ako ih se uhvati da skidaju, te kazna moze doseci dosta velike iznose (zamisli da ti dodju i naplate odjednom stotinjak filmova, te par tisuca pjesama). uglavnom ljudi da bi to zaobisli koriste enkriptirane veze preko proxija.

znaci u hrvatskoj trenutno se skidanje ne kaznjava (pa mislim da je t-com cak imao reklamu u kojem su reklamirali neograniceno skidanje filmova i muzike preko interneta), ali to ne znaci da se u skoroj buducnosti nece poceti kaznjavati, pogotovo zbog uskladjivanja nasih zakona sa zakonima EU.
Kažnjavaju se baš pojedinačni korisnici ili oni koji šire uslugu kao pirate bay. Znam da su u Americi kažnjavali baš pojedince pa su samohranoj majci odredili da mora platiti skoro 1 mil dolara za nekih desetak pjesama, ali je li to bio isto slučaj s Njemačkom?
Miss Ditta is offline  
Old 21.12.2009., 01:05   #7
naravno pojedinci... a sto je najbolje iz riaa i mpaa jos sami znaju stavljati (ili barem seedati) filmove i muziku, samo kako bi mogli logati ip-ove od onih koji skidaju

takodjer oni pokusavaju srusiti pirate bay vec godinama, te su nedavno donesene presude za trojicu iza pirate baya na godinu dana zatvora i 3.5 milje dolara. al opakih li kriminalaca...
robihr is offline  
Old 21.12.2009., 13:05   #8
Ima li HR danas zakone po kojima može pravomoćno osuditi nekoga jer skida filmove i glazbu?
Miss Ditta is offline  
Old 21.12.2009., 14:33   #9
Imao sam prije otprilike godinu dana predavanje na faksu o tome. Ako se dobro sjećam nije problem u skidanju problem je u stavljanju na mrežu. Kažnjivo je ako uploadaš više od 95% neke datoteke. Posjedovanje i skidanje samo po sebi nije kažnjivo, ali distribucija je.
malee is offline  
Old 21.12.2009., 14:57   #10
Quote:
Miss Ditta kaže: Pogledaj post
Ima li HR danas zakone po kojima može pravomoćno osuditi nekoga jer skida filmove i glazbu?
Ne, mi smo to ukinuli sukladno zadnjoj EU-praksi: dakle, plaćaš naknadu za prazne medije (CD, DVD, diskove, kartice), ali zato imaš pravo na privatnu zbirku glazbe i filmova. Ne odnosi se na softver!

Upload je naravno zabranjen.

Ta sloboda "za osobnu uporabu" je druga strana naknade za prazne medije.
Vojky is offline  
Old 21.12.2009., 15:04   #11
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ne, mi smo to ukinuli sukladno zadnjoj EU-praksi: dakle, plaćaš naknadu za prazne medije (CD, DVD, diskove, kartice), ali zato imaš pravo na privatnu zbirku glazbe i filmova. Ne odnosi se na softver!

Upload je naravno zabranjen.

Ta sloboda "za osobnu uporabu" je druga strana naknade za prazne medije.
Znači, ako sam leecher u svijetu torrenta (dakle, ne uploadam torrent dok skidam), nemam problema, a ako sam "pošteni" korisnik torrenta (koji uploada drugima dok skida sadržaj), onda vršim kazneno djelo?
HeyAll is offline  
Old 23.12.2009., 12:00   #12
Quote:
HeyAll kaže: Pogledaj post
Znači, ako sam leecher u svijetu torrenta (dakle, ne uploadam torrent dok skidam), nemam problema, a ako sam "pošteni" korisnik torrenta (koji uploada drugima dok skida sadržaj), onda vršim kazneno djelo?
Da bi skidao moraš istovremeno i uploadat dijelove koje si skinuo, ali ponavljam, do cca 95% je dozvoljeno. Od toga se samo zaštitiš da svaki torrent makneš nakon što ga skineš jer ti razlika u brzini dl/ul garantira da ne pređeš taj postotak.
malee is offline  
Old 23.12.2009., 14:06   #13
Quote:
malee kaže: Pogledaj post
Da bi skidao moraš istovremeno i uploadat dijelove koje si skinuo, ali ponavljam, do cca 95% je dozvoljeno. Od toga se samo zaštitiš da svaki torrent makneš nakon što ga skineš jer ti razlika u brzini dl/ul garantira da ne pređeš taj postotak.
zaboravio si napomenuti osim kod sporih torrenta kod koji mozes natuci ratio preko 2 (dogodilo mi se par puta... par dana skidas jedan torrent zbog sporih seedera ili zbog toga sto neki seedaju samo u odredjeno vrijeme), te ako skidas sa nekih ozbiljnih veza (npr. na faxu).

i jos jedna stvar... ako je to zakonito skidanje za osobne potrebe zasto se recimo sa rapidsharea micu stvari poput hrvatske glazbe i sl.
robihr is offline  
Old 24.12.2009., 02:40   #14
Ako razmislite logicki da je to zabranjeno onda nebi imali u prodaji prazne CD,DVD itd,jer,to za neceg sluzi jel?
cross_that_line is offline  
Old 24.12.2009., 02:53   #15
Pa znas, prazni cdi sluze i za nesto drugo osim za przenje glazbe i filmova..
__________________
We dont need no education....
-yes you do, you just used a double negative
sylar86 is offline  
Old 24.12.2009., 03:58   #16
Quote:
sylar86 kaže: Pogledaj post
Pa znas, prazni cdi sluze i za nesto drugo osim za przenje glazbe i filmova..
Istina,ali u vecini slucajeva se koriste za osobne stvari poput przenja filmova,glazbe,slika itd.I da ne skidas s neta tj da ti netko sprzi nes sa svog kompa sta bi sad trebali provjeravat odakle je on to skinio,kako,zasto je to dalje umnozavao itd.To je sve igra bez granica tako da apsolutno nema smisla ni pokusavat borit se protiv piratizacije,a kom to uopce i odgovara? Nek samo netko nađe jednu jedinu osobu koja doma nema neki piratski cd bilo da je skinio s neta pa sprzio ili mu je netko drugi dao.Nema smisla uopce raspravljat o ovoj temi,na jednog uhvacenog dolazi 100 novih pirata,nema smisla uopce.
cross_that_line is offline  
Old 24.12.2009., 09:58   #17
Quote:
Miss Ditta kaže: Pogledaj post
Zanima me da li je postojao ijedan slučaj kod nas da se je kaznilo skidanje filmova ili glazbe preko interneta? I nedavno je uveden novi zakon i takvom sadržaju, zabima me da li znate što više o tome.


Hvala
Nije nitko kažnjen, a neće ni biti. Da nema ilegalnog softvera nitko u Hrvatskoj ne bi imao kompjuter. Možda jedan manji dio populacije koristio bi linux i to bi bilo to.

Zato zahvalimo hackerima na postojanju. Da nam žive vječno.
billie_piton is offline  
Old 24.12.2009., 11:47   #18
Quote:
Miss Ditta kaže: Pogledaj post
Zanima me da li je postojao ijedan slučaj kod nas da se je kaznilo skidanje filmova ili glazbe preko interneta? I nedavno je uveden novi zakon i takvom sadržaju, zabima me da li znate što više o tome.


Hvala
mogli bi kazniti samo one koji stavljaju filove da se skidaju ako ih ulove naravno a ne one koji skidaju
autan is offline  
Old 24.12.2009., 12:06   #19
Quote:
autan kaže: Pogledaj post
mogli bi kazniti samo one koji stavljaju filove da se skidaju ako ih ulove naravno a ne one koji skidaju
što ako ja ostavim torrent nakon što sam ga skinuo da ljudi i dalje mogu skidat
marko86 is offline  
Old 31.12.2009., 13:59   #20
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ne, mi smo to ukinuli sukladno zadnjoj EU-praksi: dakle, plaćaš naknadu za prazne medije (CD, DVD, diskove, kartice), ali zato imaš pravo na privatnu zbirku glazbe i filmova. Ne odnosi se na softver!

Upload je naravno zabranjen.

Ta sloboda "za osobnu uporabu" je druga strana naknade za prazne medije.
Kojim dokumentom je ovo regulirano? Da si procitam detaljno...

Na stranicama DORH-a se može u par priopćenja pročitati da je podignuta optužnica protiv pojedinih fizičkih osoba zbog neovlaštenom posjedovanja pjesama raznih izvođaća na hard disku ili cd-ima. Kako bi se to onda uklapalo u gore navedeno?
Katdu is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:09.