Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2004., 10:52   #1
Septička jama

Kolika mi septička treba za prizemnicu 70 m2? Je li bolje/jeftinije betonirati zidove, ili kupiti tuljce i spustiti ih u zemlju? Je li pametno iznad septičke napraviti garažu (malo bih uštedio na materijalu). Koliki mora biti promjer cijevi do septičke? Kolika je preporučena udaljenost od kuće do septičke?

O Bože moj, nisam nikad mislio da će mi se javiti ovolika pitanja vezana uz septičku jamu....
__________________
When all you have is hammer, everything looks like a nail.
Shpexy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 11:17   #2
Da bi dobio atest za istu, mora imatimilimalni kapacitet mislim 10 m3 ili čak i više. Također mora biti dvokomorna. Odušak iz nje izvedi na način da sa zadnje etaže u kući gdje imaš wc povuci tanku cijev 32 ili 50 mm koja se nastavlja na kanalizacijsku kroz krov. Na taj način nećeš imati problema sa neugodnim mirisima. Naravno jama mora imati i poklopce za čišćenje. U beton moraš umješati neko sredstvo da osiguraš nepropusnost.
Arion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2004., 16:02   #3
Auuuu...a jel to znači da trebam imati nekakvu dozvolu za septičku? Ja sam ju mislio napraviti "na divlje", s otvorenim donjim dijelom zbog rjeđeg pražnjenja...koliko to ima smisla?
__________________
When all you have is hammer, everything looks like a nail.
Shpexy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2004., 09:15   #4
Koliko znam, dozvolu moras imati za sve sto naknadno gradis mimo pocetnog odobrenog nacrta (mada se nesto mijenjalo sa tim zakonom pa bi valjalo provjeriti). U svakom slucaju dno septicke mora biti betonirano, sanitarna inspekcija ti uvijek moze izaci na teren i provjeriti.

Ako napravis pravilnu septicku ne bi trebao imati problema sa praznjenjem. Obicno se radi u tri komore, prve dvije su "bazeni", dakle potpuno betonirane, a treca je upojni bunar u kojem se gubi prociscena tekucina (ovdje u primorju obicno nademo veternicu, rupu u kraskom terenu, i vodu iz trecu komore vodimo tamo). Sa dobrim upojnim bunarom septicku ces prazniti vrlo rijetko.

Glavna cijev od kuce do septicke se obicno stavi 160 (sa popratnim sahtama, posebno ako cijev nije ravna, radi eventualnog ciscenja).

Udaljenost ti ovisi o terenu, i vise se gleda udaljenost od bunara i opcenito pitke vode, nego od kuce. U svakom slucaju provjeri kod lokalne sanitarne inspekcije.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2004., 10:24   #5
Da dobiješ atest, septička jama ti mora biti NEPROPUSNA. U suprotnom ne možeš dobiti atest, a ako nemaš atest nećeš dobiti priključak na vodovod (barem je po zakonu tako)
Arion is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 19:15   #6
Quote:
Shpexy kaže:
Ja sam ju mislio napraviti "na divlje", s otvorenim donjim dijelom zbog rjeđeg pražnjenja...koliko to ima smisla?
to uopce nema smisla
treba malo mislit i na zastitu prirode
 
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 00:36   #7
Quote:
Arion kaže:
Da dobiješ atest, septička jama ti mora biti NEPROPUSNA. U suprotnom ne možeš dobiti atest, a ako nemaš atest nećeš dobiti priključak na vodovod (barem je po zakonu tako)
Po zakonu je ali u praksi nije tako.
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 22:59   #8
Quote:
lego kaže:
Po zakonu je ali u praksi nije tako.

Upravo tako, moju nisu ni pogledali
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2004., 17:20   #9
Quote:
JoZ@ kaže:
to uopce nema smisla
treba malo mislit i na zastitu prirode
Pa, majka mu stara, i govno je priroda.
Neki kazu da je cak i dobro kao prirodno djubrivo ... (osim ako ne sere plasticnu ambalazu i limenke od piva)
NIMBUS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 16:43   #10
U septičku jamu ide svašta, pa tako i otpadne vode iz sudopera, veš mašine, kade, umivaonika...što baš i nije ekološki zbog sredstava za pranje.
Arion is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2004., 17:41   #11
Quote:
NIMBUS kaže:
Pa, majka mu stara, i govno je priroda.
Neki kazu da je cak i dobro kao prirodno djubrivo ... (osim ako ne sere plasticnu ambalazu i limenke od piva)
pa aj ti onda jednu jamu samo za govna
a drugu za vodu iz vesmasine sudopera i kade
 
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 23:07   #12
Septičku jamu po definiciji više ne smiješ graditi - u svim prostornim planovima su izbačene iz uoptrebe (ako nisu, trebale bi). Sad se nosi sabirna, iz koje ništa ne istječe, kako bi komunalci mogli svakih 20 - 30 dana doći i naplatiti ti pražnjenje jame. Postoji neka alternativa u tzv. biološkim jamama koje imaju kontrolirani proces truljenja - pročišćavanja otpadne vode, te ponegdje dopuštaju izvedbu takvih jama, ako se projektom dokaže da voda koja istječe iz zadovoljava kvalitetom za upuštanje u teren ili potok. A sabirnu jamu ti je najlakše odabrati - 200 l po osobi na dan, za peteročlanu obitelj kubik dnevno, 30 kubika na mjesec - postoje tipski projekti od 30 i 15 kubika, pa zovi odvodnju svaka 2 ili 4 tjedna. Možeš pokušati i izvedbom umjetne močvare, pa ćeš imati i kompost i komarce i vodu za zalijevanje vrta.
finta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 17:05   #13
Kad je već riječ o septičkim jamama;
jel netko kupio i bacio u septičku onaj novi preparat (mislim da je od WC NET-a ) u vrečicama kaji se svaki 2-3 tjedna baca u WC školjku i na taj način se navodno poboljšava razgradnja, smanjuje mogući smrad oko jame, zbog poboljšane razgradnje povećava interval izmjene iste...
Jel to samo reklama ili ima nešto i istine u tome?!?!?!
__________________
uvijek tu negdje
goodboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2005., 21:32   #14
izrada septičke

Može li mi netko odgovoriti kako se radi septička? Naime, nama su majstori zazidali rupu u zemlji širine 3m, duljine 2m i dubine 2 m, to je 12 kubika, jel tako?Ali ostavili su dno zemljano.Radi čega nisu betonirali i dno? Zemlja je ilovača, glina.Ne znam kako to propušta vodu.Ispod septičke je kosina, pada nivo tla, nizbrdica koja ide u vočnjak, a taj put u vočnjak je izbetoniran. Čak sam primijetila neku rupu u betonu, niže sastrane u septičkoj, možda i to nešto znači na toj septičkoj?
Majstora još nismo uspjeli pitat, a njegovi odgovori su inače prejednostavni.
Inače, onako usput, jel netko zna koliko dođe betoniranje prostora od 3 kvadrata, bez žičane armature( ostava ) i razbijanje zidića od kvadri širine pola metra i visine 1,5 m i ponovno zazidavanje, ako platimo 2 majstora??
__________________
ne mari za male stvari i ostat će male stvari
pilgrama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2005., 23:29   #15
Sptička se pravi iz dva dijela u jednoj komori.Djele se preljevnicom koja je nešto niža od vrha.U prvi dio ulazi kanalizacija iz kuće i tu se zadrzavaju fekalije i krupni otpad i tu trune.Prko preljevnice prelazi tekući otpad u drugi dio komore.Iz tog djela pri vrhu treba ići drenažna cijev u zemlju.
Heg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2005., 11:16   #16
To što su napravili zadovoljit će. Bilo bi dobro da od jame po vočnjaku provedeš perforiranu cijev. Ulaz u jamu neka bude prema dolje.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2005., 12:46   #17
ukoliko je jama u Zagrebu neće moći biti certificirana (odnosno nećeš moći priključiti vodu). Naime u Zagrebu sabirna jama MORA biti nepropusna (zbog vodoopskrbnog područja). Za druge gradove ne znam.
Drugi je problem ako imaš podzemne vode pa ti se septička puni podzemnim vodama...
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2005., 12:59   #18
Nemam podzemne vode, a tamo uopće nema kanlizacije, ni vodovoda, svi okolo imaju cisterne za odu, može se priključiti na vodovod, ali niko nema građevinsku
__________________
ne mari za male stvari i ostat će male stvari
pilgrama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2005., 11:35   #19
Septička jama-iskustva i saveti

Pitanje za one koji imaju iskustva u gradnji ili posmatranju izrade septičkih jama.
Zanima me koji je optimalni nagib cevi od objekta ka septičkoj jami i ima li dobrih ili loših strana ako se u istu cev "uvede" i odvod oborinske kanalizacije (iz oluka).
Kako spajati cevi ? (pod kojim uglom)
Septičku bi radili trokomornu (sa prelivom) , ali sad se pojavljuju komšije sa svojim idejama kako smo blesavi što to sve radimo po propisu.
Mi smo baš zabrazdili da sve bude OK i da sutra ne umiremo od smrada u sopstvenom dvorištu.
Imamo projekat za poveliku betonsku septičku ali sad se samo dvoumimo da li umesto šalovanja i betoniranja odraditi sve betonskom blokovima koji se zalivaju betonom (umesto malterom).
Eto...
Ima li kakvih konstruktivnih saveta?
Ima još pitanja na pretek...
mojdom is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2005., 13:28   #20
Ako zelis sve po propisu i uvedes oborinsku vodu u septicku, znaci da ces ju vrlo cesto morati prazniti. Pogledaj samo kise koje su padale ovog ljeta.
praktikanti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:06.