Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2006., 15:23   #41
Ma mislim da bi možda napravio ipak recimo 18 kubika i onda povukao cijev u vrt ili ispumpavao na taj način.
Kakva bi to bila pumpa i koliko poprilici košta?
dizzy_boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 17:30   #42
Ma dajte ljudi ne budite smiješni. Preko dana kenjate u jamu a preko noći pretačete po voću i povrću. Bote pa nije ovo srednji vijek.

Što se tiče veličine to ti je lako. Ako praviš podpuno nepropusnu onda valjda znaš koliko kubika vode trošiš mjesečno. Ako praviš propusnu onda ti je sve sve jedno i tako će skupljati oborinske vode

Jedino pravo rješenje je jama od nekih desetak kubika i drenaža u dužini od 30-40 m na dubini od 0,7 m
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 22:24   #43
Quote:
dizzy_boy kaže:
Spremam se u izgradnju nove septičke jame, jer trenutno imam neko priručno i potpuno neadekvatno rješenje.

Teren je ravničarski tako da bi jama trebala biti nepropusna. Eventualno bi dolazilo u obzir da napravim preljevni sistem gdje bi ona gornja, relativno čista voda odlazila u polje - ali tu su mi mogućnosti ograničene. Objekat je kuća sa pretežno 4 člana.
Dobio sam nacrt i tehnički opis sa troškovnikom u kojem mi je preporučena veličina od 27 kubika. To mi se čini nekako puno...
Što vi mislite o tome?
Kolike su vaše septičke?
Kolika meni realno treba?
Propisi ne dopustaju septicke jame, tek da znas.
Dakle, nikakvo preljevanje, barem po zakonu.
Dakle, to bi trebala biti vodonepropusna sabirna jama.
Ako je promatramo kao takvu, dakle, bez preljeva, onda bi za obitelj od četiri člana bila dovoljna sabirna jama zapremine 18 m3, recimo (4x3x1,5) m uz praznjenje iste jednom mjesecno.
Ili mozes napraviti duplo manju, dakle 9m3, te je prazniti svakih 15 dana.
Sam odluci.
kaliopi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2006., 09:01   #44
Quote:
kaliopi kaže:
Propisi ne dopustaju septicke jame, tek da znas.
Dakle, nikakvo preljevanje, barem po zakonu.
Onda bi kod mene u selu već više od pola ljudi bilo na robiji Ne kažem da nije propis, ali mislim da se slabo provodi...

Quote:
...onda bi za obitelj od četiri člana bila dovoljna sabirna jama zapremine 18 m3, recimo (4x3x1,5) m uz praznjenje iste jednom mjesecno.
U kući nas je trenutno 4 + mala beba. Mislim da je potrošnja vodovodne vode u zadnjem tromjesečju bila nešto ispod 30 kubika. Dok su u kući bili samo starci - potrošnja vode je bila cca 12 kubika. Velike su šanse da ćemo ja i supruga i dijete odseliti iduće godine (bit ćemo tamo samo za vikende) što opet znači manju potrošnju.
dizzy_boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2006., 11:17   #45
... prema zakonu sabirna jama u ZG mora biti vodonepropusna...
Pri uvođenju vode ViO traži certifikat jame da je nepropusna.Napune je, zapečate poklopac i drže dva dana prema pravilu no u praksi je tako da dođu, popiju sok ili gemišt i za par dana pošalju potvrdu.

Prosječna potrošnja vode po osobi je 150 litara dnevno... dakle 0.15*30=4.5m3 mjesečno po članu. Odvoz je cca 50 kn po m3 ako ti odvozi Vodoopskrba i odvodnja, a cca 25 kn ako odovozi neka druga firma. Meni ispada cca 200 kn mjesečno u prosjeku.

Vezano za pražnjenje... postavi si pitanje kako bi susjedi reagirali da im pustiš svoja, da prostiš, govna pod prozor jednom mjesečno... Ja odmah zovem inspekciju čim nanjušim da netko prazni jamu u grabu...
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2006., 11:48   #46
Quote:
dizzy_boy kaže:
Onda bi kod mene u selu već više od pola ljudi bilo na robiji Ne kažem da nije propis, ali mislim da se slabo provodi...
U kući nas je trenutno 4 + mala beba. Mislim da je potrošnja vodovodne vode u zadnjem tromjesečju bila nešto ispod 30 kubika. Dok su u kući bili samo starci - potrošnja vode je bila cca 12 kubika. Velike su šanse da ćemo ja i supruga i dijete odseliti iduće godine (bit ćemo tamo samo za vikende) što opet znači manju potrošnju.
Slazem se da ljudi ne postuju propis. Na terenu nailazim na, blago receno, uzas.
I pitam se, da li su ljudi svjesni da truju sami sebe?
Pazi, normativi potrošnje vode po članu variraju od 150-300 l/osobi/dan. Ako imas malu bebu, onda je to sigurno vise. Sam proracunaj sto ti se vise isplati: cesce praznjenje ili veca sabirna jama.
I jos nesto vezano za ispustanje fekalne (ti rece "ciste" vode) u vrt.
Da li znas koliko ta "cista" voda ima jako stetnih bakterija u sebi?
Pa, razmisli.......
kaliopi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2006., 18:47   #47
Quote:
dizzy_boy kaže:
Ma mislim da bi možda napravio ipak recimo 18 kubika i onda povukao cijev u vrt ili ispumpavao na taj način.
Kakva bi to bila pumpa i koliko poprilici košta?
Za godinu dana bi potpuno zagadio zemljiste sa detergentima.
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2006., 19:05   #48
Quote:
kaliopi kaže:
Slazem se da ljudi ne postuju propis. Na terenu nailazim na, blago receno, uzas.
I pitam se, da li su ljudi svjesni da truju sami sebe?
Pazi, normativi potrošnje vode po članu variraju od 150-300 l/osobi/dan. Ako imas malu bebu, onda je to sigurno vise. Sam proracunaj sto ti se vise isplati: cesce praznjenje ili veca sabirna jama.
Ne razumijem ovu dilemu: češće pražnjenje ili veća septička? U konačnici kakove veze ima veličina kod nepropusne? Platiš odvoz po kubiku i ne vidim ni jedan razlog da praviš veliku.
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2006., 19:08   #49
Quote:
Flo_Master kaže:
Za godinu dana bi potpuno zagadio zemljiste sa detergentima.
Hmm postoje napredne tehnologije sa upuhivanjem zraka (u septičke) i nekim filterima koji od te neupotrebljive vode "prave" vodu za navodnjavanje. Tvrde da i deterdžente razgrade na prihvatljive i neškodljive "elemente".
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2006., 19:15   #50
Quote:
droljko kaže:
Hmm postoje napredne tehnologije sa upuhivanjem zraka (u septičke) i nekim filterima koji od te neupotrebljive vode "prave" vodu za navodnjavanje. Tvrde da i deterdžente razgrade na prihvatljive i neškodljive "elemente".
pa imaju one neke vrecice sa necim kaj se bace u skoljku i onda to nes radi u jami
 
Odgovori s citatom
Old 27.04.2006., 21:43   #51
Jozo ne pizdi , to su samo "dezodoransi"
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 09:06   #52
Quote:
kaliopi kaže:
.......onda bi za obitelj od četiri člana bila dovoljna sabirna jama zapremine 18 m3, recimo (4x3x1,5) .....
OK, mislim da ću se na kraju najvjerovatnije odlučiti za 18 kubika.

Koliko tako nešto okvirno košta?

Iskop, izvedba vodonepropusne jame i njezin priključak na odvod.
dizzy_boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 10:13   #53
Quote:
dizzy_boy kaže:
OK, mislim da ću se na kraju najvjerovatnije odlučiti za 18 kubika.

Koliko tako nešto okvirno košta?

Iskop, izvedba vodonepropusne jame i njezin priključak na odvod.
Ja platio 16m3 2000EUR (ali bilo je u sklopu cijele gradnje) ... o odvod ti zavisi koliko ti je daleko jama od kuće
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 10:50   #54
Quote:
droljko kaže:
Jozo ne pizdi , to su samo "dezodoransi"
kakvi dezodoransi
aj objasni
 
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 12:41   #55
Quote:
JoZ@ kaže:
kakvi dezodoransi
aj objasni
ma nemam pojma kako delaju al sigurno je da su nepotrebi i da ničem ne služe sem otimanju para naivčinama. Naime ako imaš ozraku od 100 mm to je dovoljno da nema smrada
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 14:16   #56
Quote:
dizzy_boy kaže:
OK, mislim da ću se na kraju najvjerovatnije odlučiti za 18 kubika.
Koliko tako nešto okvirno košta?
Iskop, izvedba vodonepropusne jame i njezin priključak na odvod.
Mislim da bi te izvedba sabirne jame trebala kostati oko 2500 eura, plus oko 100 eura/m1 fekalnog cjevovoda.
kaliopi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 15:10   #57
Quote:
droljko kaže:
Hmm postoje napredne tehnologije sa upuhivanjem zraka (u septičke) i nekim filterima koji od te neupotrebljive vode "prave" vodu za navodnjavanje. Tvrde da i deterdžente razgrade na prihvatljive i neškodljive "elemente".
Napredne tehnologije kostaju puno vise no sto je vlasnik spreman investirati.
Detergent se moze razgraditi tako da se "veze" za nesto i time predje u neki stabilniji kemijski spoj neopasan za okolis (vezanje za zrak nekako ne ide dobro).
Moguce je reciklirati vodu iz jame ukoliko se destilira, no opet - skupo je to.
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 18:54   #58
Quote:
Flo_Master kaže:
Napredne tehnologije kostaju puno vise no sto je vlasnik spreman investirati.
Detergent se moze razgraditi tako da se "veze" za nesto i time predje u neki stabilniji kemijski spoj neopasan za okolis (vezanje za zrak nekako ne ide dobro).
Moguce je reciklirati vodu iz jame ukoliko se destilira, no opet - skupo je to.
Ne znam sve detalje no na jesenjem zagrebačkom usput sam samo razgovarao sa jednim izlagačem koji tvrdi da je uz upuhivanje zrake i nekih filtera moguće dobiti tehničku vodu za navodnjavanje.Hmm da li je skupo? Ajd probaj izračunati koliko te košta godišnje gnjavaža oko odvoza vode i to pomnoži sa dvadeset godina. Skupo jeste svakako noooo.
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2006., 17:09   #59
Pogledaj malo i ovo:

http://www.pontoprojekt.hr/
http://www.biotok.com/
http://www.isea.hr/
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 16:19   #60
Quote:
Juraj2 kaže:

I nakon toga ne bih se usudio puštati otpadnu vodu nekontrolirano u okoliš. Osobito ne na njivu, a tek ne u ravničarskom kraju gdje prst upikneš i možda nađeš vodu.

OTPADNA VODA JE OTPADNA VODA KOLIKO GOD MI ŠUTILI O TOME.

Navedeni uređaji su uglavnom za biološko pročišćavanje i zbog toga nisam siguran koliko su pouzdani.

Usput "Kemijsko fizički uređaji".
sibi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:37.