Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2006., 20:53   #81
Mi smo umjesto betoniranja tih komora stavili 3 x 2 betonske cijevi promjera 1 m.
Izbušili smo rupe pri vrhu svake od njih i stavili one plastične kanalizacijske cijevi promjera 110 mm.
Imamo to dvije godine, nema nikakvog smrada i do sada ih nismo imali potrebe prazniti.
otocanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 20:22   #82
Septička jama

I to je došlo na red. Sam bu ju betonirao, ali navudnu se u jami moraju napreviti neke preljevne komore? Ima li gdje na netu kakva korisna šema, crtež, fotka ...
Mirko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 21:13   #83
Ma to ti je simple! Samo odijeliš tlocrtno gledano septičku na 3 dijela i onda kad ti padaju fekalije iz Wc-a unutra, rijetke se preljevaju preko iz 1. komore u 2. i onda u 3. Ali to ti možda i ne treba osim ako ćeš si sam prazniti septičku u vrt ili sl.
bombe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 21:42   #84
preljevi su apsolutno nepotreni i samo ti kompliciraju život
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 22:08   #85
Ma lako za komore, daj nek netko opiše kako nju kvalitetno napravit da ne ulazi voda u nju (oborinske s površine, i podzemne odozdo). Kako se to izolira , da si miran , i jel to problem?
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 22:12   #86
A ne bi li možda ugradio kakav biopročišćivač s kojim kasnije imaš puno manje posla?
http://www.interplan.hr/mikrobiotip.htm
__________________
MiSviDoma
bamboo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 01:16   #87
Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
Ma lako za komore, daj nek netko opiše kako nju kvalitetno napravit da ne ulazi voda u nju (oborinske s površine, i podzemne odozdo). Kako se to izolira , da si miran , i jel to problem?
Iskopaš rupu min.80cm veću od planirane septicke,izliješ mršavi beton na dno premažeš resitolom,navariš v-4 ljepenku i ostaviš je duž barem 50 cm na sve strane.Preko toga naliješ beton monimalno 15 cm,postaviš arm.mrežu u dno prije toga ,postaviš vanjske strane šalunga ,zatim bočnu armaturu pa unutarnji šalung,zaliješ beton.kada se prosuši beton za dan dva namažeš zidove resitolm zavarišprvo ljepenku sa dna na zidove nakon toga variš ljepenku na zidove tako da ti prekrije ljep.koja dolazi iz poda.Iznutra pregletaš
cementnim mortom ili hidroizolac.mortom od sike.E sad problem drenaža tj.odvodnja vode koja će se skupljati oko jame ,ako ti je teren ravan u gabuli,ako teren visi i imaš mogućnost postavi drenažnu cijev i odvedi ju barem 10m od jame.Maravno po cijevi natrpaj oko jame batudu(riječni kamen
bez sitne granulacije)u sloju min.30cm.
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 12:51   #88
A ak je teren ravan? Kak riješiš te oborinske vode na površini.
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 15:47   #89
Quote:
Mirko kaže: Pogledaj post
I to je došlo na red. Sam bu ju betonirao, ali navudnu se u jami moraju napreviti neke preljevne komore? Ima li gdje na netu kakva korisna šema, crtež, fotka ...
Staviš plastičnu i to je to. Dođe te jeftinije i ne muči te hoće li propustiti.
Ima Slovenska firma u Ivanićgradu koja ih radi (dio bivšeg Ivanićplasta).

Imaju obične (jednokomormne), dvokomorne i trokomorne.

od 3000 m3 - 12 m3

Jedino moraš kod postave paziti ako je močvarno područje da ti ju ne digne u zrak dok je prazna. U tom slučaju ju moraš usidriti. Dok je puna nije problem, eventualno kad ju prazniš (vadiš gustiš) da ju odmah napuniš sa čistom vodom. Ovo ne pali ako nemaš preljev van iz nje, jer ju onda nesmiješ naravno napuniti jer si ju netom ispraznio. Tada pali jedino sidrenje.

Imaju ti oni ateste za njih i fakat je dobra stvar. Ja sam sebi ugradio od 5m3 a došla to je bilo prije cca 6god. oko 5.000 kn. Tada za te novce nisam definitivno mogao napraviti betonsku. Jedino kaj na taj prostor onda nesmiješ slučajno navesti neki teški teret ili recimo auto.

Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 15:48   #90
Pardon, od 3m3 do 12m3
Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 19:04   #91
septička

Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
A ak je teren ravan? Kak riješiš te oborinske vode na površini.
Postaviš drenažnu cijev desetak m.dalje negdje u kut gdje neće smetati i iskopaš rupu dublju barem 1,5m od dna septičke natrpaš batudu tih 1.5m,ubodeš cijev,ostatak zatrpaš zemljom.to ti je upojni bunar.pije vodu bez problema.
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 19:09   #92
Question

Situacija je ovakva:
uskoro pocinjemo obnavljati kucu u kojoj do sada nitko nije zivio. Prije svega treba uvesti instalacije (osim struje), pa tako i
septicku jamu.
Kuca je u Zagorju, na strmom terenu,dvokatnica s tavanom, svaki kat oko 80m2. Tu se nece zivjeti bas non-stop,ali ce ponekad boraviti i osam i vise ljudi, vesmasina, perilica, dvije kupaone. Ovo mi je prvi put pa lijepo molim za savjet. Kakva septicka? Plasticna, betonska?Sto je najpouzdanije, sto se najvise isplati, te koja je procedura i otprilike cijena? puno hvala
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 19:27   #93
Cool

Quote:
rokolina kaže: Pogledaj post
Situacija je ovakva:
uskoro pocinjemo obnavljati kucu u kojoj do sada nitko nije zivio. Prije svega treba uvesti instalacije (osim struje), pa tako i
septicku jamu.
Kuca je u Zagorju, na strmom terenu,dvokatnica s tavanom, svaki kat oko 80m2. Tu se nece zivjeti bas non-stop,ali ce ponekad boraviti i osam i vise ljudi, vesmasina, perilica, dvije kupaone. Ovo mi je prvi put pa lijepo molim za savjet. Kakva septicka? Plasticna, betonska?Sto je najpouzdanije, sto se najvise isplati, te koja je procedura i otprilike cijena? puno hvala
To sam/a moraš/odlučiti,usporediti troškove.Gore sve piše,obje solucije su dobre.
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 20:48   #94
[QUOTE=rokolina;7616895]Situacija je ovakva:
uskoro pocinjemo obnavljati kucu u kojoj do sada nitko nije zivio. Prije svega treba uvesti instalacije (osim struje), pa tako i
septicku jamu.
Kuca je u Zagorju, na strmom terenu,dvokatnica s tavanom, svaki kat oko 80m2. Tu se nece zivjeti bas non-stop,ali ce ponekad boraviti i osam

Najprije jedno iskustvo: na gornjem dijelu Pantovčaka sve su starije kuće imale svoje odvode prema jarku koji graniči sa Zelengajem. Nije neka velika kosina i nije bilo obrađeno, uglavnom vočnjaci. Jedne godine bile su jake kiše koje su uzrokovale klizište dužine oko 400m i interesantno je da je početak toga klizanja bio upravo na mjestima gdje su bili izljevi septičkih jama. Silno brdo kliznulo je oko 30m prema jarku, mogli ste pratiti kako klizi. Grozno!

Moj susjed je napravio septičku jamu nešto ispod kuće, napravio izljev u jedan kanal prema jarku, nasuo batudu i zatrpao. Upozorio sam da je to opasno. Nakon desetak godina nakon isto jake i dugotrajne kiše ispod njegove se je kuće, opet tamo gdje je počinjao izljev, otvorilo veliko klizište koje je uslovilo i puknuće kuće.

Ova dva primjera navodim iz razloga da ne pogriješite i ne napravite takvu jamu, jeste da je jeftina izvedba, ali kasnije donosi katastrofalne posljedice.Otpadne vode nisu kao nekada, tu su razna kemijska sredstva, deterđenti koji imaju loš uticaj na samo tlo. Druga je stvar u ravnom terenu.

Ako je kosina Vaša napravite jamu u dnu kosine do kojih dovedite otpadne vode plastičnim ojačanim cijevima( one crvene boje) a one moraju ići uzduž kosine, nikako cik-cak ( nemam bolji izraz) jer time oslabljujete stabilnost tla.
A veličina ovisi o potrošnji, morate to sami ocijeniti, uzmite neki prosjek.

Nema li druge mogućnosti uzmite rješenje sa plastičnim sabirnikom koji Vam je prije predložen, ali morat ćete češče dati odvoziti sadržaj.
slavko1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 23:12   #95
Quote:
vepar81 kaže: Pogledaj post

Postaviš drenažnu cijev desetak m.dalje negdje u kut gdje neće smetati i iskopaš rupu dublju barem 1,5m od dna septičke natrpaš batudu tih 1.5m,ubodeš cijev,ostatak zatrpaš zemljom.to ti je upojni bunar.pije vodu bez problema.
Thanks, vidim da si ti to doktorirao.
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 23:16   #96
Quote:
Nimalo Vazan kaže: Pogledaj post
Staviš plastičnu i to je to. Dođe te jeftinije i ne muči te hoće li propustiti.
Ima Slovenska firma u Ivanićgradu koja ih radi (dio bivšeg Ivanićplasta).

Imaju obične (jednokomormne), dvokomorne i trokomorne.

od 3000 m3 - 12 m3

Jedino moraš kod postave paziti ako je močvarno područje da ti ju ne digne u zrak dok je prazna. U tom slučaju ju moraš usidriti. Dok je puna nije problem, eventualno kad ju prazniš (vadiš gustiš) da ju odmah napuniš sa čistom vodom. Ovo ne pali ako nemaš preljev van iz nje, jer ju onda nesmiješ naravno napuniti jer si ju netom ispraznio. Tada pali jedino sidrenje.

Imaju ti oni ateste za njih i fakat je dobra stvar. Ja sam sebi ugradio od 5m3 a došla to je bilo prije cca 6god. oko 5.000 kn. Tada za te novce nisam definitivno mogao napraviti betonsku. Jedino kaj na taj prostor onda nesmiješ slučajno navesti neki teški teret ili recimo auto.

Hm, vidiš ovo je dobra informacija, nisam to znao. Daj mi reci samo nešto: da li ti sve ide u nju (i sanitarne vode...tuš,veš-mašina) i koliko često je moraš prazniti (npr. 4-člana obitelj) i koliko košta praznjenje ?
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 00:48   #97
Smile septička j.

Sve spajaš u nju.Ako ne napraviš " Iberlauf" tj odlijev na gornjem dijelu ,znači da ti voda odlazi prazniš je sigurno jednom do dva puta mjesečno.zavisno od veličine.Ne znam koja ti je točna lokacija pa ti ne mogu savjetovati još neke stvari.Inače provjeri cijene za te plastične,nekako mi se čini da je ta igra sa plastikom malo skuplja od gore navedene.Ostavi nekakav kontakt naPP pa ti se javim ako te još nešto zanima.
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 07:54   #98
Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
Hm, vidiš ovo je dobra informacija, nisam to znao. Daj mi reci samo nešto: da li ti sve ide u nju (i sanitarne vode...tuš,veš-mašina) i koliko često je moraš prazniti (npr. 4-člana obitelj) i koliko košta praznjenje ?
Sve mi ide u nju, imam preljev tako da moram prazniti samo gustiš. Iskustvo koje imam govori da za to treba proći puno godina. Imam nešto veću septičku od 1982 ali tada napravljenu kao betonsku 10m3 na istom dvorištu ali u starom objektu. Do sada smo ju praznili samo jedanput i to 2003. U kući nas je boravilo 6. Znaći da bi bila puna gustiša trebalo je proći 21g. Ova je upola manja znaći barem 10 ali budući je na nju svega troje ljudi čak i duže.

Znam da su definitivno jeftinije. Nedavno mi je i prijatelj isto ugradio takvu i isto veli da ga je došlo definitivno jeftinije. Da napraviš betonsku pa treba ti samo 2000 kn za daske da ju ošaluješ, pa onda deka, pa poklopac, pa izolacija uhuhu sigurno 10.000 kn minimalno. A to je procedura, ovu smo postavili u pola dana.

Mislim da se firma zove nešto kao:

Roto-Plast, Roto-promet, Roto-grad ili slićno. Uglavnom u Ivanićgradu su.

A jame stvarno izgledaju robusno, debela plastika kako se meni ćini i preko 2cm

Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 07:57   #99
Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
Hm, vidiš ovo je dobra informacija, nisam to znao. Daj mi reci samo nešto: da li ti sve ide u nju (i sanitarne vode...tuš,veš-mašina) i koliko često je moraš prazniti (npr. 4-člana obitelj) i koliko košta praznjenje ?
Vezano za pražnjenje mislim da je ako samo ispumpa vodu bez gustog cca 100,kn m3

Ali kad sam praznio gusto onda mora doći poseban kamion koji ima punu cisternu vode sa kojom može razbiti sav talog jer je on u sredini suh i bla bla, neoliko puta ju ispire itd.itd

Radni sat takvog kamiona je bio tada cca 700,00 kn + količina ispumpanog itd, bila je cifra nešto oko 1500-1800 kn

Nije puno za 21 g

Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 11:06   #100
ak hoćeš prazniti samo vodu, kupiš si potopnu pumpu s dovoljnom metražom crijeva, to te sve skupa ne bi trebalo koštati više od 100€ da ga hebeš, naravno pod uvjetom da imaš to kuda ispumpati.

što se tiće gustiša, ima neki tip kod nas kaj dolazi s traktorom i ima onu malu cisternu od 3m3....isto radi na principu da šikne vodu unutra u nekoliko puta i onda ispumpa gustiš. tu igranku naplaćuje 200kn za 3m3

naravno to je sve na crnjaka i ne uključuje ekološko zbrinjavanje. kud on to vozi, sam Bog zna; vjerojatno nekome na polje za gnojidbu.....
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:28.