Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2002., 18:20   #61
Quote:
Legion kaže:
Oj Luce-kako to da voliš gledati, a ne igrati??? Ti si neka voajerka-šta li??? .
khm, pa ja sam vise za igre one-to-one ovo di ljudici okolo jure i pucaju i tigici se kotrljaju to gledam kao film
luca is offline  
Old 18.12.2002., 18:30   #62
malo nastrana sigurno je

...kad na sve odgovara sa "volim gledat".
nista lose u gledanju. kaj ne?

medieval: total war - totalna banana. nakon 2 dana igranja sam ga spucal. igrakoja se dogadza u japanu je shogun: total war. starija je od ove, tj. medieval je nasljednik shoguna.

o cemu cemo pricat? meni nikaj ne pada na pamet. glava mi puca i luda sam. spava mi se... idem doma spat.

e da, je istina da su njem panzeri bili banana za zimsko ratovanje u rusiji jer su imali gusjenice siroke 30cm? msilim da sam to davno procital negdje. uglavnom, prica ide da su t34 imali 60cm...
osvjezi mi pamcenje.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 18.12.2002., 18:32   #63
Evo ti povjesno pitanje, ali nije za tvoje specijalnosti. Vezano je uz neke teme na politici. Daj pregled povjesnih karata sa periodima od pedest godina do stoljece od cca. 1100 do danas za podrucje koje se danas naziva zapadni balkan (nas).
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Old 18.12.2002., 18:34   #64
pitanje malo

Dragi Legion,

Moze pitanje?
Tko je zapravo bio drug TITO?Jel istina da je su nam ga Rusi poslali?

tvoja citateljica Z.
__________________
"Publici se nameću trivijalnosti, beznačajnosti, tračevi i to se prodaje kao informacija."
Zrinska is offline  
Old 19.12.2002., 02:15   #65
Druže Tito samo piši, orat ćemo i po kiši. Ako piše i Jovanka-ORAT ĆEMO BEZ PRESTANKA

Joj, a kaj ti ja znam ve o tom Titu. Jebal ga vrak Zagorski. Nišče zapraf nezna od kud je taj čovek.

Nikada nisam podrobnije istraživao Titeka. Ako ima netko da je, volio bi da napiše nekaj više o njemu.

Jedni kažu da je originale Josip Broz zaglavio u Rusiji negdje dvadesetih godina-i da je zamjenjen Ruskim agentom.
Drugi pak kažu da je poginuo na Sutjesci i da je tamo neki "lažni Tito" preuzeo njegovo mijesto. Navodno se i u Drvaru desila ista stvar.
Tu se još spominje da je on porijeklom neki Poljak, osiromašeni plemič-koji je naznam više na koju foru postao Drug Tito.

Ja mislim da je bil tu naš, domači pajdaš. Kaj ne? Pa jeba te drevo ko bi drugi mogel zakuhat tolko sranje nek Zagorec

No zanimljiv "detaljčić". Kad se Tito nakon rata vratio u svoj Kumrovec navodno ga nitko od mještana nije prepoznao.


Kaj te konkretno zanima u tim povijesnim kartama?
Imam nešto.

Istina je to s Panzerima. ali to se odnosi samo na III, IV, te na prve Pantere. Ostali su svi imali dovoljno široke gusjenice.
No to nije bio najgori zajeb. Nijemcima su se pri niskim temperaturama ledili kotači (pogotovo ako su bili blatni a u Rusiji definitivno jesu)koji su čerali gusjenice i tenk bi bio doslovno nepokretan. To su Rusi znali te napadali mrskog okupatora najčešće rano ujutro (u kasnojesenskim i zimskim uvjetima)-kad su njemački Tajgerići i Panterići lijepo bili potpuno nepokretni.

Nijemci ustvari nisu imali dobre tenkove. Zašto?
U početku rata njihovi PzKpfw, II, III i IV-dok nije dobio dugu cijev i bolji oklop, jer je on u početku bio zamišljen kao podrška III koja je imala najčešće 5cm. L /42, i L /60-oznake za dužinu cijevi-koliko kalibara je dugačka cijev- L /60 znači 3 m, (a što duža cijev to veča brzina i domet-jasna stvar-točnost isto tako)-sasvim prosječno anti tenk oružje u prvim godinama rata-ali koje je bilo nemočno protiv T34 i KV serije tenkova. IV su ustvari zamišljene kao podrška III u bliskoj protupješadijskoj borbi, stoga su imale u početku 7.5 cm. L /24. i rasprskavajuče streljivo, a ne probojno. Navedeni tenkovi stvarno nisu bili niš posebn ni po čemu. Slabo oklopljeni, nedovoljno naoružani, ništa posebno brzi ni pokretni. Spašavalo ih je jedino njihovo grupiranje i obilna pomoč avijacije te vrlo bitna stvar, a to je radioprijemnik u svakom tenku. To im je davalo nenadmašivu koordinaciju.
Blietzkriek-u doslovnom smislu, ništa drugo. Nijemcima su od vitalnog interesa bile brze pobjede. Oni jednostavno nisu bili spramni za višegodišnji rat i to su znali. A uz sve to još je njihovo vodstvo toliko puta radilo kardinalne greške - tako da jednostavno nikakav drugi kraj nikada niti nije dolazio u obzir-primjer:
Toliko su bili opijeni pobjedama da je Hitler več sredinom 10 mj. 41 naredio rasformiranje 40 divizija i ljudi su poslani kućama. Ratna proizvodnja je prekinuta na više od dva mjeseca što naizgled nije dug vremenski period-ali treba to i pokrenuti kad se jednom ugasi-tako da su nijemci prijašnju proizvodnju dosegnuli tek u prolječe 42 a po nekima još i kasnije. (mada Nijemci baš pravu "ratnu proizvodnju" neče upoznati sve do 43, a ni tada nije bila provedena toliko striktno kao kod npr Rusa ili Engleza) pa Hićo kaže. "Ruski medvjed je mrtav, samo odbija da definitivno legne".

E kad je vrag odnio šalu 41 pred Moskvom i u manjoj mjeri Lenjingradu, kad je Munjeviti rad doživio svoje prve poraze moralo se pod hitno nekaj promjeniti. IV su dobile još jače 7.5 L/48 i deblji oklop, al ni to nije bilo dovoljno da se ravnopravno suprotstavi 34kama. Tada se u jesen 42 prvi put pojavljuje vjerovatno naj poznatiji tenk WW2 Tigar. On nije, kako mnogi misle, odgovor na T34. Razvoj tog tenka seže u 37 kada je Hitler odlučio izgraditi teški tenk (preko 40 tona).
Odgovor na T/34 je bio Panter. He He. To je tenk. Svaka ćast Tigru-ali Panter je nenadjebiv. Premda je i on patio od čestih i teško popravljivih kvarova, ali kada se sve zbroji i oduzme on je bio najbolji All around Tenk WW2.
A poznati Tigar?
Da bi reč rekel. I meni je to najdraži tenk ali......
Spor, trom, sklon kvarovima. Trošio mnogo benzina, ali.......
Odlično oklopljen, (prednji oklop 110mm) naoružan 8.8 L/56 prejebenim topom. Kada je bio pravilno korišten, bio je nenadjebiv-znači za napad uz obilnu podršku lakših i pokretljivijih tenkova, te za vrebanje u zasjedi te uredno koordinirano sa drugim postrojbama povlačenje gdje ga štiti debeli prednji oklop (jedan Tigar je zadržao cijelu englesku tenk. diviziju 44 u Francuskoj uništivši čak 25 protivničkih tenkova). Kada su bili -što bi se reklo-izmanevrirani i okruženi mnogobrojnijim ali bržim tenkovima-nisu imali šanse. To im se baš kod Kurska desilo. Upustili su se u blisku borbu sa rusima i to ih je koštalo poraza. Tiger je mogao čak na 2 km uništiti T 34, a kod Kurska su se doslovno zabijali jedni u druge.

U jebem ti preveć sam se raspiso.
Ode ja u krpe.
Nastavak slijedi.
Legion is offline  
Old 19.12.2002., 02:20   #66
Znam ja još nekoliko veselih Komunističkih. Kaj velite na: "Sadit ćemo kukuruz do neba, neka gladna Amerika gleda."
Ili "Oj staljnine zdravo, zdravo. Sve što radiš imaš pravo."
Il meni možda najjaći-"Kralja Peru na banderu. I Mačeka isto čeka."
Legion is offline  
Old 19.12.2002., 09:29   #67
puno komunističih znaš vidim ja. da nisi nekakva kineska krtica koja nama hrvatima pokušava usadit mentalnu sliku boljeg života u komunizmu?

prvi njemacki panzeri jesu bili krame u usporedbi s ostalim tenkovima tog doba. samo kaj nitko nije znao koristit tenkove, a još manje su vjerovali u njih. a o zrakoplovima da ne pričam.
ovo se najbolje vidi u panzeru , nemres proc panzerima ruske tenkove ako ih nisi bombardiral stukama barem 2 turna...

meni je panther nekak prirasel srcu. tenk je zbilja ljep. i efikasan. kad ih upgrejdam u inacicu G i krenem u ameriku, jenkiji ne bjeze. ne stignu bjezat jer umiru.

mental note to self: kad dodzem doma, potrazit PG2 cede i krenut shamarat.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 19.12.2002., 11:34   #68
Pozdrav iz Cakovca!
Za mene je T 34 najbolji tenk II svjetskog rata, Panther je proizveden kao odgovor na njega i u mnogo čemu ga je imitirao.Tridesetčetvorka je bila Rusima od presudne važnosti 41/42, a i Kursk je ona iznijela (Prohorovka 800 T 34 5 tenkovske armije protiv LSAH, Das Reich i Totenkopf SS divizija).
Ne bi se složio da su njemački tenkovi sa početka rata bili smeće, serija III i IV bila je bolja od svih ruskih modela osim KV serije i T34, dok je na zapadu samo Matilda (užasno spora, mislim max. 25 km /h) i francuski Char bili bolji ( Tiger je proizveden kao odgovor na Char).

Stojte mi dobro
SPQR is offline  
Old 19.12.2002., 11:47   #69
aj dobro, nisu bili smeće, ali ni zadnja riječ tehnike.
zakaj si me podsjetio na matildu? nevolim taj tenk. takve gluposti su mi radili s matildama u sjev.africi da sam bio lud ko šlapa. usporile su me za 3 turna. glupi englezi.

pozdrav
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 19.12.2002., 18:15   #70
tito

Legione,zafaljujem od srca na odgovoru.

Pozdraf
__________________
"Publici se nameću trivijalnosti, beznačajnosti, tračevi i to se prodaje kao informacija."
Zrinska is offline  
Old 19.12.2002., 23:14   #71
Ruski T-34, KV, donekle i BT-7. Engleski-Matilda, A22 Churchil, čak i Valentine MarkIII-jedan ovaj tenk je prošao čak 4.800 km bez i najmanjeg kvara.
Zatim Char B1 i Char Somua S-35.
Američki M3 Grant/Lee. Svi navedeni tenkovi su bili superiorniji Njem. tenkovima u razdoblju od 39-42.
Kako sam rekao Nijemce je spašavala činjenica da Saveznici u početku nisu znali kaj bi sa svojim tenkovima, te još jedan veliki nedostatak mahom kod Franc. a donekle i Engl. tenkova a to je da je zapovijednik tenka morao i puniti i nišaniti i opaljivati, te uza sve još i zapovijedati tenkom. To je ipak malo previše.

Rusi su 41 imali preko 2000 T-34 i KV-a. I pitam ja vas kaj bi se desilo da su ti odlični tenkovi bili raspoređeni u čiste oklopno-mehanizirane divizije, a ne razbacani, usitnjeni i pješadiji podređeni?
To su maltene 10 tenk. divizija koje bi mogle napraviti dar-mar u njem. redovima. OK. Bez podrške aviona vjerovatno nebi ništa puno napravile-ali tko zna . Jedna tenk. div. 34. bi razjebala barem 2 Panzer divizije-ma kaj dvije, i više.

Isto tako-da su se Charovi i Matilde pošteno zabili u Njem. izdužene i nebranjene bokove-Francuska vjerovatno nebi tako brzo pala-ako bi uopće pala????
A to je tek početak rata.

Glavni nedostatak Njem tenkova je bila tehnička nepouzdanost.
Za Pantere kažu da trećina nije niti stigla do Kurska poradi kvarova, a od ostatka koji je vidio bitku-više od 50 posto je izgubljeno-pogađate-i opet zbog kvarova. Dobro-to je bio sam početak karijere Pantera-koji je kasnije znatno poboljšan-ali po jutru se dan poznaje .

O Tigerima da niti ne pričam-poznata stvar. King Tiger. E, da.
To je bila Tenkčina i pol-ali strašno spor i težak. Patio od svih problema kao i Tiger I-samo što je bio još nepokretiji.
Oklop mu je bio jebački. 180mm frontalnog oklopa (jedino je teški lovac tenkova Ferdinand imao više-200mm). Za njegov 8.8 l/71 top-još duža cijev nego na TigerI kažu da bi bio u stanju i dan danas razarati moderne tenkove.

No sve je to došlo pre malo i pre kasno. Kaj znači imati 15 King Tigera kad ste okruženi sa 60 Shermana? Znate kaj znači? Smrt.

Da su bili dovoljno brojni, pravilno i pametno vođeni, podržani od avijacije-Njemački tenkovi bi uz sve nedostatke dobili rat.
Ali.....
Baš čitam knjigu Panzer Commander - memoari Pukovnika Hansa von Lucka. Kaže on kao su ih kod Arasa zaskočile Matilde-doduše Njem. tenkova nije bilo u blizini nego samo Panzer Grenadiri sa 3,7 i 5 cm AT topovima-koji su bili kaže potpuno nemočni protiv eng. tenkova. Nastala je panika i bežanija i tek je dolazak 8.8 predvođenih samim Rommelom spasio situaciju. Tom prilikom je on osobno nadgledao i upravljao vatrom 8.8mica i u kratkom roku uništio 30 Matilda. Kažu da u žaru borbe nije niti primjetio kako je na korak od njega poginuo njegov posilni.
Legion is offline  
Old 20.12.2002., 09:06   #72
dobro jutro svima.

88mm PaK? opaka mrcina. ne bih se bunio da ga imam montiranog na krovu jugica. mislim da bi tako rijesio problem gradske guzve. barem za sebe, ak za nikog drugog.
kaj im uopce dođe pratica PaK?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 20.12.2002., 14:24   #73
a zakaj mene nitko nikaj ne pita?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 20.12.2002., 19:38   #74
legionaru ......... vidim da znaš "ponešto" o povijesti. Zanima me 1)da li znaš koja je njemačka,a koja ruska divizija službeno funkcionirala s najmanje ljudi i koliko?
2) tko je bio zadnji zapovjednik i šef(poslije Hitlera)
3)što znači kratica IS i gdje se pojavljuje?
4)što je to PR KUMARK
5)koliko ima kilometara od el Ageile do el Alanmeina
msekiric is offline  
Old 20.12.2002., 20:48   #75
Panzer Abwer Kanonne. Zakaj te niko niš ne pita? Neznam-to moraš njih pitat . Ti si inaće stručnjak za Pacifik pa mi odgovori koliko su Ameri imali sveukupno nosača u WW2?

Vidim da se tu pojavio i moj prijatelj msekiric. On je inače stručnjak za Afriku i Luftwaffe-samo ti onaj FW 189 kaj nisi znao nebum tak skoro oprostio.

Pitanja i odgovori.
1. Dobro pitanje-neznam napamet, morao bi ič kopat a sad nemam vremena. Znam da je 7. panzer divizija još uvijek nosila naziv "Panzer" divizija kada im je ostao još samo 1. tenk. Rusi-vjerovatno negdje kod Staljingrada???
2. Donitz-mogo si nać i nekaj teže.
3. IS-Ruski teški tenkovi. IS-1, 2 i 3. IS je kratica izvedena iz Staljinovog imena- Visarion Ivanovič (Ivanov sin) Džungašvili ili poznatiji kao Staljin-željezni. Pljuga pitanje
4.Misliš Kurmark? Panzer Regimente Kurmark.
5. E jel ti pitanje. Pojima nemam.

sreća tvoja da sam u žurbi ali evo ti jedno brzopotezno.

Kaj je to, odnosno koji su to K-men? Jedno ali vrijedno pitanje. Ostajte mi pozdravljeni.
Legion is offline  
Old 20.12.2002., 20:51   #76
[QUOTE]slafko kaže:
a zakaj mene nitko nikaj ne pita? [/QUOTE

]

Ajde,ja cu....Treba mi zivotopis i djelo Dostojewskog....
__________________
"Publici se nameću trivijalnosti, beznačajnosti, tračevi i to se prodaje kao informacija."
Zrinska is offline  
Old 21.12.2002., 12:38   #77
Evo ja ću probat. Rođen 22.2.1856 u malom Ruskom selu Klina. Već kao malo dijete pokazivao sklonosti ka samoranjavanju i ranjavanju drugih. Svoje roditelje tjerao u oćaj svojom željom da postane astronaut-na što mu je njegov otac Kolja rekao da napiše i obrazloži tu svoju želju na 4 gusto tipkane stranice foramta A4. Mislio je da će ga tako odvratiti od njegovog nauma ali dok je mali pisao i pisao i shvatio da njemu to pisanje dobro ide.
Njegovi školski kolege kažu o njemu: uvijek je bio problematično dijete. Svi smo ga se bojali. Bio je najveći u razredu i obićavao je da nas mlatii citirajući pritom stihove Dine Dvornika Udri jaće manijače.
Kolegice pak kažu: Volio nam je dizati suknjice i primati nas za intimne dijelove, tako je jednoj prijateljici- Svetlani M. za vrijeme odmora gurnuo ruku u gaćice našto se ova odmah ovlažila i poćela uzdisati, kaže od straha za svoje djevićanstvo.

Prvi susjed Dostojevskih Sergej P. veli. Bio je dobar dećko, pomagao mi je nositi Vodku iz dućana ali bi me pritom uvijek carinio za 22%. Da bi reć rekel o njemu-samo kad bi bio pod utjecajem Votke i pubertetskih hormona cijela ulica je odzvanjala od zvuka Antraxa i Sepulture, a ako bi mu koji susjed ili susjeda prigovorili odmah bi ih u stihovima pretukao a ako je susjeda mlađa gurnuo bi joj i ruku u gaćice. Zanimljivo da su mlade žene i udovice čak na drugi kraj grada čule mjuzu i dolazile mu se žaliti. No sa 18 godina je D. prerastao svoje okvire i odlućio otići za svjetlima Velegrada. Prvo se naselio u Zaprešiću, pardon predgrađu Moskve gdje je za život zarađivao kao lučki radnik te muzički kritičar. Iz tog doba potjeću njegove prve ode i ditirambi. Kao oda staroj žbici od bicikla te hvalospjev protočnom bojleru.
Sa 21 godinom odluči otići u vojsku da malo vidi svijeta. Nakon pješačke obuke biva poslan u Sibir. Tamo je proveo nekoliko sretnih godina u drušvu jedne željezne peći. Tada mu je glavna zanimacija bila traženje, kategoriziranje i pjesničko opisivanje velikih siga te zatrpavanje snijegom djevojka te žena u prolazu. U taj period možemo datirati neke od njegovih najpoznatijih pjesama kao: Pečica i ja - brata dva, Ženo, Ženo di ti je lopata za snijeg, te grandioznu poemu-Duuuuuuuga siga poslije kiše.
Legion is offline  
Old 21.12.2002., 15:42   #78
Vezano uz Hetite i ranije spominjanje šahovnice.

Naša je hrvatska šahovnica nastala tek u 13 st.
Slike nekih slikara; doseobe Hrvata s velikim zastavama s šahovnicama su nemoguće.
__________________
Kad me taknes smiris valove,ja sam dijete samo kraj Tebe.. Hvala Ti moj dobri andjele.. S Tobom mi je zivjet najljepse…
Karakala is offline  
Old 21.12.2002., 20:07   #79
Koji su k-meni ne znam, a pitanje udaljenosti od zabitne libijske selendere el Ageile (oni to zovu Al Ugayla) i obične željezničke postaje u Egiptu el Alanmeina (Al Alamayn) je zanimljivo zato što su se tu vodile glavne ratne operacije wwii u sj. Africi. Podatak od oko 1000km ZRAČNE LINIJE nebi bio toliko zanimljiv da se ne radi o predjelu s vrlo malo naselja, par "cesta",VRLO MALO (u to vrijeme) naftnih crpilišta(još možda bitnije- samo jedan pravi pogon za preradu nafte) i svega 5-6 izvora(bunara) pitke vode. Na 1000km, priznat ćeš, to su bili neljudski uvijeti. Kao dodatak:
tokom cijele sjevernoafričke kampanje njemačka propagandna mašinerija optuživala je Britance da kako god zauzmu novi teritorij, u izvore pitke vode dolijevaju naftu kako bi ih zagadili za piće(oni sami "sviježu",bolje reći pitku vodu , dobivali su iz Egipta).
Paralelno s tim, britanski mediji optuživali su Romelovu 90. lehte motor. div. da je zadužena za uništavanje naftnih izvora ulijevanjem vode u njih. I jedno i drugo su naravno bile besmislice
jer su i jedni i drugi oskudjevali i s naftom i s vodom. Slučajevi koji su zabilježeni plod su slučajnosti da su probijanjem bunara za vodu ,probijeni i naftni bazeni pa(da li je čaša napola prazna ili napola puna) je voda (ili nafta) sama našla put u ovo drugo.
Točan službeni(potvrđeni) podatak o "najnebrojnijoj" diviziji doista se s jedne strane veže za Staljingrad.Naime, objavljeno je i potvrđeno da nakon što je 16.10.1942. po drugi put 112. rifle div. na čelu sa svojim zapovjednikom Chuikovim prešla Volgu, kod
Mamaev Kurgana(strateško uzvišenje,staljingradsko izletište...)naišla na toplu (tako toplu da su potrošene mjesečne zalihe cijevi za MG42- A Beevor, Stalingrad,1998) dobrodošlicu raspjevanih Njemaca(295 I div) te u par sati ostala na 9 (DEVET) ljudi među kojima je ,naravno bio i Chuikov.
O XXI pz div je već bilo riječi, a ja je spominjem jer je zabilježeno
(Correlli Barnett, Desert generals,1983) da je nakon famoznog Al Alameyna ostala cijela divizija(15-20000 tisuća ljudi ) na jednom jedinom bataljonu(max-652 čovjeka), tj. na nešto više od 200 ljudi.
Ta divizija nije rasformirana, nego je poslana na odmor, ni manje ni više nego u sj. Francusku gdje je popunjena i dočekala D-Day. Eto što ti je sudbina.
SLAFKO- PaK je kratica za (ipak je ovako Legionaru) Panzerabwherkanone. Radi se o "pješačko-tenkovskom topu" proizvedenom u Rheinmetallu. Izveden je u velikom broju tipova od kojih je zasigurno najpoznatiji Pak 43 u verziji 88mm, napravljen u suradnji s Kruppom. Trebalo bi pitati onoga tko je preživio napad tog oružja kako to izgleda, ali većina autora (dostupna mojoj malenkosti) se slaže da se radi o naj antitenk oružju (premda bismo mogli to malo i proširiti). Ako te zanima više možda ti mogu pomoći.





























msekiric is offline  
Old 21.12.2002., 21:39   #80
Pozdrav Karakali. Daj mi molim te reci podrijetlo šahovnice.

Vidim ja da smo dobili još jednog znalca.

Kaj sam rekel. Stručnjak za Afriku, nego sekiricu u Africi jesu bili i Tigeri-a ti tvrdiš da nisu. Imam sliku pa ću ti je pokazati jednom prilikom.
Znači ti neznaš ko su bili K-meni? A jel ti kaj znači Biber?
Nemislim na začin .

Ajde ljudi-tu nas se skupilo ponešto kaj se kužimo u povijest pa da bacimo jedan povijesni kviz. Kaj velite? U silnoj poplavi kvizova na ovom forumu mislim da još jedan nebude škodio. Probati ću pitanja sastaviti tako da ih nije jednostavno nači na internetu ili po enciklopedijama. Ajde, da vidimo prave znalce. Neču vas daviti sa ww2. Biti će pitanja odasvud. A da učinimo to zanimljivijim, ajmo se dogovoriti za neko vrijeme-recimo sutra u 21:00 kada ću to objaviti a svi zainteresirani imaju recimo 15 min da napišu odgovor. Da nebi bilo prepisivanja. Može? Pa da vidimo ko je pobjednik. Malo natjecanja.
Ako ima interesenata neka tu napišu da su za. Ili da to odgodimo za iza Božića? Kako želite? Samo napišite da želite sudjelovati da nebi ispalo da sastavljam kviz za 3 osobe. To mi se baš i neda.
Legion is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.