Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2017., 23:25   #41
U potpunosti se slazem sa inicijativom. Slobodno trziste ne trpi ne razumne cijene. Kad odes na trznicu nema ne razumnih razlika. Zbog toga me ne cudi da desnicar poteze inicijativu. A jedna od uloga drzave je zastita slibodnog trzista, sto znaci borba protiv nerazumlja.
Cojek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 23:29   #42
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Neka isfinancira jednu nuklearku od 1000+ megawata da imamo čime pogoniti našu industriju.
Ne mogu se nagoditi ni o razvodu plina koji je prijeko potreban za generatore u bolnicama, ustanovama, za restorane i sta sve ne.
Cojek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 23:56   #43
Place nisu iste ni u firmama iste drzave i grada, gdje bi bile iste u razlicitim drzavama?
Slobodno trziste ne postoji, to je fikcija.

Svako trziste je do neke mjere regulirano i sva drzava ima svoj nacin i stupanj regulative trzista.
Bez regulative narucim od tebe 20kg trenutno ilegalnih opojnih supstanci koju su pakirala djeca koja rade 18h dnevno bez pauze i danjeg svjetla, pa ti po isporuci ne platim, a ti mi posaljes za naplatu 2 snagatora s batinama koje ja s drustvom sacekam s kalashima. Zvuci li kao osnova za dobar business i fino drustvo? Meni bas i ne.

Hoces laksi primjer? Uzmi hrvatski ovrsni zakon pa mi objasni sto je tu slobodno, a sto je rent seaking kroz zakonom propisane postupke koji idu jako na stetu gradjana a na ruku FINA-e, biljeznika i odvjetnika. Ili mi objasni sto je slobodno trziste kad Njemacka zabrani rusima da kupe T-com radi "strateskih interesa". Sve je regulirano, samo sto budale i nesposobnjakovici ne shvacaju finu razliku obrane vlastite ekonomije od generatora beskorisnih uhljeba.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 10:32   #44
Quote:
zalazak pameti kaže: Pogledaj post
znaci,smisao eu je da budemo ne jednaki...
pa to smo bili i prije eu...
mi se ne priblizavamo,mi zaostajemo...
Kojoj logickoj skoli pripada ovo zakljucivanje?

Ako smisao Unije nije da svi budemo jednaki, zasto to povlaci da je smisao da budemo nejednaki. I'm asking for a friend
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 15:00   #45
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
RH ima buducnost. To je buducnost trulog debla po kom uhljepski crvi ruju u potrazi za jos malo iskoristivog materijala.
Ali uhljebi su puno manji problem od umrežene mafije, koja piše zakone, uhljebi su više manje gasačka mašinerija.

A da ne spominjem državnu rasprodaju onog što su Hrvati kroz generacije stvarali, kako bi netko drugi pobrao vrhnje oliti profit.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 15:04   #46
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Place nisu iste ni u firmama iste drzave i grada, gdje bi bile iste u razlicitim drzavama?
Slobodno trziste ne postoji, to je fikcija.

Svako trziste je do neke mjere regulirano i sva drzava ima svoj nacin i stupanj regulative trzista.
Bez regulative narucim od tebe 20kg trenutno ilegalnih opojnih supstanci koju su pakirala djeca koja rade 18h dnevno bez pauze i danjeg svjetla, pa ti po isporuci ne platim, a ti mi posaljes za naplatu 2 snagatora s batinama koje ja s drustvom sacekam s kalashima. Zvuci li kao osnova za dobar business i fino drustvo? Meni bas i ne.

Hoces laksi primjer? Uzmi hrvatski ovrsni zakon pa mi objasni sto je tu slobodno, a sto je rent seaking kroz zakonom propisane postupke koji idu jako na stetu gradjana a na ruku FINA-e, biljeznika i odvjetnika. Ili mi objasni sto je slobodno trziste kad Njemacka zabrani rusima da kupe T-com radi "strateskih interesa". Sve je regulirano, samo sto budale i nesposobnjakovici ne shvacaju finu razliku obrane vlastite ekonomije od generatora beskorisnih uhljeba.
Ja se isto ne mogu složiti s tim pojmom "slobodnog tržišta", kapitalizam stvara tržište, a političari dižu ruke za zakone po kojima će neki imati suverenitet nad tržištem.

Ja vjerujem u zapišano tržište, i princip po kojem bogatiji žele biti još bogatiji i to je to.

Dakle, država bi trebala štiti svoje građane, a ne da budemo dužničko ropostvo i da sad po novom, moramo i svoje nekretnine prodavati novopečenim stanodavcima!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 21:49   #47
"Unija plaća" - Jednake plaće za jednaki rad u EU

Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post

što znači da Hrvatska posredstvom EU subvencija potpomaže njemačku brodogradnju...



a budući da LNG u globalu ne ide u skladu sa njemačkim projektom Nord Stream .... taj brod koji nam EU sufinancira ćemo vidjeti kad krave dobiju krila...

Ovdje je sve krivo. Kao prvo, LNG nije nikakva konkurencija Nord Streamu iz vise razloga. Njemačka je krajnji potrošač i sasvim joj je svejedno kako i gdje će Hrvatska kupovati svoj plin. Kao drugo oni i sami imaju svoje LNG terminale koji im rade sa 20% kapaciteta. Razlog je jednostavan, a to je cijena. Kao treće, Njemačka brodogradilišta su privatna i sasvim im je svejedno za koga će raditi svoje brodove. I Gadafijeve brodove su godinama uredno održavali.

Volio bi da mi netko pokaže ozbiljnu računicu kojom bi se LNG terminal isplatio. U ostalom u Trstu ionako postoji terminal koji radi sa 40% kapaciteta.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 18:06   #48
Tek sam nedavno saznala za ovu inicijativu (sasvim slučajno preko Facebook-a) i koga god sam pitala zna li išta o tome nitko nije imao pojma o čemu pričam osim jednog prijatelja. Većina njih je sumnjala da je to uopće nešto ozbiljno.
Inače baš i ne pratim vijesti ali me je iznenadilo kako nitko ništa o ovome nije čuo.
Zašto ova inicijativa nije glavna vijest u svim medijima?
Zašto ljudi nisu malo bolje informirani?
Jasno mi je da od toga možda neće biti ništa, ali ako ljudi niti ne znaju za to onda neće sigurno.
I za kraj - Jeste li podržali inicijativu?
Hvala.
Spacara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 19:08   #49
Quote:
Spacara kaže: Pogledaj post
Tek sam nedavno saznala za ovu inicijativu (sasvim slučajno preko Facebook-a) i koga god sam pitala zna li išta o tome nitko nije imao pojma o čemu pričam osim jednog prijatelja. Većina njih je sumnjala da je to uopće nešto ozbiljno.
Inače baš i ne pratim vijesti ali me je iznenadilo kako nitko ništa o ovome nije čuo.
Zašto ova inicijativa nije glavna vijest u svim medijima?
Jer je besmislena


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 19:15   #50
Quote:
Spacara kaže: Pogledaj post
Tek sam nedavno saznala za ovu inicijativu (sasvim slučajno preko Facebook-a) i koga god sam pitala zna li išta o tome nitko nije imao pojma o čemu pričam osim jednog prijatelja. Većina njih je sumnjala da je to uopće nešto ozbiljno.
Inače baš i ne pratim vijesti ali me je iznenadilo kako nitko ništa o ovome nije čuo.
Zašto ova inicijativa nije glavna vijest u svim medijima?
Zašto ljudi nisu malo bolje informirani?
Jasno mi je da od toga možda neće biti ništa, ali ako ljudi niti ne znaju za to onda neće sigurno.
I za kraj - Jeste li podržali inicijativu?
Hvala.
Inicijativa je nerealna i na kraju neprovediva. Inicijativa je možda dobra jedino u smislu što može potaknuti raspravu o samoj svrsi Europske Unije te kako je uopće došlo do ogromnog nesrazmjera u razvoju zemalja članica, no očekivati nešto konkretno od ove inicijative je suludo jer ne možeš potezom pera se politički uplesti u ekonomiju i tako izjednačiti plaće, tako što je bilo moguće možda u najekstremnijim oblicima socijalizma. A znamo kako je to obično završavalo.

Problem treba tražiti u uzrocima zašto je došlo do nebalansiranog razvoja, a ne posljedicu toga rješavati na ovakav način.

Možda će i skupiti dovoljan broj potpisa ova inicijativa, možda bude i javne rasprave, bit će malo filozofiranja, no to će biti to.
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 20:25   #51
Pa padom berlinskog zida pocela je konvergencija u placama izmedju istoka i zapada. Samo to je proces koji ce realno trajati 30-50 godine. Postoji jako velika razlika u produktivnosti rada izmedju istoka i zapada, takodjer nesto manja izmedju juga i sjevera EU. Jednom kada se granice otvore protoku roba, kapitala i ljudi place ce konvergirati (i to se dogadja). Samo to ne moze preko noci. Ne kuzim kakva su ocekivanja ovih u toj inicijativi? Da ce Njemci placati 20-30% dodatnog poreza na placu da bi se to respodjelilo ostalima manje bogatim djelovima EU?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 10:16   #52
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Pa padom berlinskog zida pocela je konvergencija u placama izmedju istoka i zapada. Samo to je proces koji ce realno trajati 30-50 godine. Postoji jako velika razlika u produktivnosti rada izmedju istoka i zapada, takodjer nesto manja izmedju juga i sjevera EU. Jednom kada se granice otvore protoku roba, kapitala i ljudi place ce konvergirati (i to se dogadja). Samo to ne moze preko noci. Ne kuzim kakva su ocekivanja ovih u toj inicijativi? Da ce Njemci placati 20-30% dodatnog poreza na placu da bi se to respodjelilo ostalima manje bogatim djelovima EU?
Tu se radi o tome da je interes Njemačke od trenutka ujedinjenja bio ravnomjeran razvoj svih dijelova zemlje, pa se investiralo u istok zemlje, kako bi se rastom gospodarstva plaće jednog dana napokon izjednačile. I dalje nije bilo političkog dekreta kojim bi se na silu izjednačile plaće. Dakle rješavao se uzrok problema, nije se išlo u besmisleno pumpanje novca na štetu zapadnog dijela Njemačke, kao što je u ovoj inicijativi ideja.
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 12:56   #53
Quote:
Spacara kaže: Pogledaj post
Zašto ova inicijativa nije glavna vijest u svim medijima?
Možda zato što je debilna?
NullPointer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 17:42   #54
Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
Dakle rješavao se uzrok problema, nije se išlo u besmisleno pumpanje novca na štetu zapadnog dijela Njemačke, kao što je u ovoj inicijativi ideja.
Place nemaju veze sa produktivnoscu. I pumpanje novca nije besmisleno.
Radi se o namjernoj inflaciji standarda--place moraju biti visoke zbog bezbjednosti drzave--place i standard moraju biti visi nego u neprijateljskim drzavama radi snage drzave.

Kad Juliju Cezaru treba novca, on ne ide po drzavi trazeci vecu produktivnost, nego ide u rudnik zlata i topionicu da nastampa kovanica od zlata sa svojim likom. Cashflow standard drzave nema veze sa produktivnoscu.

U tom smislu, Hrvatska je partner u EU, partner u NATO, ali samo na papiru i po obavezama, a sto se tice standarda tretirana je kao neprijatelj.

Iz razloga proizvoljnosti protoka novca, standarda, Ante Markovic je uspio zaustaviti inflaciju i podici standard.

Ova inicijativa nije nikakva besmilica nego je upravo vrlo bitna, i kako je korisnica iznad rekla, za divno cudo je da vise ljudi o tome ne raspravlja.
Cojek is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 19:49   #55
Quote:
Spacara kaže: Pogledaj post
I za kraj - Jeste li podržali inicijativu?
Nisam i neću.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 22:22   #56
Quote:
Cojek kaže: Pogledaj post
Place nemaju veze sa produktivnoscu.
...
Nego s cim imaju?

Ovisnost nije uvijek linearna (placu znaju rasti vise od produktivnosti, nekad manje). Ali u duzem roku se usklade.

Stavi u omjer npr. njemacku prosjecnu placu i njemacki GDP per capita i hrvatsku prosjecnu placu i hrvatski GDP per capita. To je dosta gruba metoda, ali otprilike...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 01:51   #57
Ovom malom kvazi neo-fašistu nema šanse da dajem legitimet potpisom za bilo što, makar se radilo o tome da svatko dobije 5000 eura mjesečno do kraja života...

Zapamtite, potpisom dajete legitimitet onome koji stoji iza neke inicijative i otvarate prostor za njegovo daljnje djelovanje (Ž.Markić anyone?) Sad, da li želite dati legitimitet ovome klincu http://www.index.hr/images2/frano-ci...pigaCom625.jpg , na vama je...
Strepite is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 14:32   #58
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Ne kuzim kakva su ocekivanja ovih u toj inicijativi? Da ce Njemci placati 20-30% dodatnog poreza na placu da bi se to respodjelilo ostalima manje bogatim djelovima EU?
propao narodu temeljni dodatak pa izmislili kako na drugi način dođu do love bez rada.

Quote:
Cojek kaže: Pogledaj post
Iz razloga proizvoljnosti protoka novca, standarda, Ante Markovic je uspio zaustaviti inflaciju i podici standard.
"U siječnju 1990.,sporazum koji je potpisan sa "MMF-om" je odredio da se izdaci za državne troškove srežu do te mjere da bi to
predstavljalo 5% od bruto domaćeg proizvoda zemlje.

Posljedice toga nisu bile ništa manje od katastrofalnih.

Dok je inflacija nagrizala zarade,"MMF" je naredio zamrzavanje plaća na njihove nivoe od sredine novembra 1989.

I pored fiksiranja dinara za njemačku marku,cijene su rasle neobuzdano.

Stvarne plaće su propale za 41% u prvih šest mjeseci 1990.

Inflacija 1990. se kretala oko 70%.siječnja 1991.,izvršena je još jedna devalvacija dinara od 30%,dovodeći do još jedne runde poskupljenja.

Inflacija se kretala oko 140% 1991.,
što je skočilo na 937 i 1.134% za godine 1992. i 1993."

možeš mislit kako se podigao standard
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 20:59   #59
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
propao narodu temeljni dodatak pa izmislili kako na drugi način dođu do love bez rada.


"U siječnju 1990.,sporazum koji je potpisan sa "MMF-om" je odredio da se izdaci za državne troškove srežu do te mjere da bi to
predstavljalo 5% od bruto domaćeg proizvoda zemlje.

Posljedice toga nisu bile ništa manje od katastrofalnih.

Dok je inflacija nagrizala zarade,"MMF" je naredio zamrzavanje plaća na njihove nivoe od sredine novembra 1989.

I pored fiksiranja dinara za njemačku marku,cijene su rasle neobuzdano.

Stvarne plaće su propale za 41% u prvih šest mjeseci 1990.

Inflacija 1990. se kretala oko 70%.siječnja 1991.,izvršena je još jedna devalvacija dinara od 30%,dovodeći do još jedne runde poskupljenja.

Inflacija se kretala oko 140% 1991.,
što je skočilo na 937 i 1.134% za godine 1992. i 1993."

možeš mislit kako se podigao standard
U ratno doba su plače bile 60-80 maraka i svi smo ovisili o humanitarnoj pomoći. Sjećam se dobro jedne radnice s kojom sam zajedno pješačio Vinogradskom Cestom u Zagrebu do Bolnice Sestara Milosrdnica. Rekla mi je da kad je situacija takva kakva je da je sva sreća što ona nije neposredno zahvaćena ratom i da neće kupovat djeci hlače, nego trenirke, jer su one jeftinije.

Bože, kako je to žalosno bilo, a opet... preživjeli smo.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 21:09   #60
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Nego s cim imaju?

Ovisnost nije uvijek linearna (placu znaju rasti vise od produktivnosti, nekad manje). Ali u duzem roku se usklade.

Stavi u omjer npr. njemacku prosjecnu placu i njemacki GDP per capita i hrvatsku prosjecnu placu i hrvatski GDP per capita. To je dosta gruba metoda, ali otprilike...

https://www.bloomberg.com/news/artic...e-a-job-killer

problem je što je to jako dugačak rok i usklađivanje neće biti dobrovoljno.....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:13.