Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2007., 00:33   #21
...tj. netko trlja ruke, a netko će se češat po glavi (tj. platit sve)
SamsonAtila is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 19:29   #22
PBZ Equity - jako sumnjive cijene

Meni puno toga nije jasno u vezi PBZ Equityja. Malo sam pratio njihova ulaganja i gdje su im dionice i zaključio da se radi o potpuno nesposobnim ljudima u upravi. Ili netko mulja ili netko krade. Nrp u srbiji su imali uglavnom dionice u jednoj banci i jednoj tvornici. Na taj dan su obje porasle za preko 3,5% posto i rasle su dionice Adrie i drugih iz njihovog portfelja u Hrvatskoj. I taj dan nisu NIŠTA rasli, niti idući dan. Meni je to katastrofa sumnjivo. Otkad su postali 2* milijarde fond ništa ne rastu samo nešto padaju. Jel njih netko kontrolira, HANFA ili ih kontrolira samo PBZ u čijem su vlasništvu. MIslim ovih dana izaći iz tog fonda.
Zna li netko nešto što ja ne znam o njima.

Da, i još nešto sam primijetio, prije bilo kojeg većeg pada dan dva su uvijek u nekom minusu od 0.1 ili 0.3 to je dozla boga sumnjivo. I to već dvaputa na istu foru. Jel se može negdje zatražit provjera poslovanja?

Da, by the way, pali su 3% u tjedan dana. Znači netko je smanjio vrijednost za 70 milijuna kuna...hm, hm...jako mi smrdi
ivica007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 19:41   #23
Nevjerojatnosti PBZ-a

I još nešto. Jučer -0.1 danas -0.3 ajmo se kladit da je u ponedjeljak -0.8, takvu namještaljku su mi prodali već dva puta.

Samo gledajte...ti klinci šta vode taj fond (35 god i 37 ...mislim) ili rade budale od nas ili se radi o takvim matematičkim vjerojatnostima koje ne bi znao objasniti Gauss i Čebišev zajedno.....

Nisam ljut nego bijesan....i to stoga što su brojke po teoriji vjerojatnosti nevjerojatne...baš sam ih malo pročavao
ivica007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 20:15   #24
Sinko, a sto ti mislis koliki postotak te dionice koje si naveo zauzimaju u portfelju PBZ Equitya ?

Zadnjih tjedan dana traje blaga korekcija i indexi (a index cine najlikvidnije dionice koje fondovi i imaju u najvecem postotku) redovno zavrsavaju u minusu, to sto par dionica poraste za par posto, ne igra neku ulogu ako tu dionicu nemaju u vecem udjelu...

A ovo da su ljudi sa 35-37 god klinci koji eto ne znaju sto rade u tim balavim godinama ne bi uopce komentirao...
Gilach is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 20:50   #25
dobar dio fondova zavidan rast prinosa može zahvaliti nelikvidnim, a ne likvidnim dionicama

i nevidim neku vezu između godina života i iskustva/znanja o investiranju

nevidim zašto neki 20-godišnjak nakon 2 godine aktivnog investiranja ne bi znao više od nekoga 35godišnjaka koji se sad tek počeo baviti investiranjem
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 21:20   #26
PBZEq u zadnjih sedam mjeseci +32%
PBZEq u zadnjih mjesec i 15 dana +3,20%
dobregore is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 22:11   #27
Quote:
ivica007 kaže: Pogledaj post
Samo gledajte...ti klinci šta vode taj fond (35 god i 37 ...mislim) ili rade budale od nas ili se radi o takvim matematičkim vjerojatnostima koje ne bi znao objasniti Gauss i Čebišev zajedno.....
majke ti, pa to su već menadžeri za penziju
Akrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 22:30   #28
bogami imaš pravo, kad sam vidio životopise fond managera u raznim statutima raznih fondova, zgorzio sam se....kome ja dajem svoje pare

pola njih je diplomiralo kad sam ja već dobivao dodatne dane godišnjeg na radni staž
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 00:13   #29
Što se tiče PBZ-a pomalo gubim strpljenje.
Dam im vremena do srijede. Ako su sva tri dana crveni odo ja van.
bedanec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 19:46   #30
Pa kompletna menadžerska struktura u bankama je vrlo mlada, jer svi traže tek završene ekonomiste. Niko ne želi socijalističke kadrove.
A što se tiće stanja fonda, pa pogledajte kako stoje dionice u regiji protekli tjedan. Sve samo crvenilo, osim u petak. Već treći tjedan sve pada do četvrtka -petka, onda se malo oporavi, pa u ponediljak opet. Sve je to vezano za situaciju oko Kosova. A to još nije rješeno, pa nije dobro.
 
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 20:28   #31
koliko vidim, ljudi su 71. i 74. godište, što znači da migu imati već 10+ godina radnog staža.

ako su stjecali iskustvo u industriji, na tržištima kapitala, mislim da je to ok iskustvo

naime, ne sprječava me to što je netko 35 godina star da mu povjerim lovu na upravljanje.

najmlađi su 80. ili tako nešto - e, to je već dosta mlado
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 21:12   #32
je ali svi od reda su diplomirali 1997-2001

ak su '71 godište kog vraga su radili do 1997?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 23:06   #33
Edgare, evo koliko vidim postovi na koje sam odgovarao (pisao ih je netko tko je bio "jako ljut i bjesan" sto je cijena udjela PBZ Equitya pala iako su 2 dionice koje imaju u portfelju rasle) su prebaceni na temu o pbz fondovima pa je moj odgovor sada ostavljen ovdje izvan konteksta...

No eto, kad se vec spominje, nelikvidne dionice u pravilu cine tek mali postotak portfelja fonda tako da ako jedna ili dvije dionice skoce par posto, to nema velikog znacaja kod fondova sa tako velikom imovinom jer u korekciji ili stagnaciji vecina dionica pada (i to one koje u pravilu najvise utjecu na cijenu udjela).

Također, oscilacija nelikvidne dionice od par posto ne igra nikakvu ulogu oko realne vrijednosti vaseg udjela u toj dionici. Ako primjerice cijena neke dionice skoci 7% na prometu od 5 000 kn, to ne znaci apsolutno nista, rast je samo na papiru jer ako je prosjecni tjedni promet recimo 3000 tih dionica, a ti ih imas recimo 15 000, ne mozes ih jednostavno rasprodati bez da gadno ne srusis cijenu . Mozes prodavat malo pomalo, no ako je promet u okviru prosjeka, trebat ce ti i vise od mjesec dana da ih se rijesis i to uz dosta cjenovnih oscilacija...

Takve dionice dođu u trend jedanput, dvaput godisnje ili samo u slucaju preuzimanja ili u slucaju da jedan od vecinskih dionicara odluci rasprodati svoj udio u firmi (recimo IPKK je dobar primjer) jer tek tada postoje prilike za trgovinu vecim paketima. To naravno vrijedi za najnelikvidnije dionice i za vece kolicine para, netko tko raspolaze sa malo novca, moze dosta zaradit na takvim dionicama uz malo srece, no za vece pare je likvidnost premala da osigura realne dobitke i veci utjecaj na fondove je vidljiv samo u njihovim pocecima dok ne raspolazu sa velikm imovinom...

Takoder, vrijednost udjela u fondovima nije realna u apsolutnom smislu jer njihovi portfelji se ne mogu likvidirat po trzisnim cijenama na ovako malom (tj. nelikvidnom) trzistu gdje je prakticki svaku dionicu moguce prodrmat (i prema gore i dolje) sa 1-3 mil. kn i za izlaske iz dionica ili citavih trzista bez znacajnijeg pada treba dosta vremena... No to je druga tema o kojoj bi se dalo ispisat puno toga, a ne da mi se...


A sto se godina tice, ovaj lik koji je pisao kako je bijesan na PBZ Equity je nazvao ekipu od 35-37 koja taj fond vodi klincima, valjda covjek misli da fond manageri trebaju imat bar 60 godina... Nemam pojma tko su ti ljudi, možda i jesu šarlatani, no smijesan mi je bio taj komentar o godinama...
Gilach is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 23:24   #34
Quote:
Gilach kaže: Pogledaj post

No eto, kad se vec spominje, nelikvidne dionice u pravilu cine tek mali postotak portfelja fonda tako da ako jedna ili dvije dionice skoce par posto, to nema velikog znacaja kod fondova sa tako velikom imovinom jer u korekciji ili stagnaciji vecina dionica pada (i to one koje u pravilu najvise utjecu na cijenu udjela).

Koliko znam, i koliko se pisalo, Fima Eq zahvlajuje svoj prošlogodišnji rast upravo takvim dionicama koje čin dobar dio njenog portfelja
Quote:
Gilach kaže: Pogledaj post
Također, oscilacija nelikvidne dionice od par posto ne igra nikakvu ulogu oko realne vrijednosti vaseg udjela u toj dionici. Ako primjerice cijena neke dionice skoci 7% na prometu od 5 000 kn, to ne znaci apsolutno nista, rast je samo na papiru jer ako je prosjecni tjedni promet recimo 3000 tih dionica, a ti ih imas recimo 15 000, ne mozes ih jednostavno rasprodati bez da gadno ne srusis cijenu . Mozes prodavat malo pomalo, no ako je promet u okviru prosjeka, trebat ce ti i vise od mjesec dana da ih se rijesis i to uz dosta cjenovnih oscilacija...
zo i jest najveći problema naših fondova. drže dionic eojima se trguje jednom goišnje (karikirano) pri čemu im cijena skoči i slijedećih x dana tu dionicu vrednjuju po toj zadnjoj nabrianoj cijeni. i slažem s e s tobom, nema šanse da tkaove dionice raprodaju u trenu, eto vidi sad i hpb dinamic, kaj se dešava, ne mogu izači iz srbije nikako
Quote:
Gilach kaže: Pogledaj post
Takve dionice dođu u trend jedanput, dvaput godisnje ili samo u slucaju preuzimanja ili u slucaju da jedan od vecinskih dionicara odluci rasprodati svoj udio u firmi (recimo IPKK je dobar primjer) jer tek tada postoje prilike za trgovinu vecim paketima. To naravno vrijedi za najnelikvidnije dionice i za vece kolicine para, netko tko raspolaze sa malo novca, moze dosta zaradit na takvim dionicama uz malo srece, no za vece pare je likvidnost premala da osigura realne dobitke i veci utjecaj na fondove je vidljiv samo u njihovim pocecima dok ne raspolazu sa velikm imovinom...
večina fondova i dalje ima ispod milijarde kn imovine, na prste jedne ruke možeš nabrojiti one s preko milijardu - pbz global i eq, erste ae, rba balanced, zb aktiv, ne računajući tu i novčane koji ne trguju dionicama.....
Quote:
Gilach kaže: Pogledaj post
Takoder, vrijednost udjela u fondovima nije realna u apsolutnom smislu jer njihovi portfelji se ne mogu likvidirat po trzisnim cijenama na ovako malom (tj. nelikvidnom) trzistu gdje je prakticki svaku dionicu moguce prodrmat (i prema gore i dolje) sa 1-3 mil. kn i za izlaske iz dionica ili citavih trzista bez znacajnijeg pada treba dosta vremena... No to je druga tema o kojoj bi se dalo ispisat puno toga, a ne da mi se...
slažem se...........
Quote:
Gilach kaže: Pogledaj post
A sto se godina tice, ovaj lik koji je pisao kako je bijesan na PBZ Equity je nazvao ekipu od 35-37 koja taj fond vodi klincima, valjda covjek misli da fond manageri trebaju imat bar 60 godina... Nemam pojma tko su ti ljudi, možda i jesu šarlatani, no smijesan mi je bio taj komentar o godinama...
ma čuj, moram priznati i meni je malo blesavo da s tolikim parama upravljaju klinci s trideset godina.........
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2007., 23:35   #35
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Koliko znam, i koliko se pisalo, Fima Eq zahvlajuje svoj prošlogodišnji rast upravo takvim dionicama koje čin dobar dio njenog portfelja

Sve to stoji, moj se komentar odnosio na čuđenje tog covjeka koji je postavio pitanje zasto fond pada, a on je vidio da su 2 dionice koje ima u portfelju rasle 2-3%, a nije se zapitao dal je mozda drugih 15 (koje izmedu ostalog imaju i u puno vecem udjelu) palo (kao sto i je)...
Gilach is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 08:31   #36
ma iskreno, ja sam prestao razmišljati na taj način kao taj lik, kad sam shvatio da uzročno posljedične veze između kretanja nekog indexa i/ili porasta/pada neke dionice ne postoji

u jednoj dionici ionako mogu imati max 5% prtfelja; prinose ruše i depoziti, novci na računu, a i obveznice mogu pasti, ne rastu one uvijek, mogu iznenadno zaprimiti više zahjteva za prodaju sa nekim bijesnim ciframa nekih velikih ulagača

a tko zna, da li oni manipuliraju za prinosima?

u nas hrvata, korupicija iza svakog ugla; u fondovima se vrti 25mlrd Kn, a da nema muljaža - teško za vjerovati........
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2007., 12:23   #37
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
nevidim zašto neki 20-godišnjak nakon 2 godine aktivnog investiranja ne bi znao više od nekoga 35godišnjaka koji se sad tek počeo baviti investiranjem


potpisujem


ej Edgare što misliš do kada će trajati ovo negativno razdoblje već me poćelo pomalo živcirati
sven_107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 17:14   #38
Exclamation Kosovo

Pa vidite da je sve išlo doli odkad je aktualna ova igra oko Kosova. Dok se to ne riješi moglo bi bit dosta padova na burzama (i berzama)!
 
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 22:52   #39
Evo normalno da sam pogodio. Ne radi se tu o cijenam na tržištu kapitala nego prizemnoj psihologiji u fondu '.1 '.2 pa -0,62.

Dobro mi je šogor mr. ekonomije rekao: "Jebeš klince koji zarađuju kad svi zarađuju, ak su oni pravi onda neće padat kad svi padaju. Pa crobex je rastao više nego svi ti fondovi.

Ma čekam još dan dva i idem van s lovom, ono što sam uložio prije mjesec ću spušit a onu mizeriju od prije ću dić. Sam ću kupovat dionice

Nesposobne budale
ivica007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 22:56   #40
Quote:
dobregore kaže: Pogledaj post
PBZEq u zadnjih sedam mjeseci +32%
PBZEq u zadnjih mjesec i 15 dana +3,20%
Ti si ili ćorav ili lud.

PBZ EQ u zadnjih mjesec dana 0.16 a ako oduzmeš 2% što ga trpaju izlazno sebi u džep onda je to -1.84.

imaš link pa pogledaj, nemoj trkeljat gluposti
http://www.hrportfolio.hr/fond.php?a...ite=fond&id=82

Zadnje uređivanje Zafashan : 11.06.2007. at 23:32. Reason: Flejmanje. Molim malo samokontrole.
ivica007 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:55.