Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2009., 14:49   #1
Višecijevni bacači raketa VBR-ovi

Već sam na temi "Stanje i modernizacija OSRH" postavio pitanje na temu VBR. Dobio sam konkretne odgovore koje cijenim, no mislim da bi trebalo otvoriti posebnu temu o VBR-ovima. Zanima me povijesni razvoj VBR-ova, njihova prvobitna namjena, služe li u značajnoj količini i danas u vojskama, kolika je isplativost održavanja tog sustava, kakvo je stanje sa VBRima trenutno u HV, da li imaju svoje mjesto u novom ustroju i da li se planira razvoj raketnog topništva? Kakvi VBR-ovi su služili u DR,? Već sam negdje čuo o poznatom tipu "Orkan".

http://www.youtube.com/watch?v=rv34tXtMp3U

Unaprijed zahvaljujem, pozdrav!
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 19:01   #2
Prvi VBR u široj uporabi bio je njemački nebelwerfer (nek me ispravi neko ako griješim).

Koriste se i danas, npr. američki MLRS ili ruski smerč.

VBR nikad nije bio zastupljen u tolikoj mjeri kao klasična artiljerija, ali svakako ima svojih prednosti. pogotovo kad paljbom treba pokriti veće prostore ili za "dostavu" kemijskih agensa.

Budućnost VBR je vjerojatno u obliku vođenih projektila kao MGM-140 razvijen za MLRS.

O korištenju VBR-ova u DR, i njihovoj budućnosti u HV-u će ti bolje odgovoriti netko iz prve ruke
StormShadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 20:06   #3
A šta je s BM-13 Katyushom, definitivno najpoznatiji VBR. Kao i njemački WWII bacač raketa montiran na half-truck.
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 21:32   #4
Quote:
Alsam Lud kaže: Pogledaj post
A šta je s BM-13 Katyushom, definitivno najpoznatiji VBR. Kao i njemački WWII bacač raketa montiran na half-truck.
"kaćuša" je bila veoma zastrašujuća, ali koliko su mi rekli drugi nije nešto bio učinkovit (ne baš razoran, i podosta neprecizan *ispravite me ako griješim*)
a mislim da na njemačkog misliš na "panzerwerfwer" koji je bio dosta dobar.
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 22:31   #5
ima i američki T34 calipoe.
montiran na shermana ili tako nešto

što se tiče vbr-ova u hv-u, imamo nešto ruskih moderniziranih bm-21 grad, domaćih orkana, tajfuna, plamenova, vulkana, ognjeva i ostalih pošasti
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.

Zadnje uređivanje Gurevich : 22.06.2009. at 22:39.
Gurevich is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 10:58   #6
Quote:
Gurevich kaže: Pogledaj post
ima i američki T34 calipoe.
montiran na shermana ili tako nešto
Vidio sam to. To je onaj Sherman tenk koji ima visoko iznad sebe tračnice za ispaljivanje raketa.
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 02:56   #7
Katjuša je vjerojatno prvo na što pomislim kad se spomene VBR, jer svaki, ali baš svaki prilog u TV kalendaru koji govori o istočnom frontu sadržava barem jednu katjušu u akciji, a tu emisijicu pratim od malih nogu.
No, nije ni slučajno da se Ruse povezuje s tim oružjem u tolikoj mjeri, iako su ga posvuda po svijetu koristili od drugog svijetskog pa nadalje, a mislim da je to stoga što je kao oružje kao stvoren za tu rusku human wave doktrinu, gdje nakon vremenski koncentrirane, ali zato poprilično razorne artiljerijske pripreme, kreće "juriš, drugovi!".

A tu je i psihološki aspekt, jer naravno, nije lijepo biti na meti oružja koje gađa u okvirima četvornih metara, pa čak i kilometara.

Sve u svemu, ko stvoreno ma omekšat ukopanu obranu, a onda nakon toga poduže punjenje...
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 13:58   #8
Njemci su kačuše zvali crna smrt... pa kad su prvi put opaljene (mislim još 41 u okolici smolenska) nastala je takva panika da su i njemci i rusi napustili svoje položaje
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 15:27   #9
Kaćuše su zvali staljinove orgulje

Prvi put je u borbi upotrebljena 15.7. 1941 u blizini grada Rudnje, 68 km od Smolenska

Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 16:13   #10
Quote:
Kontraktnik kaže: Pogledaj post
Kaćuše su zvali staljinove orgulje
Dobile su ime po pjesmi, jer su Staljina potsjecale zvukom.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 16:30   #11
Jel itko koristio VBR kao PZ oružje.Ideja je sa njim protiv večih skupina aviona,ispalit punjene raketa koje imaju IC samonavođenje.Ili ispaljivat na avione nevodjene rakete koje bi se na visini iznad skupine zrakoplova rasprle i svojim komadićima zasipat široko područje.Avioni bi se teško izvukli samo je problem šta bi to padala na zemlju
hobotnica01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 23:01   #12
mislim da je u vjetnamu oboren neki mig15 il tako nešto zuni raketama s američkog aviona.
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.

Zadnje uređivanje Gurevich : 01.07.2009. at 23:09.
Gurevich is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 02:06   #13
Ima li danas nekih naprednijih VBR-ova, s pratećim raketama, s raketama većeg dometa.. itd. Koji je najnapredniji VBR na svijetu?
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 18:04   #14
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
Koji je najnapredniji VBR na svijetu?

http://www.youtube.com/watch?v=Cygtff91EHk

http://www.youtube.com/watch?v=Y8Syz...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=NjArJ...eature=related
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 15:46   #15
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
Koji je najnapredniji VBR na svijetu?
http://www.youtube.com/watch?v=p8AgYNKkk08
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 16:14   #16
ATACMS nije VBR , on je ekvivalent iskanderu, a ne smerchu

Po definiciji projektili vbr nemaju aktivno navođenje + iako se više raketa nalaze u jednom lansirnom kompleksu one se ne lansiraju u plotunima što je slučaj kod vbr-a
Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2009., 10:57   #17
jel netko bio na vbr u proteklom ratu??
b&f is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 18:01   #18
Više pored nego na, ali ponekada i to.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 13:59   #19
Evo slučajno sam naletio na ovu temu . Kao prvo njemci u 2. svj ratu kačuše su nazivali "Staljinove orgulje" . A što se tiče samih VBR-a oni su klasično balističko oružje bez ikakvog posebnog navođenja , ostalo su tvz. cruising missiles i rakete koje mogu biti navođene ako je cilj obilježen itd.. iako se mogu ispaljivati i sa platformi koje su po izgledu slične VBR-ima . Osobno imam iskustva sa jednocjevnim bacačima raketa (128 mm ) ,RAK ,isi kalibar ,ista raketa , ista dužina cijevi kao kod jednocjevnog ,samo ih je smontirano 12 (cijevi ) i to je Hrv. proizvodnja . Te na kraju Grad i Oganj . Grad je ruska proizvodnja i ima rakete od 122 mm i 40 cijevi na lanseru i konstantnu derivaciju od 7 tisućitih . A što se tiče Ognja on je proizvod iz JNA i ima rakete cal. 128 mm i na vozilu i rezervno punjenje i punjač (lanser 32 rakete). U Domovinskom ratu koristili smo modificirane Ognjeve zbog nemogučnosti nabave raketa od 128 mm , pa su mehaničari na Ognjeve ugrađivali cijevi od 122 mm ( koje koristi i Grad jer 122mm nije nedostajalo . Moram napomenuti da su modifikacije Ognjeva bile vrlo nesigurne , pogotovo u vožnji ( ne na položajima prilikom ispaljenja ) jer se znalo desiti da se aktivira rakera sama od sebe i probuši vozačku kabinu . Ti problemi su se dešavali najvjerovatnije ( opaljenje se vrši električnim impulsom ) zbog statičkog elektriciteta , koje naši mehaničari nisu mogli baš uspješno ukloniti . Ali sve u svemu bio je to doživljaj . Ne znam u čemu sam više uživao: kada se lansiraju rakete tj sa paljbenog položaja ( pogotovo po noći ) ili kao izviđač kada sam navodio vatru na neprijatelja .Ako koga još što zanima u vezi ove teme slobodno se javite i ako budem znao odgovorit ću , jer ipak prošlo je 14 god. od mog zadnjeg ispaljenja ( mislim na rakete ,da ne bude zabune !!! )
pop84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 14:28   #20
Ja sam bio računatelj na VBR-u Vulkan. To je onaj samohodni. Jebeno oružje, 40 raketa u 20 sekundi. Dođeš,. ispališ i bjež.
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:03.