Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2010., 23:29   #161
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Zlato je novac jer ispunjava sve bitne uvjete da to bude. Ustvari, on je superiorniji od svih drzavnih moneta bas zato jer s njime drzava nemoze manipulirati i zato on osim medija razmjene roba ima i kapacitet ocuvanja kapitala kao sto je trgovina "zuto za zuto" u Dalmaciji vec pokazala.
Inflacija je uredno moguća i sa zlatnim novcem, jer države počnu u isti dodavati različite druge metale...
Vojky is offline  
Old 04.06.2010., 23:33   #162
Quote:
Sanable kaže: Pogledaj post
E sad, tu bi se dalo raspravljati da li je to uopće zlato ili elektronski novac. Točnije koliku podlogu ta transakcija uopće ima u stvarnom zlatu. Zlato je ipak samo ono koje fizički imaš u rukama.
Ako covjek zeli 100% biti siguran onda je jedino rijesenje fizicko zlato u vlastitom posjedu.

Zlato da bi se s njime moglo trgovati, to jest da posjeduje likvidnost novca, mora biti parkirano u nekakvoj instituciji. Institucija u kojoj sjedi moje zlato je sigurnija od bilokoje banke jer ona njime ne trguje, prema tome izbjegnut je rizik poslovnog neuspjeha i bankrota. Ja ne drzim svoje kune pod jastukom nego u Zagrebackoj banci. Ako mi je to prihvatljiv rizik onda mi je jos prihvatljiviji da mi zlato sjedi u Goldmoney. Konacno, nivo rizika ne determinira dali je nesto novac ili ne nego samo utjece na njegovu vrijednost.

Jos jedna primjedba. Elektronski novac jos ne postoji, barem ne za sada. Postoji elektronski transfer novca, bilo da je to neka od drzavnih moneta ili zlato u jedinici goldgrama (gg).
glosa is offline  
Old 05.06.2010., 00:03   #163
Digital gold currency

Unlike fractional-reserve banking, DGCs (such as e-gold and GoldMoney) hold 100% of clients' funds in reserves with a store of value.

Ovo zvuči kao prihvatljivo rješenje, naravno ako je ovo gore istina.
Sanable is offline  
Old 05.06.2010., 05:31   #164
Poznato je kako su prosli oni koji imaju kunske kredite vezane za svicarski franak. Sada zamisli da je bio vezan za zlato. Otplata bi im bila manja a ne veca kao sto je sada. Nazalost, za one koji se zaduzuju nema pomoci u zlatu, to je privilegija samo onih koji stede.
glosa is offline  
Old 05.06.2010., 08:52   #165
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Poznato je kako su prosli oni koji imaju kunske kredite vezane za svicarski franak. Sada zamisli da je bio vezan za zlato. Otplata bi im bila manja a ne veca kao sto je sada. Nazalost, za one koji se zaduzuju nema pomoci u zlatu, to je privilegija samo onih koji stede.
Pa ne znam kako bi im otplata bila manja kad zlato raste u svim valutama.Da nije euro toliko pao već bi zlato bilo na 1400 USD.Da se na primjer kaže dužan si mjesečno pola unce zlata to bi bilo veliko povećanje u kunama,eurima,čak i francima,pa i dolarima kad se promatra period od barem par mjeseci.Papir gubi snagu,to je jasno.

I inače nisam veliki pobornik elektronskog zapisa i bilo čega povezanog s tim već fizičkog zlata jer elektronski zapis ostavlja prostor manipulaciji.Sustav mora funkcionirati automatski i jednako za sve,a teško da oni načini i oni koji su doveli do ove krize mogu ponuditi rješenja.
Evo Dow opet debelo ispod 10000,a zlato komotno iznad 1200 Usd uz super jaki dolar koji se spustio ispod 1.2 za euro.Izvrstan znak za zlato i položen test u teškim okolnostima.Da je euro na nekakvih prosječnih 1.4 dolara za euro već sada bi zlato bilo na komotnih 1400 Usd.I kad se ukalkulira gdje je zlato bilo prije cca godinu dana,na ispod 1000 Usd dobija se predodžba koliko je zlato skočilo,a to se ponajprije vidi po cijeni u eurima.S nekakvih cca 600-700 eura ode na preko 1000 eura po unci.Ogroman skok uza sve manipulacije.
Teza da će se sustav stabilizirati,a da se ništa ne mijenja je krajnje "rasklimatana".
"Ne gledajte poklonjenim konjima u zube,samo kupujte".
mizuzul is offline  
Old 05.06.2010., 16:52   #166
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Evo Dow opet debelo ispod 10000,a zlato komotno iznad 1200 Usd uz super jaki dolar koji se spustio ispod 1.2 za euro.Izvrstan znak za zlato i položen test u teškim okolnostima.
Mene to sa zlatom jako podsjeća na priču o nekretninama, s tim da su oko zlata moguće i bitno veće varijacije cijena...
Vojky is offline  
Old 05.06.2010., 19:40   #167
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Mene to sa zlatom jako podsjeća na priču o nekretninama, s tim da su oko zlata moguće i bitno veće varijacije cijena...
Usporedi koliko možeš izgraditi nekretnina,a koliko ima zlata.Količina zlata,a to je velika razlika je puno manje promjenjiva.To je prvi razlog zašto je tu balon teže moguć.Drugi je da zlato bar nekad posjeduju ljudi koji ga neće dati od sebe.Što je nešto traženije cijena je stabilnije viša.
Treće neće baš svakom biti moguće ući na to tržište,nemaju svi takvu kupovnu moć.
Kako bi se konkretno ti zaštitio od inflacije svih valuta kad inflacija nastupi?Bio bi ok određen odgovor.
Ne bi valjda gledao pad kupovne moći.Analogno imaš i odgovor je li tu moguća inflacija sa stavljanjem drugih metala.Nije sve dok gledaš koliko je glavnog metala unutra.Nitko ne zamišlja da će zlato postati sredstvo plaćanja,već samo sredstvo pohrane vrijednosti i financiranja svoje kupovine.
Recimo da dođe do destrukcije monetarnog sustava,a zlato ne uspostavi svoju funkciju.Recimo uvedeš novu valutu ili nešto slično.Što si riješio,ako si ostavio dug?
I opet moraš zaboraviti na deficit,ako želiš izbjeći krizu jer neće opet biti financiranja iz istih izvora dok se ne naplati dug.Tek to bi bilo ono pravo da imaš otpis dugova,to nam odgovara.Ali ako budeš morao zlatom plaćati stari dug što onda?
Zlato ima funkciju novca 5000 godina,nisu svi ti ljudi kroz povijesti bili bedasti,radili su najbolje što su znali,često bolje i poštenije nego danas.Ta se činjenica ne bi smjela potcijeniti kad se bude rješavao ovaj problem.
Ne radi se ovdje o balonu nego o otklanjanju supresije.Čim veća supresija tim će kasnije biti veći skok u cijeni.Ako i dođe do pada,a bit će i takvih situacija teško da će zlato manje kupovati nego danas,a iz gore navedenih razloga.
Treba srediti monetarni sustav,velik je to problem.
No slažem se da zlato ne smije biti isključiva investicija iz više razloga,a pogotovo jer zamisliv je diktat pod izlikom spasa svjetske ekonomije u kojem se otpisuju dugovi i uništava funkcija zlata.Ali opet će i taj sustav morati biti pošteno utemeljen.To je ono čemu težimo,a to mi je teško zamislivo s ekipom koja je dovela u ovo.Ipak tipujem na dugogodišnje teško stanje,pad kupovne moći papira,daljnje iscrpljivanje običnih ljudi,rezanje proračuna po državama,a što je već u tijeku i pad standarda.Tako da je ok zaštiti se,a trenutno najviše kroz cash i plemenite metale.Taj savjet pogotovo vrijedi za Hrvate jer manje više skoro svi posjeduju bar jednu nekretninu...
mizuzul is offline  
Old 06.06.2010., 10:31   #168
.. a da se i ne spominje likvidnost, "fongibilnost" (nepoznam hrvatski izraz) i prenosivost zlata naspram nekretnine..

Nedavno sam pročitao članak u kojem se govori da dijamanti postaju sve više i više kupovani u svrhu očuvanja kapitala. Meni je to vrlo upitna investicija uzimajuči u obzir, sa jedne strane, De Beers-ovu manipulaciju percepcije dijamanta da bi se napuhala njihova cjena, i sa druge poteškoču u procjenjivanju cjene dijamanta ovisno o boji, čistoći itd..

Zlato je ipak zlato, vrlo mu se lako procjeni čistoća i puno ga stane u džep..
malo misto is offline  
Old 06.06.2010., 14:32   #169
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Kako bi se konkretno ti zaštitio od inflacije svih valuta kad inflacija nastupi?Bio bi ok određen odgovor.
Trenutno nemam ništa protiv inflacije svih valuta, jer bih u komadu vratio kredite, kao moj tata nekada.

No, na temu - zlato je za držanje 10-tak postotaka portfelja. Postoje i mnoge druge stvari u koje se može uložiti, a da nije vezano uz klasične valute: umjetničke slike, old-timer automobili, poštanske marke... Za prosječnog hrvatskog ulagača poljoprivredno zemljište također može biti jako dobar izbor.

No, ova manija u zadnje vrijeme: zlato, zlato, zlato... Podsjeća na: dot.com, dot.com, dot.com; dionički fondovi, dionički fondovi, dionički fondovi; nekretnine, nekretnine, nekretnine...

Bude to s vremena na vrijeme. Gotovo jednak obrazac.
Vojky is offline  
Old 06.06.2010., 14:48   #170
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Trenutno nemam ništa protiv inflacije svih valuta, jer bih u komadu vratio kredite, kao moj tata nekada.

No, na temu - zlato je za držanje 10-tak postotaka portfelja. Postoje i mnoge druge stvari u koje se može uložiti, a da nije vezano uz klasične valute: umjetničke slike, old-timer automobili, poštanske marke... Za prosječnog hrvatskog ulagača poljoprivredno zemljište također može biti jako dobar izbor.

No, ova manija u zadnje vrijeme: zlato, zlato, zlato... Podsjeća na: dot.com, dot.com, dot.com; dionički fondovi, dionički fondovi, dionički fondovi; nekretnine, nekretnine, nekretnine...

Bude to s vremena na vrijeme. Gotovo jednak obrazac.
Što se tiče inflacije,kamata,ako je promjenjiva može te osakatiti prije hiperinflacije.

Nema šanse za balon u zlatu sve do temeljitog zaokreta na zapadnoj hemisferi po pitanju potrošnje i vladavine zakona.Neće običan čovjek moći ni kupiti zlato,bit će skupo.Zlato ima drugu "narav" od fiata.
Niti ima tih količina niti običan narod ima tih novaca.
Pogledaj dug u fiat sistemu koji mora biti plaćen,a da se sve ne sruši.Kako platiti dug?Recimo da dug bude otpisan...
Opet ne smije biti deficita i standard mora značajno dolje,ako ne želiš inflaciju.
Dakle nema se više kamo,morat će se živjeti u realnim okviima.
Ili dramatično povećaj proizvodnju i realan dohodak...
mizuzul is offline  
Old 06.06.2010., 14:55   #171
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Trenutno nemam ništa protiv inflacije svih valuta, jer bih u komadu vratio kredite, kao moj tata nekada.

No, na temu - zlato je za držanje 10-tak postotaka portfelja. Postoje i mnoge druge stvari u koje se može uložiti, a da nije vezano uz klasične valute: umjetničke slike, old-timer automobili, poštanske marke... Za prosječnog hrvatskog ulagača poljoprivredno zemljište također može biti jako dobar izbor.

No, ova manija u zadnje vrijeme: zlato, zlato, zlato... Podsjeća na: dot.com, dot.com, dot.com; dionički fondovi, dionički fondovi, dionički fondovi; nekretnine, nekretnine, nekretnine...

Bude to s vremena na vrijeme. Gotovo jednak obrazac.
Popularnost zlata raste jer se on od osiguranja protiv inflacije pretvara u osiguranje protiv kaosa. A da ulazimo u kaos to nema sumnje.Tu je likvidnost zlata njegova velika prednost nad investicijama koje si naveo. Zlato je novac koji ne gubi vrijednost. Ima li ista bolje gdje netko moze parkirati svoj kapital u takvim vremenima?

A propos siroko prihvacenog misljenja da se zlato masovno kupuje, slucaj je obrnut. Jest, statistike pokazuju da sve vise ljudi kupuju zlato, ali za sada je to trziste jos neusporedivo manje od dionickog, trzista nekretnina ili forexa. Ustvari, vise ljudi prodaje zlato nego ga kupuje. Zlato koje se generacijama cuvalo u obliku nakita prodaje se u bescjenje kao lom zlato i volumen tog prodanog zlata daleko nadmasuje ono kupljeno na trzistu zlata. Trend je ocit, oni koji imaju novaca kupuju zlato a oni koji nemaju ga prodaju. Rasprseno zlato kojega je bilo u svakoj obitelji sve se vise koncentrira u rukam pojedinaca. Razslojavanje drustva se nastavlja na bogatu manjinu i siromasnu vecinu.

Zadnje uređivanje glosa : 06.06.2010. at 15:01.
glosa is offline  
Old 06.06.2010., 17:57   #172
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Popularnost zlata raste jer se on od osiguranja protiv inflacije pretvara u osiguranje protiv kaosa. A da ulazimo u kaos to nema sumnje.Tu je likvidnost zlata njegova velika prednost nad investicijama koje si naveo. Zlato je novac koji ne gubi vrijednost. Ima li ista bolje gdje netko moze parkirati svoj kapital u takvim vremenima?

A propos siroko prihvacenog misljenja da se zlato masovno kupuje, slucaj je obrnut. Jest, statistike pokazuju da sve vise ljudi kupuju zlato, ali za sada je to trziste jos neusporedivo manje od dionickog, trzista nekretnina ili forexa. Ustvari, vise ljudi prodaje zlato nego ga kupuje.
Dakle, više prodaje nego što kupuje, a cijena raste?

Nadalje, zlato nije novac. Metal je koji je radi svojih svojstava relativno nezamjenjiv u zubarstvu i elektronici, ali opet u te svrhe ne ide svo zlato koje se iskopa. Nadalje, rast cijene zlata generira i sve veću iskoristivost njegovog rudarenja - što znači i sve veću ponudu istog. No, u osnovi je metal. Možeš tako imati i ušteđevinu u bakru ili željezu. Danas ti je za prosječnu ekonomiju bakar čak i važniji od zlata, bez bakra nema vodova, a bez vodova nema civilizacije za koju znamo.

Mislim da se u ekonomiji treba jako čuvati velikih istina i sigurnih ulaganja. A priča o zlatu u zadnje vrijeme upravo tako izgleda...
Vojky is offline  
Old 06.06.2010., 21:27   #173
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Dakle, više prodaje nego što kupuje, a cijena raste?

Nadalje, zlato nije novac. Metal je koji je radi svojih svojstava relativno nezamjenjiv u zubarstvu i elektronici, ali opet u te svrhe ne ide svo zlato koje se iskopa. Nadalje, rast cijene zlata generira i sve veću iskoristivost njegovog rudarenja - što znači i sve veću ponudu istog. No, u osnovi je metal. Možeš tako imati i ušteđevinu u bakru ili željezu. Danas ti je za prosječnu ekonomiju bakar čak i važniji od zlata, bez bakra nema vodova, a bez vodova nema civilizacije za koju znamo.

Mislim da se u ekonomiji treba jako čuvati velikih istina i sigurnih ulaganja. A priča o zlatu u zadnje vrijeme upravo tako izgleda...
Izgledati je jedno, a današnja ekonomska realnost nešto sasvim drugo.
Naravno da nema sigurnih ulaganja,ali što je onda sigurno?
Euro tankira,dolar se inflatira,dionice tonu.Nek se onda navedu investicije koje su donijele veći rast od zlata.I što se u ekonomiji promijenilo,a da bi nastupio zaokret...
Sasvim je ok staviti dio portfelja u zlato.Protiviti se tome znači negirati fundamentalne okolnosti,a koje su pogotovo došle do izražaja u zadnjih godinu dana,a što i podaci kazuju.Dobro je Masimo napisao treba izaći iz "book thinking" i znati se prilagoditi dok je vrijeme.
Što se bakra tiče,bakra ima ko blata,zlata nema.I zato cijena raste,jer ga nema i jer se stavlja na stranu.Usprkos svim prividima.
Zlato naprosto ne dopušta manipulaciju.Velika odlika za novac.
mizuzul is offline  
Old 07.06.2010., 00:43   #174
Kako se to moze vise prodavat nego kupovat?
Kupo-prodaja. Kad jedan kupuje, drugi prodaje. I obrnuto.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Old 07.06.2010., 00:47   #175
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Kako se to moze vise prodavat nego kupovat?
Kupo-prodaja. Kad jedan kupuje, drugi prodaje. I obrnuto.
E, a kako je onaj drug, sto prodaje, doso u posjed toga sto prodaje?

Tek toliko da ti dam razloga za zvat me trolom .
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Old 07.06.2010., 01:10   #176
Kupio? Iskopao? Ukrao? Poklonila mu baba?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Old 07.06.2010., 03:41   #177
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Danas ti je za prosječnu ekonomiju bakar čak i važniji od zlata, bez bakra nema vodova, a bez vodova nema civilizacije za koju znamo.
Kruh je jos vazniji od zlata a njegova (zlato) najbolja primjena, prema misljenju Lenjina, je u javnim nuznicima umjesto povrsinskog emajla na pisoarima jer ne oksidira i lako se cisti. Misljenja su razlicita. I dobro da je tako, jer kad svi misle isto nitko ne misli.

Sto se tice zlata kao novca ne zelim te uvjeravat da on to jeste nego bacam lopticu tebi preko mreze da me uvjeris da nije.
Pitanje: Ako ja mogu kupiti robu bilo gdje u svijetu i platiti je u istoj sekundi zlatom 365 dana u godini, 24 sata dnevno nije li to novac? Nemoj mi sada reci da takvu metodu placanja koristi mali broj ljudi jer to je irelevantno. Mali broj ljudi koristi najskuplji model Ferrarija kao prevozno sredstvo pa je on ipak auto zar ne?

Zadnje uređivanje glosa : 07.06.2010. at 04:05.
glosa is offline  
Old 07.06.2010., 10:36   #178
Quote:
tinata kaže: Pogledaj post
Amero je nastao 2007g. nije bio uvijek. I ne odnosi se samo na SAD. I ono što mi najviše smrdi: zašto se o tome ne priča?
To sto ti pises spada u teorije zavjere.
TIGR is offline  
Old 07.06.2010., 11:26   #179
Quote:
malo misto kaže: Pogledaj post
Weimarska hiperinflacija je bila zaustavljena u roku od par mjeseci uvođenjem "reichmark"-e. Osobitost te reichsmarke je ta što je to bila stara valuta iz perioda kraljevine. Ono što je reichsmark imala više od prijašnjih pokušaja uvođenja novih valuta, papiermark-e i rentemmark-e je to..što kraljevina više nije postojala, i kao takva nije više mogla štampati tu monetu. Stime se koristio postoječi "pool" novčanica kojih se količina nije mogla više povečavati.

Povjerenje u papirnati novac se vratio u roku od odmah..
Malo si pobrkao loncice. Uopce nije bilo tako. Poslije inflacije prvo se uvela rentenmark koja je imala "pokrice" u robi i vec je njome zaustavljena inflacija.
TIGR is offline  
Old 07.06.2010., 11:30   #180
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post

Jos jedna primjedba. Elektronski novac jos ne postoji, barem ne za sada. Postoji elektronski transfer novca, bilo da je to neka od drzavnih moneta ili zlato u jedinici goldgrama (gg).
Elektronski novac itekako postoji. A kako to banke fraktualnim bankarstvom mogu stvarati novac ako ne u elektronskom obliku?
TIGR is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:41.