Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2017., 13:31   #361
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
O.K. sve 5 PCN. virujen. nego koliko mladih ima nekakvo temeljno znanje o oružju,vojsci,terenu? poslat nekog ko nije proša bar nekakvu temeljnu obuku opasno je za tog pojedinca i one oko njega. nešto slično ka da po kišnom danu u otvorenu 400/110 kV trafostanicu pošalješ nekog sa alu šipkom duljine 6 metara i na njega vežeš lančićem desetak ljudi. ili daš nekom da vodi grupu autonomnih ronilaca prvi put a nije nikada sam zaronija.
vidi,ne izmišljam niti govorin pizdarije. postoje neka pravila,neki zakoni,neki običaji,neke obaveze. neke vještine jednostavno moraš savladat.
Jako malo, to je već drugi problem, od moje generacije (rođene pred sam kraj rata) 99,9% njih nebi znalo držat automat u ruci, a kamoli kako se uopće ponašat u slučaju nekakvih ratnih djelovanja na bojištu.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 13:44   #362
zato bi u slučaju nekog nedaj Bože možebitmog sukoba , ekipa koja nije prošla obuku,morala na šnelkurs. sa tim bi vas možda mogli spasit dio od pogibije. ostalo bi morali učit u hodu,pa koliko vas preživi. na 2-3 starca cca 10 mlađarije.samo bi onda tribali slušat. bi tribali. inače bez toga opasni bi bili i za sebe i za okolinu.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 13:50   #363
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
zato bi u slučaju nekog nedaj Bože možebitmog sukoba , ekipa koja nije prošla obuku,morala na šnelkurs. sa tim bi vas možda mogli spasit dio od pogibije. ostalo bi morali učit u hodu,pa koliko vas preživi. na 2-3 starca cca 10 mlađarije.samo bi onda tribali slušat. bi tribali. inače bez toga opasni bi bili i za sebe i za okolinu.
Nije se bez veze govorilo znoj štedi krv.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 15:10   #364
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
zajebavaju sve
koji još uvijek (uzaludno) pokušavaju tu nešto raditi...
To je u nas glavna funkcija države.

Koliko bi se samo stvari pokrenulo samo kad toga ne bi bilo.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 18:49   #365
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Jako malo, to je već drugi problem, od moje generacije (rođene pred sam kraj rata) 99,9% njih nebi znalo držat automat u ruci, a kamoli kako se uopće ponašat u slučaju nekakvih ratnih djelovanja na bojištu.
Automat? (Nisam znao da isti predstavljaju standardno naoružanje HV.)
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 10:07   #366
Vjerovao ili ne, vrijeme papovke i m-48 nepovratno je prošlo.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 19:34   #367
Ne cveta cvece ni u izraelsko preduzece
https://m.vecernji.hr/vijesti/prosvj...zidovi-1202930

Vojni rok je u Izraelu obvezan za sve iznad 18 godina, a traje dvije godine za žene te dvije godine i osam mjeseci za muškarce
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 21:17   #368
Quote:
plus.nesto kaže: Pogledaj post
Ne cveta cvece ni u izraelsko preduzece
https://m.vecernji.hr/vijesti/prosvj...zidovi-1202930
Pa upravo to i je "cvetanje cveća" obzirom da su ih dosta dugo trpili da ne idu u vojsku, a broj ortodoksnih je sve veći i veći. Davno je to trebalo tako, ali nije moglo zbog unutarnjopolitičkih problema.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 16:09   #369
Mislim da se mješaju babe i žabe po starom dobrom forumskom običaju.

Svaka zemlja ima svoje sepcifičnosti i potrebe. Izrael je u stanju neprekidne ratne opasnosti od osnutka valjda i očito ima potrebu za sustavom koji funkcionira.
Nasuprot njemu tko od vas misli da će Švicarska uskoro biti napadnuta??
Ipak ta zemlja ima odličan sustav vojne obveze i držanja visokog stupnja obuke i spremnosti pričuvnih snaga. O aktivi da ne pričamo. Može se i u Švicarskoj ne uključiti u vojni sustav - no to onda snosi određene financijske konzekvence tj. plaćanje poreza za nesluženje vojske.

Hrvatska kao i mnoge zemlje nije ni Izrael ni Švicarska po sustavu vojne obuke i potrebama. Mi smo članica i EU i NATO-a što bitno mijenja na stvari. Dugo , još bitnije - imali smo pred 20ak godina krvavi rat na svom teritoriju i u okolini. Ponešto zaliha je ostalo ,kao i "know how"-a , no sve to treba zanavljati s vremena na vrijeme. Također ne prijeti nam baš neposredna ratna opasnost.

Ja u šali kažem , i mi imamo švicarski model samo neformalni -tj. bez obzira na zakon ljudi su naoružani. To je prešutna činjenica.

Mislim da je ovo dobar početak stvarnja pričuvnih pukovnija širom RH.
Kako čitam osmišljene su i naknade i sl. logističke stvari. Pozivati će se ljudi i pozivaju, ali ne oni - koji nikada nisu služili vojsku - več ekipa koja je prošla vojnu obuku več prije.
Kako čitam- MORH računa na 9000 ljudi za ove pukovnije ,odazvalo se navodno 12000 od 18000 poziva. Što nije loše.

Za one koji su mladi i nisu još bili u vojsci imamo sustav dobrovoljnog sl. vojnog roka na koji se prema zadnjim informacijama prijavljuje prilično djevojaka i mladića .Što veseli ako je tako.

U svakom slućaju, po meni dobar potez , s time da treba zaživjeti i sustav (najavljni) vojnih vježbi sa ovim ljudima - ne samo prozivke i teorija.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 16:25   #370
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
9000 ljudi za ove pukovnije.
Zna li se išta o ustroju rečenih pukovnija?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 17:01   #371
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Zna li se išta o ustroju rečenih pukovnija?
Nije baš detaljno, ali neki portali su objavili sljedeće. Isto tako, mislim da je vazno naglasiti da pozvani u pričuvni sastav, bi dobili naknadu 150kn dnevno što samo po sebi ne zvuči tako puno, ali poslodavac je dužan isplatiti plaću za taj period (i može zatražiti povrat novca od MORH-a).

Mnogi u medijima imaju krivi dojam, tj. kako bi ljudi ne bi dobili placu za taj period vjezba.

Quote:
Raspored poziva i vježbi po novim pukovnijama

1. PJEŠAČKA PUKOVNIJA ZAGREB

Za popunu 1. pješačke bojne pozivanje na priopćavanje rasporeda vrše područni odsjeci za poslove obrane Zagreb-Zapad i Krapina.

Za popunu 3. pješačke bojne pozivanje na priopćavanje rasporeda obavljaju područni odsjeci za poslove obrane Koprivnica i Čakovec. Pozivanje se vrši tijekom rujna, listopada i studenoga.

Nakon toga, 158 razvrstanih pričuvnika u 1. i 3. pješačku bojnu bit će pozvani na osposobljavanje od 27. do 30. studenoga 2017. u vojarni “Pukovnik Milivoj Halar” u Dugom Selu.

Oni će biti pripremani za samostalnu provedbu procesa donošenja odluka i vođenja postrojbe te će se provoditi obuka iz rukovanja osobnim naoružanjem.

2. PJEŠAČKA PUKOVNIJA OSIJEK

Za popunu 3. pješačke bojne pozivanje na priopćavanje rasporeda tijekom rujna, listopada i studenoga vrši Područni odsjek za poslove obrane Slavonski Brod.

Od 6. do 15. studenoga 2017. 155 pripadnika bit će pozvano na vojni poligon Gašinci. Cilj vježbe je da se razvojem vještina i sposobnosti smanji sigurnosni rizik za ljudstvo, opremu i materijalno tehnička sredstva.

3. PJEŠAČKA PUKOVNIJA KARLOVAC

Za pozivanje na priopćavanje rasporeda u ovu pukovniju tijekom rujna, listopada i studenoga zaduženi su područni odsjeci u Karlovcu, Sisku, Gospiću i Zagrebu-Jug.

4. PJEŠAČKA PUKOVNIJA PULA

Za popunu 2. i 3. pješačke bojne pozivanje na priopćavanje rasporeda tijekom rujna, listopada i studenoga vrši Područni odsjek za poslove obrane Rijeka.

5. PJEŠAČKA PUKOVNIJA SPLIT

Za popunu zapovjedništva, zapovjednog voda i 1. i 2. pješačke bojne pozivanje na priopćavanje rasporeda vrši Područni odsjek za poslove obrane Split.

Za popunu 3. pješačke bojne, izvidničke i logističke satnije zadužen je Područni odsjek za poslove obrane Šibenik. Pozivanje će se odvijati tijekom rujna, listopada i studenoga.

Od pozvanih pričuvnika, ukupno 184 njih pozvano je od 23. do 26. listopada u vojarnu “Admiral flote Sveto Letica-Barba”, Split.

6. PJEŠAČKA PUKOVNIJA DUBROVNIK

Za popunu 3. pješačke bojne pozivanje na smotriranje (ažuriranje podataka) i priopćavanje rasporeda tijekom studenoga i prosinca vršit će Područni odsjek za poslove obrane Split i Dubrovnik.
TauraDendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 17:17   #372
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Zna li se išta o ustroju rečenih pukovnija?
Radi se o pješačkim pukovnijama , čovjek je iznad prenio ono što je obznanjeno. Ja sam negdje pročitao da se sa dijelom njih planiraju uskoro i neke manje taktičke situacije , vježbe, obnova znanja o postojećem oružju i sl.
Što i je smisao takvog "okupljanja".
Dobro da je rješeno nadam se i ovo sa poslodavcima i naknadama za izostanak.

Inače, nije to ništa specijalno niti naš izum, jednostavno i na žalost , dugi niz godina ovakve stvari su iz ovih ili onih razloga zapostavljane. Nije lako stvoriti naviku kod ljudi na ovakvo što i tu je razumljivo očekivati odrđene "otpore".


Mada, ako je stvarno 12000 do 18000 odziv ...to nije loše. Dapače.

Ja bih također pozvao i dio onih koji su ranije uložili "prigovor" na služenje u vojsci kao takvoj - ali recimo na par dana obnove znanja iz civilne zaštite , protupožarne kao i pomoći pri poplavama i potresima. I za njih bi s vremena na vrijeme trebalo osigurati nekakve vježbe.
Na žalost vidjeli smo ovo ljeto i nedavno da je potreba više no opravdana!
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 17:34   #373
Quote:
hoggar the terrible kaže: Pogledaj post
Vjerovao ili ne, vrijeme papovke i m-48 nepovratno je prošlo.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Po%C4%...%A1titna_bojna

A ako ti naleti koja M48 sa papirima i u dobrom stanju slobodno se javi.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 19:53   #374
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
https://hr.wikipedia.org/wiki/Po%C4%...%A1titna_bojna

A ako ti naleti koja M48 sa papirima i u dobrom stanju slobodno se javi.

pozdrav
A čuj, kad ozbiljnije oružje držiš pod odorom, ta puška je zastrašujuće oružje.
Solidna je to puška, ali njeno vrijeme za vojnu uporabu je prošlo.

Ak hoćeš tandžaru u dobrom stanju, moraš malo prozujati prigorskim i zagorskim selima i uvijek bu se nekaj našlo. Kaj se dozvole tiče...

Od vatrenog oružja doma imam žemu, od strateškog (za zastrašivanje) rabim punicu.

Jedina oružja koja imam doma su dva luka, jedan od 75, a drugi od 90 lbs natega.
Ali nisu na prodaju. Čuvam ih u nadi da ću se financijski oporaviti i da će se i kod nas legalizirati takav lov prije nego otegnem papke.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2022., 22:20   #375
Mali prilog o finskim rezervistima, zgodno za usporedbu sa nama.

https://www.youtube.com/watch?v=j5JeESU8kFk
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2022., 17:40   #376
Baš gledam da Estonija, zemlja sa 3 puta manjom populacijom može podignuti 227 000 ljudi (manji dio vojska oko 4000 većina pričuva) na oružje.
Mi imamo tri puta veću populaciju a bez vojnog roka veličina rezerve nam je smiješno mala u usporedbi i sa manjim državama.
Independence is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2022., 18:21   #377
Quote:
Independence kaže: Pogledaj post
Baš gledam da Estonija, zemlja sa 3 puta manjom populacijom može podignuti 227 000 ljudi (manji dio vojska oko 4000 većina pričuva) na oružje.
Mi imamo tri puta veću populaciju a bez vojnog roka veličina rezerve nam je smiješno mala u usporedbi i sa manjim državama.
Pa mi nemamo pušaka za 50 000 rezervista a kamoli ostale opreme
bobo micek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2022., 05:04   #378
Onda ih trebano proizvest.,
Independence is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2022., 08:44   #379
Pa da ne prodaju i ne djele Kalaše po svjetu imali bi.
bobo micek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2022., 08:56   #380
Quote:
bobo micek kaže: Pogledaj post
Pa da ne prodaju i ne djele Kalaše po svjetu imali bi.
Koji je standardni kalibar u upotrebi kod nas?
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:46.