Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2017., 06:24   #4301
A jel ima neko da ne mora prijavljivat taj poslovni prostor - ja sma nekkao mislio da sma ja u kategoriji koja to ne mora radit - nemam fiskalizaciju... ?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 08:26   #4302
Quote:
Sheeva kaže: Pogledaj post
Ovo je fakat uznemirujuće. Kaj da nemaš knjigovođu, kao što većina paušalista nema?
Ja idem u poreznu obavit to u ponedjeljak, e-porezna mi izgleda sto kao i tebi (nisam korisnik te usluge). I nadam se da ce proć bez poteskoca
Stvar je u tome da ja nemam knjigovođu (jer zaista ne treba), ovoj me poslala referentica u poreznoj jer nije znala što bi sa mnom.
Daj molim te javi kako je tebi prošla prijava posl prostora. Baš me zanima.
mun li is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 13:18   #4303
Quote:
mun li kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da ja nemam knjigovođu (jer zaista ne treba), ovoj me poslala referentica u poreznoj jer nije znala što bi sa mnom.
Daj molim te javi kako je tebi prošla prijava posl prostora. Baš me zanima.
Obveznik e-porezne si ako imaš izvađen PDV ID broj, inače nema šanse da si obveznik, i onda moraju primiti papirnato.

@goranbo

Ako ne fiskaliziraš račune, ne moraš prijavljivati PP.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 13:33   #4304
Devil, nemam PDV ID izvađen.
Znači, trebala je referentica unijeti podatke. Tako sam i ja shvatila čitajući korisničke upute za prijavu pp.
Nemam pojma zašto joj sustav nije dao da to napravi (vidjela ja svojim očima).
mun li is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 11:32   #4305
Možda netko tko ima webshop ili prodaje online - pitanje:

Paušalni obrt, NKD djelatnost trgovina na malo putem pošte i interneta, što još treba voditi osim knjige prometa?

Hvala!
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 12:33   #4306
Quote:
mun li kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da ja nemam knjigovođu (jer zaista ne treba), ovoj me poslala referentica u poreznoj jer nije znala što bi sa mnom.
Daj molim te javi kako je tebi prošla prijava posl prostora. Baš me zanima.
Jos nije prošlo jer me šaltaju od ispostave do ispostave
Mijenjala sam sjedište prije dva mjeseca, jedna ispostava to nije javila drugoj (ili ko je vec tu kome to trebao javiti) i sad se to opet nastavlja za koji dan s novim metodama pokušaja...
Di sam ja od prijave poslovnog prostora još
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 14:20   #4307
A jooooj samo problemi...
Eto, otišla danas do knjigovođe opozvati puinomoć, nema smisla da to plaćam (a ni ona). I veli mi knjigovotkinja da je dan poslije mene došao paušalac s istim problemom. Hmmmm
Provjerila nakon svega u poreznoj - sve ok prijavljeno.
Dalje će valjda funkcionirat.
mun li is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 12:48   #4308
Quote:
Sheeva kaže: Pogledaj post
Jos nije prošlo jer me šaltaju od ispostave do ispostave
Mijenjala sam sjedište prije dva mjeseca, jedna ispostava to nije javila drugoj (ili ko je vec tu kome to trebao javiti) i sad se to opet nastavlja za koji dan s novim metodama pokušaja...
Di sam ja od prijave poslovnog prostora još
Ja se planiram seliti u poslovnu zgradu. Kolega je bez problema prijavio obrt u istoj. Nismo obveznici fiskalizacije. Mozda je rijec o tome?

Nadam se da necu i ja imati problema :/

Sretno vam.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 13:20   #4309
Ma ne, ovo je do toga da je Ured za gospodarstvo u Zgu trebao javiti svima da je obrt preseljen (sad baš gledam rješenje o promjeni i piše da oni dostavljaju svima), do sada je sve bilo u Sesvetama. Nisu to napravili i u poreznoj se jos uvijek vodim u Sesvetama. I sad će ovi na Trešnjevci cimati njih u Sesvetama da prebace to sve (moram doci do njih sa svim papirima), da bi mogla isfurati i ovu prijavu poslovnog prostora zbog fiskalizacije.

Znači obrt mi već je preseljen što se registra tiče (i banke) i sve funkcionira već dva mjeseca, ugovori o najmu, vlasnički listovi, potvrda o boravištu - sve je to već priloženo i obrađeno. Ali nisu to javili dalje (točno na 10 lokacija). Baš ću provjeriti jel igdje updejtano osim u registru.
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 13:29   #4310
A pomalo .. godisnji su odmori

Ma uzas, ljudski faktor nekada je nevjerojatan.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 23:58   #4311
Quote:
randomuser3588 kaže: Pogledaj post
Možda netko tko ima webshop ili prodaje online - pitanje:

Paušalni obrt, NKD djelatnost trgovina na malo putem pošte i interneta, što još treba voditi osim knjige prometa?

Hvala!
Ej i mene ovo zanima...
Citala sam da od ove godine samo knjigu prometa ali da treba i fiskalizacija?
Da li netko ima iskustva sa uvozom? I ono sto me buni, moram imati u skladište?
whatamess is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 20:36   #4312
Smile

Quote:
whatamess kaže: Pogledaj post
Ej i mene ovo zanima...
Citala sam da od ove godine samo knjigu prometa ali da treba i fiskalizacija?
Da li netko ima iskustva sa uvozom? I ono sto me buni, moram imati u skladište?

- evidencija prometa se koristi u paušalnim obrtima odavno, valjda misliš na to - otvaranje paušalnog obrta

- fiskalizacija treba ako ćeš izdavati gotovinske i kartične račune, ako ide preko paypala odnosno transakcijskih računa, ne treba, ali vjerojatno u poreznoj treba dati izjavu o tome

-za skladište će ti reći točno jedino u uredu za gospodarstvo, nažalost ili na sreću, različiti uredi za gosp. različito tumače potrebu i vrstu skladišta.
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 14:17   #4313
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post

Kvaka je da nemaš uvijek podatke o klijentu sa UpWorka (pravo ime, adresu, VAT ID) - e tu počinje sivo područje. Račun mora glasiti na stvarnu osobu, pravnu ili fizičku. Jedna od mogućnosti je da tada račun nasloviš na UpWork, ali to nije baš ispravno. To se moglo raditi dok je UpWork bio USA tvrtka, ali ne više, jer su sada registrirani u EU i imaju svoj EU VAT ID i plaćaju PDV u EU.
Komentiram jako stari post ali ...

Na računu koje ispostavi Upwork lijepo piše Upwork USA sa američkom adresom, e sad da li ima neki zakon koji bi me tjerao da poslujem sa EU podružnicom ne znam, isto kao što ne znam kako je onda moguće da im na računima ne piše adresa od EU podružnice. Ne znam ni kako je uopće legalno da ne ispostave podatke o klijentu, i što kad klijent ne želi dati podatke. Možda bi klijenta trebalo žicati podatke o firmi pije početka rada. Idealno, uopće ne bi trebalo poslovati s tom bandom, ali tu smo gdje smo.
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 17:05   #4314
Želim prodavati IT usluge klijentima iz trećih zemalja (USA, Kanada...) i primati novce preko Paypala pa bih htjela provjeriti neke stvari:

1. Koji tip Paypal accounta otvoriti - osobni ili business?
2. Može li se kartica poslovnog računa u PBZ-u bez problema povezati s PP?
3. Da li se PP račun otvara na ime osobe ili obrta?
Hannah87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 18:58   #4315
business, da (ako je visa busyness electron) , obrta
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 19:02   #4316
Quote:
randomuser3588 kaže: Pogledaj post
Komentiram jako stari post ali ...

Na računu koje ispostavi Upwork lijepo piše Upwork USA sa američkom adresom, e sad da li ima neki zakon koji bi me tjerao da poslujem sa EU podružnicom ne znam, isto kao što ne znam kako je onda moguće da im na računima ne piše adresa od EU podružnice. Ne znam ni kako je uopće legalno da ne ispostave podatke o klijentu, i što kad klijent ne želi dati podatke. Možda bi klijenta trebalo žicati podatke o firmi pije početka rada. Idealno, uopće ne bi trebalo poslovati s tom bandom, ali tu smo gdje smo.
Meni je to isto malo cudno, kod mene u praksi.
Racun i u vecini slucajeva glasi na stvarnuosobu i to uzmem onaj entitet kako su registrirani na Paypalu.

No evo jedan se registriro na paypalu kao (ne znam kako je to uspio)" ,
"1512721680 null".
I ja uredno izdo racun na to "ime", jer ga tretiram kao fizicku osobu nema porez aitd. E sad ne znam, to je ocito greska.

Ali ako stavim neko drugo "ime" , ono mis e nece poklapati s izvodom paypala gdje ce pisati.
"1512721680 null platio toliko i toliko".

I ko ce provjeravati postoji li firma u americi koja se tak zove?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 22:44   #4317
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
business, da (ako je visa busyness electron) , obrta
Hvala goranbo
Hannah87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 11:04   #4318
Na stranicama porezne:

09.08.2017
"Prijava poslovnih prostora obveznika fiskalizacije
​Podsjećamo obveznike fiskalizacije koji još nisu izvršili potvrdu podataka o poslovnim prostorima i dostavili podatke o proizvođaču/održavatelju programskog rješenja da su iste bili dužni dostaviti do 31. srpnja 2017. godine sukladno odredbama Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom (članak 19. i 19.a).
Korisnici e-Porezne dužni su podatke o poslovnim prostorima ažurirati putem elektroničkog servisa Porezne uprave e-Porezna a svi ostali obveznici fiskalizacije koji nisu korisnici e-Porezne, dužni su navedene podatke dostaviti putem propisanog obrasca u nadležnu ispostavu Porezne uprave."

Dakle, imam paušalni obrt. Ne radim sa gotovinom - isključivo transakcijski račun. Radim malo u stanu gdje je registrirano sjedište obrta, malo na terenu. 01.07.2017. sredio onu izjavu o blagajničkom maksimumu zbog "fiskalizacije".

Pitanje - ova obavijest gore: u e-poreznoj imam opciju "Fiskalizacija - prijava poslovnih prostora". Da li to moram popuniti s podacima sjedišta ili ne trebam? Gore navode da je to prema Zakonu o fiskalizaciji u prometu gotovinom, a ja tu valjda ne spadam...?
U prijavi poslovnog prostora se zahtjevaju i podaci o proizvođaču / održavatelju softvera (tu se vjerojatno radi o ovima Fiskal1 i sličnima) - to nemam.

Da li dakle moram popuniti taj prostor i onda ovo o softveru ostaviti prazno ili ne moram ništa?
Gr3mlin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 11:52   #4319
Quote:
mun li kaže: Pogledaj post
Nemam pbz stick. Logiram se karticom tekućeg i čitačem.
Čitam upute koje je izdala porezna...meni jednostavno početna stranica nakon prijave ne izgleda isto kao u tim uputama (pod opcijm Usluge nema podkategorije Fiskalizacija; i nemam dio Administracija).

Hvala ljudi na pokušaljima pomoći. Odoh sutra opet u poreznu...

Možeš se ti sa e-građanštinom ulogirati u sve servise države pa tako i u eporeznu, ali ako nemaš certifikat ne možeš poslati tj. potpisivati dokumente koji zahtijevaju digitalni potpis.
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 13:18   #4320
Quote:
randomuser3588 kaže: Pogledaj post
Možeš se ti sa e-građanštinom ulogirati u sve servise države pa tako i u eporeznu, ali ako nemaš certifikat ne možeš poslati tj. potpisivati dokumente koji zahtijevaju digitalni potpis.
Da, tako sam i ja shvatila. Logično je.
Moj problem nitko nije znao riješiti. Pitala sam i suport za prijavu pp preko ePorezne. Ni oni nisu imali pojma. Nadam se da mi ovako nešto nikad više neće trebati.
mun li is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:14.