Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2014., 13:12   #1
Question Cijene nekretnina (II)

Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
Kako god se zove-ali svi to dobivaju. I kako onda to usporediti s mladima u HR koji NAKON faksa jedva ako dobiju i 200eur?

Takoder, sindikalna minimalna placa je oko 110 kuna na sat. I sad, jasno da je mladima lakse uzeti stan itd. u tim uvjetima.

U skandinavskim drzavama na socijalnoj pomoci mozes zivjeti bolje nego 95% onih koji tu rade.

BTW, Norveska je potvrdila EEA sporazum-mozete neograniceno raditi u NO Moj frend ce uskoro ici... sad su nam potpuno otvorene sve skandinavske zemlje.
Meni se čini da ti baš i nisi bio gore jer neke stvari totalno napamet pričaš. Ja ne znam gore zaista nikoga tko ima svoj stan. Mladima se ne uzimaju stanovi jer stanova niti nemaju. Cijene nekretnina su im van pameti i malo tko se odlučuje kupovati stan za sebe. S druge strane, dosta je popularno iznamljivanje velikih stanova na više podstanara. Cimerstvo im je jako rašireno.

Za dobivati stipendiju moraš biti uspješan student/ne smiješ padati godinu. Za vrijeme stipendiranja ti je zabranjeno obavljati bilo kakav posao za plaću/honorar.

Minimalna plaća u Danskoj kao zakonska odrednica ne postoji, za razliku od Hrvatske. Sindikati su uspjeli izdogovarati u nekim djelatnostima, ali daleko je to od toga da svi imaju. Konobari su npr. plaćeni kao u Zagrebu, manje-više, crkavicu i uglavnom te poslove obavljaju stranci.

[EDIT]

Nastavak teme Cijene nekretnina (I)
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Old 25.04.2014., 06:52   #2
Danas gledam vijesti od jučer na RTL-u.
Vlada planira novi zakon o izvlaštenju.
Po starom zakonu, vlada je mogla izvlastiti samo onda kada se radi o državnom interesu- tipa gradnja ceste.

Ali po novom zakonu, vlada planira da bilo tko može izvlastiti privatnika. Vlada treba donjeti odluku da je neka investicija strateška (znači ne državna strateška nego vlada samo odredi da se neka infesticija privatne firme proglasi strateškom).

Sada je stvarno ugrožena pravo privatnog vlasništva. Pravo privatnog vlasništva ne postoji ako bilo tko može doći i izvlastiti te. Strašno i prestrašno.

Iz mog iskustva to će biti teže sranje. Znam za autocestu gdje su neke ljude izvlaščivali po cijeni 500Eura/m2 a susjedne parcele po 2E/m2. Kada se pojave i privatnici koji će bez problema doći i podmititi službenike/sudce biti će strašno.
demosten is offline  
Old 25.04.2014., 07:57   #3
A kako u Hrvatskoj nema na vidiku uopće strateških investicija nemoramo se bojati izvlašćenja.

Osim ako se na vlast ne vrati onaj lik Ivan Domagoj Milošević koji jučer trkelja na radiju kako Hrvatska treba još infrastrukture, cesta i gradnje i da nije fer da nekretnine gube na vrijednosti u Hrvatskoj, a koliko se sjećam on je član hdz sa najviše nekretnina čini mi se da je imao tada 14 garaža, 12 stanova, hrpu poslovnih prostora i sl. po Zagrebu
Što bi se reklo sprega ljudi na vlasti kojima su nekretnine fetiš, pa onda takvog lika staviš za ministra graditeljstva i eto ti budalaština na tržištu nekretnina.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...na/535361.aspx
homosapiens is offline  
Old 25.04.2014., 08:30   #4
Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
Tih 5000kn dobivaju kao dzeparac, a kod nas ne dobiju nista od drzave-ako rade, rade za 100kn+ na sat.
A tko im daje ručak za 5 kn, iksicu i dom za koliko - 100 kn. Budi siguran da danski studenti s tih 5000 kn žive lošije od naših studenata.
Banana10 is offline  
Old 25.04.2014., 08:49   #5
Ne znam kako je sad, ali dom i hranu na Xicu se prije dobivalo samo ako nisi iz ZG.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Old 25.04.2014., 09:46   #6
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
A kako u Hrvatskoj nema na vidiku uopće strateških investicija nemoramo se bojati izvlašćenja.
Upravo se tu moramo bojati.
Bilo što će se proglašavati strateškim investicijama. Pogotovo ako su to prijatelji političara ili političari sami.

I bilo što će biti podloga za lopovluk.

još bi napomenuo da se stvaraju paralelni zakoni. Postoje zakoni za sve građane i onda za "investitore i velike firme" Tako dobivamo zakone o predstečajevima koji pogoduju firmama koje su povezane sa političarima, posebne zakone za strateške investicije da je njima zakonska procedura drugačija, krača i brža te da imaju dedicirane ljude koji im pomažu.

Tako dobivamo situaciju da ako trebaš nešto jednostavno i malecko, onda te administracija utuče, ali ako radiš nešto veliko što jako utječe na cijelu okolinu i društvo, država će te poticati. Strašno
demosten is offline  
Old 25.04.2014., 10:03   #7
Za početak, hebala vas Danska, idite na Turizam pa pišite o Kopenhagenu i ljepotama Skandinavije.

Ontopic; Slavko je najavio porez na štedne kamate od 1.1.2015.

Nagradno pitanje:

U što će pobjeći oni koji će pobjeći sa štednje?
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 25.04.2014., 10:29   #8
Osobno kupujem kontejner bicikla jedino njima zadnjh par godina raste vrijednost i potražnja za njima je svakim danom sve veća...
homosapiens is offline  
Old 25.04.2014., 10:40   #9


Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post

U što će pobjeći oni koji će pobjeći sa štednje?
Osoguranja?
ZSE?
Crowdfunding?
NEKRETNINE?!

To ce biti skok cijena ravan navali stranaca
Marica Carica is offline  
Old 25.04.2014., 10:49   #10
Je, jako je smiješno držati novce u banci dok ti uzimaju 10% i time financiraju uhljebe u državnom aparatu.

Evidentno će dio novaca pobjeći u nekretnine jer budimo realni ovo je samo početak.
Uskoro slijede šišanja štediša ko na Cipru.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 25.04.2014., 11:09   #11
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Ne znam kako je sad, ali dom i hranu na Xicu se prije dobivalo samo ako nisi iz ZG.
U moje vrijeme na iksicu, redovno, za vg dobivala samo hranu. Sto je OK, jer nes se vracat kuci na rucak. Jedino su topli obroci na kennedyjevom u ono doba uvijek iz nekog razloga bili skuplji nego u SCu , pa sam uzimala samo jogurte, mlijeka itd (better value for money ) a i da mogu nosit svojima doma.

Pojma nemam kako je to sada ali s obzirom da se sve i u svim segmentima drustva promijenilo, sigurno je i to. Ono su bila royalna vremena za (vjecite) studente.Takodjer mi je, ako sam dobro povezala tko je tko (jer ne kontaktiram s nikim i ne prostituiram se po fejsbuku), na prvoj godini predavao caca od Whale.
Marica Carica is offline  
Old 25.04.2014., 11:31   #12
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Je, jako je smiješno držati novce u banci dok ti uzimaju 10% i time financiraju uhljebe u državnom aparatu.

Uskoro slijede šišanja štediša ko na Cipru.
Kad ovako napises netko ce pomisliti da ce im se uzeti 10% glavnice, a ne 10% od kamate na stednju.
Za ovo drugo, nazalost si mozda u pravu.
No, ne vidim da su nekretnine dobra alternativa.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Old 25.04.2014., 11:33   #13
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Za početak, hebala vas Danska, idite na Turizam pa pišite o Kopenhagenu i ljepotama Skandinavije.

Ontopic; Slavko je najavio porez na štedne kamate od 1.1.2015.

Nagradno pitanje:

U što će pobjeći oni koji će pobjeći sa štednje?
NEKRETNINE
Odma si se poveselio. Kao oni likovi na temi o cijenama zlata kad je počelo sranje u Ukrajini, a nakon sto su ih zajebali sto nije doslo do svjetkse kataklizme a cijena zlata narasla na 5000$.

Btw, porez na kupovinu nekretnine je 5% + navodno će uvesti porez na nekretnine.

BTW II: a da moderatori stave ovu temu na top temu?

Zadnje uređivanje sick.am : 25.04.2014. at 11:44.
sick.am is offline  
Old 25.04.2014., 11:44   #14
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Kad ovako napises netko ce pomisliti da ce im se uzeti 10% glavnice, a ne 10% od kamate na stednju.
Za ovo drugo, nazalost si mozda u pravu.
No, ne vidim da su nekretnine dobra alternativa.
Zabotinski, ako dode kolaps/bankrot drzave, pitanje je hoce li do ikakvog novca moci i doci.

Nekretnine su los ulog. Porez ce samo dodatno rusiti cijene. Demografski i ekonomski, sve ide prema dugorocnom padu cijena i tako. Kako mozemop ocekivati sve vece poreze, isto tako.
fiksi is offline  
Old 25.04.2014., 11:50   #15
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Kad ovako napises netko ce pomisliti da ce im se uzeti 10% glavnice, a ne 10% od kamate na stednju.
Za ovo drugo, nazalost si mozda u pravu.
No, ne vidim da su nekretnine dobra alternativa.
Uostalom ako se uzima 20% poreza na dobit, kamata je samo još jedna vrsta dobiti a pri kojoj nemoraš ni prstom mrdnuti, za razliku od dobiti ako si npr. vlasnik privatne firme.
Po meni treba napraviti bas obrnuto. Oporezovati štednju i nekretnine a poticati ulaganja u biznis koji stvara nove vrijednosti.

Zadnje uređivanje sick.am : 25.04.2014. at 12:09.
sick.am is offline  
Old 25.04.2014., 11:53   #16
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Ontopic; Slavko je najavio porez na štedne kamate od 1.1.2015.

Nagradno pitanje:

U što će pobjeći oni koji će pobjeći sa štednje?
U nista, isprva malo kokodakanja a onda sve po starom jer vecina niti je sklona riziku, niti je prebacivanje u nekretnine isplativija opcija za vecinu, niti vecina ima dovoljno velike stedne uloge.

Koji je uopce trenutni odnos inflacije i dobrih stednih racuna?
JTB is offline  
Old 25.04.2014., 12:18   #17
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Za početak, hebala vas Danska, idite na Turizam pa pišite o Kopenhagenu i ljepotama Skandinavije.
Ontopic; Slavko je najavio porez na štedne kamate od 1.1.2015.

Nagradno pitanje:

U što će pobjeći oni koji će pobjeći sa štednje?
(za boldano)
dsvbo is offline  
Old 25.04.2014., 14:12   #18
kako vidim da je ovo topic o Danskoj a ne o cijenama nekretnina cudim se da niko nije napomenuo da je u Danskoj porez na nasljedstvo 40 - 70%. Prvi nasljedni red. Nema svadjanja u obitelji oko nasljedstva jer ga jednostavno - nema. Odnosno ima neka mrvica .

Zadnje uređivanje Ivson : 25.04.2014. at 14:23.
Ivson is offline  
Old 25.04.2014., 14:27   #19
Quote:
Ivson kaže: Pogledaj post
kako vidim da je ovo topic o Danskoj a ne o cijenama nekretnina cudim se da niko nije napomenuo da je u Danskoj porez na nasljedstvo 40 - 70%. Prvi nasljedni red. Nema svadjanja u obitelji oko nasljedstva jer ga jednostavno - nema. Odnosno ima neka mrvica .
Ne, porez je 170% Sto cu jos cuti...

Inheritance Tax in Denmark
The inheritance tax in Denmark is an additional tax on the inheritance of people other than certain close relatives of the deceased.

Tax rate
In Denmark is the rate 15 % of the value of the estate. All other people than the immediate family and certain other people with a closer defined relationship with the deceased pay a supplementary 25 % tax.

Exemptions
In most cases are in Denmark exemptions, for instance:
• the spouse, certain close relatives are not subject to inheritance tax
• estates with a value below 255 400 DKK
• rate pensions to children and stepchildren under 24 years of age
• property and beneficiary trusts
-------------
Dakle porez je ugl 15% iznad limita, a neki ga ne placaju uopce.
fiksi is offline  
Old 25.04.2014., 15:05   #20
Neću puno offtopičariti, ali imam zanimljivost.
Raspisali ste se o emigrantima i odlasku u bolje zemlje, a nećete vjerovati, imam doma potpuno obrnuti primjer. Moja obitelj je ovih dana 'udomila' našeg mladog rođaka (22 g) rođenog Kanađanina, koji je doputovao na nekoliko mjeseci s namjerom da prvo nauči jezik (ne zna ni riječi), a onda se eventualno i za stalno preseli.

Da, da... i ja sam se prvo pukla smijati kad sam saznala.
Drugo što smo napravili je da smo otvorili kladionicu koliko će dugo izdržati. Naravno, on je drag i simpatičan dečko pa nije zbog toga, nego je nama to potpuno nevjerojatna stvar.

U Kanadi je radio teške i zahtjevne poslove i dosta putovao za poslom, a iznenadilo me da su ga zakidali za plaću i radio je ilegalnu satnicu. A kaže da je oduvijek bio nesretan njihovim načinom života (živio je u onim malim gradovima gdje susjedstvo izgleda kao u Kućanicama i do prvog dućana moraš sjest u auto), ovdje je dolazio rijetko, ljeti.

Smješten je blizu mojih u Dubravi, munjevito se uklopio i kaže da je jako zadovoljan. Već mu je organizirano učenje jezika. Kako je sportaš i bilda, upisali smo ga u teretanu koja je pod nosom i pokazali mu gdje što može kupiti. Trenirao je već sljedeće jutro nakon leta. U krugu 3 minute mu je plac, shopping centri, sve moguće ustanove (knjižnica, lupam, policija, dom zdravlja, dežurna ljekarna i sl), kafići, nešto restorančića/pizzerija, tramvaj na minutu hoda. Pokazali smo mu Maksimir gdje mi sestra trči skupa s još 100-ak mladih ljudi, možda će se prilključiti. Sutra ga vodimo na špicu , kasnije ga planiram voditi na Sljeme, Jarun i sl. Sredio je 'hrvatski' mobitel, laptop, sređujemo mu internet, pokrenut ćemo mu i papire i tako.

Nažalost, ne pije pivo pa mu ne mogu pomoći oko izlazaka , ali mislimo ga ljeti voditi na Štros, ljetno kino i sl.

Ovo je toliko jedinstven primjer da nije za diskusiju, ali ima u našem načinu života nešto što strancima u tako malo otuđenim društvima može biti privlačno. On je potpuno fasciniran našim obiteljskim i prijateljskim vezama i društvenim životom (i zgodnim curama ). Kave po terasama kafića i stara jezgra je njemu vrh. Upozoren je na birokraciju i zna da neće moći naći (niti tražiti) posao, trenutno živi od ušteđevine koju je dugo skupljao za ovu prigodu.

Vrlo je znatiželjan i ispituje me dosta o gospodarstvu, pričali već o nekretnimama i cijenama (evo, nisam bila skroz offtopic!)
ViktorViktorija is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:54.