Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2016., 23:43   #21
Firma mi bude u mom vlastitom dvoru, ali će raditi u odvojenom objektu od kuće (bivši poljoprivredni objekt).

Čitao sam da moram napraviti onaj ugovor o najmu gdje ja vlasnik dajem svojoj firmi na korištenje posjed.

Jel moram to napraviti prije otvaranja firme ili kako? Tj kad kod bilježnika dostavim sve podatke (ime firme, zanimanja, lokaciju) - da li će on moći upisati tu moju lokaciju u registar, ili prvo moram napraviti taj ugovor o najmu?

I ja si isto razmišljam da ne srljam odmah sa otvaranjem firme, dok se ne uhodam u posao ovako na crno
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 08:28   #22
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
...

Čitao sam da moram napraviti onaj ugovor o najmu gdje ja vlasnik dajem svojoj firmi na korištenje posjed.

Jel moram to napraviti prije otvaranja firme ili kako? Tj kad kod bilježnika dostavim sve podatke (ime firme, zanimanja, lokaciju) - da li će on moći upisati tu moju lokaciju u registar, ili prvo moram napraviti taj ugovor o najmu?
prije otvaranja firme ne možeš napraviti ugovor o najmu....niti ime, niti OIB firme ne znaš, s kim da napraviš ugovor.....JB to ne zanima
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 19:57   #23
da, čista logika, neznam gdje mi je pamet haha
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 04:08   #24
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
Firma mi bude u mom vlastitom dvoru, ali će raditi u odvojenom objektu od kuće (bivši poljoprivredni objekt).

Čitao sam da moram napraviti onaj ugovor o najmu gdje ja vlasnik dajem svojoj firmi na korištenje posjed.

Jel moram to napraviti prije otvaranja firme ili kako? Tj kad kod bilježnika dostavim sve podatke (ime firme, zanimanja, lokaciju) - da li će on moći upisati tu moju lokaciju u registar, ili prvo moram napraviti taj ugovor o najmu?

I ja si isto razmišljam da ne srljam odmah sa otvaranjem firme, dok se ne uhodam u posao ovako na crno
Ugovor o najmu sklapaš prije predaje papira na poreznu, a to je zadnji korak u otvaranju firme.
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 20:29   #25
kužim da, danas sam bio u uredu za graditeljstvo - 600kn je izlazak na teren i mjerenje tih objekata prije 1968. godine.

Dolaze sljedeći tjedan, i on što su mi napomenuli - da nikako ne sređivam ništa iz vana objekta, jer objekt kad slikaju mora se viditi da je stari.

Znači, ja kad dobijem tu potvrdu da je objekt građen prije 1968. godine, onda mogu tek napraviti ugovor o najmu između mene i moje firme za prostor?
Jel moram plačati kakvu dodatnu "prenamjenu" prostora ili šta? Ili jednostavno dam to svojoj firmi u najam, a moja firma mora po zakonu ispuniti te minimalne tehničke uvjete za taj posao?

Ima dosta komplikacija, a najviše se smijem kad niti ovi sami neznaju u uredima (živim u vukojebini).
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2016., 23:57   #26
i da, planiram kod otvaranja navesti više radnji kojima se budem bavio...reda radi, jer imam dosta familije koji se bave sa svime, a nitko firme nema...baš smo pričali da sve to odmah prijavim.

Jel ima veze ako naveden recimo završne građevinske radove- a nikad se nebudem time bavio?
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 07:43   #27
Evo ako mogu kako pomoći, jučer sam napravio prvi korak u otvaranu j.d.o.o.

- Javni bilježnik, dao sam mu osobnu, ime firme koje je on odmah provjerio, te popis zanimanja sa čime se budem bavio.

Zanimanja sam mu izvukao iz NKD 2007., no on je rekao da to nije bilo potrebano jer postoje 3 načina gledanja tih zanimanja (iskreno nisam ga puno skužio), i recimo ja sam naveo par građevinskih zanimanja - što je on rekao da ide pod jedno - projektiranje, građenje itd..
U biti, čovjek zna valjda

Ostavio sam mu kaparu, i sutra bude moj ugovor za firmu napravljen, sa kojim idem dalje. Sve mi je ljepo obrazložio o jdoo, iako sam i sam znao, ali ajd...

Jedino što nisam znao, a to mi je napomenuo - da ako će firma fukncionirati, da kroz narednih 5 godina moram uplačivati temeljni kapital do 20000 kn da mi firma pređe u d.o.o.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 09:08   #28
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
Evo ako mogu kako pomoći, jučer sam napravio prvi korak u otvaranu j.d.o.o.

- Javni bilježnik, dao sam mu osobnu, ime firme koje je on odmah provjerio, te popis zanimanja sa čime se budem bavio.

Zanimanja sam mu izvukao iz NKD 2007., no on je rekao da to nije bilo potrebano jer postoje 3 načina gledanja tih zanimanja (iskreno nisam ga puno skužio), i recimo ja sam naveo par građevinskih zanimanja - što je on rekao da ide pod jedno - projektiranje, građenje itd..
U biti, čovjek zna valjda

Ostavio sam mu kaparu, i sutra bude moj ugovor za firmu napravljen, sa kojim idem dalje. Sve mi je ljepo obrazložio o jdoo, iako sam i sam znao, ali ajd...

Jedino što nisam znao, a to mi je napomenuo - da ako će firma fukncionirati, da kroz narednih 5 godina moram uplačivati temeljni kapital do 20000 kn da mi firma pređe u d.o.o.
Nije istina ovo zadnje... jdoo prelazi u doo kad članovi uprave donesu pismenu odluku o tome i onda se ujedno poveća tem.kapital,nema vremenskog roka. Pročitaj u linku točku 9:

https://burza.com.hr/portal/jednosta...e-zablude/9937
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 21:45   #29
Quote:
alfa111 kaže: Pogledaj post

No, to nije sve.
Do kraja ovog mjeseca moram platiti ispitivanje električnih instalacija u mom "poslovnom prostoru" Nema veze kaje to dio stana i kaj je riječ o jednoj sobi, osim toga trebam napraviti i plan evakuacije nabaviti vatrogasni aparat. Uglavnom, jedna firma mi je poslala ponudu za sve to troje i cijena je 1800 kuna. Malo mi je retardirano davati za to tolku lovu, kad evakuacijski plan mogu napraviti sama (doslovno se iz sobe izlazi kroz jedna vrata), a aparat imam, samo ga trebam servisirati. U potrazi sam za firmom koja ce mi jeftinije dati atest za te elektricne instalacije.

To je trošak na kojeg uopće nisam računala, ali eto takav je zakon Kazne su grde, pa mislim da ću ipak riskirati lovu bar za provjeru instalacija. Rok za obavljanje toga svega je 60 dana od kad je firma osnovana.

Ako je više od 1 zaposlenog, onda treba položiti i prvu pomoć.
@alfa da li su to sve potrebne obaveze nakon otvaranja jdoo-a, naime naišao sam na dosta članaka, gdje se spominje još niz stvari koje su potrebne, uz naravno pločicu sa radnim vremenom,plan evakuacije atest, i aparat. Spominje se tečaj zastite na radu, tečaj prve pomoci,pregled na medicini rada, kutija prve pomoci, procjena opasnosti radnog mjesta i slično?

evo jedan članak od 2 mj

http://www.jutarnji.hr/globus/dobro-...a-radu/103837/
dadodd is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2016., 22:58   #30
da, to i mene isto zanima. To je još jedan veliki trošak nažalost.

Konto12345 - može biti da onda bilježnik krivo priča. No to mi je tak i tak nebitno, bitno da papiri budu sljedeći tjedan skroz gotovi, tj firma otvorena.

I ja uopće neplaniram kad otvorim firmu išta raditi preko računa itd. Barem ne mjesec dana, dok se ne uhodam.

U biti nebi niti otvarao firmu, ali materijal i oprema treba na R1 račun ako hoću prikazati kao trošak - a kako da uzmem ako nemam firmu?

Rvacki paradoks.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 05:25   #31
Zaštitu na radu i prvu pomoć ne morate položiti ako ste jedini zaposleni (ajde bar nešto ima smisla). To je provjerena informacija. Meni je firma jedna složila ponudu za sve kaj mi treba i tu je bio: evakuacijski plan, ispitivanje elektricnih instalacija, taj famozni aparat. Aparat imam, samo ga moram otići baždariti ili kak se to zove, evakuacijski plan sam sama složila, a te instalacije ću ispitati nadam se do kraja mjeseca (javite se nedici, meni su poslali najpovljniju ponudu koju sam dobila).

Što se tiče natpisa za radno vrijeme/ploče sa podacima firme, to sam slučajno izostavila jer to sama radim, pa se nisam sjetila. Da, treba imati natpis na ulazu na kojem piše: ime firme, radno vrijeme, adresa i oib. Može se dodati još i vlasnik ako želite (ako netko treba naljepnice, neka mi se javi )

@Geralt ne kužim te kak misliš prvi mjesec raditi bez da izdaješ račune. Od čeg si planiraš isplatiti plaću i platiti tekuće troškove koji idu prek firme (banka, knjigovođa, itd). Ja sad skoro sve radim prek računa jer ionako nisam u sustavu pdv-a, a kako sam prijavljena na 4000 neto, moram na to platiti doprinose i skupiti još 6000,7000 za taj famozni pdv kojeg moram platiti na stvari koje kupujem od poticaja HZZ-a, a kak nisam u sustavu, ne mogu ga odbiti.
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 13:27   #32
Pa plan je bio da kad doma ovo sredim barem do 80% ciljanoga, da se zaposlim u drugoj firmi, tamo ću biti prijavljen, a doma ću raditi svoje dok posao ne krene.Ili bez računa, znači na crno ili budem izdavao račune.

Iako već danas sam dobio nekoliko pitanja kad budem krenuo pjeskariti, tako da me strah da posao ne krene odmah

U biti, ni sam neznam točno, pišem sve i svašta jer se sve to brzo odvija

Najviše bih volio da kad ovo doma sredim, da posao lagano krene i prijavim se i doma radim, ako treba i za minimalac-nije bed, ali da bude sve na čisto i prijavljeno.

Jel ima još kakav poticaj za nove mlade poduzetnike osim ovoga da nemoram plačati zdravstveno?

I da - jučer sam dobio zapisnik za firmu kod bilježnika, uplatio 100kn kapitala (namjerno sam 100 stavio), 60kn pristojbe, 12kn još nečega, i to sve vratio bilježniku i rekao je da već u petak bi trebalo se na internetu vidjeti da je firma registrirana
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 13:33   #33
I da, ispričavam se što ne spajam ovo pitanje, ali ovo me najviše zanima.

Imam doma objekt građen prije 68. godine, radi se o velikom poljoprivrednom objektu. Čekam samo iz ureda za graditeljstvo da dođu na teren i izmjere jel sve ok, i dobijem potvrdu, da mogu sa njom staviti najam sam sebi prostor za firmu.

Sve to kužim - no ja ću taj objekt renovirati, tj unutra ide nova betonska deka, knauf, strop, nova vrata itd.

I sav materijal uzet ću na R1 da mogu prikazati to kao trošak uređenja prostora.

No pitanje - jel bi ja trebao kakav projekt, dozvolu itd - po kojoj ja ovo mogu sam preuređivati, i u biti po kojem se bude vidjeli da je meni otišlo 10m3 betona, 50m2 knaufa itd?

Kreno sam to raditi sam, tek temelje drmam, pa dok nije kasno da pitam.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 21:54   #34
Iskreno ću ti reći da sam stekla dojam da općenito kod nas funkiconira sve da možeš raditi kaj hoćeš uglavnom. To je doslovno bezbroj rupa u zakonu na koje se možeš vaditi. Mislim da ti ne treba nikakva dozvola, ja na R1 uzimam i sredstva za čišćenje, osvježavanje prostora i ostale gluposti koje mi realno ne trebaju za firmu, ali može proći pod to da mi trebaju.

Evo ti čisti primjer ovi poticaji za mlade (mislim na olakšicu za doprinose). Ja sam doslovno zvala na 1001 telefon, tu ispitivala na forumu, itd. i stvarno prema zakonu ti nebi smio koristiti 2 olakšice (ja koristim poticaje sa burze između ostaloga), ali su mi u poreznoj rekli da mogu staviti (to mi je rekao 1001. službenik, prvih 1000 nije imalo pojima o čemu pričam).

Uglavnom, država nam je banana.
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2016., 08:44   #35
banana, šta da?

Ma sve znam, najgorje od svega što najviše informacija što moram kao minimalne uvjete imati u radioni - našao sam tu na forumu.

I to je kao super, nitko ti ništa neda, nitko nezna, a dok dođe neki drkoš od inspekcije - lupi kaznu.

Mene sad samo to muči - ok, sređivam prostor, ulupit ću oko 1500 eura u njega.
Kako će moj knjigovođa nekome dokazati da sam ja 50m2 knaufa trebao baš za taj prostor, a ne susjedu za kuću?

Jer po tome - ja bi trebao imati neki projekt adaptacije tog mog objekta, sa količinama koje trebam, da mogu opravdati da je kupljeni materijal baš iskorišten u taj moj objekt.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 13:37   #36
Quote:
alfa111 kaže: Pogledaj post
Zaštitu na radu i prvu pomoć ne morate položiti ako ste jedini zaposleni (ajde bar nešto ima smisla). To je provjerena informacija. Meni je firma jedna složila ponudu za sve kaj mi treba i tu je bio: evakuacijski plan, ispitivanje elektricnih instalacija, taj famozni aparat. Aparat imam, samo ga moram otići baždariti ili kak se to zove, evakuacijski plan sam sama složila, a te instalacije ću ispitati nadam se do kraja mjeseca (javite se nedici, meni su poslali najpovljniju ponudu koju sam dobila).

Što se tiče natpisa za radno vrijeme/ploče sa podacima firme, to sam slučajno izostavila jer to sama radim, pa se nisam sjetila. Da, treba imati natpis na ulazu na kojem piše: ime firme, radno vrijeme, adresa i oib. Može se dodati još i vlasnik ako želite (ako netko treba naljepnice, neka mi se javi )
.
evo upravo sam zvao plavi ured i rekli su mi da treba imati, zastitu na radu za prostor i položenu, prvu pomoc polozenu i imati u uredu, protupozarni i osbosobljenost za protupozorani.
dadodd is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 14:13   #37
Ne treba polagati prvu pomoć ako je samo jedan radnik zaposlen.

Ono što me zanima je, treba li opet polagati protupožarnu i znr, ako je već položena kod bivšeg poslodavca?
Naime, nekad se to položilo obično kod prvog zaposlenja (pogotovo u većim firmama) i vrijedilo je i za iduće poslodavce, ako su bili isti uvjeti znr-a.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 14:32   #38
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Ne treba polagati prvu pomoć ako je samo jedan radnik zaposlen.

Ono što me zanima je, treba li opet polagati protupožarnu i znr, ako je već položena kod bivšeg poslodavca?
Naime, nekad se to položilo obično kod prvog zaposlenja (pogotovo u većim firmama) i vrijedilo je i za iduće poslodavce, ako su bili isti uvjeti znr-a.
a protupozarnu i znr treba polagati i ako si jedini? isto tako rekli su mi nekakve studije o stetnosti radnog mjesta?
dadodd is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 14:36   #39
E to ne znam

Meni je prvo radno mjesto bilo visokorizično pa sam svašta polagala. Drugo također pa su mi rekli da ne trebam opet (ali to je bilo prije novog ZZNR).
A na sadašnjem postoji rizik od porezotine na papir otprilike
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 21:07   #40
Evo i dobio sam riješnje od trgovačkog suda da je firma upisana

Za sada 550kn bilježnik, 60+12 kn neke pristojbe, i 100kn sam dao temeljnog kapitala.

Danas podnio zahtjev za žig (220kn), i onda moram u ured za statistiku.
Jel se to u uredu može obaviti kako poštom ili moram se voziti?
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:05.