Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2017., 00:36   #81
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Transakcije po netržišnoj vrijednosti su zabranjene i ilegalne i problem.

Primjer.
D.D. "A" u vlasništvu 70% Čobana Čobankovića, dobro posluje, ima urednu bilancu, nema nikakvih dugova. Odlučuje se prikupiti još kapitala, recimo za 10.000.000 kn izda dionice, 10.000.000 kn uzme kredit od banke i za 10.000.000 kn izda obveznice. Kako dobro posluju, ljudi su voljni uložiti.

Odmah nakon što je tih 30.000.000 kn sjelo na Ž-R, Čoban sa svoje druge firme koja nema zaposlenih i nema nikakvih prihoda, fakturira D.D. "A" 30.000.000 za usluge poslovnog savjetovanja, u opisu fakture "savjetovanje kako pokrasti ljude" i isplati sam sebi 30.000.000 kn. Firma d.d. "A" ide u stečaj i bankrotira..


Prevareni su dioničari, prevareni su vlasnici obveznica, prevareni su kreditori, a Čoban Čobanković na sudu izjavljuje "sude mi zato jer su ljubomorni i jer sam Hrvat, katolik i domoljub".




Kad bi takve transakcije bile dozvoljene, tko bi ikada kupio dionicu ili obveznicu ili dao kredit pravnoj osobi?
Možda red shrike.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 00:47   #82
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Danas ja pričam sa šefom održavanja. I on se ne može načuditi zašto naša firma ima par firmi unutar firme ??
Zato da gazda izvlači novac. Jer nema tehničke ni financijske logike ako imaš svoju bravariju površine 1500 m2, dozvoliš da ti jedan od poslovođa napravi svoju bravarijicu na drugom dijelu firme površine 200 m2.
Poslovođa je u dosluhu sa gazdom osnovao svoj obrt, zaposlio 3-4 radnika. Još mu ide u ispomoć bravar matične firme. Uložio je u par strojeva oko 100 000 eura. Takvo ulaganje bi za matičnu firmu trebalo biti pizdin dim. Ali gazada ipak više voli ovakvog kooperanta. Zašto ?? Zato jer on ugovori sa njim posao za 30 000 eura na mjesec. A posao realno vrijedi 15 000 eura. Poslovođa zadrži 20 000 eura, a gazdi dade u džep 10 000 eura.
Samo mi nije jasno kako poslovođa uspije računovodstveno opravdati kamo mu je nestalo 10 000 eura ?!?
Ima li tko kakvu ideju ?
Pa recimo porez na dobit za pravne i fizičke osobe obveznike poreza na dobit s prihodom do 3.000.000 kn je 12%, dok je na one iznad 18%.

Dakle isplati se prebaciti dobit na manji subjekt, a na većem subjektu biti na nuli. Možda ljudima izgleda smiješno tko bi se s time zamarao, ali da vi možete recimo primati godišnju plaću umjesto 82.000 kn, 88.000kn samo s malo organizacije, onda bi to sigurno i napravili, a ne poklonili državnom proračunu. Tko ne bi povišicu od 500kn?


Može biti još razloga, ali sigurno ne posluju slučajno tako, koliko je to legalno je druga priča. Ali ja bi išao toliko daleko pa ustvrdio da 99% firmi u RH ne posluje posve legalno. Ako nije namjerno, onda je ljudski faktor.

Problem je što da bi se ispoštovale sva pravila, standardi, zakoni, odredbe, koji imaju sto iznimaka, netko, obično voditelj računovodstva i financija bi trebao prvo provesti 5 godina na fakultetu i dobro razumjeti što ga tamo uče, onda još provesti u praksi 5-10 godina, biti freak koji će do detalja izučavati sve standarde, procedure, obveze, zakone itd., a onda nastaviti pratiti promjene na mjesečnoj bazi.

A takav onda ne radi za 5 ili 6.000 kn, jer mu je u tom slučaju bolje slagati police u Lidlu i biti u psihičkom miru. A pola malih i srednjih firmi rađe zaposli nekog da im nešto švrlja, drlja i da naizgled štima, pa kad sjedne prva masna kazna, onda su svi krivi.


A tu su naravno i oni koji namjerno rade ilegalno.. s tim da je tu u nekim slučajevima čak upitan i IQ. Ovo što je recimo Mamić radio, bolji scenarij bi smislio pripravnik u reviziji. Ali dobro, on očito ima zaštitu nekih drugih struktura, pa mu bolji scenarij i ne treba.

Zadnje uređivanje aaaaaaaa : 04.09.2017. at 01:21.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 01:31   #83
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
A da li na R1 kupuješ ručak i benzin za obitelj i prijatelje? Ako to nitko neće osporavati onda možeš čitavo selo opskrbljivati. Bitno da je PDV plaćen
Naravno da ne.

Stvar treba biti unutar granica zdrave logike. Naravno da neces castit cijelo selo, kao sto je logicno da si neces pisati putne naloge za 1000km svaki dan.
Forumskaluda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 01:36   #84
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Bez uvrede, ali ti si kao "poduzetnik"?
Tvoja poanta je.... ?


Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Možda red shrike.

Naravno da bi shortao takvu dionicu

Inače je glupost to sa "netržišnim cijenama". Ako netko želi od mene kupiti čunga lungu za milijun eura koja u dućanu dođe 50 lipa, to je naš privatni odnos. To što neki ovdje brkaju pranje novca i krađe sa maržama, profitom ili privatnim novcem vlastite firme je druga stvar.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 04:26   #85
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Transakcije po netržišnoj vrijednosti su zabranjene i ilegalne i problem.

Primjer.
D.D. "A" u vlasništvu 70% Čobana Čobankovića, dobro posluje, ima urednu bilancu, nema nikakvih dugova. Odlučuje se prikupiti još kapitala, recimo za 10.000.000 kn izda dionice, 10.000.000 kn uzme kredit od banke i za 10.000.000 kn izda obveznice. Kako dobro posluju, ljudi su voljni uložiti.

Odmah nakon što je tih 30.000.000 kn sjelo na Ž-R, Čoban sa svoje druge firme koja nema zaposlenih i nema nikakvih prihoda, fakturira D.D. "A" 30.000.000 za usluge poslovnog savjetovanja, u opisu fakture "savjetovanje kako pokrasti ljude" i isplati sam sebi 30.000.000 kn. Firma d.d. "A" ide u stečaj i bankrotira..


Prevareni su dioničari, prevareni su vlasnici obveznica, prevareni su kreditori, a Čoban Čobanković na sudu izjavljuje "sude mi zato jer su ljubomorni i jer sam Hrvat, katolik i domoljub".
Dobar primjer, ali greška ti je s ovom isplatom od 30 milijuna. To ni u teoriji nije moguće jer se prihod firme ne može tek tako isplatiti vlasnicima.
Isplata vlasnicima ide kroz dividende, a da se dođe do dividendi treba i vremena i prije svega-poreza.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 21:16   #86
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Dobar primjer, ali greška ti je s ovom isplatom od 30 milijuna. To ni u teoriji nije moguće jer se prihod firme ne može tek tako isplatiti vlasnicima.
Isplata vlasnicima ide kroz dividende, a da se dođe do dividendi treba i vremena i prije svega-poreza.
Ne razumijem o čemu pričaš, odnosno mislim da ti ne razumiješ o čemu ja pričam. Da kroz dividende se isplaćuje legalna dobit, ali ja navodim primjer što bi se događalo kada bi kao što neki pišu bilo "nekog drugo nema što biti briga kako poduzeće troši svoje novce po kojoj cijeni plaća koje fakture".

Onda jednostavno onaj tko ima kontrolu nad poduzećem ispostavlja fiktivne fakture sam sebi za nepostojeće usluge i izvuče novce i zajebe kreditore i ostale dioničare. I to je to, jebiga.. nikome ništa.


Druga je stvar što to u Hrvatskoj se sve može. Zapravo možeš biti i djelatnik općine i podići milijun kuna sredstava općine, jer je tebe puklo da ti plaćaš na ruke, i nisi u zatvoru, već pametuješ i bahatiš se novinarima.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 21:44   #87
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Ne razumijem o čemu pričaš, odnosno mislim da ti ne razumiješ o čemu ja pričam. Da kroz dividende se isplaćuje legalna dobit, ali ja navodim primjer što bi se događalo kada bi kao što neki pišu bilo "nekog drugo nema što biti briga kako poduzeće troši svoje novce po kojoj cijeni plaća koje fakture".

Onda jednostavno onaj tko ima kontrolu nad poduzećem ispostavlja fiktivne fakture sam sebi za nepostojeće usluge i izvuče novce i zajebe kreditore i ostale dioničare. I to je to, jebiga.. nikome ništa.


Druga je stvar što to u Hrvatskoj se sve može. Zapravo možeš biti i djelatnik općine i podići milijun kuna sredstava općine, jer je tebe puklo da ti plaćaš na ruke, i nisi u zatvoru, već pametuješ i bahatiš se novinarima.
fiktivne failure u svrhu izvlacenja love na stetu radnika i dobavljaca cu naravno ilegalne i tu nema uopce price.

No, postoji li u RH neka agencija koja ce meni reci koliko ja smijem naplatiti svoje usluge ili koliko ja mogu platiti neku uslugu? Ja s time nisam upoznat, mozda ti znas nesto vise o tome ?
Forumskaluda is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 17:33   #88
Quote:
Forumskaluda kaže: Pogledaj post
fiktivne failure u svrhu izvlacenja love na stetu radnika i dobavljaca cu naravno ilegalne i tu nema uopce price.

No, postoji li u RH neka agencija koja ce meni reci koliko ja smijem naplatiti svoje usluge ili koliko ja mogu platiti neku uslugu? Ja s time nisam upoznat, mozda ti znas nesto vise o tome ?
Ako želite naučiti kako se novac izvlačio , pratite ovi popularnu sapunicu od
100 000 stranica:
http://www.jutarnji.hr/vijesti/crna-...-kuna/6670518/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 00:19   #89
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Ne razumijem o čemu pričaš, odnosno mislim da ti ne razumiješ o čemu ja pričam. Da kroz dividende se isplaćuje legalna dobit, ali ja navodim primjer što bi se događalo kada bi kao što neki pišu bilo "nekog drugo nema što biti briga kako poduzeće troši svoje novce po kojoj cijeni plaća koje fakture".

Onda jednostavno onaj tko ima kontrolu nad poduzećem ispostavlja fiktivne fakture sam sebi za nepostojeće usluge i izvuče novce i zajebe kreditore i ostale dioničare. I to je to, jebiga.. nikome ništa.
Naravno da uprava firme može oštetiti vlasnika, ali to je stvar njihovog poslovnog odnosa, na kraju vlasnik može tužiti upravu (dogodilo se u nemalom broju slučajva). Ali neće se po službenoj dužnosti goniti to što je direktor preplatio dobavljača i uzeo sebi proviziju. Na vlasniku je da to prepozna i sankcionira.

A u velikim poduzećima upravo zato postoje nadzorni odbori, dioničari su VLASNICI firme i glasuju o poslovanju, kroz nadzorni odbor imaju kontrolu nad poslovanjem, postavljaju upravu itd.

Kad poduzetnik dobiva kredit od banke, budi siguran da banka postavi striktne uvjete o izvršenju i u kolateral uzme dovoljno da se može naplatiti. Zato poslovni krediti i spadaju pod rizične kredite.

Uglavnom, otkrio si toplu vodu.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 22:37   #90
Pročitao temu od prvog posta, imam pitanja sa sve:
1. Ograničiti isplatu gotovine iznad 1000kn ( blagajna )
2. Osobna potrošnja je oporeziva
3. Zabraniti poslovanje s povezanim osobama
4. Umjesto nadzornih odbora uvesti upravne razmjerno vlasništvu
5. Ubrzati privatizaciju
6. Pošteno platiti porezne službe
7. Drastično podići kazne za kriminal
8. Preispitati imovinu predsjednika svih sudova
9. Opozicija treba nadzirati državno odvjetništvo a ne vlast
10. Produžiti zastaru na 20 godina
11. Uvesti 50%porez na darovne ugovore
12. Isplatiti manjinske dioničare po pravednoj cijeni
13. Devalvirati postupno kunu umjesto uvođenja eura
14. Ukinuti poticaje i subvencije
15. Smanjiti poreze i ukinuti prireze
bojanec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 22:40   #91
Zašto su svi naši lopovi od 45 pa do danas otvorili tvrtke u keš mašini Zuug Švicarska?
bojanec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 17:06   #92
Quote:
bojanec kaže: Pogledaj post
Zašto su svi naši lopovi od 45 pa do danas otvorili tvrtke u keš mašini Zuug Švicarska?
Nisu svi u Švicarskoj. Evo, naš je gazda ovdje http://www.057info.hr/vijesti/2014-1...u-lihtenstajnu
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2019., 16:56   #93
Klirinčki novac !??

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Nisu svi u Švicarskoj. Evo, naš je gazda ovdje http://www.057info.hr/vijesti/2014-1...u-lihtenstajnu
Danas je par inženjera pričalo o tome kako se firma gdje radimo pravom smislu RASPADA !!
Do toga je došlo jer se nije godina ništa ulagalo.
Mi smo došli do jedni (polu)poznatih informacija: vlasnici su odmah nakom "privatizacije" firme unovčili 20-tak ruskih strojeva ugovorenih još prije Domovinskog rata. Ugovori su bili u kliringu, a radi se od 8 miliona eura (16 miliona njemačkih maraka)
Firma je bila kupljena za 3 milona maraka /1.5 miliona eura). Nije imala dugovanja. Dakle , ako su i nekome dali veliku proviziju (recimo 30%) , opet je trebalo na račun firme leći velika lova. Ali nije leglo ništa. Već nakon 5 godine su vlasnici uzeli 6 miliona eura hipoteke. Opet od tih novaca firma nije ništa vidjela. Možda 3 polovna stroja ukupne vrijednosti ispod 1 milijun eura.
Kako su to sve iztramakivali a da im USKOK nije puhao za vratom !???
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2019., 19:31   #94
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Danas je par inženjera pričalo o tome kako se firma gdje radimo pravom smislu RASPADA !!
Do toga je došlo jer se nije godina ništa ulagalo.
Mi smo došli do jedni (polu)poznatih informacija: vlasnici su odmah nakom "privatizacije" firme unovčili 20-tak ruskih strojeva ugovorenih još prije Domovinskog rata. Ugovori su bili u kliringu, a radi se od 8 miliona eura (16 miliona njemačkih maraka)
Firma je bila kupljena za 3 milona maraka /1.5 miliona eura). Nije imala dugovanja. Dakle , ako su i nekome dali veliku proviziju (recimo 30%) , opet je trebalo na račun firme leći velika lova. Ali nije leglo ništa. Već nakon 5 godine su vlasnici uzeli 6 miliona eura hipoteke. Opet od tih novaca firma nije ništa vidjela. Možda 3 polovna stroja ukupne vrijednosti ispod 1 milijun eura.
Kako su to sve iztramakivali a da im USKOK nije puhao za vratom !???
Nisi baš dobro objasnio, a ni link ti više ne radi. Možeš li malo popuniti praznine?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2019., 23:15   #95
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nisi baš dobro objasnio, a ni link ti više ne radi. Možeš li malo popuniti praznine?
Meni link odlično radi:
http://www.057info.hr/vijesti/2014-1...u-lihtenstajnu

Stvar je jednostavna:
Riko iz Ljubljane je kupio SAS-strojogradnju 1999. godine za 3 miliona maraka.
Procijenjena je na 35 miliona maraka. (u stvari kupili polovicu firme , jer je jedinstveno poduzeće imalo i marinu Sukošan)
Firma nije imala duga.
Firma je imala 20 strojeva ugovorenih još prije 1991. za bivši SSSR
Cijena strojeva je bila u klirinškim dolarima.
( Šira priča: https://www.dnevno.hr/vijesti/hrvats...oveniji-96652/)
Naše nove gazde su našli veze kako naplatiti te strojeve koji su u principu bili hrpa starog željeza. Jer ugovor je ugovor.
Naplatili su lijepe novce, ali se ti novci nigdje ne vide. Trebali su novci leći na račun firme. Ako ih je firma dobila, ona mora nešto s njima raditi.
Vjerojatno su nekako s tim novcima platili kupnju same firme (npr. vratili kredit banci, ako su digli 3 miliona maraka kredita) Kako to sve skupa papirnato pravdati. Jer ipak je firmu kupio Riko, a novac naplatila firma SAS.
Novac se nije uložio u firmu, jer da jeste ne bi bili sada u raspadu.
(niti je hipoteka uložena u firmu). Ne znam kako se to računovodstveno pravda. Samo znam da je zemljište i zgrade tvornice u hipoteci, a po završnom računi neovisne revizije mi smo pred bankrotom jer su dugovi veći od vrijednosti same firme.
Vlasnici još nisu javno objavili financijsko izvješće za 2018. Uvijek to obave krajem godine da se izbjegne "talasanje" u firmi.

Evo malo linkova:
SADA :
https://www.forum.hr/showthread.php?t=1044565
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=278
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=279

NEKAD:
https://www.zadarskilist.hr/clanci/0...-treba-sramiti
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2019., 13:18   #96
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Meni link odlično radi:
http://www.057info.hr/vijesti/2014-1...u-lihtenstajnu

Stvar je jednostavna:
Riko iz Ljubljane je kupio SAS-strojogradnju 1999. godine za 3 miliona maraka.
Procijenjena je na 35 miliona maraka. (u stvari kupili polovicu firme , jer je jedinstveno poduzeće imalo i marinu Sukošan)
Firma nije imala duga.
Firma je imala 20 strojeva ugovorenih još prije 1991. za bivši SSSR
Cijena strojeva je bila u klirinškim dolarima.
( Šira priča: https://www.dnevno.hr/vijesti/hrvats...oveniji-96652/)
Naše nove gazde su našli veze kako naplatiti te strojeve koji su u principu bili hrpa starog željeza. Jer ugovor je ugovor.
Naplatili su lijepe novce, ali se ti novci nigdje ne vide. Trebali su novci leći na račun firme. Ako ih je firma dobila, ona mora nešto s njima raditi.
Vjerojatno su nekako s tim novcima platili kupnju same firme (npr. vratili kredit banci, ako su digli 3 miliona maraka kredita) Kako to sve skupa papirnato pravdati. Jer ipak je firmu kupio Riko, a novac naplatila firma SAS.
Novac se nije uložio u firmu, jer da jeste ne bi bili sada u raspadu.
(niti je hipoteka uložena u firmu). Ne znam kako se to računovodstveno pravda. Samo znam da je zemljište i zgrade tvornice u hipoteci, a po završnom računi neovisne revizije mi smo pred bankrotom jer su dugovi veći od vrijednosti same firme.
Vlasnici još nisu javno objavili financijsko izvješće za 2018. Uvijek to obave krajem godine da se izbjegne "talasanje" u firmi.

Evo malo linkova:
SADA :
https://www.forum.hr/showthread.php?t=1044565
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=278
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=279

NEKAD:
https://www.zadarskilist.hr/clanci/0...-treba-sramiti
Imaš vrlo specifičan slučaj, 4 države, sve redom bivše socijalističke, od kojih je jedna, kako bi se to reklo u smislu financijskih istraga, "nekooperativna", a to je Rusija.

Trag novca koji vodi do izvora kaže da je vjerojatno oštećen proračun Ruske federacije, sve ostalo dalje je manje bitno, a oni se sigurno neće požaliti na to. Svi njihovi bogataši porijeklo svoje imovine duguju upravo tom proračunu, pa neće biti istraga.

Što se SASa tiče, bacio sam oko vrlo kratko na revizorsko izvješće 2017, postoje na vremenskim razgraničenjima nekih 36 milijuna kuna koji nisu naplaćeni, zabilješka kaže da se radi o klirinškom dugu koji si spomenuo. Pokrenuta je tužba.

Vlasnike će biti vrlo teško izolirano optužiti za upropaštavanje firme, jer su istoj dali cca 15 mil kn kredita, uključujući i Jozu Dragana osobno.

Tehnički se tu sigurno da pronaći puno mana, ali strukturno je prijevara vrlo dobro izvedena i teško je dokazati bez suradnje od strane Rusije i Kneževine, što se neće dogoditi.

Financijski gledano firma je na rubu propasti što potvrđuje i uprava, a cilj u budućnosti je održavati tekuću likvidnost.

Teški je vjerovati da će tih 36 mil kn biti ikada naplaćeno, taj novac je vjerojatno ispario, a točno to je ono što bi moglo spasiti firmu.

Ipak radite nekih 50 mil kn godišnjeg prihoda, ali problem je što, koliko sam shvatio, prodajete skoro isključivo u Rusiju..

Trebalo bi to malo bolje pogledati, ali kakva god prijevara da je u pitanju, teško da će se firma moći izvući. Malo tko bi to preuzeo čim vidi o kakvoj ekipi vlasnika se radi. Tu ne treba gledati knjige, samo pogledaš face..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2019., 15:38   #97
AOP 122 - PVR ti se veže uz revizorsku bilješku 19 - Odgođeni porezi na dobit.

A revizor je dao kvalificirano mišljenje zbog sumnje u Vremensku neograničenost poslovanja i zato jer nije mogao procijeniti valuaciju zaliha jer je kasno preuzeo angažman.

Također, obrati pažnju i na Bilješku 20 - Transakcije sa povezanim stranama.
__________________
models and bottles
Nightshifter is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2019., 16:02   #98
Quote:
Nightshifter kaže: Pogledaj post
AOP 122 - PVR ti se veže uz revizorsku bilješku 19 - Odgođeni porezi na dobit.
Samo sam prevrtio na mobitelu, vidio sam da ima prenesni gubitak, ali nema odgođene porezne imovine, znači li to da uprava ne očekuje više ikad ostvariti dobit?

Quote:
A revizor je dao kvalificirano mišljenje zbog sumnje u Vremensku neograničenost poslovanja i zato jer nije mogao procijeniti valuaciju zaliha jer je kasno preuzeo angažman.
To može biti cirkus kad izađe izvješće za 2018...

Quote:
Također, obrati pažnju i na Bilješku 20 - Transakcije sa povezanim stranama.
Vidio sam samo da ima kredite od povezanih društava..nisam vidio isporuke prema istima..

Uglavnom, koliko sam shvatio, uprava ne očekuje naplatu ruskog klirinškog potraživanja niti buduću dobit, a firma nastavlja poslovati samo zato da bi održavala likvidnost (?!) i zato što, eto, u svijetu prodaja alatnih strojeva raste..

Bilo bi jako zahtjevno istražiti sve od plaćanja iz ruskog proračuna, preko Kneževine i Slovenije do SASa, da bi se vidjelo gdje je završilo navodnih 400 mil USD..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2019., 16:11   #99
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Samo sam prevrtio na mobitelu, vidio sam da ima prenesni gubitak, ali nema odgođene porezne imovine, znači li to da uprava ne očekuje više ikad ostvariti dobit?

Da bi stavka bila priznata kao imovina, trebalo bi biti izvjesno da će sa te osnove ekonomske koristi pritjecati u subjekt. Kako, prema revizoru, odnosno upravi društva koja je odgovorna za pripremu FI, to nije izvjesno, stavka nije priznata kao imovina.
Dakle, prema načelu opreznosti, može se reći da nisu absolutno sigurni da će tijekom slijedećih 5 godina poslovati sa dobiti i te gubitke iskoristiti ili im porezna uprava te gubitke parcijalno ili u totalu osporava.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

To može biti cirkus kad izađe izvješće za 2018...
Čudi me da nije još objavljeno. Trebalo je biti 30.06.2019.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post


Vidio sam samo da ima kredite od povezanih društava..nisam vidio isporuke prema istima..

Uglavnom, koliko sam shvatio, uprava ne očekuje naplatu ruskog klirinškog potraživanja niti buduću dobit, a firma nastavlja poslovati samo zato da bi održavala likvidnost (?!) i zato što, eto, u svijetu prodaja alatnih strojeva raste..

Bilo bi jako zahtjevno istražiti sve od plaćanja iz ruskog proračuna, preko Kneževine i Slovenije do SASa, da bi se vidjelo gdje je završilo navodnih 400 mil USD..
Mislim da su ovi ovdje još uvijek male bebe za npr. DIOKI.
__________________
models and bottles
Nightshifter is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2019., 16:29   #100
Ne očekuju naplatu 35 M asignacijskog potraživanja (iskazanog u dugotrajnoj imovini) međutim nisu otpisali niti umanjili to potraživanje.

Istovremeno, iako postoji nekoliko pravnih sporova gdje je Društvo tuženik, uprava je smatrala da nije potrebno napraviti rezervacije.
To upućuje da je stvarna slika vjerojatno još i gora.
__________________
models and bottles
Nightshifter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:35.