Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Mačke

Mačke Vlast s karakterom

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2008., 22:36   #1
Pomoć - Mačji ugriz - bjesnoća ili ne?

onaj ja sam nova ovdje i trebala bi pomoc oko necega..
jucer sam setala gradom i ugledala jednu malu macu koja mi je odmah prisla i pocela se maziti..
kako mi kod prijateljice ima jos puno macaka ponjela sam je kod nje jer sam bila zabrinuta da ju ne udari auto ili nesto slicno.
ali kad smo stigli do nje macka je pocela biti nervozna i onda je neki pas zalajao i ona se valjda prestrasila i pokusala je pobjeci i onda me ugrizla.
ugrizla me je zbilja jako pa me raskrvarila pa sam se zbilja prestrasila..
jutros sam otisla kod doktorice i ona je rekla da se vjerovatno nicega ne moram bojati jer sam cjepljena protiv tetanusa prosle godine..
ali onaj mene je jos uvijek strah .. jer sto ako je macka bila bjesna ili nesto takvo. pretrazila sam par stranica na netu ali nisam uspjela naci kako da budem sigurna da je sve okey i da macka nije imala bjesnocu..
tako da ako mi mozete pomoci i reci koji su simptomi kod macaka ili nesto tako da smanjite moj strah.. zbilja, zbilja bih bila zahvalna..
onaj maca mi ne bi prisla i dala se nositi da je bila bolesna? zar ne? onaj molim vas pomozite prevelika sam panicarka da bi ovo moglo proci tako da ostanem psihicki zdrava :P
anchy121 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 22:38   #2
sve ok, ne brini ...nema mjesta panici, bjesnoće nema u nas...
Šapica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 22:42   #3
100 % ? ..
koji su simptomi uopce kod macaka?
ona se mazila i dala se nositi ? zbog toga me toliko zacudilo sto me ugrizla odjednom..
a nakon sto sam procitala sve one clanke o bjesnoci dobila sam panicne napade pa moram biti sigurna da cu biti okey
anchy121 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 22:54   #4
Quote:
Šapica kaže: Pogledaj post
sve ok, ne brini ...nema mjesta panici, bjesnoće nema u nas...
Er, netocno, bjesnoce ima u nas.

Ne znam sto da ti kazem.
Macka vjerojatno ipak nije bila zarazena jer su slucajevi bjesnoce u gradovima minimalni, a i macke nisu ni blizu tako cesti prenosioci kao lisice (mislim da je bila jedna lisica bas u Zagrebu prije par godina zadnji evidentirani slucaj za Zagreb). Vise o simptomima i svemu mozes vidjeti ovdje: Bjesnoca.

Da mene ugrize neka nepoznata zivotinja, ja bih kod doktora odmah i "vjerojatno" mi ne bi zvucalo ni dobro ni dovoljno . I, ili sam ja poludila, ili cjepivo protiv tetanusa nije zastita od bjesnoce ???
Misery's Crown is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 00:21   #5
Moja mama se cijepila kad ju je mačka izgrizla i izgrebala (mislim čak protiv tetanusa, ali nisam sigurna). Maca je napala našeg psa i ona ga je podigla i ova je izgrebala nju.

Ali da te utješim... Mene su grizli i grebali i psi i mace, kako se već godinama bavim napuštenim životinjama (u azilu posebno) pa mi nikad ništa nije bilo. Tako da nevjerujem da bi sad baš ti bila te "sreće" da ti nešto bude.

A cjepivo protiv bjesnoće postoji, ali u kojim slučajevima se daje zaista ne znam.

Ako si zabrinuta, još se raspitaj kod doktora, možda nekog drugog, ali valjda bi ti rekli da smatraju da ti može nešto biti.

A kad su mace uplašene, žele pobjeći ili ih nezgodno primiš, jako znaju ugristi. Tako da takvo ponašenje mace nije ništa neobično.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 02:34   #6
ma zar bi bijesna mačka uopće prišla nekome i počela se maziti?
__________________
Ukupan broj vaših poruka iznosi 68, od dozvoljenih 75. (Prazni folder)
cerberus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 07:05   #7
bjesna mačka se ne bi došla mazit zasigurno.. jer i pas kad ima bjesnoću lako može napasti i samog vlasnika.. imaš cjepivo protiv bjesnoće, al to te trebala tvoja doktorica uputit.. ako se dobro sjećam mislim da se u takvim slučajevima primaju tri injekcije, al nisam 100% sigurna. nikad nisam slušala na predavanjima imam to doma sve zapisano pa se javim dok to nađem
__________________
Najljepše je kad odrasteš, a ostaneš dječji stvor, pa svi misle da si velik zato što si profesor. Što si doktor od imena, stručnjak za rakete - a ne znaju da si velik zato što si dijete!
Η αγάπη δεν νικά, αλλά είναι ανίκητη.
Limačica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 07:07   #8
ma ne vjerujem da je bila bjesna..za mace je normalno da grizu i grebu kad se osjećaju ugroženo! normalno je da kad dođe na nepoznati teritorij i još tu ima druge tzv. dominantne mačke, bit će oprezna! sve dok ne upozna teritorij ! vi ste joj prišli i zato te je i ugrizla misleći da ćeš joj nauditi..
mv27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 07:10   #9
Bjesnoće kod nas na žalost ima.
Trebaš otići kod veterinara, ne kod liječnika i ponijeti macu. U koferu, ne u rukama.
b'elana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 08:41   #10
Ma daj, šta plašite dijete, kakva bjesnoća? Ugizlo ju je isprepadano mače, i sad ste svi na zadnjim nogama zbog toga! Po tome bih ja već odavno bio ne bijesan, nego ultra bijesan... Ono što je bitno kod ugriza, a vi nemate pojma o tome, jesu okolnosti pod kojima je došlo do ugriza. Nije isto kad ugrize preplašena životinja ili majka sa mladunčadi, ili pas čuvar, ili kućni ljubimac...
Uostalom, koliko je vas vidjelo bijesnu mačku, i zna kako ona izgleda i ponaša se?
Prema tome, Ančice, bez brige, nisi bijesna, nije ni mačka bijesna, i sve će bit ok...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 08:43   #11
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Ma daj, šta plašite dijete, kakva bjesnoća? Ugizlo ju je isprepadano mače, i sad ste svi na zadnjim nogama zbog toga! Po tome bih ja već odavno bio ne bijesan, nego ultra bijesan... Ono što je bitno kod ugriza, a vi nemate pojma o tome, jesu okolnosti pod kojima je došlo do ugriza. Nije isto kad ugrize preplašena životinja ili majka sa mladunčadi, ili pas čuvar, ili kućni ljubimac...
Uostalom, koliko je vas vidjelo bijesnu mačku, i zna kako ona izgleda i ponaša se?
Prema tome, Ančice, bez brige, nisi bijesna, nije ni mačka bijesna, i sve će bit ok...
potpisujem!
mv27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 09:50   #12
i male mace znaju gadno ugristi, pogotovo kad se boje, a ako si ju nosila na nepoznati teren i još je zalajao nekakav pas, normalno je da te je žvaknula. mene je moja dok je još bila mače od mjesec dana tako ugrizla da mi je probila ne kožu, nego nokat. mislila jadna zvijer da je od mog prsta još komadić onog štapića iz DM-a kojim sam ju hranila netom prije.
__________________
plavuša je stanje duha i nema veze s bojom kose...
me-ow is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 10:52   #13
Zaista ne razumijem ljude koji smatraju da je jedino važno utješiti osobu.Otkud vam ideje da bjesnoće nema?

http://www.totalportal.hr/article.php?article_id=181443
http://www.hcjz.hr/clanak.php?id=12969&rnd=

Otkuda vam hrabrost donositi takve odluke? Pročitajte preporuke Veterinarskih stanica.
Kod SVAKOG ugriza nepoznate mačke ili psa posjetiti Veterinarsku stanicu. Btw, bila sam izgrižena i izgrebana i ne bojim se životinja samo dobro poznajem tematiku.
b'elana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 11:06   #14
Quote:
b'elana kaže: Pogledaj post
Zaista ne razumijem ljude koji smatraju da je jedino važno utješiti osobu.Otkud vam ideje da bjesnoće nema?

http://www.totalportal.hr/article.php?article_id=181443
http://www.hcjz.hr/clanak.php?id=12969&rnd=

Otkuda vam hrabrost donositi takve odluke? Pročitajte preporuke Veterinarskih stanica.
Kod SVAKOG ugriza nepoznate mačke ili psa posjetiti Veterinarsku stanicu. Btw, bila sam izgrižena i izgrebana i ne bojim se životinja samo dobro poznajem tematiku.
Tko je rekao da bjesnoće nema? Naravno da je ima, to nitko ne negira. I što bi ona sad točno trebala napraviti u veterinarskoj ambulanti? Oni je jedino mogu poslati u antirabičnu stanicu, jer se veterinari ne bave liječenjem ljudi, kad smo već kod toga...
Zapravo mi je jako drago čuti da postoji netko tko se jako dobro razumije u etiologiju, epizootiologiju, patogenezu, kliničku sliku i preventivu bjesnoće u ljudi. Pa stoga ja imam par pitanja: Kako se bjesnoća prenosi? (recimo, u Europi, da ne idemo u detalje), Koji su klinički znakovi bjesnoće? Kako se dijagnosticira? Koji je postupak sa životinjom koja je ugrizla čovjeka? Koji je postupak pri ugrizu životinje koja je nakon ugriza čovjeka nestala, pobjegla, ubijena ili na drugi način otuđena? Što mora učiniti ugrižena osoba, kada i na koji način?
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 11:16   #15
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Tko je rekao da bjesnoće nema? Naravno da je ima, to nitko ne negira. I što bi ona sad točno trebala napraviti u veterinarskoj ambulanti? Oni je jedino mogu poslati u antirabičnu stanicu, jer se veterinari ne bave liječenjem ljudi, kad smo već kod toga...
Zapravo mi je jako drago čuti da postoji netko tko se jako dobro razumije u etiologiju, epizootiologiju, patogenezu, kliničku sliku i preventivu bjesnoće u ljudi. Pa stoga ja imam par pitanja: Kako se bjesnoća prenosi? (recimo, u Europi, da ne idemo u detalje), Koji su klinički znakovi bjesnoće? Kako se dijagnosticira? Koji je postupak sa životinjom koja je ugrizla čovjeka? Koji je postupak pri ugrizu životinje koja je nakon ugriza čovjeka nestala, pobjegla, ubijena ili na drugi način otuđena? Što mora učiniti ugrižena osoba, kada i na koji način?
Čemu takav bijes? Što te konkretno povrijedilo? To što tvrdim da se treba javiti u veterinarsku stanicu? Zaista, baš sam drska i bezobrazna.

A za ovo ostalo, bilo bi offtopic.
Otvori temu "Etiologija, epizootiologija, patogeneza, klinička sliku i preventiva bjesnoće u ljudi" pa ću ti pomoći koliko mogu
b'elana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 11:23   #16
Uopće nisam bijesan, samo diskutiramo, ne? Ja i dalje tvrdim da veterinarska ambulanta nema nikakve veze s time. Ako se baš i treba nekome javiti, onda to sigurno nisu oni, s obzirom da životinja u trenutku ugriza nema vlasnika, pa čak i da je imala, to ne bi puno mijenjalo na stvari, budući da mačke ne podliježu obveznom cijepljenju protiv bjesnoće.
Ono što je ostala misterija, je što je na kraju bilo s mačkom... što nije nebitno, ako već inzistiramo na bjesnoći.

A za ovo ostalo, uopće ne bi bilo offtopic, jer je topic upravo o bjesnoći, ne znam što bi moglo više biti ontopic?

Ja još uvijek ostajem pri svome da ne treba, u ovoj situaciji, dizati paniku.
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 12:17   #17
Postupak je da se vlasnika pita dal je životinja cijepljena i da donese potvrdu o tome. (al u ovom slučaju ne znamo vlasnika). Zatim idemo kod doktora zbog rane, koju će on pregledat i očistit, zatim nas upućuje kako si već spomenul u antirabičnu stanicu gdje se primaju injekcije, mislim 3 al nisam ziher jer nisam baš slušala božičevićku
__________________
Najljepše je kad odrasteš, a ostaneš dječji stvor, pa svi misle da si velik zato što si profesor. Što si doktor od imena, stručnjak za rakete - a ne znaju da si velik zato što si dijete!
Η αγάπη δεν νικά, αλλά είναι ανίκητη.
Limačica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 12:20   #18
i ne treba se dizat panika, tu se slažemo, što sam već i napisala, jer bijesne živ. grizu svoje vlasnika.. a mica koja dođe sama čovjeku se dragat i mazit vjerovatno nema nikaj više osim buha
__________________
Najljepše je kad odrasteš, a ostaneš dječji stvor, pa svi misle da si velik zato što si profesor. Što si doktor od imena, stručnjak za rakete - a ne znaju da si velik zato što si dijete!
Η αγάπη δεν νικά, αλλά είναι ανίκητη.
Limačica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 12:23   #19
Bez obzira na bjesnocu, macji ugriz nosi odredjene opasnosti za zdravlje zbog kojih nije nimalo bezopasan.
Treba uzeti antibiotike i ne shvatiti to olako.
Vani se daje antibiotik koji je kod nas na listi za bolnicko lijecenje, pa se konzultiraj s lijecnicom
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 13:48   #20
Bjesnoće nažalost ima više no što nam je drago!
Ujed bilo koje životinje,osobito ako bez ikakvog povoda ugrize bilo kojeg čovjeka ili životinju treba preventivno uzimati kao potencijalno oboljelu od bjesnoće.
Svaki svjestan i savjestan građanin,ako može životinju bez opasnosti dopremiti do prve vet stanice,trebao bi to učiniti,bez obzira na vlasništvo.
Ako nemože,trebao bi najbližu stanicu izvijestiti o ponašanju životinje i mjestu gdje se nalazi,da ista može biti uhvaćena s njihove strane,stavljena u karantenu i promatrana.
Osobito kada se vidi lisica,umiljatog ponašanja,(bez prirodnog straha od čovjeka i pasa)koja se pojavi u blizini ljudskih nastambi.
Čak kada se pronađe mrtva lisica,potrebno ih je izvijestiti.
Liječnici opće med(ambulante)često neodgovorno bagateliziraju ujede životinja,dajući samo tetanus preventivu.A ljudi općenito teško mogu procijeniti dali je životinja zaražena bjesnoćom,sve dok ne nastupe vidni znakovi kao na pr: odbijanje vode i pjena kod psa,kretanje u jednom smjeru bez obzira na prepreke,napad na sve što se miče(suženo vidno polje)neposredno pred njima,neprepoznavanje vlasnika i poznatih osoba itd.Mačke postaju naglo neubičajeno umiljate,bez opomene grizu vlasnika i druge životinje,glodavci izlaze iz svojih nastamba i bez straha se kreću okolinom,šumske životinje bez straha prilaze ljudima i domaćim životinjama itd.
Onaj koji nikada nije vidio bijesnu životinju,teško da će prepoznati,zato bi oprez trebao biti iznad svega.
I uvijek su baš veterinari ti,koji mogu dati prvu informaciju dali je ponašanje životinje van normale.Dužni su reagirati i dati informacije!
I ne zaboraviti na ujede krpelja,kojih zadnjih godina ima masovno(nema pravih zima da ih decimira)koji s oboljele životinje mogu prenijeti niz bolesti na čovjeka i obrnuto.
Što se tiče pitanja autorice teme,mislim da je ugrizena jer se jadna mačkica prepala,ali i takvi ujedi trebaju biti sanirani i valja dati tetanus profilaksu.

Nema ni potrebe ni razloga da se ovdje prepiremo,jer manje više svi smo nestručnjaci,a više nemamo ni pravi dodir s životinjama u prirodnom okružju,te više neznamo što je normalno ponašanje istih, a što nije.
Po mom osobnom mišljenju trebalo bi već djecu od malih nogu upozoravati kako se odnositi prema nepoznatim(a i poznatim)životinjama,jer "nahoće"(u ovom slučaju mačkica)treba uzimati s dužnom mjerom opreza.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:12.