Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2003., 21:48   #61
Quote:
Adura kaže:

Danas je mozda internet neki vid 'ashikovanja'(posebno je povoljan za muslimane jer se osoba 'ne vidi').Eto ima podosta stranica koje su navodno otvorene zbog islama, a u sustini iza toga se krije samo ono 'da se upozna osoba spremna za brak'.

Sta ima lose u tome?
Da nema interneta ishao bi kuci Sta ima loshe u tome?
No, u onim "kukuruzima" vec ima neshto loshe. Budimo iskreni i otidjimo cikuuu kod mladeee, pa jah. A sto se tice interneta, pa eto slashem se da se moze iskoristiti, u svrhu upoznavanja, ali ne predugo. Ista pravila kao da ga i nema samo shto ne cinimo velik grijeh, (jer se ne osamljujemo i ne gledamo strastveno u onoga/onu koga/koju smo "zapikali") osim ukolio se radi o prevari onoga skim se upoznajemo, a i to mi nazalost je poznato....Cuo sam...
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:48   #62
Quote:
Da, da....al' on je bio Poslanik, s.a.w.s, a hajde da se barem ugledamo koliko smo u stanju na Poslanika, s.a.w.s., i sahabe, pa makar to bilo u shali, al' dzaba ni u tome ih ne slijedimo, pricamo neistinite viceve,(koji cesto nekog uvirjede) i postoramo ono shto ne treba Hajmo, malo poraditi na tome..., zlashes se? Kad zelimo nekog razvesiliti pricajmo mu istinitu saljivu pricu....znash da je viceve Habibullah zabranio, a i logicno je....danas sve se recimo svodi na Crnogorce.....sto je uvrijedljivo.....
Poslanik s.a.v.s. nikada nije sebe izdizao kao 'posebno bice', a to je tek posebno naglaseno u njegovom odnosu spram zena(gdje je rekao,parafraziram, da su u porodici muskarac treba ponasati kao dijete, a u javnosti biti musko).Poslanik s.a.v.s. sem sto ga je Allah obdario poslanstvom je bio i obican covjek, i porodican covjek i salio sa(da ne uvrijedi nikoga doduse).

Ne znam sta to u njegovom (da mu se Allah smiluje) odnosu sa zenama ima 'nadcovjecno' sem lijepog ahlaka, 'aristokratskog'(da tako kazem) pristupa zeni koju je postovao i volio(posebice Aishu ra).

Zasto mistificirati sve te ljepote ovosvjetskog zivota, ako su oni dozvoljeni?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:50   #63
Quote:
Adura kaže:

Danas je mozda internet neki vid 'ashikovanja'(posebno je povoljan za muslimane jer se osoba 'ne vidi').Eto ima podosta stranica koje su navodno otvorene zbog islama, a u sustini iza toga se krije samo ono 'da se upozna osoba spremna za brak'.

Sta ima lose u tome?
Da nema interneta ishao bi kuci Sta ima loshe u tome?
No, u onim "kukuruzima" vec ima neshto loshe. Budimo iskreni i otidjimo cikuuu kod mladeee, pa jah. A sto se tice interneta, pa eto slazem se - u tom pogledu - da se moze iskoristiti, u svrhu upoznavanja, ali ne i predugo (u vrh glave do mjesec dana, kasnije je sve ashikluk) Ista pravila kao da ga i nema samo shto ne cinimo velik' grijeh, (jer se ne osamljujemo i ne gledamo strastveno u onoga/onu koga/koju smo "zapikali") osim ukolio se radi o prevari tzv. "zavlacenju", a i to mi je nazalost poznato....Cuo sam...
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 13.10.2003. at 22:25.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 21:52   #64
Ah sta ces nije kriv internernet(kao ni obicaj) zato sto neko mutlja i laze.

Uglavnom, mislim da imash ok namjere ali da si (moguce jer si mlad) i suvise 'strog' prema sebi(ne kazem sad da ides u drugu krajnost pa da se 'opustash' previse)...Kako se kontash zeniti ako nema ashka?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 22:00   #65
bismillah

Kako se kontash zeniti ako nema ashka?

e moj brate ti si isti ovaj moj 'odza sto je dosh'o iz Bosne....kaze; 'kako ce te se vi momci zeniti', eeeh grnde rane on se meni sikira kako cu se ja ozeniti. Pa kad mi bude nijjet, insha'Allah, ustvari kad se zapocam, tj. zapikam, fino odem do njezinog babe i et' stvar rjeshena. Lakshe nego onima koji ' hodaju ' jadnici potrkashe, i opet nikako da se 'uhodaju'. Ko bi se zamar'o ha jah...moj bracika. A aska ce biti na nacin kako to Allah od nas trazi. Ne smije izlapiti, to se cuva.... Znash kako su se sahabi, r.a., zenili. Zapala mu je neka i on bi je nama, a Poslanik, s.a.w.s, mu rece: 'Jesi li je vidio' a on rece, hama ljok Allahov Poslanice, ee pa otidji pa je vidi.(moja verzija)....dakle, sahabi nisu ni razmiljali na predbracne zabave, je'an od njih se zapoco, bi haber nit' hoce da je gleda nit' isht' a mi? Eee mi ti sve ispipamo, kakvi smo da nas Allah sacuva ..... Dakle, sto je najvaznije buduci partner se MORA nakratko upoznati. A za to je dovoljno dan - dva. Sve preko toga je ashikovanje..slazesh li se?
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 22:04   #66
Re: bismillah

Quote:
El-Kalem kaže:
Kako se kontash zeniti ako nema ashka?

e moj brate ti si isti ovaj moj 'odza sto je dosh'o iz Bosne....kaze kao ce te se vi momci zeniti, eeeh grnde rane on se meni sikira kako cu se ja ozeniti. Pa kad mi bude nijjet, insha'Allah, ustvari kad se zapocam, tj. zapikam, fino odem do njezinog babe i et' stvar rjeshena.
Joj kaleme sam sebi proturjecis, zar nisi i sam rekao (stranica prije) da babo nema nista sa tim?

Huh sto smo navalili na tebe, cuj ne mislim ti nista lose, niti te nagovaram na 'damirovu verziju ashikovanja'.

Onako pricamo ko ljudi
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 22:06   #67
Re: Re: bismillah

Quote:
Adura kaže:
Joj kaleme sam sebi proturjecis, zar nisi i sam rekao (stranica prije) da babo nema nista sa tim?

Huh sto smo navalili na tebe, cuj ne mislim ti nista lose, niti te nagovaram na 'damirovu verziju ashikovanja'.

Onako pricamo ko ljudi
Pa jesam, rekao i to je istina, pa zar da je ukradem a da me njezini roditelji i ne vide Ja belaja ljudi......
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 22:07   #68
Quote:
Dakle, sto je najvaznije buduci partner se MORA nakratko upoznati. A za to je dovoljno dan - dva. Sve preko toga je ashikovanje..slazesh li se?
.
Ja nemam nista protiv ashikovanja koje je se drzi islamom dozvoljenih granica.Kad kazem ashikovanje mislim na upoznavanje, razgovor, i sl.

Dan dva?E svaka cast ako ti sta 'uhvatish' na taj nacin
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 22:10   #69
Quote:
rekao i to je istina, pa zar da je ukradem a da me njezini roditelji i ne vide Ja belaja ljudi......
Hahahaha da da belaji , potraga za mladom ,selo na nogama.


Mah joj to je 'to ashikovanje' , ne mislim nista loshe ali dobar je to fol (cak ima i takva tradicija...kao slucajno se mlada ukrade ,ali sve je nastimano ustvari i to svi znaju ali opet), samo sto su danas vecinom zgrade visekatnice gdjesh konja ostavit

Zezam se malo , ne zamjeri
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 22:15   #70
Quote:
Adura kaže:
.


Dan dva?E svaka cast ako ti sta 'uhvatish' na taj nacin
E moj, bracika, pa onaj ashab, r.a. nije ni vidio pa je opet uhvatio, i previshe..... al' dodushe Poslanik,s.a.w.s., ga preduhitri te ga posavjetova....da ipak na kratko vidi... Daj' ba uvijek proturash neke' novokomponovane verzije tradicionalnog ashikovanja, sto u islamu ne postoji
Ako se kanish zeniti, pa zar trebash sve isprobati, sta cesh bolan kasnije? Vish' ti nish nije slatko....Jedesh cokoladicu "braco" pa ti prahne "zvecevo"
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 22:21   #71
Quote:
Adura kaže:


Zezam se malo , ne zamjeri

Naravno ovo je shov u realizaciji Damirage, ti si samo spiker, a ja sam zrtvaaa Primjetio sam ba u samom startu da je ovaj topic posvecen/namjenjen meni....pa hajde sad da malo sheglicimoooo... Jubiiii Blaisara nam dala da chatamoooo:klap:
No, mislim da smo se fajn okoristili....., ozbiljno!
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 22:32   #72
bismillah

Quote:
Adura kaže:
Oki doki to u vezi teravije je samo jedan primjer 'varijacija' na temu , i to tamo gdje nije odredjen farz(obaveza).

U svakom slucaju teravija nije novotarija(niti sam to rekao) ali njeno izvodjenje(kao i broj rekeata)opet varira od kulture do kulture.(negdje je 20,negdje 22+vitr, negdje pak 10+vitr,negdje opet 8 itd)
O, pa nesh' se i preskocilo....
Ovo gore nema nishsta sa kulturom. (tacka)
Cuj, kad bi tako bilo, pa kultura bi bila i dizanje ruku u namazu, (nemoj sad da zapocinjemo yooopet
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 23:27   #73
El-Kalem:
Dakle, sto je najvaznije buduci partner se MORA nakratko upoznati. A za to je dovoljno dan - dva.

Ne bih baš rekao da je dan- dva dovoljno za upoznati nekog s kim pretpostavljam namjeravaš zasnovati porodicu i provesti ,ako niš drugo ,najveći dio svog života(sa svim usponima i padovima)-a kad zanosi prođu (a proći će kad-tad), za vrijeme kojih ti svi eventualni (gledano s tvoje strane) nedostaci nisu bitni tj. nevidljivi su, i onda ostaju pojmovi kao npr. poštovanje, povjerenje, ljubav etc. , tj. s tom osobom živiš a život se temelji na kompromisu(a kompromis na toleranciji).
Na prvu loptu može ti se sviđati(i sviđat će ti se) mnogo njih- ali to baš i nema veze s ljubavi.
No još si mlad- shvatit ćeš.
Samo da ne shvatiš prekasno.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 23:49   #74
Quote:
danaye kaže:
[B]El-Kalem:
No još si mlad- shvatit ćeš.
Samo da ne shvatiš prekasno.
Da, da, to sam i ja gore napisala. Mladost-ludost.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 23:51   #75
bismillah

Pozdrav,

Gle' Danaye kada sam govorio o upoznavanju mislio sam na 'kontakt uzivo'. Naravna stvar da necesh ici grlom u jagode, postoje tu i druge alternative, npr. imash prijatelje pa preko njih saznash sve najvaznije o toj osobi u koju smo se jel' 'zagledali.' To je etika islama. Dakle, 'full contact', da ga tako nazovemo, u sushtini nebi smio dugo potrajati. Imao bih ja tu mnogo sto sta reci o islamskom nacinu upoznavanja, no to ostavljam, ako Bog da za neku narednu priliku.

Nego odkuda ti to da sam mlad, star sam ti ja prpa
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 23:55   #76
bismillah

pod hitno mijenjam ovaj avatar, de ba ljudi, nemoj te me josh umaziti....
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 05:01   #77
Sto se tice toga koliko je vremena dovoljno da se neka osoba upozna prije braka ne moze se tacno reci. Bio ti s tom osobom u stalnom kontaktu jedno 2-3 g nikad o njoj ne mozes znati ni nauciti ono sto ces nauciti u braku. Mozes malo, ali ne i potpuno. Prema tome, za pravo upoznavanje ne gine nista drugo do brak. E onda ces vidjet majcin sine u sta si se upetljao To je kao i lutrija. Moze svasta biti

P.S. Otkud vama ideja da je El-Kalem mlad? Mozda zato so nije ozenjen Koliko ima starih cica neozenjenih Jest da ne kazem da je Kalem toliko star, ali cini mi se da ima vec nekoliko sjedih u glavi Halali, znam da neces zamjeriti sto ovo iznosim
 
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 12:21   #78
Ja bih samo rekao da je Kalem u jednom u pravu. Ljudi se zaista moraju oženiti pa tek u braku upoznavati. Recimo, koja bi se udala za mene NAKON što me upozna?

Sad dolazi reklama za ljepotu islama koji je tako dobro uredio stvari.
 
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 12:38   #79
Joooj...samo vas gledam..pa ne brukajte islam svojim raspravama...
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 14:35   #80
Quote:
Minam kaže:
Joooj...samo vas gledam..pa ne brukajte islam svojim raspravama...


Ispravka Minam...rasprave su od ljudi, a Islam od Gospodara swt
No, eto uz sve ovo, mogli smo nauciti puno novih stvari..pa to dodje dobro, ne?
Dalila is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:15.