Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2007., 20:01   #1
Osvrt na: Ba Gua, Hsing Yi, Tai Chi

...molio bih upućenije, da bace mali osvrt na ovu temu, da iskažu svoje mišljenje, te da "nabacimo" malu raspravu oko tog problema...ja mislim da su te vještine nastale od istog izvora, kojem se izgubio svaki trag, da bi naknadno došle sa tri različite strane...ili sam u krivu...

...htjeo bih malo bolje shvatiti esenciju ideje...

P.S. Caine tvoje mišljenje je uvijek dobrodošlo
__________________
...control your emotions or they will control you...
sun tzu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 11:00   #2
Quote:
sun tzu kaže: Pogledaj post
...molio bih upućenije, da bace mali osvrt na ovu temu, da iskažu svoje mišljenje, te da "nabacimo" malu raspravu oko tog problema...ja mislim da su te vještine nastale od istog izvora, kojem se izgubio svaki trag, da bi naknadno došle sa tri različite strane...ili sam u krivu...

...htjeo bih malo bolje shvatiti esenciju ideje...

P.S. Caine tvoje mišljenje je uvijek dobrodošlo
Svakako nisu došle iz istog izvora. Ta ideja (da su te tri vještine "sestre") potječe sa početka 20. stoljeća, i formulirao ju je Sun Lu Tang. Ili je barem pri koji je o tome naširoko pisao. Nisu niti jedini "unutarnji" stilovi u kini.

Za tai chi nitko zapravo ne zna otkud je došao - pouzdano se može pratiti tek od sela Chen. Činjenica je da postoje stilovi koji su mekši i više naglašavaju "chi" od tai chija tako da po tome nije jedinstven. Niti je najkružniji od svih stilova. Legenda kaže da ga je izmislio taoistički mudrac, i to je dovoljno. "posebna" ideja tai chia čini mi se da ima veze sa namamljivanjem protivnika u prazno i iskorištavanje trikova i loše balansiranosti protivnika te tehnika kako to isto izazvati.

Ba gua se može pratiti od Dong Hai Chuana, znači kraja 19. stoljeća. Prije toga ima spomena tog imena ali nije sačuvana vještine druge linije, ili barem nije javno poznata. Navodno je sam Dong Hai Chuan to naučio od taoističkog mudraca (da, ti se često javljaju, čovjek bi mislio da ih ima na prodaju). Postoji srodna vještina zvana Ba Pan Zhang. "posebna" ideja mi se čini da uključuje sposobnost stalne promjene u bilo kojem trenutku - promjena tehnike, promjena smjera kretanja, promjena namjere.

Xing Yi je vještina gdje nemamo taoističkog mudraca u rodoslovlju Legendarni osnivač je general kineske vojske prije oko 1000 godina, no vjerojatnije je da je pravi osnivač član obitelji Dai u 18. stoljeću. Naime široko je uvriježeno smatrati Xing Yi izvedenicom Xin Yi Quan-a obitelji Dai. Prvi za kojeg pouzdano znamo da je podučavao Xing Yi izvan Dai obitelji je Li Laonong, sredinom 19. stoljeća, i njegovi učenici su ugrubo oformili grane Xing Yi-a kakve danas postoje. "posebna" ideja uključuje kultiviranje "padajuće" energije, namjera "gutanja protivnika". Od ove tri vještine ima najjasnije oformljenu teoriju i tekstove, kao i najviše podstilova. Da ne kažemo da se čini najjednostvaniji i najdirektniji.

Uglavnom, kod svake od tih vještina nema ništa mistično, sve je čista biomehanika i osjetljivost na slabost protivnika.

Razlike u "okusu" i primjeni su poprilično jasne, barem u teoriji. Žalosna je činjenica da gotovo da ne postoji gotovo nitko tko bi mogao primijeniti "čisti" Ba gua ili Tai chi u borbi. Tako da rasprava o tome što ima kakvo težište na kojoj tehnici može imat uporište samo u "pjesmama" kojima su prenošene te vještine.

Ukratko, te tri vještine su slučajno izabrane jer su se njihovi majstori našli u pravo vrijeme na pravom mjestu. Možda bi još neke, na primjer Ba Ji, zaslužile da butu isto tako poznate. Tai Chi svoju popularnost ima zahvaliti tome da je propagiran desetljećima kao "dobar za zdravlje" (i time je praktički uništena svjest o borbenoj primjeni). Ba Gua je u modi jer je taoistički mumbo-jumbo, a borbenu primjenu ionako nitko ne zna. Xing Yi pak je na zapadu bio gotovo nepoznat do 1980. ili tako nekako, te je valjda najmanje degenerirao.

No to je sve lovljenje u mutnom iz prikrajka (tj. moj osobni utisak)
Caine is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2007., 12:06   #3
...jednom prilikom mi je jedan od učitelja kazao kako su baš te tri vještine bile jedne od prvih borilačkih vještina, ali sa time da je jedino Ba-Gua ostao nepromijenjen u ideji, a ova ostala dva jesu, i to iz temelja...kako moja priča glasi (nazovimo je legendom starijom od Ilijade i Odiseje): -navodno, po prijenosu priče, stvorene su tri borilačke vještine od koje su dvije bile kontaktne, a jedna nekontaktna. Ove dvije kontaktne vještine su se razlikovale tako što je jedna imala čista kružna kretanja (Ba Gua), a druga pravocrtna (Tai Chi), ova nekontaktna borilačka vještina je bila Xing Yi. Xing yi je navodno bila najstarija, još iz doba "zvučne levitacije" (ili kako je to več doba bilo jer su poznavali prijenos energije/materije pri micanju kamenih blokova). Dalje, navodno je i u zadnjih 100 godina bio/je majstor koji poznaje tehnike izvornog Xing Yi-a te ih prenosi n samo jednog učenika i živi "tko zna gdje iza sedam brda" strogim isposničko-meditativnim životom. Mislim da je to kineski Sveti gral...

...sada je xing yi postao hibridni dio nekadašnjeg tai chi-ja, tai chi nekadašnje ba gua, a ba gua je izgubio puno toga i ostao sakati ba gua...to je ono što mi imamo danas...

...nekontaktni xing yi daje mogućnost poznavatelju pomicanja premeta i udaranja na daljinu. što je naravno po našem shvaćanju gravitacije nemoguće, osim ako osoba ne posjeduje telekinetičke sposobnosti. A s obzirom na to da danas znamo kako je postojala naprednija civilizcija prije 40 000 godina od nas, smatrati ću ove podatke djelomično istinitim...
__________________
...control your emotions or they will control you...
sun tzu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 09:59   #4
jako me zanima njihova veza sa hramom Shaolin!
__________________
"Explorateur dans les régions supplémentaires de l'expérience. Démon à certains. Ange à d'autres." P.LeMarchand
Gogor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 11:19   #5
xing yi, ba gua i tai chi nemaju izravne veze sa Shaolinom. Postoji nešto što se zove Xin Yi Ba, a što je navodno dio vještina južnog shaolina, koji podsjeća na Xin(g) Yi. Što se tiče Tai Chia, to je izvedenica seoskog stila, i ima u sebi mnogo elemenata Chang Quana koji se smatra shaolinskim stilom. (istinabog duga šaka ima sve, ali baš sve u sebi, tak da teško moš nać bilo koji pokret koji nije tam). Ba Gua metoda treninga ima sličnosti sa taoističkom metodom meditacije hodanjem u krug (a ni to mije jedinstveno. Ako je tko gledao derviše kak se vrte i meditiraju, to je slično)

No, što se tiče sancuove priče, imam i ja slične, dok je moj učitelj vlastitim očima vidio čudne stvari (kako razbiti vazu zvukom i slično). A pričica o natprirodnim moćima ima milijun.

Za Ba gua je teško reći bilo što jer se mijenja sa svakim praktikantom... Ili je to jeftini način da se zaobiđe pitanje izvornosti i "ispravnosti". Nitko zapravo nema jasnu definiciju što je ba gua... Dok je za Tai chi (13 principa) i Xing Yi (5 elemenata, 6 znakova) to relativno jasno.
Caine is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 13:08   #6
Sun Tzu je počel malo filozofirati izgleda...
Mislim da od Ba Gua i Tai Chi-ja ionak nikakve koristi, jer ih iovako nemamo gdje učiti. E sad za Xing Yi nebih znal...
Aries Firewind is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 17:06   #7
U Genbukan Ninpo Bugei sistemu je uveden Ba-gua od prije nekoliko godina Shoto Tanemura Sensei je majstor istog ... Još nije uvedeno polaganje ali se pomalo prakticra .....
__________________
"Ju-Jutsu is not for fighting, it is something you must develop for your life during the entirety of your life". Takamatsu Toshitsugu


EL POYO DIABLO IS MEMEBER OF COOL PERSONS CLUB!
El Poyo Diablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 17:17   #8
...interesantno...ako je to kineska bv, po kojoj osnovi je implementiraju u japansku...
__________________
...control your emotions or they will control you...
sun tzu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 18:42   #9
Quote:
sun tzu kaže: Pogledaj post
...interesantno...ako je to kineska bv, po kojoj osnovi je implementiraju u japansku...
Po osnovi toga sto 90% japanskih borilackih vjestina ima nesto kinesko u sebi

Gyoko ryu kojeg je Tanemura majstor je takodjer porijeklom kineska vjestina ( bar se tako smatra ).
__________________
Imaj vjere u Boga, ali zaključavaj svoj auto!
satter is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 19:11   #10
Malo se laički ubacujem ali me zanima koji je zapravo smisao prenošenja vještine samo na jednog učenika ?
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 20:04   #11
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
Malo se laički ubacujem ali me zanima koji je zapravo smisao prenošenja vještine samo na jednog učenika ?
Odgovor je vrlo jednostavan. Od 1000 ljudi koji treniraju samo 1 to zaslužuje.
Pizd3k is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 20:22   #12
Quote:
satter kaže: Pogledaj post
Po osnovi toga sto 90% japanskih borilackih vjestina ima nesto kinesko u sebi

Gyoko ryu kojeg je Tanemura majstor je takodjer porijeklom kineska vjestina ( bar se tako smatra ).
...onda ne vidim razloga kako se nebi razvila i koja Hrvatska borilačka vještina...
__________________
...control your emotions or they will control you...
sun tzu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 21:18   #13
...da ja prebacim temu o Ba Ji ovamo, viš caine malo si me zainteresirao sa tom vještinom, ovaj snimak što sam našao dole je vrlo usko vezano uz ono što sam saznao da je nekada bio Tai Chi...

http://www.youtube.com/watch?v=UA9a9...eature=related

...moraću malo utvrditi teoriju, šta si bio kazao, koliko je ba gua usko vezan uz ba ji...
__________________
...control your emotions or they will control you...
sun tzu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 21:34   #14
Quote:
sun tzu kaže: Pogledaj post
...onda ne vidim razloga kako se nebi razvila i koja Hrvatska borilačka vještina...
Ni osnivac Katedoa nije vidio razlog
__________________
Imaj vjere u Boga, ali zaključavaj svoj auto!
satter is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 22:47   #15
Quote:
satter kaže: Pogledaj post
Ni osnivac Katedoa nije vidio razlog
...a joooooooj, ovo je bilo nisko...hm, od mene nebi bilo u redu, a to nikad nisam imao ni namjeru, da se ismijavam nečijem životnom djelu...gledajmo to sa ove strane: kažu-hrvatski borilački sport, zašto ne, ako iziskuje pozitivnu energiju te druženje i pozitivno ozračje među sljedbenicima-neka tako bude...i katedo je bolji od kljucanja po garažama i birtijama...

...ja govorim o bv, ne o sportu...želim kazati da hrvatska ima puno putencijala i talentiranih ljudi da se stvori tako nešto i kod nas...kinezi briju na tradiciju, btw oni su tamo-koliko 4-5 tisuća godina, 6-7-8-koliko???, mi smo od 700-te...naš je problem što imamo određenu mentalnu barijeru da nemožemo imati svoju/svoje borilačke vještine...ne vidim zašto, treba ti: volja, pamet, iskustvo i ljubav (malo prozaično al je tak)...
__________________
...control your emotions or they will control you...
sun tzu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 23:59   #16
Quote:
Caine kaže: Pogledaj post
xing yi, ba gua i tai chi nemaju izravne veze sa Shaolinom. Postoji nešto što se zove Xin Yi Ba, a što je navodno dio vještina južnog shaolina, koji podsjeća na Xin(g) Yi. Što se tiče Tai Chia, to je izvedenica seoskog stila, i ima u sebi mnogo elemenata Chang Quana koji se smatra shaolinskim stilom. (istinabog duga šaka ima sve, ali baš sve u sebi, tak da teško moš nać bilo koji pokret koji nije tam). Ba Gua metoda treninga ima sličnosti sa taoističkom metodom meditacije hodanjem u krug (a ni to mije jedinstveno. Ako je tko gledao derviše kak se vrte i meditiraju, to je slično)
Hvala!

Quote:
sun tzu kaže: Pogledaj post
...onda ne vidim razloga kako se nebi razvila i koja Hrvatska borilačka vještina...
a insinktivni strit-fajting?
__________________
"Explorateur dans les régions supplémentaires de l'expérience. Démon à certains. Ange à d'autres." P.LeMarchand
Gogor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 00:02   #17
Budokai? Sport I guess...
Gyonin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 10:05   #18
Nije li Budokai zmislil onaj naš tip... zaboravil sam kakse ono zove...

Imam ideju. S obzirom da je zapravo fraza "interni stilovi" novijeg doba, možda bi bilo zgodno razvrstati stilove ne na bazi meki-tvrdi nego na bazi "vježbaju Chi-ne vježbaju Chi". Za neke se kaže da imaju u forme "ugrađen Chi Kung"...

Ja bih tu stavio Xing Yi, s obzirom da di god sam o njemu neš čitao ili slušao, svagdje se spominje Chi koji se s vremenom jača, ma koliko mi šutjeli o tome...
Aries Firewind is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 10:39   #19
Quote:
sun tzu kaže: Pogledaj post
...da ja prebacim temu o Ba Ji ovamo, viš caine malo si me zainteresirao sa tom vještinom, ovaj snimak što sam našao dole je vrlo usko vezano uz ono što sam saznao da je nekada bio Tai Chi...

http://www.youtube.com/watch?v=UA9a9...eature=related

...moraću malo utvrditi teoriju, šta si bio kazao, koliko je ba gua usko vezan uz ba ji...
Ba Ji iilti boks osam ekstrema, nema veze sa Ba Guom. Nikakve. Znam samo nekoliko tehnika iz Ba Jia i sve su preopake - cilj je uglavnom razviti maksimalnu snagu i sjebat protivnika što više moguće. Izvana je sličan Xing Yiu ali je namjera i način stvaranja energije različit. Xing yi ima "padanje" dok Ba Ji ima "namatanje" - ili mi bar tako kažu ljudi koji mogu usporedit. Također je stvar i u namještanju tijela i odnosu zglobova. To je vrlo tvrd stil sa niskim stavovima i puno treninga sa dugim kopljem. negdje na pola puta učenja se uči i unutarnji (nei jia) aspekt. Navodno je Ba Ji vještina najpodesnija za bodyguardove - i chang kai shekov kao i Mao tze tungov (sp?) bodyguard je bio Ba Ji guy.

Sad, da li je to slično onome što je nekad bio tai chi, ne znam. Znam da je po nekima tai chi izvorno imao samo 3 pokreta i da se zvao "stara tri reza". Ima mnogo pričica. Staro ime Ba Jia je Bazi quan, odnosno boks grablje . Navodno je ime dobio po trademark položaju šake pri vježbanju koji podsjeća na grablje.
Caine is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 10:41   #20
Quote:
Aries Firewind kaže: Pogledaj post
Nije li Budokai zmislil onaj naš tip... zaboravil sam kakse ono zove...

Imam ideju. S obzirom da je zapravo fraza "interni stilovi" novijeg doba, možda bi bilo zgodno razvrstati stilove ne na bazi meki-tvrdi nego na bazi "vježbaju Chi-ne vježbaju Chi". Za neke se kaže da imaju u forme "ugrađen Chi Kung"...

Ja bih tu stavio Xing Yi, s obzirom da di god sam o njemu neš čitao ili slušao, svagdje se spominje Chi koji se s vremenom jača, ma koliko mi šutjeli o tome...
svi stilovi kung fua imaju dio koji vježba chi
Caine is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:53.