Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2015., 16:37   #1081
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Imaš lažan trostrani posao jer jedna od strana nije u EU.
U pdv obrazac to ide u II 13 (primljene isporuke dobara od poreznih obveznika bez sjedišta u RH) i III 13. (pretporez....od poreznih obveznika bez sjedišta u RH).
Ne ide u pdv-s.
Hvala puno!
duksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 12:14   #1082
Quote:
duksy kaže: Pogledaj post
Može li mala pomoć ako netko zna.
Poduzeće kupuje robu iz Italije, ali roba ide preko poduzeća istog vlasnika u srbiji i kad roba dođe, račun će biti od tvrtke iz srbije, a ne od ove iz italije.
Špediter kaže kako se tu ne obračunava PDV jer se tretira kao roba iz EU.
Kako to onda knjižiti?
Ako stavim pod uvoz iz EU, kako ću prikazati to na PDV obrascu?
Pozdrav
ako je račun iz Srbije, onda trebate platit PDV, jer roba nije it Italije nego iz Srbije i nema veze odakle je matična firma ili kdje potuje roba, Vama je važno odakle ste dobili fakturu.
Ako poznate proces carinjenja imate mogućnost carinjenja robe i na granici u Sloveniji, gdje carinite robu po postupku 42 i za ovo robu ne trebate platiti PDV-a. Pogoj je da je roba iz držav NE članic EU. ali neznam šta vam pomeni transportni trošek do granice
RCM Logistics is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 14:38   #1083
Molim Vas za pomoć- tko zna
Nova sam u svemu tome i molim za pomoć
Imam rn.za Sloveniju za ispor.dobra konkretno elevatore. Na rn. mora pisati osob.PDV-a članak 41.stavak 1.t.a Zakona. To Ulazi u PDV obrazac pod isporuke dobara unutar EU i normalno u ZP za taj mjesec.
Drugi račun imam isto toj firmi u SLO za ispor. usluge konkr. Mehanička demontaža postojećeg stanja i montaža novih komponenti na sistemu po principu ključ u ruke-to me muči koji Članak i da li to u PDV obrazac ide u kolonu I neporez.transakcije stavka 6. sastavlj.i postavlj.dobara ili obavj.isporuke unutar EU I naravno ZP,
te još jedan slučaj, prodaja elektro-motora u Srbiju + transp. troškovi, koji članak ide ovdje, jer na prijašnjim računima ništa ne piše, a u PDV obrazac ulazi u neoporezive transakcije kolona 9 izvozne isporuke.
ŠARABARA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 16:23   #1084
Quote:
ŠARABARA kaže: Pogledaj post
Molim Vas za pomoć- tko zna
Nova sam u svemu tome i molim za pomoć
Imam rn.za Sloveniju za ispor.dobra konkretno elevatore. Na rn. mora pisati osob.PDV-a članak 41.stavak 1.t.a Zakona. To Ulazi u PDV obrazac pod isporuke dobara unutar EU i normalno u ZP za taj mjesec.
Drugi račun imam isto toj firmi u SLO za ispor. usluge konkr. Mehanička demontaža postojećeg stanja i montaža novih komponenti na sistemu po principu ključ u ruke-to me muči koji Članak i da li to u PDV obrazac ide u kolonu I neporez.transakcije stavka 6. sastavlj.i postavlj.dobara ili obavj.isporuke unutar EU I naravno ZP,
te još jedan slučaj, prodaja elektro-motora u Srbiju + transp. troškovi, koji članak ide ovdje, jer na prijašnjim računima ništa ne piše, a u PDV obrazac ulazi u neoporezive transakcije kolona 9 izvozne isporuke.
usluga ...pdv obrazac I.4. ; ide u ZP al ne pod dobra nego pod usluge
faktura za srbiju ..izvoz...isto kao i prije ulaska u eu..točka I.9.obrasca pdv
mislim da je čl.45st.1 zakona al provjeri..
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 17:28   #1085
Quote:
ŠARABARA kaže: Pogledaj post
Drugi račun imam isto toj firmi u SLO za ispor. usluge konkr. Mehanička demontaža postojećeg stanja i montaža novih komponenti na sistemu po principu ključ u ruke-to me muči koji Članak i da li to u PDV obrazac ide u kolonu I neporez.transakcije stavka 6. sastavlj.i postavlj.dobara ili obavj.isporuke unutar EU I naravno ZP,
Ovdje moraš znati jel ti to obavljanje usluga na nekretnini, tj da li se ta demontaža i montaža (pretpostavljam da vi samo to radite, tj. ne ugrađujete nešto što ste im vi prodali) obavlja na nečemu što se u smislu zakona smatra nekretninom.
Ako je na nekretnini onda to spada u one izuzetke u smislu zakona o pdv-u i mjestom oporezivanja usluge se smatra mjesto gdje se nekretnina nalazi,a onda trebaš gledati što kaže njihov zakon jer u tom smislu nisu svi zakoni isti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 18:05   #1086
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ovdje moraš znati jel ti to obavljanje usluga na nekretnini, tj da li se ta demontaža i montaža (pretpostavljam da vi samo to radite, tj. ne ugrađujete nešto što ste im vi prodali) obavlja na nečemu što se u smislu zakona smatra nekretninom.
Ako je na nekretnini onda to spada u one izuzetke u smislu zakona o pdv-u i mjestom oporezivanja usluge se smatra mjesto gdje se nekretnina nalazi,a onda trebaš gledati što kaže njihov zakon jer u tom smislu nisu svi zakoni isti.
pa kaj u ovom slučaju nije svejedno koje načelo se primjenjuje?? ili je prema mjestu primatelja usluge B2B ili
usluga na nekretnini ..u svakom slučaju na hr fakturi se ne obračunava pdv
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 19:09   #1087
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
pa kaj u ovom slučaju nije svejedno koje načelo se primjenjuje?? ili je prema mjestu primatelja usluge B2B ili
usluga na nekretnini ..u svakom slučaju na hr fakturi se ne obračunava pdv
Ne uvijek, ovisi kaj veli zakon koje zemlje ako je na nekretnini.
Ako se radi o uslugama na nekretnini, mjesto oporezivanja je mjesto gdje se nekretnina nalazi Nije isto jel nekretnina u Sloveniji, Mađarskoj, Njemačkoj.... jer taj dio svaka zemlja regulira za sebe.
Al to samo ako je na nekretnini. Ako nije (ako je npr. na nekom stroju ili tako nečemu) , onda je prijenos porezne obveze (sad ne znam članak napamet).

Mi za takve stvari tražimo pismeno mišljenje porezne uprave, pa se prema tome ravnamo.
Ja bi to prvo s poreznom upravom provjerila na osnovu podataka sa narudžbe i/ili ugovora.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 19:30   #1088
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne uvijek, ovisi kaj veli zakon koje zemlje ako je na nekretnini.
Ako se radi o uslugama na nekretnini, mjesto oporezivanja je mjesto gdje se nekretnina nalazi Nije isto jel nekretnina u Sloveniji, Mađarskoj, Njemačkoj.... jer taj dio svaka zemlja regulira za sebe.
Al to samo ako je na nekretnini. Ako nije (ako je npr. na nekom stroju ili tako nečemu) , onda je prijenos porezne obveze (sad ne znam članak napamet).

Mi za takve stvari tražimo pismeno mišljenje porezne uprave, pa se prema tome ravnamo.
Ja bi to prvo s poreznom upravom provjerila na osnovu podataka sa narudžbe i/ili ugovora.
a ako se obavlja poreznom obvezniku (a koliko sam shvatila ta firma u slo je porezni obveznik) u drugoj članici EU ja sam shvatila da primatelj usluge obračunava pdv u ovom slučaju ddv..
meni su talijani napravili ppo jer je usluga prijevoza završena kod mene..pa sam to tak povezala..
usput..evo mene opet usput..ulaznica za sajam u sloveniji..knjižim samo 221 i četvorku po tečaju na dan kad je izdana??
ma valjda se gubim u svemu
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 21:31   #1089
TROSTRANI POSAO

Imam pitanje za trostrani posao i vidim da ste gore komentirali lažni trostrani posao.
1.Roba došla iz Mađarske u Hrvatsku, a račun sam dobila iz BIH.,U intrastatu su mi rekli da ga obavezno prijavim jer je roba došla u Hrvatsku, ali šta sa pdv s.Zvala sam poreznu i kaže žena da se firma iz BIH treba registrirati ili kod nas ili u Mađarskoj.Uglavnom rok za pdv je u petak i čisto sumnjam da ću dobiti ispravan račun i stoga ne znam šta mi je činiti.
2.Imam isporuku dobara iz slovačke mom kupcu u Sloveniju.Ovaj iz Slovaćke mi je fakturirao na moj slovenski pdv broj a ja sam izdala fakturu na hrvatski pdv broj slovencu.Prestrašno jer faktura je kasnila i što je najbolje firma je iz Belgije ali ima tvornicu u Slovačkoj te je fak.na belgijski pdv broj.Totalna zavrzlama.U rrifu mi je rečeno da te fakture ne vodim u knjigama ura već temeljnično zaknjižavam dobavljača te neki konto prolazni kojeg nisam nigdje našla.
Moje pitanje je kako knjižiti kad imaš isporuku od jedne članice u drugu a roba nije ušla u Hrvatsku(faktura je na sl.pdv broj i prijavu podnosim u Sloveniji npr)zanima me kontiranje kao i pdv obrazac jer vidim da su uveli posebnu stavku za trostrani posao.

hvala
LI LU is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 10:06   #1090
[QUOTE=Darsey;53590121]Ovdje moraš znati jel ti to obavljanje usluga na nekretnini, tj da li se ta demontaža i montaža (pretpostavljam da vi samo to radite, tj. ne ugrađujete nešto što ste im vi prodali) obavlja na nečemu što se u smislu zakona smatra nekretninom.
Ako je na nekretnini onda to spada u one izuzetke u smislu zakona o pdv-u i mjestom oporezivanja usluge se smatra mjesto gdje se nekretnina nalazi,a onda trebaš gledati što kaže njihov zakon jer u tom smislu nisu svi zakoni isti.[/QUOTE
Nije na nekretnini, već se odnosi na elevatore koje smo mi radili, to će biti posebna faktura za ispor. dobra,na kojoj će pisati roba je za izvoz. Oslobođeno PDV-a temeljem čl. 41 st. 1.a) Zakona
i posebna faktura za tu demont.i montažu. elevatora. Ja mislim da je to obavljena usluga unutar EU prijenos porezne obveze (reverce charge) temeljem čl. 79. st.7. Zakona o PDV-u-PDV obrazac kolona I r. br.4
Bi li to bilo u redu?????????
ŠARABARA is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 11:03   #1091
Ako nije na nekretnini onda je ok.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 13:46   #1092
Darsey-hvala puno na odgovoru, ali još jedno pitanje dobila sam UR-u gdje mi piše da
obrt nije u sustavu PDV-a prema Članku 90 Zakona o PDV-u- ja normalno knjižim račun dobavljač i troš. održavanja bez PDV-a, ili ???
ŠARABARA is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 11:51   #1093
Pomoć! Imam slijedeću situaciju: kupljena su dobra od mađarske tvrtke koja ima naš pdv broj. Je li to i dalje stjecanje i kako se iskazuje u pdv pbrascu, odnosno ide li i u pdv-s?
Aleksandar Make is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 12:12   #1094
Quote:
ŠARABARA kaže: Pogledaj post
... dobila sam UR-u gdje mi piše da
obrt nije u sustavu PDV-a prema Članku 90 Zakona o PDV-u- ja normalno knjižim račun dobavljač i troš. održavanja bez PDV-a, ili ???
Da.


Quote:
Aleksandar Make kaže: Pogledaj post
Pomoć! Imam slijedeću situaciju: kupljena su dobra od mađarske tvrtke koja ima naš pdv broj. Je li to i dalje stjecanje i kako se iskazuje u pdv pbrascu, odnosno ide li i u pdv-s?
Što ti piše na računu? Jel ti zaračunat pdv?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 19:17   #1095
nije zaračunat. račun je na hrvatskom i mađarskom, napisana je osnovica za pdv 2.000,00 kn i iznos poreza 0
Aleksandar Make is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 20:14   #1096
Bome ne znam. Ak je obveznik pdv-a u HR kaj ti ne bi trebao zaračunati naš pdv
Na koje oslobođenje se pozivaju na računu?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 21:27   #1097
nema nikakve napomene, samo o jamstvenom roku. ni ja nikad dosad nisam vidio nešto slično.
Aleksandar Make is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 21:42   #1098
Quote:
Aleksandar Make kaže: Pogledaj post
nema nikakve napomene, samo o jamstvenom roku. ni ja nikad dosad nisam vidio nešto slično.
bez obzira o kojim se dobrima rad..i na računu treba biti napomena zbog čega porez nije obračunat...inače račun nije pravovaljani dokument za knjiženje..
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 09:55   #1099
Možda to i nije račun, nego optremnica, dostavnica ili nešto slično .
Ne znam mađarski pa ne znam kak se na mađarskom kaže račun. Ukucaj taj naziv dokumenta u google translator Možda je otpremnica, a račun će ti doći kroz koji dan poštom.
Mi obično imamo Invoice ili Recnhnung pa to znam
Kao što veli anamia69, na računu mora biti napomena, ako niš drugo barem onaj broj EU direktive.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 16:08   #1100
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Možda to i nije račun, nego optremnica, dostavnica ili nešto slično .
Ne znam mađarski pa ne znam kak se na mađarskom kaže račun. Ukucaj taj naziv dokumenta u google translator Možda je otpremnica, a račun će ti doći kroz koji dan poštom.
Mi obično imamo Invoice ili Recnhnung pa to znam
Kao što veli anamia69, na računu mora biti napomena, ako niš drugo barem onaj broj EU direktive.
Szamla je račun na mađarskom,

Nego mene zanima postupak 42 jeli tko imao ?

HR porezni obveznik carini robu u Sloveniji uz primjenu postupka 42 - ne plaća tamo DDV jer roba ide u HR.

Fakturu iz treće zemlje gdje knjižiti u Synesisu ? Obračunani PDV pri uvozu, PDV ne podliježe ?

Šta s obrascem PZ 42 i 63 ? Po meni ne ide jer se ne koristi postupak 42 u RH...

Ajde slušam mišljenja...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:48.