Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2011., 10:25   #1961
Ako računaš sa 50 W po kubičnom metru nećeš pogriješiti , mada ti topla voda regulira snagu bojlera.Za normalnu obitelj treba najmanje bojler 24 kW upravo zbog tople vode koje bi trebalo bit 13 lit/ min
lako grijanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 10:28   #1962
Quote:
mbukal3 kaže: Pogledaj post
pozdrav

nije e28 nego f28
to je greška nedostatak plina a pojavljuje se i kada su zaprljane elektrode.
često se pojavljuje kod bojlera na dimnjak pogotovo ako bojler nije duže čišćen.
ventil za dopunu nije dole desno niti je veliki,trebate pozvati servisera da vam objasni gdje i kako ili pročitati upute
F 28 pojavi se i kad nema pritiska vode
lako grijanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 10:35   #1963
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Ovi sa oznakom 3 su bazni modeli i napravljeni su sa max. uštedom na materijalu, tj gdje je god bilo moguće dijelovi su napravljeni od plastike, dok suprotno uređaji sa oznakom 5 su napravljeni da traju tj. nije bilo kompromisa u vezi materijala sve je u bakru, inoxu i mesingu a i displej je veći, pregledniji i više funkcija Moj izbor bi bio sa oznakom 5 ako ti nije u pitanju 2tk. I jedan i drugi troše slično, i napravljeni su prema strogim standardima EU, a uz redovno održavanje, ispravnu montažu i puštanje u pogon I jedan i drugi ti mogu služiti dugi niz godina
Mislim da se ipak ne radi o vijeku trajanja jer Vaillant ne bi dozvolio da napravi loš proizvod.Radi se o automatici , količini sanitarne tople vode i dijagnostičkim modovima.Plinske rampe i izmjenjivači te troputi ventil i pumpa identični su
lako grijanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 12:08   #1964
Thumbs up

Quote:
lako grijanje kaže: Pogledaj post
F 28 pojavi se i kad nema pritiska vode
bok

mislim da bi trebao još malo pročitati upute aparata pa tek onda odgovarati ljudima ako imaš odgovor a ne baljezgati gluposti
mbukal3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 12:40   #1965
Quote:
lako grijanje kaže: Pogledaj post
.Ovdje se najvjerojatnije radi o neispravnom servomotoru troputog ventija
To je i meni nekako najbliže simptomima. Troputni ventil ne prebaci do kraja, a onda, kada pumpa ne radi, jer nema zahtjeva ni od PTV ni od centralnog, termosifonska cirkulacija lagano oduzima toplinu spremniku vode i grije one radijatore u dijelu instalacije koji imaju najmanji otpor cirkulacije.

Jeli ima netko tehnički opis tog 3-putnog ventila. Tko to proizvodi? Može li se šta postići rastavljanjem i čišćenjem ventila.
Nisam do sad radio te ventile. Uglavnom radim sa ESBE i njihovim pogonima.
Nešto sam čitao po forumima da nisu baš neke kvalitete ti ventili u Vaillantu.
Bude li me zajebavao tu će ići ESBE.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore

Zadnje uređivanje nike321 : 04.09.2011. at 12:47.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 15:12   #1966
Quote:
lako grijanje kaže: Pogledaj post
F 28 pojavi se i kad nema pritiska vode
F-28 nema ama baš nikakve veze sa hidro sklopovima
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 15:13   #1967
Mnogo je strana pa nemogu da nadjem pravi odgovor. Imam Vaillant ovo grijanje na struju. Prosle sezone grijanja je bio problem sa pritiskom (bar ja mislim da je) pritisak je hladan 1,5 a dok se grije skakao je na 2,4, sad ne znam dali je to problem pa sta bi trebalo da radim po tom pitanju? A inace grijanje je dobro radilo nisam imao drugih problema. Opis problema: nastimana mi je temperatura polaznog voda na 65 i dok temperatura vode ne dodje do 65 pritisak lagano raste sa 1,5 do 2,4. Dali se neko susretao sa slicnim problemom?
MorpheusL is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 15:20   #1968
Quote:
MorpheusL kaže: Pogledaj post
Mnogo je strana pa nemogu da nadjem pravi odgovor. Imam Vaillant ovo grijanje na struju. Prosle sezone grijanja je bio problem sa pritiskom (bar ja mislim da je) pritisak je hladan 1,5 a dok se grije skakao je na 2,4, sad ne znam dali je to problem pa sta bi trebalo da radim po tom pitanju? A inace grijanje je dobro radilo nisam imao drugih problema. Opis problema: nastimana mi je temperatura polaznog voda na 65 i dok temperatura vode ne dodje do 65 pritisak lagano raste sa 1,5 do 2,4. Dali se neko susretao sa slicnim problemom?
Trebao bi ugraditi dodatnu ekspanzionu posudu!
Ta ugrađena u bojler je mala za volumen tvog sistema.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 15:21   #1969
Quote:
lako grijanje kaže: Pogledaj post
Mislim da se ipak ne radi o vijeku trajanja jer Vaillant ne bi dozvolio da napravi loš proizvod.Radi se o automatici , količini sanitarne tople vode i dijagnostičkim modovima.Plinske rampe i izmjenjivači te troputi ventil i pumpa identični su

Radi se kolega o kvalitetnijim komponentama šta god ti mislio

Na kakvu automatiku misliš, ako govoriš da se radi o elektronici - u pravu si
Ako misliš na komponente kojima elektronika upravlja - pa upravo govorim da su komponente kvalitetnije

Nemože se raditi o količini sanitarne vode ako je plinska rampa, izmjenjivač, troputni ventil (a nije isti) i pumpa indentični

Oprosti ali mislim da nisi baš upućen u problematiku

Zadnje uređivanje dexdu : 04.09.2011. at 15:29.
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 15:28   #1970
Quote:
MorpheusL kaže: Pogledaj post
Mnogo je strana pa nemogu da nadjem pravi odgovor. Imam Vaillant ovo grijanje na struju. Prosle sezone grijanja je bio problem sa pritiskom (bar ja mislim da je) pritisak je hladan 1,5 a dok se grije skakao je na 2,4, sad ne znam dali je to problem pa sta bi trebalo da radim po tom pitanju? A inace grijanje je dobro radilo nisam imao drugih problema. Opis problema: nastimana mi je temperatura polaznog voda na 65 i dok temperatura vode ne dodje do 65 pritisak lagano raste sa 1,5 do 2,4. Dali se neko susretao sa slicnim problemom?
Ako ti se to događalo od prvog dana onda je posuda premala i treba ugraditi jednu dodatno na riklauf

Ako ti se to dagađa tek u zadnje godinu dvije mislim da će biti dovoljno provjeriti postojeću posudu koju treba ako je ispravna samo nadopumpati
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 19:02   #1971
Quote:
MorpheusL kaže: Pogledaj post
Mnogo je strana pa nemogu da nadjem pravi odgovor. Imam Vaillant ovo grijanje na struju. Prosle sezone grijanja je bio problem sa pritiskom (bar ja mislim da je) pritisak je hladan 1,5 a dok se grije skakao je na 2,4, sad ne znam dali je to problem pa sta bi trebalo da radim po tom pitanju? A inace grijanje je dobro radilo nisam imao drugih problema. Opis problema: nastimana mi je temperatura polaznog voda na 65 i dok temperatura vode ne dodje do 65 pritisak lagano raste sa 1,5 do 2,4. Dali se neko susretao sa slicnim problemom?
pozdrav

slažem se sa dexuom najvjerojatnije treba provjeriti tlak u postojećoj posudi.
guma je porozna i ako servis radi redovito posao servisera je da provjeri tlak u ex.posudi i dopuni ga po potrebi
mbukal3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 05:31   #1972
Quote:
mbukal3 kaže: Pogledaj post
pozdrav

slažem se sa dexuom najvjerojatnije treba provjeriti tlak u postojećoj posudi.
guma je porozna i ako servis radi redovito posao servisera je da provjeri tlak u ex.posudi i dopuni ga po potrebi
Hvala na odgovorima, jos jedno pitanje mogu li ja sam provjeriti pritisak u posudi sa vodom i na koji nacin? Mislim da i ne mora ex. posuda, stan je 52 kvadrata i imam 4 radijatora nije velik sistem. Pada mi pritisak od prije pa tako i sada dok je u mirnom stanju. A digitalni na samom bojleru mi pokazuje 1.8 dok ovaj sto je na donjoj strani bojlera pokazuje 1.5. Jel moguce da bojler treba dopunjavat 4-5 puta za sezonu grijanja?
MorpheusL is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 08:34   #1973
Quote:
MorpheusL kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima, jos jedno pitanje mogu li ja sam provjeriti pritisak u posudi sa vodom i na koji nacin? Mislim da i ne mora ex. posuda, stan je 52 kvadrata i imam 4 radijatora nije velik sistem. Pada mi pritisak od prije pa tako i sada dok je u mirnom stanju. A digitalni na samom bojleru mi pokazuje 1.8 dok ovaj sto je na donjoj strani bojlera pokazuje 1.5. Jel moguce da bojler treba dopunjavat 4-5 puta za sezonu grijanja?
Ti možeš provjeriti tlak u ekspanzijskoj posudi. Posuda ima nastavak za zrak kao kod automobilske gume. Treba ti kontrolni manometar za kontrolirati tlak zraka.
Ispusti se voda u sistemu dok kazaljka ne dođe na 0 i onda se kontrolira tlak zraka koji u tvom slučaju treba biti onoliki koliko je naznačeno na posudi. Ako je manji ili ga nema onda treba provjeriti ventil zraka na posudi na propuštanje (sapunicom) i zamijeniti ga ako pušta, pa ponovo napuniti zrak na vrijednost koja je zapisana na posudi. Ako je OK, onda je posuda malog kapaciteta.
Ako ventil ne propušta, onda treba mijenjati posudu.
Nakon provjere (i eventualne dogradnje još jedne posude), treba ponovo napuniti vodu u sistem na 0,2 bara veći tlak (na hladno) od tlaka zraka u posudi.
Tlak zraka u posudi treba biti odgovarajući (prilagođen) instalaciji. Ako je etažno grijanje, onda se uglavnom ostavlja onako kako je namješten u tvornici (1,5 bar).

Nadopunjavanje ovisi o količini zraka otopljenog u vodi i onog zarobljenog u sistemu i stvaranju plinova u instalaciji zbog raznih procesa.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 23:11   #1974
Quote:
MorpheusL kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima, jos jedno pitanje mogu li ja sam provjeriti pritisak u posudi sa vodom i na koji nacin? Mislim da i ne mora ex. posuda, stan je 52 kvadrata i imam 4 radijatora nije velik sistem. Pada mi pritisak od prije pa tako i sada dok je u mirnom stanju. A digitalni na samom bojleru mi pokazuje 1.8 dok ovaj sto je na donjoj strani bojlera pokazuje 1.5. Jel moguce da bojler treba dopunjavat 4-5 puta za sezonu grijanja?
Ako ti sistem nigdje ne curi i ne vidiš da bi nigdje kapalo uzrok ti je ipak posuda
Naime ako je posuda, tj. ako pada pritisak zraka u njoj na to mjesto ulazi voda i to ti se manifestira kao pad tlaka u sistemu

Nadopuna je normalna jednom godišnje, ali 4-5 puta

Da bi sam provjerio pritisak moraš imati manometar i pumpu taman onu za bicikl, ako nemaš niti to nemoj ništa dirati, jer ako ispustiš zrak iz posude (radi provjere) nečeš ga imati sa čime napuniti - a onda je
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 23:21   #1975
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Ti možeš provjeriti tlak u ekspanzijskoj posudi. Posuda ima nastavak za zrak kao kod automobilske gume. Treba ti kontrolni manometar za kontrolirati tlak zraka.
Ispusti se voda u sistemu dok kazaljka ne dođe na 0 i onda se kontrolira tlak zraka koji u tvom slučaju treba biti onoliki koliko je naznačeno na posudi. Ako je manji ili ga nema onda treba provjeriti ventil zraka na posudi na propuštanje (sapunicom) i zamijeniti ga ako pušta, pa ponovo napuniti zrak na vrijednost koja je zapisana na posudi. Ako je OK, onda je posuda malog kapaciteta.
Ako ventil ne propušta, onda treba mijenjati posudu.
Nakon provjere (i eventualne dogradnje još jedne posude), treba ponovo napuniti vodu u sistem na 0,2 bara veći tlak (na hladno) od tlaka zraka u posudi.
Tlak zraka u posudi treba biti odgovarajući (prilagođen) instalaciji. Ako je etažno grijanje, onda se uglavnom ostavlja onako kako je namješten u tvornici (1,5 bar).

Nadopunjavanje ovisi o količini zraka otopljenog u vodi i onog zarobljenog u sistemu i stvaranju plinova u instalaciji zbog raznih procesa.

Uglavnom podržavam

Ali zrak otopljen u vodi oprosti ali
Plinovi u instalaciji zbog raznih procesa oprosti ali

Napuni instalaciju na 2 bara, upali bojler da pumpa cirkulira, odzračuj radiatore dok god ide zrak i na kraju napuni sistem na 1,1 u hladnom ili 1,5 u toplom stanju i to je to
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 07:27   #1976
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Uglavnom podržavam

Ali zrak otopljen u vodi oprosti ali
Plinovi u instalaciji zbog raznih procesa oprosti ali
Evo na, ti ne možeš bez redovnog šuta blamaže!
Jednog dana (kad te prođe zatupljenost) ćeš mi zahvaljivati na svemu što sam te naučio:
http://www.mediafire.com/?gadivi2ddvn9zcu
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 15:02   #1977
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Evo na, ti ne možeš bez redovnog šuta blamaže!
Jednog dana (kad te prođe zatupljenost) ćeš mi zahvaljivati na svemu što sam te naučio:
http://www.mediafire.com/?gadivi2ddvn9zcu
Ostavi se filozofije, jer prema tome nijedno centralno nebi radilo (teoretski), u praksi uz pravilno odzračivanje i nadopunu sistema kako sam naveo neki meni poznati sustavi grijanja rade i po 50 godina

Jer kao što sam i jednom naveo ti ništa konkretno ne pomažeš ljudima, već samo surfaš tražeći teoriju i onda to prosipavaš ovdje i buniš ljude koji traže konkretnu pomoć

Znači ovako - ako nešto znaš konkretno da pomogneš ljudima samo izvoli, a ono "punjenje sistema zavisi od puno faktora itd......." daj molim te tako djeca razgovaraju

Ako znaš reci konkretno "punjenje sistema je toliko i toliko" i gotovo

Evo ja ću reći da te naučim a i da pomognem ljudima kojima je to potrebno:
Punjenje sistema iznosi 1,1-1,5 bara u hladnom stanju, ili 1,5-1,8 u vručem stanju cca 60 stupnjeva temperature radiatora i to je to

Ljudi traže konkretne odgovore a ne kojekakve filozofije kužiš?

Da ponovim s obzirom da malo teže shvačaš:
Ljudi traže konkretne i jasne odgovore a ne naukovanje i prosipavanje tvoje teorije capishi?
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 20:28   #1978
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Ostavi se filozofije, jer prema tome nijedno centralno nebi radilo (teoretski), u praksi uz pravilno odzračivanje i nadopunu sistema kako sam naveo neki meni poznati sustavi grijanja rade i po 50 godina

Jer kao što sam i jednom naveo ti ništa konkretno ne pomažeš ljudima, već samo surfaš tražeći teoriju i onda to prosipavaš ovdje i buniš ljude koji traže konkretnu pomoć

Znači ovako - ako nešto znaš konkretno da pomogneš ljudima samo izvoli, a ono "punjenje sistema zavisi od puno faktora itd......." daj molim te tako djeca razgovaraju

Ako znaš reci konkretno "punjenje sistema je toliko i toliko" i gotovo

Evo ja ću reći da te naučim a i da pomognem ljudima kojima je to potrebno:
Punjenje sistema iznosi 1,1-1,5 bara u hladnom stanju, ili 1,5-1,8 u vručem stanju cca 60 stupnjeva temperature radiatora i to je to

Ljudi traže konkretne odgovore a ne kojekakve filozofije kužiš?

Da ponovim s obzirom da malo teže shvačaš:
Ljudi traže konkretne i jasne odgovore a ne naukovanje i prosipavanje tvoje teorije capishi?

Da, ti si tu 100% u pravu!
Tretirajmo naše mušterije i posjetioce ovog foruma kao tuke/guske u magli.
Oni ništa ne razumiju, mi provodimo visoku nauku koju je jako teško razumjeti i zbog toga nema potrebe nikoga zamarati sa teorijom, posebno ne ako se mi "majstori" i majstori oko nečega slučajno ne slažemo.

Eventualno, ako se nađe neka mušterija koja je malo obrazovanija, onda joj treba reći Pi-23+46*0,74 je osnova za izračun. Ali, to je jako komplicirano pa me drži za riječ, jer to je tako, iako ja ne znam to objasniti!
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore

Zadnje uređivanje nike321 : 10.09.2011. at 20:39.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 09:58   #1979
Presli ste u off Da se javim ponovo i da kazem da sam na posudi unutar bojlera odvrnuo onaj ventil za ozracavanje i dok sam ga popustao osjetio sam kao da ispusta zrak pa je onda potekla voda i tad sam zavrnuo. Cini mi se da sada ne pada pritisak, ali ako i dalje nastavi padati zvacu majstora za odrzavanje. Mozete li mi reci samo jos koja razlika je izmedju barometra na donjoi strani bojlera i onog digitalnog kad se bojler upali posto mi pokazuju razlicite vrijednosti. Ovaj "analogni" mi pokazuje 1.5 a digitalni 1.8 pa me to malo cudi.
MorpheusL is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 10:03   #1980
Ne smije izlaziti nikakva voda. To znači da je dijafragma probušena i da treba mijenjati posudu.
Zbog toga je i dio dušika iz ekspanzijske posude dospijevao u instalaciju, pa se češće trebalo odzračivati.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore

Zadnje uređivanje nike321 : 11.09.2011. at 10:16.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:13.